پیش از آن که به فواید یوگا بپردازیم، باید آن را تعریف کنیم. یوگا در واقع ورزشی است که در آن  ذهن به تمرین می‌پردازد. در یوگا شما هم تمرین کنترل تنفس را دارید و هم روی تمرکز خود کار می‌کنید. بسیاری از مراکز و مدارس یوگای مربوط به خود را آموزش می‌دهند. این روش کهن در هزاران سال پیش در هندوستان شکل گرفت. کلمه یوگا عبارتی از سانسکریت است که معنی اتحاد می دهد. در واقع به معنی اتحاد و هماهنگی…. در این تمرینات بدنی نیاز به تنفس خاصی است که باعث انعطاف  اندام‌ها، همچنین کاهش استرس و کار بهتر اعضای بدن می‌شود.

فواید یوگا و ایا برای افراد مضر است

 تاریخچه یوگا چیست؟

تاریخچه یوگا به ۵ هزار سال قبل برمی‌گردد. طبق نظر اساتید، یوگا از مکتب شامانیسم هند باستان منشا گرفته است. هدف آنها نیز سوق دادن مردم به مذهب و شفا دادن آنها بوده است. روی سنگ‌های کوه‌هایی از هندوستان اشکال حک شده حرکات یوگا نقش بسته است.

همچنین نوشته‌هایی در مورد یوگا روی بزرگ‌ترین تمدن شناخته شده در هند به نام ساراواتی در ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح به دست آمده است. یوگا سپس در مکاتب دیگری از شرق نیز گسترش پیدا کرد. بعد از آن سبک جدیدی از یوگای کلاسیک از قرن بیستم به بعد در تمام جهان گسترش پیدا کرد.

 فواید ورزش یوگا کدام است؟

یوگا فواید زیادی دارد که به چند مورد از آنها اشاره می کنیم:

1. فواید یوگا؛ تنظیم و پایین آوردن فشارخون

یوگا به شرطی که به طور مرتب انجام شود باعث افزایش گردش خون در بدن شده و اکسیژن را در سرتاسر بدن به جریان می‌اندازد. وقتی جریان خون بهبود پیدا می‌کند اندام‌های بدن سالم تر شده و سلامت پوست نیز تامین خواهد شد.

2. فواید یوگا؛ کاهش فشار بدن

یکی از مهم‌ترین فواید یوگا این است که فشار را از بدن شما برداشته و باعث می‌شود قلب با ضربان کمتر، خون بیشتری را به اندام‌های مختلف بدن شما برساند.

فواید یوگا کاهش فشار بدن

3. فواید یوگا؛ کمک به تنفس سالم

یوگا در واقع نوعی کنترل تنفس است که باعث می‌شود، حجم ریه‌ها پر شده و بهتر کار کنند.

4. فواید یوگا؛ کمک به کار قلب و عروق

یوگا باعث کاهش ضربان قلب شده، اکسیژن رسانی را در بدن بهبود و استقامت قلبی- عروقی را افزایش می‌دهد.

  تمرین نفس کشیدن در یوگا 

5. فواید یوگا؛ کمک به سلامت دستگاه گوارش

یوگا با بهبود سوءهاضمه به سلامت دستگاه گوارش نیز کمک فراوانی می‌کند.

 6. فواید یوگا؛ افزایش مقاومت بدن

هنگام یوگا مقاومت بدن و اندام‌های داخلی نسبت به بیماری ها افزایش پیدا می‌کند.

مضرات یوگا کدام است؟

  • کسانی که تازه ورزش یوگا را شروع کرده‌اند، اگر دارای عضلات ضعیف باشند حرکات فیزیکی یوگا ممکن است به بدن آنها آسیب برساند. مخصوصاً چرخش زیاد سر و گردن که باعث آسیب مهره‌ها می‌شود خطر ابتلا به سکته را در افراد افزایش می‌دهد.
  • افرادی که دچار پوکی استخوان، کمردرد، زانودرد و گردن‌درد هستند، حرکات یوگا خطر جدی برای آنها به همراه دارد.
  • آسیب دیدگی مفاصل در کسانی که وضعیت مناسب بدنی ندارند نیز خطرناک است.

مضرات یوگا کدام است

آیا در خانه می‌توان یوگا کار کرد؟

اگر می‌خواهید یوگا را به صورت مبتدی انجام دهید، روزهایی که احساس خستگی و استرس دارید یک برنامه تمرینی ساده یوگا را انتخاب کنید و آنرا انجام دهید تا انرژی فراوانی دریافت کنید. می‌توانید با یک دست لباس راحتی و یک فضای مرتب کار را شروع کنید. با سرچ در اینترنت، یوتیوب یا اینستاگرام نیز می‌توانید از آموزش‌های رایگان یوگا در خانه استفاده کنید.

یوگا برای سالمندان؛ آیا سالمندان می‌توانند یوگا کار کنند؟

به دلیل وجود مشکلاتی که برای سالمندان وجود دارد مثل آرتریت، عدم کنترل ادرار، فشار خون بالا، تحلیل بافت بدن و فرسودگی بدن، حرکات یوگا در سالمندان با محدودیت بیشتری انجام می‌شود.

در یوگا حرکاتی که برای سالمندان در نظر گرفته می‌شود، طوری طراحی می‌شوند که باعث کنترل فشار خون و بهبود سلامت اعصاب و روان بشود و آنها را از ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و روانی عصبی دور کنند. به هر حال سالمندان در هر جای حرکات یوگا احساس درد کنند باید انجام آن را متوقف کنند.

یوگای ذهنی چگونه انجام می‌شود؟

وقتی که انرژی در اندام های انتهایی بدن به حالت راکد در می‌آید با یوگای مغزی و ذهنی می‌توانید انرژی را در مسیر مستقیم از قلب عبور داده و به مغز برسانید. یوگای مغزی و ذهنی تمرینی آسان و جذاب است که با آن می‌توانید علاوه بر افزایش انرژی درونی کارکرد ذهن را نیز ارتقا ببخشید. یوگای ذهن همچنین می‌تواند به افرادی که دارای اختلال وسواس عملی و فکری، افسردگی، زوال مغز و کم‌توجهی و بیش فعالی هستند کمک کند.

یوگای بارداری چگونه است؟

یوگای بارداری امروزه با استقبال زیادی روبرو شده است. معمولا یوگا را در کنار یک ورزش استقامتی، مثل پیاده‌روی انجام می‌دهند تا به تناسب اندام در دوران بارداری کمک کند. البته این کار باید حتماً با مجوز پزشک انجام شود.

یوگای بارداری چگونه است

یوگا برای مردان به چه شکل است؟

یوگا به رشد عضلات و  بهبود عملکرد اعضای مختلف بدن مردها کمک می‌کند. البته یوگا در مردان با استقبال روبرو نشده است، زیرا آنها عقیده دارند که یوگا به اندازه ورزش‌های کلاسیک غربی مثل بدنسازی آنها را با چالش روبرو نمی‌کند.

اساسی‌ترین حرکات یوگا کدام است؟

اساسی‌ترین حرکات یوگا شامل حرکت کوه خم به جلو ایستاده، پلانک، سگ با صورت پایین، حرکت کودک و حرکت نشستن ساده، حرکت تمساح، مار کبرا، حرکت گربه و بدن بی‌جان می‌باشد.

  پیلاتس یا یوگا

آیا حرکات یوگا برای افزایش قد مفید است؟

حرکات یوگا به طور مستقیم باعث افزایش قد نمی‌شود، بلکه در تقویت ماهیچه‌ها، افزایش انعطاف و استحکام بدن موثر است.

آیا حرکات یوگا برای افزایش قد مفید است

آیا یوگا به رفع افتادگی پلک و صورت کمک می‌کند؟

پلک  به دلایل مختلف مثل سبک زندگی، افزایش سن و عوامل ارثی دچار افتادگی می‌شود. یوگای صورت، راهی طبیعی برای رفع افتادگی پلک است.

آهنگ یوگا چه تاثیری در این ورزش دارد؟

آهنگ یوگا ریتمی آرام و ملایم دارد تا بتواند ما را به تمدد و آرامش اعصاب  برساند.

حرکات اشتباهات در یوگا 

انواع ورزش‌های یوگا کدام است؟

1. سویینگ یوگا

در رشته سوئینگ که به تمرینات ضدجاذبه معروف است، آزادی زیادی برای حرکت در فضا دارید. می‌توانید بدن خود را در موقعیت‌های جدیدی چرخش دهید.

انجام حرکت یوگای مودرا

2. یوگای مودرا

مودرا در واقع به حالت و حرکات انگشت دست گفته می‌شود که در آن به خاطر هدف خاصی دنبال می‌شود. مودروها با قسمت‌هایی از مغز و روان مخاطب در ارتباط هستند و اثرشان را روی آنها می‌گذارند.

یوگا برای لاغر کردن صورت

انواع مودراها در یوگا

  • هاست،
  • مایا
  • کایا
  • قفلها
  • آدهارا

3. وینیاسا یوگا

در کلاس وینیاسا تمرینات به صورت روان و شدید همراه با تنفس انجام می‌شود. دراین کلاس می‌توان از موزیک نیز استفاده کرد.

انجام حرکت وینیاسا یوگا

4. شاساوانا

شاساوانا از وضعیت‌های اصلی خوابیده و پایه انجام صحیح حرکات کلاسیک بسیار مهم ورزش یوگا می‌باشند.

5. هاتایوگا

در هاتایوگا کنترل ذهن به طور ناخودآگاه انجام می شود و به مرور زمان موجب افزایش تمرکز نیز خواهد شد.

رژیم غذایی یوگا به چه معنا است؟

در رژیم غذایی یوگا باید از مصرف خردل، ادویه جات تند، آبغوره و رژیم‌های لاغری خودداری شود. ترکیبی از برنج جوشیده و روغن حیوانی نیز مناسب است. شیر برنج نیز برای تمرینات یوگا بسیار سودمند است.رژیم غذایی یوگا به چه معناست

کدام حرکات یوگا برای لاغری شکم و پهلو مفید است؟

از جمله حرکات یوگا که باعث لاغری شکم و پهلو می‌شوند حرکت آسیاب دستی، حرکت کمانی، حرکت قایق و حرکت کبری است.

guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
سارا

پیدا کردن یه کلاس ورزشی خوب مثل کلاس یوگا در تهران امروزه سخت نیست

خانه