رازهای افزایش قد که هر کسی باید از آن با خبر باشد

ژنتیک نقش مهمی در افزایش قد افراد ایفا می‌کند؛ هرچند، فاکتورهای دیگری مثل تغذیه و سبک زندگی نیز ممکن است تاثیرگذار باشد. به طور کلی قد یک فاکتور غیر قابل تعریف است و به والدین او بستگی دارد. اگر پدر و مادر هر دو قدشان بلند باشد، احتمالا قد کودک نیز بلند خواهد شد. درست است که در مورد ژن‌ها کاری از دستمان برنمی‌آید، اما با تغذیه‌ی صحیح و پیگیری سبک زندگی سالم می‌توانیم رشد کودکان را آسان‌تر کنیم.

افزایش قد

 

رشد قد تا چه سنی ادامه دارد؟

اگر می‌خواهید بدانید که تا چند سالگی قد بلند می‌شود، باید بگوییم رشد قدی از دوران جنینی شروع شده و تا سن بلوغ ادامه دارد. کودکان بیشترین میزان رشد را در سنین ۶ تا ۸ سالگی دارند و حدود ۲۵ درصد از رشد آنها در دوران بلوغ اتفاق می‌افتد. تا قبل از سن بلوغ هورمون‌های رشد به خوبی ترشح می‌شود و احتمال افزایش قد بسیار زیاد است. بعد از دوران بلوغ صفحات استخوانی بسته می‌شوند و این هورمون‌ها به جای افزایش قد موجب تراکم استخوان‌ها می‌شوند.

 

آیا افزایش قد بعد از ۲۰ سالگی امکان پذیر است؟

همانطور که قبل‌تر ذکر شد رشد قدی هر فرد تا سن بلوغ ادامه دارد و بعد از آن صفحات استخوانی بسته شده و احتمال افزایش قد را کمتر می‌کند. از آنجا که تقریبا همه‌ی دختران و پسران تا سن ۲۰ سالگی به سن بلوغ رسیده‌اند، احتمال رشد قد در آنان بسیار کم است.

 

چکار کنیم قدمان بلند شود؟

راه‌های افزایش قد را می‌توان در چند دسته تقسیم بندی کرد:

۱- مواد غذایی مقوی

۲- مصرف ویتامین‌ها

۳- خواب کافی

۴- ورزش‌های مفید

۵- سبک زندگی سالم

در ادامه هر یک از این موارد را به تفصیل بیان خواهیم کرد.

برای افزایش قد چه بخوریم؟

تغذیه نقش بسیار مهمی در سلامت استخوان‌ها و رشد طولی آنها دارد. بهترین غذاها برای کمک به افزایش رشد قد کودکان در ادامه بیان شده است:

۱- تخم مرغ

تخم مرغ یک ماده‌ی مغذی حاوی پروتئین، بیوتین، ریبوفلاوین و آهن است. پروتئین به رشد سلول‌ها کمک می‌کند. در یک مطالعه مشخص شد  کودکان بد غذایی که در برنامه‌ی غذایی خود از پروتئین زیادی استفاده کردند، رشد قدی بیشتری از دیگر کودکان داشتند.

افزایش قد

 

۲- لبنیات

شیر و لبنیات دیگر غنی از کلسیم و پروتئین هستند که به رشد استخوان‌ها کمک می‌کنند. محصولاتی مثل پنیر، ماست، پنیر کاتیج و … کلسیم و املاح مورد نیاز برای رشد استخوان‌ها را تامین می‌کنند.

۳- مرغ

گوشت مرغ منبع خوبی از پروتئین و ویتامین‌های B است. مطالعات نشان داده که پروتئین‌های باکیفیت حیوانی برای رشد سریع کودکان لازم است.

۴- سبزیجات برگ‌دار

سبزیجات برگدار نه تنها کودکان را قوی‌تر می‌کند، بلکه به تامین کلسیم آنها نیز کمک می‌کند. کلسیم موجود در این سبزیجات موجب آزاد شدن رسوب‌های معدنی بافت‌ها می‌شود.

افزایش قد

۶- میوه‌ها

میوه سرشار از ویتامین‌ها، املاح معدنی و ریزمغذی‌های است که ایمنی بدن را افزایش داده و رشد استخوان‌ها را تسریع می‌کند. روزی یک تا دو وعده میوه به کودکان بدهید.

۷- غلات کامل

غلات کامل سرشار از ویتامین B، سلنیوم، منیزیم، زینک، آهن و مقداری کلسیم است. این مواد معدنی همگی برای سلامت استخوان‌ها مفید است.

۸- ماست

ماست منبع مناسبی از پروتئین، کلسیم، ویتامین D و زینک است. در یک مطالعه نشان داده شد که بین پروبیوتیک و رشد کودکان رابطه‌ی مستقیمی وجود دارد.

۹- انواع آجیل

آجیل سرشار از مواد معدنی، ویتامین، چربی‌های سالم و پروتئین است. امگا ۳ موجود در آجیل‌ها برای سلامت استخوان بسیار مفید است. همچنین پروتئین موجود در آنها به سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند.

کدام ویتامین‌ها موجب افزایش رشد قدی می‌شوند؟

ویتامین‌های  D، B1، C، B2 و املاح معدنی مثل فسفر و کلسیم به بهبود ساختار ژنتیکی و سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند. استخوان‌ها برای اینکه بلندتر شوند، باید قوی باشند. به همین دلیل، بدن به یک رژیم سرشار از ویتامین و مواد معدنی نیاز دارد. برخی از ویتامین‌ها برای افزایش قد نیز اهمیت دارند. در ادامه ویتامین‌ها را به طور کامل بررسی کرده‌ایم.

۱- ویتامین B1

ویتامین B1از جمله ویتامین‌های مفید برای افزایش قد است. بسیاری از غذاهایی که می خوریم حاوی این ویتامین با ارزش هستند. علاوه بر مسئله‌ی افزایش قد، ویتامین B به بهبود سیستم گوارشی بدن، تامین خون اندام‌ها، عملکرد صحیح قلب و سیستم عصبی نیز کمک می‌کند. بادام زمینی، انواع دانه، سویا، برنج، مرغ، نان و برنج حاوی این ویتامین هستند.

۲- ویتامین B2

ویتامین B2 یکی از مهم ترین ویتامین ها برای افزایش قد است. این ویتامین به وفور در سبزیجات یافت می شود و بهترین راه این است که آنها را به سالاد خود اضافه کنید. ریبوفلاوین، نام دیگر ویتامین B2 است که به رشد ناخن ها، استخوان ها، پوست و مو کمک می کند. برای دریافت این ویتامین، سبزیجات، ماهی، شیر و تخم مرغ را به رژیم غذایی خود بیافزایید.

افزایش قد

۳- ویتامین D

ویتامین D یکی از مهم‌ترین ویتامین‌ها برای کشیده شدن و قوی کردن استخوان‌هاست. آفتاب ظهر نیز منبع رایگان ویتامین D برای بدن است. اگر ویتامین D به میزان کافی به بدن نرسد، دندان‌ها و استخوان‌ها سست می‌شوند. علاوه بر این، ویتامین D به جذب کلسیم و فسفر کمک می‌کند که خود عامل موثری برای افزایش قد است. علاوه بر این، ویتامین D به سلامت موها و جلوگیری از ریزش آنها نیز کمک می‌کند.

۴- ویتامین C

ویتامین C در بسیاری از مرکبات وجود دارد و موجب خارج شدن سموم از بدن می‌شود. این ویتامین به رشد دندان و استخوان نیز کمک می‌کند و موجب محکم‌تر شدن آنها می‌شود. این ویتامین یکی از بهترین آنتی‌اکسیدان‌ها است که از بیماری‌ها پیشگیری می‌کند. میوه‌ها و سبزیجاتی مثل گوجه، مرکبات، انواع توت، کیوی، گریپ فروت و پرتقال سرشار از این ویتامین هستند.

۵- کلسیم

کلسیم موجب رشد و استحکام ‌استخوان‌ها شده و به افزایش قد کمک می‌کند. این ماده‌ی معدنی در شیر و دیگر محصولات لبنی مثل ماست، پنیر، کره و … یافت می‌شود. توصیه می‌شود در سنین مختلف به میزان زیر کلسیم دریافت کنید:

۵۰۰ میلی‌گرم: از یک تا ۵ سالگی

۸۰۰ میلی‌گرم: از ۵ تا ۱۰ سالگی

۱۳۰۰ میلی‌گرم: از ۱۰ تا ۲۰ سالگی

۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی‌گرم: از ۲۰ تا ۵۰ سالگی و بالاتر

۶- فسفر

کلسیم به تنهایی نمی‌تواند تامین کننده‌ی سلامت استخوان‌ها و بافت‌ها باشد. بدن ما همراه با کلسیم به فسفر هم نیاز دارد. ترکیب این دو ماده با یکدیگر برای گرفتن بهترین نتایج اهمیت دارد. کمبود فسفر در بدن موجب پوکی استخوان‌ها و مصرف آن سبب پیشگیری از کاهش رشد استخوان در کودکان می‌شود. به همین دلیل گفته می‌شود که مصرف آن در افزایش قد بسیار اهمیت دارد. انواع آجیل‌، دانه‌ها و ماهی‌ها حاوی فسفر هستند و به عنوان یک مکمل رژیمی می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

افزایش قد

کدام ورزش برای افزایش قد مفید است؟

مصرف غذاهای سالم و یک رژیم غذایی مناسب به تنهایی منجر به افزایش قد نمی شود. ورزش‌هایی چون شنا، ایروبیک و دوچرخه سواری نیز به رشد استخوان‌ها، افزایش متابولیسم و افزایش قد کمک می‌کنند.

کدام ورزش‌ها موجب کوتاه شدن قد می‌شوند؟

برخی از افراد معتقدند که ورزش‌هایی مثل ژیمناستیک، بدنسازی و فوتبال تاثیر منفی در رشد کودکان دارد. اما این تصور به طور کلی اشتباه است و ورزش در سطح عادی نه تنها مانع رشد کودکان نمی‌شود، بلکه باعث تحریک صفحات استخوان شده و با تحریک هورمون‌ رشد موجب افزایش قد آنها می‌شود.

افزایش قد

 

خواب چه تاثیری بر افزایش قد دارد؟

جالب است بدانید که خواب باکیفیت و کافی تاثیر بسیار زیادی در رشد طولی استخوان‌ها دارد. خواب مناسب آسان‌ترین کاری است که به افزایش قد کمک می‌کند. بیشترین میزان هورمون رشد در ساعات اولیه‌ی شب یعنی ۹ الی ۱۰ شب ترشح می‌شوند و اگر کودک در این زمان در خواب به سر ببرد، لطف زیادی به افزایش رشد طولی استخوان‌های خود کرده است.

سبک زندگی سالم و تاثیر آن بر افزایش رشد قدی چیست؟

به طور کلی منظور از سبک زندگی سالم مجموع کارهاییست که قبل‌تر از این ذکر شد. خواب کافی، مصرف غذاهای مقوی، ویتامین‌ها و املاح معدنی، ورزش و … سبک زندگی سالم را تشکیل می‌دهند. زمانی که همه‌ی این موارد در کنار هم رعایت شوند، یک کودک به رشد قدی مورد نظر دست خواهد یافت.

 

آیا برای رشد قدی می‌توان از قرص افزایش قد استفاده کرد؟

همانطور که قبل‌تر ذکر شد پس از سن بلوغ، صفحات رشد بسته شده و احتمال رشد قدی تقریبا به صفر می‌رسد. بنابراین هیچ قرص و دارویی نمی‌تواند معجزه کند.

افزایش قد

رژیم گروهی؛ راه‌حل قطعی لاغری

دکترکرمانی بعد از سال‌ها تجربه به این نتیجه رسید که رژیم گروهی، بهترین راه‌حل برای افرادیه که در رژیم، انگیزه‌شون کم می‌شه و بر همین اساس ماراتن لاغری رو رونمایی کرد. بیشتر از ۹۰ درصد افرادی که با ماراتن لاغری رژیم گرفتن به وزن دلخواه‌شون رسیدن!

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

مطالب مرتبط

جدیدترین مقالات

همه مقالات
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم غذایی و برنامه غذایی را به صورت گروهی و زیر نظر پشتیبان اختصاصی ارائه می‌دهد.

مجموعه برنافیت دکتر کرمانی، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه لاغری و تناسب اندام برنافیت یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.

بیشتر...

یکی از زیر مجموعه‌های وبسایت دکتر کرمانی که در زمینه تغذیه و لاغری توانسته است، هزاران افراد را به تناسب اندام دلخواه خودشان برساند، مجموعه برنافیت است. در برنافیت با دنیایی از مطالب درمورد تغذیه و لاغری روبه‌رو خواهید شد و  هر آن‌چه درمورد تغذیه و لاغری است را در این‌جا می‌توانید پیدا کنید.

هنگام ورود به سایت برنافیت با انواع رژیم لاغری روبه رو می‌شوید از جمله: رژیم تثبیت وزن برنافیت، برنامه‌غذایی روزانه برنافیت، رژیم غذایی برای لاغری، رژیم غذایی رایگان، رژیم غذایی لاغری برای دموی‌ها، رژیم فستینگ، رژیم فشرده لاغری، رژیم کاهش وزن، رژیم کتوژنیک، رژیم گروهی برنافیت، رژیم لاغری 20 کیلویی، رژیم لاغری رایگان، رژیم لاغری سریع، رژیم مایر، رژیم سیب، رژیم شیر، رژیم، رژیم افزایش وزن برنافیت، رژیم آنلاین، رژیم بارداری و شیردهی، رژیم برای بلغمی‌ها، رژیم برای دموی‌ها، رژیم پروتئین، بارهنگ برای لاغری است که تنوع رژیم‌ها باعث شده به یک مجموعه بسیار قوی در حوزه لاغری و تغذیه شناخته شود.

تمامی دستورات برنامه‌های غذایی زیر نظر کارشناسان دکتر کرمانی ارائه می‌شود و دستورات مصرف هر خوراکی با مقدار کالری مورد نیاز نیز در برنامه غذایی برای هر شخص به صورت جداگانه گفته می‌شود. مانند: طریقه مصرف دانه چیا برای لاغری، ماسالای چینی برای لاغری، سیر سیاه لاغری، سرکه سیب برای لاغری ، زردچوبه برای لاغری شکم، چای سبز برای لاغری، دانه چیا، دمنوش‌های لاغری و…. خواص میخک برای لاغری.

برنامه غذایی برای هر شخصی متفاوت است و با توجه به شرایط جسمانی هر فرد برنامه غذایی جداگانه به آن داده می‌شود مانند: برنامه رژیم غذایی 7 روزه، برنامه غذایی برای افزایش وزن، برنامه غذایی برای بدنسازی، برنامه غذایی برای کاهش وزن.

در مجموعه برنافیت امکاناتی نظیر: مشاور تغذیه آنلاین، مشاوره رایگان رژیم لاغری، دریافت رژیم به صورت آنلاین، کاهش وزن سریع، آب کردن چربی شکم، نرم افزار رژیم غذایی رایگان برنافیت، ورزش برای لاغری، پشتیبان اختصاصی رژیم، چالش رژیم لاغری،  کالری مواد غذایی برنافیت، محاسبه bmi دکتر کرمانی، دوچرخه ثابت برای لاغری،  قوی‌ترین رژیم لاغری، کاهش چربی، کاهش وزن، گروه لاغری برنافیت، لاغری سریع، لاغری سریع 10روزه، لاغری سریع در یک هفته، لاغری و تناسب اندام، چاقی، زیبایی اندام، ورزش لاغری، ورزش و تناسب اندام، نمونه رژیم دکتر کرمانی، پیج اصلی دکتر کرمانی، رژیم دکتر کرمانی رایگان‌ و انواع روش‌های لاغری.

راه ارتباطی با مجموعه برنافیت از طریق سایت برنافیت، اینستاگرام برنافیت و واتساپ برنافیت امکان پذیر است و همراهی شما عزیزان باعث شده است تا یک خانواده بزرگی کنار هم تشکیل دهیم.

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم ها را به صورت گروهی و زیر نظر کارشناس اختصاصی ارائه می‌دهد.

دسترسی سریع

پربازدیدترین ها

انواع رژیم ها

مجموعه برنافیت، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه لاغری و تناسب اندام برنافیت یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.

مشخصات شما با موفقیت ارسال شد
همکاران ما به زودی با شما تماس خواهند گرفت

دریافت مشاوره رژیم برنافیت
برای رسیدن به وزن دلخواهت، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیری!

دریافت مشاوره رایگان رژیم

اگه می‌خوای به وزن دلخواهت برسی، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناس‌های برنافیت دکترکرمانی مشاوره‌ رایگان بگیری!

[contact-form-7 id="19069" title="فرم مشاوره"]