رازهای افزایش قد که هر کسی باید از آن با خبر باشد

ژنتیک نقش مهمی در افزایش قد کودک افراد ایفا می‌کند؛ هرچند، فاکتورهای دیگری مثل تغذیه و سبک زندگی نیز ممکن است تاثیرگذار باشد. به طور کلی قد یک فاکتور غیر قابل تعریف است و به والدین او بستگی دارد. اگر پدر و مادر هر دو قدشان بلند باشد، احتمالا قد کودک نیز بلند خواهد شد. درست است که در مورد ژن‌ها کاری از دستمان برنمی‌آید، اما با تغذیه‌ی صحیح و پیگیری سبک زندگی سالم می‌توانیم رشد کودکان را آسان‌تر کنیم.

افزایش قد

 

رشد قد تا چه سنی ادامه دارد؟

اگر می‌خواهید بدانید که تا چند سالگی قد بلند می‌شود، باید بگوییم رشد قدی از دوران جنینی شروع شده و تا سن بلوغ ادامه دارد. کودکان بیشترین میزان رشد را در سنین 6 تا 8 سالگی دارند و حدود 25 درصد از رشد آنها در دوران بلوغ اتفاق می‌افتد. تا قبل از سن بلوغ هورمون‌های رشد به خوبی ترشح می‌شود و احتمال افزایش قد بسیار زیاد است. بعد از دوران بلوغ صفحات استخوانی بسته می‌شوند و این هورمون‌ها به جای افزایش قد موجب تراکم استخوان‌ها می‌شوند.

آیا افزایش قد بعد از 20 سالگی امکان پذیر است؟

همانطور که قبل‌تر ذکر شد رشد قدی هر فرد تا سن بلوغ ادامه دارد و بعد از آن صفحات استخوانی بسته شده و احتمال افزایش قد را کمتر می‌کند. از آنجا که تقریبا همه‌ی دختران و پسران تا سن 20 سالگی به سن بلوغ رسیده‌اند، احتمال رشد قد در آنان بسیار کم است.

چکار کنیم قدمان بلند شود؟

راه‌های افزایش قد را می‌توان در چند دسته تقسیم بندی کرد:

1- مواد غذایی مقوی

2- مصرف ویتامین‌ها

3- خواب کافی

4- ورزش‌های مفید

5- سبک زندگی سالم

در ادامه هر یک از این موارد را به تفصیل بیان خواهیم کرد.

برای افزایش قد چه بخوریم؟

تغذیه نقش بسیار مهمی در سلامت استخوان‌ها و رشد طولی آنها دارد. بهترین غذا برای کمک به افزایش رشد قد کودکان در ادامه بیان شده است:

1- تخم مرغ

تخم مرغ یک ماده‌ی مغذی حاوی پروتئین، بیوتین، ریبوفلاوین و آهن است. پروتئین به رشد سلول‌ها کمک می‌کند. در یک مطالعه مشخص شد  کودکان بد غذایی که در برنامه‌ی غذایی خود از پروتئین زیادی استفاده کردند، رشد قدی بیشتری از دیگر کودکان داشتند.

افزایش قد

2- لبنیات

شیر و لبنیات دیگر غنی از کلسیم و پروتئین هستند که به رشد استخوان‌ها کمک می‌کنند. محصولاتی مثل پنیر، ماست، پنیر کاتیج و … کلسیم و املاح مورد نیاز برای رشد استخوان‌ها را تامین می‌کنند.

3- مرغ

گوشت مرغ منبع خوبی از پروتئین و ویتامین‌های B است. مطالعات نشان داده که پروتئین‌های باکیفیت حیوانی برای رشد سریع کودکان لازم است.

4- سبزیجات برگ‌دار

سبزیجات برگدار نه تنها کودکان را قوی‌تر می‌کند، بلکه به تامین کلسیم آنها نیز کمک می‌کند. کلسیم موجود در این سبزیجات موجب آزاد شدن رسوب‌های معدنی بافت‌ها می‌شود.

افزایش قد

6- میوه‌ها

میوه سرشار از ویتامین‌ها، املاح معدنی و ریزمغذی‌های است که ایمنی بدن را افزایش داده و رشد استخوان‌ها را تسریع می‌کند. روزی یک تا دو وعده میوه به کودکان بدهید.

7- غلات کامل

غلات کامل سرشار از ویتامین B، سلنیوم، منیزیم، زینک، آهن و مقداری کلسیم است. این مواد معدنی همگی برای سلامت استخوان‌ها مفید است.

8- ماست

ماست منبع مناسبی از پروتئین، کلسیم، ویتامین D و زینک است. در یک مطالعه نشان داده شد که بین پروبیوتیک و رشد کودکان رابطه‌ی مستقیمی وجود دارد.

9- انواع آجیل

آجیل سرشار از مواد معدنی، ویتامین، چربی‌های سالم و پروتئین است. امگا 3 موجود در آجیل‌ها برای سلامت استخوان بسیار مفید است. همچنین پروتئین موجود در آنها به سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند.

کدام ویتامین‌ها موجب افزایش رشد قدی می‌شوند؟

ویتامین‌های  D، B1، C، B2 و املاح معدنی مثل فسفر و کلسیم به بهبود ساختار ژنتیکی و سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند. استخوان‌ها برای اینکه بلندتر شوند، باید قوی باشند. به همین دلیل، بدن به یک رژیم سرشار از ویتامین و مواد معدنی نیاز دارد. برخی از ویتامین‌ها برای افزایش قد نیز اهمیت دارند. در ادامه ویتامین‌ها را به طور کامل بررسی کرده‌ایم ولی در مقاله مجزا به بررسی این موضوع پرداختیم :بهترین ویتامین ها برای افزایش قد.

1- ویتامین B1

ویتامین B1از جمله ویتامین‌های مفید برای افزایش قد است. بسیاری از غذاهایی که می خوریم حاوی این ویتامین با ارزش هستند. علاوه بر مسئله‌ی افزایش قد، ویتامین B به بهبود سیستم گوارشی بدن، تامین خون اندام‌ها، عملکرد صحیح قلب و سیستم عصبی نیز کمک می‌کند. بادام زمینی، انواع دانه، سویا، برنج، مرغ، نان و برنج حاوی این ویتامین هستند.

2- ویتامین B2

ویتامین B2 یکی از مهم ترین ویتامین ها برای افزایش قد است. این ویتامین به وفور در سبزیجات یافت می شود و بهترین راه این است که آنها را به سالاد خود اضافه کنید. ریبوفلاوین، نام دیگر ویتامین B2 است که به رشد ناخن ها، استخوان ها، پوست و مو کمک می کند. برای دریافت این ویتامین، سبزیجات، ماهی، شیر و تخم مرغ را به رژیم غذایی خود بیافزایید.

افزایش قد

3- ویتامین D

ویتامین D یکی از مهم‌ترین ویتامین‌ها برای کشیده شدن و قوی کردن استخوان‌هاست. آفتاب ظهر نیز منبع رایگان ویتامین D برای بدن است. اگر ویتامین D به میزان کافی به بدن نرسد، دندان‌ها و استخوان‌ها سست می‌شوند. علاوه بر این، ویتامین D به جذب کلسیم و فسفر کمک می‌کند که خود عامل موثری برای افزایش قد است. علاوه بر این، ویتامین D به سلامت موها و جلوگیری از ریزش آنها نیز کمک می‌کند.

4- ویتامین C

ویتامین C در بسیاری از مرکبات وجود دارد و موجب خارج شدن سموم از بدن می‌شود. این ویتامین به رشد دندان و استخوان نیز کمک می‌کند و موجب محکم‌تر شدن آنها می‌شود. این ویتامین یکی از بهترین آنتی‌اکسیدان‌ ها است که از بیماری‌ها پیشگیری می‌کند. میوه‌ها و سبزیجاتی مثل گوجه، مرکبات، انواع توت، کیوی، گریپ فروت و پرتقال سرشار از این ویتامین هستند.

5- کلسیم

کلسیم موجب رشد و استحکام ‌استخوان‌ها شده و به افزایش قد کمک می‌کند. این ماده‌ی معدنی در شیر و دیگر محصولات لبنی مثل ماست، پنیر، کره و … یافت می‌شود. توصیه می‌شود در سنین مختلف به میزان زیر کلسیم دریافت کنید:

500 میلی‌گرم: از یک تا 5 سالگی

800 میلی‌گرم: از 5 تا 10 سالگی

1300 میلی‌گرم: از 10 تا 20 سالگی

1000 تا 1200 میلی‌گرم: از 20 تا 50 سالگی و بالاتر

6- فسفر

کلسیم به تنهایی نمی‌تواند تامین کننده‌ی سلامت استخوان‌ها و بافت‌ها باشد. بدن ما همراه با کلسیم به فسفر هم نیاز دارد. ترکیب این دو ماده با یکدیگر برای گرفتن بهترین نتایج اهمیت دارد. کمبود فسفر در بدن موجب پوکی استخوان‌ها و مصرف آن سبب پیشگیری از کاهش رشد استخوان در کودکان می‌شود. به همین دلیل گفته می‌شود که مصرف آن در افزایش قد بسیار اهمیت دارد. انواع آجیل‌، دانه‌ها و ماهی‌ها حاوی فسفر هستند و به عنوان یک مکمل رژیمی می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

افزایش قد

کدام ورزش برای افزایش قد مفید است؟

مصرف غذاهای سالم و یک رژیم غذایی مناسب به تنهایی منجر به افزایش قد نمی شود. ورزش‌های مناسب افزایش قد و رشد استخوان ها کمک می‌کنند از جمله :شنا، ایروبیک و دوچرخه سواری

کدام ورزش‌ها موجب کوتاه شدن قد می‌شوند؟

برخی از افراد معتقدند که ورزش‌هایی مثل ژیمناستیک، بدنسازی و فوتبال تاثیر منفی در رشد کودکان دارد. اما این تصور به طور کلی اشتباه است و ورزش در سطح عادی نه تنها مانع رشد کودکان نمی‌شود، بلکه باعث تحریک صفحات استخوان شده و با تحریک هورمون‌ رشد موجب افزایش قد آنها می‌شود.

افزایش قد

 

خواب چه تاثیری بر افزایش قد دارد؟

جالب است بدانید که خواب باکیفیت و کافی تاثیر بسیار زیادی در رشد طولی استخوان‌ها دارد. خواب مناسب آسان‌ترین کاری است که به افزایش قد کمک می‌کند. بیشترین میزان هورمون رشد در ساعات اولیه‌ی شب یعنی 9 الی 10 شب ترشح می‌شوند و اگر کودک در این زمان در خواب به سر ببرد، لطف زیادی به افزایش رشد طولی استخوان‌های خود کرده است.

سبک زندگی سالم و تاثیر آن بر افزایش رشد قدی چیست؟

به طور کلی منظور از سبک زندگی سالم مجموع کارهاییست که قبل‌تر از این ذکر شد. خواب کافی، مصرف غذاهای مقوی، ویتامین‌ها و املاح معدنی، ورزش و … سبک زندگی سالم را تشکیل می‌دهند. زمانی که همه‌ی این موارد در کنار هم رعایت شوند، یک کودک به رشد قدی مورد نظر دست خواهد یافت.

آیا برای رشد قدی می‌توان از قرص افزایش قد استفاده کرد؟

همانطور که قبل‌تر ذکر شد پس از سن بلوغ، صفحات رشد بسته شده و احتمال رشد قدی تقریبا به صفر می‌رسد. بنابراین هیچ قرص و دارویی نمی‌تواند معجزه کند.برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه قرص کلسیم برای چه کسی لازم است مراجعه کنید.

افزایش قد

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

مطالب مرتبط:

خانه