رژیم تخم مرغ ؛ لاغری با تخم مرغ

یکی از سالم‌ترین و مقوی‌ترین غذاها برای خوردن تخم مرغ است. تخم مرغ دارای ویتامین، چربی‌های سالم و مواد مغذی ضروری است. تخم مرغ به دلیل خاصیت‌های منحصر به فردی که دارد، به عنوان یک غذای مناسب در رژیم لاغری انتخاب می‌شود. رژیم تخم مرغ بر این باور است که تخم مرغ یک ماده غذایی مفید برای لاغری شناخته شده است. اما آیا کسی می‌تواند به صورت مدوام تخم مرغ بخورد و لاغر شود؟ تخم مرغ به تنهایی یکی از مواد غذایی بسیار مفید است اما لاغری با رژیم تخم مرغ هرگز! بیشتر درمورد رژیم تک خوری بخونید.

آیا لاغری با تخم مرغ خطر دارد؟

رژیم لاغری با تخم مرغ پخته چیست؟

رژیم تخم مرغ نوعی رژیم غذایی محسوب می‌شود که تمرکز بر روی تخم مرغ آب پز دارد. به نوعی شما در رژیم تخم مرغ روزانه حداقل باید دو یا سه تخم مرغ در روز مصرف کنید. به طور مثال در هر وعده غذایی باید یک عدد تخم مرغ آب‌پز بگنجانید!

یک روز با رژیم تخم مرغ

صبحانه

 • 2 عدد تخم مرغ
 • یک قطعه میوه (سبزی‌های کم کربوهیدارت یا پروتئین اختیاری)

ناهار

 • 1 عدد تخم مرغ یا پروتئین بدون چربی
 • سبزی‌های کم کربوهیدارت

شام

 • 1 عدد تخم مرغ یا پروتئین بدون چربی
 • سبزی‌های کم کربوهیدارت

اولين نكته‌ای كه شايد نظر شما را جلب کرده باشد این است که یک فرد تا چه حد می‌تواند از رژیم لاغری تخم مرغ پیروی کند؟ این یک حقیقت است که اگر تمام وعده‌ها از یک غذای تکراری پیروی کنید، خیلی زود از رژیم خود زده می‌شوید. بهترین و اصولی‌ترین رژیم کاهش وزن رژیمی است که تنوع غذایی بالایی داشته باشد.

چرا رژیم تخم مرغ؟

کم کالری بودن یک خوراکی صرفا به منظور این نیست که دائم از آن ماده غذایی مصرف کنید. به دلیل این که یک فرد نمی‌تواند برای مدت طولانی تنها تخم مرغ مصرف کند. اگر به همین روال باشد پس بقیه مواد غذایی مورد نیاز بدن هر فرد چه می‌شود؟ با این وضعیت برخی از افراد به دلایل زیر، رژیم تخم مرغ را برای لاغری و کاهش وزن مناسب می‌دانند که عبارتند از :

1. چون کالری کمی دارد!

یکی از ساده‌ترین و بهترین راه‌ برای کاهش وزن این است که در طول روز کالری دریافتی خود را کم کنید. یک عدد تخم مرغ بزرگ به طور متوسط دارای 78 کالری است که مواد مغذی زیادی را در خود جای داده است.

به طور مثال سه عدد تخم مرغ بزرگ آب پز شده، کمتر از 240 کالری دارد که اگر یک وعده سبزی هم به آن اضافه کنیم تقریبا 300 کالری دریافت می‌کنید. البته ناگفته نماند که اگر تخم مرغ را با روغن و کره سرخ کنید به طور میانگین هر قاشق چای خوری روغن حدود 50 کالری اضافه می‌شود.

کاملا درست است که تخم مرغ کالری بسیار کمی دارد و برای صبحانه یکی بهترین انتخاب‌ها است. به شرطی که در کنار آن از یک رژیم غذایی اصولی و متعادل پیروی کنید که در این رژیم تمام مواد مغذی به بدنتان برسد.

رژیم تخم مرغ و لاغری

2. چون بسیار سیر کننده است!

تخم مرغ به دلیل این که دارای مواد مغذی و پروتئین بالا است، خاصیت سیرکنندگی دارد. غذاهایی که سرشار پروتئین بالایی هستند در مقایسه با خوراکی‌هایی که پروتئین پایین‌تری دارند، موجب افزایش سیری و کاهش اشتها می‌شود که به این امر معروف هستند.

طبق تحقیقات انجام شده اگر در وعده‌ غذایی خود از تخم مرغ استفاده کنید در مقایسه با دیگر خوراکی‌ها با همین مقدار کالری، با تخم مرغ احساس سیری بیشتری می‌کنید. در جدول معروف شاخص سیری تخم مرغ رتبه بالاتری دارد.

جدول شاخص سیری به شما نشان می‌دهد که کدام غذاها به شما احساس سیری بیشتری می‌دهند و به همان نسبت دریافت کالری را کاهش می‌دهد. با توجه به تحقیقات با چنین رژیمی هوس خوردن غذا تا نصف کاهش پیدا می‌کند. ولی با این وجود اگر بخواهید هر روز از رژیم تخم مرغ پیروی کنید از طعم آن متنفر می‌شوید.

در این وضعیت افراد دیگر به اهمیت خواص مختلف تخم مرغ اهمیتی نمی‌دهند و در اولین فرصت رژیم تخم مرغ را رها می‌کنند. در نتیجه نه تنها وزن کم نمی‌کنید بلکه وزن کم شده مجدد نیز بازمی‌گردد.

3. چون سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد!

تمام آمینو اسیدهای ضروری درون تخم مرغ است. تخم مرغ به دلیل پروتئین زیاد به افزایش سوخت و ساز و نگهداری از عضله‌ها کمک می‌کند. اگر از رژیم غذایی پر پروتئین استفاده کنید، می‌توانید سوخت و ساز را 80 تا 100 کالری در روز تقویت کنید. با توجه به تحقیقات مصرف تخم مرغ در صبح، سوخت و ساز بدن شما را بالا می‌برد و برای مدت زمان طولانی شما را سیر نگه می‌دارد.

پیشنهاد برنافیت برنافیت به شما این است که تخم مرغ را صبحانه میل کنید تا از فواید آن بیشتر سود ببرید و کنار آن از یک برنامه غذایی اصولی پیروی کنید. شما می‌توانید با پشتیبان اختصاصی رژیم برنافیت در ارتباط باشید و سلامتی خود را به ما بسپارید.

پشتیبان اختصاصی برنافیت

آیا رژیم تخم مرغ مفید است؟

رژیم تخم مرغ به طور کلی دارای غذای سالم است ولی یک رژیم متعادل و سالم به شمار نمی‌آید. رژیم تخم مرغ فوق العاده کم کالری است. مصرف تخم مرغ برای بدن به شدت مفید است اما نه به عنوان تنها یک غذای برنامه غذایی!  بخشی از رژیم سالم با توجه به گفته‌های انجمن قلب آمریکا مصرف تخم مرغ است. همانطور که می‌دانید تخم مرغ یک صبحانه عالی است.

عوارض لاغری با تخم مرغ چیست؟

این رژیم غذایی به شدت کالری کمی دارد و به غذاهای پر فیبر، مثل حبوبات و غلات را محدود می‌کند. به همین علت توجه کنید که ممکن است به اندازه کافی فیبر مورد نیاز بدنتان را به دست نیاورید.

طبق تحقیقات انجام شده، متخصصان بر این باور هستند که میزان مصرف فیبر برای مردان 50 ساله و جوان‌تر باید حداقل 38 گرم فیبر و زنان حداقل 25 گرم فیبر دریافت کنند. با رژیم تخم مرغ به اندازه کافی فیبر دریافت نمی‌کنید و به همین علت بیشتر در معرض یبوست قرار می‌گیرید.(بخوانید: برطرف کردن یبوست )

به همین دلیل اگر همیشه تخم مرغ مصرف کنید، به احتمال خیلی زیاد به یبوست دچار می‌شوید؛ زیرا تخم مرغ دارای صفر گرم فیبر است. تخم مرغ یک ماده غذایی حساسیت زا رایجی به حساب می‌آید. افرادی که به تخم مرغ حساسیت دارند نباید از رژیم تخم مرغ پیروی کنند. اگر به مدت طولانی از رژیم تخم مرغ پیروی کنید ممکن دچار عوراض زیر بشوید:

 • تراکم استخوان
 • مشکلات قلبی
 • اختلالات در هضم غذا

مشکلات قلبی و لاغری با تخم مرغ

1. کم کلسیم

به دلیل این که در رژیم تخم مرغ لبنیات گنجانده نشده، منابع کافی کلسیم بدن را تامین نمی‌کند. در روز بزرگسالان به 1000 تا 1300 میلی گرم کلسیم احتیاج دارد. سه عدد تخم مرغ بزرگ تقریبا حدود 24 میلی گرم کلسیم دارد.

به یاد داشته باشید 2 فنجان سبزی پخته شده و یا سبزی بدون نشاسته کمتر از 100 میلی گرم کلسیم در هر وعده تامین می‌کند. افرادی که دارای تراکم استخوانی پایین هستند به خصوص زنان یائسه که بیشتر در خطر هستند بیشتر در معرض این خطر هستند. زمانی که کلسیم بدن ناکافی باشد ممکن است با مشکلات زیر مواجه شوید:

 • بیماری قلبی و عروقی
 • سرطان

2. دارای کلسترول بالا

وجود کلسترول و تخم مرغ در برنامه غذایی بد نیست. با این وجود به افرادی که در معرض خطر بالا بیماری قلبی هستند، توصیه نمی‌شود و تنها باید روزانه یک تخم مرغ مصرف کنند. به دلیل این که زرده تخم مرغ دارای کلسترول بالا است و سلامت قلب را به خطر می‌اندازد.

3. فیبر کم

مصرف فیبر برای هضم غذا ضروری می‌باشد. مانند بقیه محصولات حیوانی تخم مرغ هم به صورت طبیعی دارای فیبر نیست. علاوه بر این که مصرف فیبر برای دستگاه گوارش مفید است برای افراد مبتلا به دیابت و بیماری قلبی نیز مفید است و به کاهش وزن نیز کمک می‌کند.

نظر متخصصان درباره رژیم تخم مرغ چیست؟

ممکن است کاهش وزن سریع فوق‌العاده جذاب به نظر برسد، اما رژیم تخم مرغ به شدت یک رژیم محدود کننده به شمار می‌رود. طبق تحقیقات متخصصان بر این باور هستند که نتایج رژیم تخم مرغ پایدار نیست.همینطور برخی اعتقاد دارند زرده تخم مرغ و چاقی با هم در ارتباط هستند.

شما نمی‌توانید با هدف کاهش وزن از رژیم تخم مرغ پیروی کنید. به دلیل این که ممکن است به سلامتی خودتان ضرر وارد کنید. اگر هدف اصلی شما کاهش وزن به همراه سلامتی است باید به کل رژیم تخم مرغ را از ذهن خودتان بیرون کنید و به یاد داشته باشید که با یک رژیم اصولی و سالم می‌توانید سبک زندگی خود را تغییر دهید و به وزن ایده‌آل خودتان برسید. دوستان من، سلامتی شما خیلی ارزشمنده، شما می‌توانید با وارد کردن شماره موبایل خود با پشتیبان‌های اختصاصی برنافیت در ارتباط باشید و در خصوص رژیم مشاوره رایگان بگیرد.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments