فواید یوگا

ورزش و تناسب اندام

فواید یوگا چیست و چرا برای همه‌ی افراد ضروری است؟

09 خرداد 1400
52بازدید

پیش از آن که به فواید یوگا بپردازیم، باید آن را تعریف کنیم. یوگا در واقع ورزشی است که در آن  ذهن به تمرین می‌پردازد. در یوگا شما هم تمرین کنترل تنفس را دارید و هم روی تمرکز خود کار می‌کنید. بسیاری از مراکز و مدارس یوگای مربوط به خود را آموزش می‌دهند. این روش کهن در هزاران سال پیش در هندوستان شکل گرفت. کلمه یوگا عبارتی از سانسکریت است که معنی اتحاد می دهد. در واقع به معنی اتحاد و هماهنگی…. در این تمرینات بدنی نیاز به تنفس خاصی است که باعث انعطاف  اندام‌ها، همچنین کاهش استرس و کار بهتر اعضای بدن می‌شود. با برنافیت دکتر کرمانی همراه باشید تا با فواید این ورزش فوق‌العاده آشنا شوید.

پیشنهاد برنافیت: 
7 اشتباه در یوگا که خطر آسیب رسیدن به شما را افزایش می‌دهد

فواید یوگا

 

 تاریخچه یوگا چیست؟

تاریخچه یوگا به ۵ هزار سال قبل برمی‌گردد. طبق نظر اساتید، یوگا از مکتب شامانیسم هند باستان منشا گرفته است. هدف آنها نیز سوق دادن مردم به مذهب و شفا دادن آنها بوده است. روی سنگ‌های کوه‌هایی از هندوستان اشکال حک شده حرکات یوگا نقش بسته است.

همچنین نوشته‌هایی در مورد یوگا روی بزرگ‌ترین تمدن شناخته شده در هند به نام ساراواتی در ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح به دست آمده است. یوگا سپس در مکاتب دیگری از شرق نیز گسترش پیدا کرد. بعد از آن سبک جدیدی از یوگای کلاسیک از قرن بیستم به بعد در تمام جهان گسترش پیدا کرد.

 

 فواید ورزش یوگا کدام است؟

یوگا فواید زیادی دارد که به چند مورد از آنها اشاره می کنیم:

 

1- فواید یوگا؛ تنظیم و پایین آوردن فشارخون

یوگا به شرطی که به طور مرتب انجام شود باعث افزایش گردش خون در بدن شده و اکسیژن را در سرتاسر بدن به جریان می‌اندازد. وقتی جریان خون بهبود پیدا می‌کند اندام‌های بدن سالم تر شده و سلامت پوست نیز تامین خواهد شد.

 

2- فواید یوگا؛ کاهش فشار بدن

یکی از مهم‌ترین فواید یوگا این است که فشار را از بدن شما برداشته و باعث می‌شود قلب با ضربان کمتر، خون بیشتری را به اندام‌های مختلف بدن شما برساند.

پرخوری شبانه- - فواید یوگا -علائم دیابت

 

3- فواید یوگا؛ کمک به تنفس سالم

یوگا در واقع نوعی کنترل تنفس است که باعث می‌شود، حجم ریه‌ها پر شده و بهتر کار کنند.

پیشنهاد برنافیت: 
این تمرین نفس کشیدن در یوگا به شما کمک می‌کند

 

4- فواید یوگا؛ کمک به کار قلب و عروق

یوگا باعث کاهش ضربان قلب شده، اکسیژن رسانی را در بدن بهبود و استقامت قلبی- عروقی را افزایش می‌دهد.

 

5- فواید یوگا؛ کمک به سلامت دستگاه گوارش

یوگا با بهبود سوءهاضمه به سلامت دستگاه گوارش نیز کمک فراوانی می‌کند.

 

 6- فواید یوگا؛ افزایش مقاومت بدن

هنگام یوگا مقاومت بدن و اندام‌های داخلی نسبت به بیماری ها افزایش پیدا می‌کند.

 

مضرات یوگا کدام است؟

  • کسانی که تازه ورزش یوگا را شروع کرده‌اند، اگر دارای عضلات ضعیف باشند حرکات فیزیکی یوگا ممکن است به بدن آنها آسیب برساند. مخصوصاً چرخش زیاد سر و گردن که باعث آسیب مهره‌ها می‌شود خطر ابتلا به سکته را در افراد افزایش می‌دهد.
  • افرادی که دچار پوکی استخوان، کمردرد، زانودرد و گردن‌درد هستند، حرکات یوگا خطر جدی برای آنها به همراه دارد.
  • آسیب دیدگی مفاصل در کسانی که وضعیت مناسب بدنی ندارند نیز خطرناک است.

فواید یوگا

 

آیا در خانه می‌توان یوگا کار کرد؟

اگر می‌خواهید یوگا را به صورت مبتدی انجام دهید، روزهایی که احساس خستگی و استرس دارید یک برنامه تمرینی ساده یوگا را انتخاب کنید و آنرا انجام دهید تا انرژی فراوانی دریافت کنید. می‌توانید با یک دست لباس راحتی و یک فضای مرتب کار را شروع کنید. با سرچ در اینترنت، یوتیوب یا اینستاگرام نیز می‌توانید از آموزش‌های رایگان یوگا در خانه استفاده کنید.

پیشنهاد برنافیت: 
تمرین‌های صبحگاهی و شبانگاهی یوگا و پیلاتس

 

یوگا برای سالمندان؛ آیا سالمندان می‌توانند یوگا کار کنند؟

به دلیل وجود مشکلاتی که برای سالمندان وجود دارد مثل آرتریت، عدم کنترل ادرار، فشار خون بالا، تحلیل بافت بدن و فرسودگی بدن، حرکات یوگا در سالمندان با محدودیت بیشتری انجام می‌شود. در یوگا حرکاتی که برای سالمندان در نظر گرفته می‌شود، طوری طراحی می‌شوند که باعث کنترل فشار خون و بهبود سلامت اعصاب و روان بشود و آنها را از ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و روانی عصبی دور کنند. به هر حال سالمندان در هر جای حرکات یوگا احساس درد کنند باید انجام آن را متوقف کنند.

 

یوگای ذهنی چگونه انجام می‌شود؟

وقتی که انرژی در اندام های انتهایی بدن به حالت راکد در می‌آید با یوگای مغزی و ذهنی می‌توانید انرژی را در مسیر مستقیم از قلب عبور داده و به مغز برسانید. یوگای مغزی و ذهنی تمرینی آسان و جذاب است که با آن می‌توانید علاوه بر افزایش انرژی درونی کارکرد ذهن را نیز ارتقا ببخشید. یوگای ذهن همچنین می‌تواند به افرادی که دارای اختلال وسواس عملی و فکری، افسردگی، زوال مغز و کم‌توجهی و بیش فعالی هستند کمک کند.

 

یوگای بارداری چگونه است؟

یوگای بارداری امروزه با استقبال زیادی روبرو شده است. معمولا یوگا را در کنار یک ورزش استقامتی، مثل پیاده‌روی انجام می‌دهند تا به تناسب اندام در دوران بارداری کمک کند. البته این کار باید حتماً با مجوز پزشک انجام شود.

فواید یوگا

 

یوگا برای مردان به چه شکل است؟

یوگا به رشد عضلات و  بهبود عملکرد اعضای مختلف بدن مردها کمک می‌کند. البته یوگا در مردان با استقبال روبرو نشده است، زیرا آنها عقیده دارند که یوگا به اندازه ورزش‌های کلاسیک غربی مثل بدنسازی آنها را با چالش روبرو نمی‌کند.

 

اساسی‌ترین حرکات یوگا کدام است؟

اساسی‌ترین حرکات یوگا شامل حرکت کوه خم به جلو ایستاده، پلانک، سگ با صورت پایین، حرکت کودک و حرکت نشستن ساده، حرکت تمساح، مار کبرا، حرکت گربه و بدن بی‌جان می‌باشد.

پیشنهاد دکتر کرمانی :
بهترین حرکات یوگا برای انعطاف بدن

 

آیا حرکات یوگا برای افزایش قد مفید است؟

حرکات یوگا به طور مستقیم باعث افزایش قد نمی‌شود، بلکه در تقویت ماهیچه‌ها، افزایش انعطاف و استحکام بدن موثر است.

فواید یوگا

 

آیا یوگا به رفع افتادگی پلک و صورت کمک می‌کند؟

پلک  به دلایل مختلف مثل سبک زندگی، افزایش سن و عوامل ارثی دچار افتادگی می‌شود. یوگای صورت، راهی طبیعی برای رفع افتادگی پلک است.

پیشنهاد برنافیت: 
چند حرکت یوگا برای لاغر کردن صورت

 

آهنگ یوگا چه تاثیری در این ورزش دارد؟

آهنگ یوگا ریتمی آرام و ملایم دارد تا بتواند ما را به تمدد و آرامش اعصاب  برساند.

 

انواع ورزش‌های یوگا کدام است؟

 

1- سویینگ یوگا

در رشته سوئینگ که به تمرینات ضدجاذبه معروف است، آزادی زیادی برای حرکت در فضا دارید. می‌توانید بدن خود را در موقعیت‌های جدیدی چرخش دهید.

پیشنهاد برنافیت: 
6 حرکت اشتباه یوگا و راه حل رفع این اشتباهات

فواید یوگا

 

2- یوگای مودرا

مودرا در واقع به حالت و حرکات انگشت دست گفته می‌شود که در آن به خاطر هدف خاصی دنبال می‌شود. مودروها با قسمت‌هایی از مغز و روان مخاطب در ارتباط هستند و اثرشان را روی آنها می‌گذارند.

 

انواع مودراها در یوگا

  • هاست،
  • مایا
  • کایا
  • قفلها
  • آدهارا

 

3- وینیاسا یوگا

در کلاس وینیاسا تمرینات به صورت روان و شدید همراه با تنفس انجام می‌شود. دراین کلاس می‌توان از موزیک نیز استفاده کرد.

پیشنهاد برنافیت: 
با 30 دقیقه پیاده روی بیشتر از یوگا کالری بسوزانید

فواید یوگا

 

4- شاساوانا

شاساوانا از وضعیت‌های اصلی خوابیده و پایه انجام صحیح حرکات کلاسیک بسیار مهم ورزش یوگا می‌باشند.

 

 

5- هاتایوگا

در هاتایوگا کنترل ذهن به طور ناخودآگاه انجام می شود و به مرور زمان موجب افزایش تمرکز نیز خواهد شد.

 

 

رژیم غذایی یوگا به چه معناست؟

در رژیم غذایی یوگا باید از مصرف خردل، ادویه جات تند، آبغوره و رژیم‌های لاغری خودداری شود. ترکیبی از برنج جوشیده و روغن حیوانی نیز مناسب است. شیر برنج نیز برای تمرینات یوگا بسیار سودمند است.

پیشنهاد برنافیت: 
کالری سوزی با یوگا

فواید یوگا

 

کدام حرکات یوگا برای لاغری شکم و پهلو مفید است؟

از جمله حرکات یوگا که باعث لاغری شکم و پهلو می‌شوند حرکت آسیاب دستی، حرکت کمانی، حرکت قایق و حرکت کبری است.

نویسنده: مریم اصیلی

دیدگاهتان را بنویسید

شاید این مطالب هم برای شما جذاب باشد …

سبک زندگی

قویترین رژیم لاغری - برنافیت دکتر کرمانی
چگونه قویترین رژیم لاغری را انتخاب کنیم؟
28 خرداد 1400
10 بازدید

همه ما فکر می کنیم برای اینکه قویترین رژیم لاغری را انتخاب کنیم، حتماً باید خودمان را از نظر تغذیه‌ای تحت فشار بگذاریم تا بتوانیم به سرعت لاغر شویم، ولی این تصور اشتباه است. در یک رژیم درست و اصولی باید تمام مواد غذایی مورد نیاز که برای سلامت عمومی بدن لازم است به آن […]

زانودرد
بهترین درمان زانو درد چیست؟

بعضی اوقات قسمت زیر کشکک زانو دردی حس می‌شود که یکی از مشکلات رایج بین افراد است و دلایل متعددی نیز دارد. در این مقاله در مورد زانو درد و مسائل مرتبط با آن صحبت خواهیم کرد. با برنافیت دکتر کرمانی همراه باشید.   زانودرد چیست؟ یکی از فعال‌ترین بخش‌های بدن زانو است هنگامی که […]

رازهای افزایش قد که هر کسی باید از آن با خبر باشد

ژنتیک نقش مهمی در افزایش قد افراد ایفا می‌کند؛ هرچند، فاکتورهای دیگری مثل تغذیه و سبک زندگی نیز ممکن است تاثیرگذار باشد. به طور کلی قد یک فاکتور غیر قابل تعریف است و به والدین او بستگی دارد. اگر پدر و مادر هر دو قدشان بلند باشد، احتمالا قد کودک نیز بلند خواهد شد. درست […]

WhatsApp Image 2021 05 24 at 15.49.53 درمان یبوست
بهترین و سریع‌ترین راه درمان یبوست چیست؟

درمان یبوست همواره یکی از دغدغه‌های افرادیست که از مشکلات گوارشی رنج می‌برند. یبوست در واقع همان کاهش تحرک روده است که در این حالت مدفوع خشک، سفت و دردناک می‌باشد. در این مقاله می‌خواهیم در مورد درمان یبوست با شما دوستان عزیز صحبت کنیم. با برنافیت دکتر کرمانی همراه باشید.   چرا یبوست می […]

زیبایی

چاقی صورت
بهترین و سریع‌ترین روش‌ها برای چاقی صورت
26 اردیبهشت 1400
83 بازدید

وقتی صورت پر و به اصطلاح چاق است، صورت جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر می‌رسد. روش‌های متفاوتی برای پر کردن و چاقی صورت وجود دارد. همانطور که می‌دانید صورت افتاده و شل نشان دهنده عدم سلامتی بدن است. در این مقاله می خواهیم در مورد روش‌های طبیعی و خانگی چاقی صورت برای شما عزیزان مطالبی […]

صاف کردن موها
انواع روش های صاف کردن مو کدامند؟

برای اینکه موهای خود را صاف کنیم روش های متفاوتی وجود دارد، که شامل روشهای دائمی و نیمه دائمی شیمیایی و غیرشیمیایی می‌شود. در این مقاله به انواع روشهای صاف کردن مو، بهترین روش صافی، تفاوت کراتینه با صافی مو و همچنین مراقبت‌های بعد از کراتینه کردن مو اشاره می‌کنیم. برای صافی مو روش‌های دائمی […]

رفع تیرگی زانو
بهترین روش برای رفع تیرگی زانو

اگر رنگ آرنج و زانوهایتان نسبت به جاهای دیگربدنتان تیره تر است و اگر شلوارک یا بلوز آستین کوتاه میپوشید و تیرگی زانو یا آرنجتان توجه شما را جلب میکند نگران نباشید و تا پایان مقاله ما را همراهی کنید. تیرگی زانو معمولا به دلیل تجمع سلولهای مرده پوست و جمع شدن بیش از حد […]

فرنچ ناخن
آموزش فرنچ ناخن در خانه

فرنچ ناخن در واقع همان مرتب کردن یا آرایش ناخن است که به روشهای مختلف صورت می‌گیرد. در این مقاله در مورد فرنچ ناخن به اطلاعات بیشتری دست پیدا میکنید . کلمه فرنچ در واقع همان معنی فرانسوی را دارد و فرنچ ناخن یعنی آرایش ناخن به روش فرانسوی. با برنافیت همراه باشید. اکثر مردم […]

ورزش و تناسب اندام

فواید یوگا
فواید یوگا چیست و چرا برای همه‌ی افراد ضروری است؟
09 خرداد 1400
52 بازدید

پیش از آن که به فواید یوگا بپردازیم، باید آن را تعریف کنیم. یوگا در واقع ورزشی است که در آن  ذهن به تمرین می‌پردازد. در یوگا شما هم تمرین کنترل تنفس را دارید و هم روی تمرکز خود کار می‌کنید. بسیاری از مراکز و مدارس یوگای مربوط به خود را آموزش می‌دهند. این روش […]

بهترین تمرین ورزشی برای رهایی از بازو های شل و افتاده - برنافیت
3 تمرین ورزشی موثر برای رهایی از بازوهای شل و افتاده

پیری و افزایش وزن، دو عامل اصلی در از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست و شل شدن بازو ها می باشند. همراه با یک برنامه ی غذایی سالم و ورزش به منظور کاهش وزن، تمرین های مقاومتی همچون دایموند پوش آپ، دیپ با نیمکت و کیک بک عضلات سه سر برای سفت کردن بازو بسیار […]

ورزش برای افراد لاغر
ورزش برای افراد لاغر

افراد لاغر معمولاً تمایل بدنشان به سمت سوزاندن کالری بیشتر می‌باشد. این افراد متابولیسم بدنی بالایی دارند.افراد لاغر برای اینکه بدنی عضلانی داشته باشند، برای به دست آوردن ماهیچه و افزایش وزن باید فعالیت بیشتری انجام دهند. در مقاله‌ای که پیش رو داری در مورد ورزش برای افراد لاغر با شما دوستان مسائلی را مطرح […]

ورزش برای دیسک کمر
از علائم تا بهترین ورزش‌ برای دیسک کمر

دیسک  کمر در واقع عارضه ای است که با فشار زیاد روی عضلات یا ضعیف شدن عضلات کمر در اثر عوامل مختلف به وجود می‌آید. در این مقاله به درمان و معرفی چند ورزش برای دیسک کمر خواهیم پرداخت. معمولاً درد در ناحیه پشت بدن و پاها بروز پیدا می‌کند. ستون فقرات ما از ۲۶ […]

موفقیت و انگیزه

تثبیت وزن
رژیم تثبیت وزن؛ چرا تثبیت وزن از کاهش آن سخت‌تر است؟
28 اردیبهشت 1400
4683 بازدید

پس از رسیدن به وزن مطلوب، یکی از سخت ترین کارها تثبیت وزن است. برای حفظ وزن ایده آل در طول رژیم اتخاذ یک سبک زندگی سالم، وزن کشی منظم، ورزش، استراحت کافی و یافتن یک گروه حمایت گر نقش مهمی دارند. کاهش وزن یک جاده ی دراز و پر از فراز و نشیب، پر […]

راز موفقیت در رژیم لاغری- رژیم غذایی مناسب برای لاغری
راز موفقیت در رژیم لاغری کدام است؟

خیلی از افراد دوست دارند رژیم لاغری بگیرند و به سایز و وزن ایده آل خود برسند ولی همه در این راه موفق نمی شوند. کم نیستند افرادی که در میانه‌ی راه از  وضعیت موجود خسته شده و کار را نیمه تمام رها می‌کنند. راز موفقیت در رژیم لاغری مسائل مهمی در کاهش وزن و […]

لاغری با قانون جذب
لاغری با قانون جذب ؛ حقیقت یا دروغ؟

آیا می‌توان با قانون جذب به لاغری مورد نظر رسید؟ آیا این مسئله واقعیت دارد؟ در این مقاله قصد داریم در مورد لاغری با قانون جذب با  شما عزیزان صحبت کنیم .تا پایان مقاله با برنافیت همراه باشید. قانون جذب چیست؟ امروزه اعتقاد بر این است که با قانون جذب می‌توانیم به خواسته‌های مختلف خود […]

ورزش کودکان-موفقیت و انگیزه-برنافیت
چگونه کودکان را به ورزش تشویق کنیم؟

ورزش منظم و هدف دار فواید زیادی برای سلامت جسمی و عاطفی کودکان دارد. اما بسیاری از کودکان به دلایلی از ورزش کردن لذت نمی برند و همین موجب می شود تا این مزایا را از دست بدهند. شما نمی توانید آنها را مجبور به این کار کنید، اما می توانید زمینه هایی برایشان فراهم […]

تغذیه

رژیم غذایی مناسب برای چاقی - برنافیت دکتر کرمانی
رژیم غذایی مناسب برای چاقی؛ چه کنیم تا سالم چاق شویم؟
27 خرداد 1400
15 بازدید

شاید باورتان نشود در میان همین مردمی که به دنبال رژیم لاغری و کاهش وزن هستند، عده‌ای نیز به دنبال رژیم غذایی مناسب برای چاقی هستند. برخلاف تصور عموم افزایش وزن کار ساده‌ای نیست و نیاز به ترفند دارد. اغلب مشکل افراد دارای کمبود وزن اینجاست که بی‌اشتها هستند و نمی‌توانند به راحتی افراد دیگر […]

رژیم لاغری سریع و رایگان
چطور با رژیم لاغری دکتر کرمانی، رایگان و سریع لاغر شویم؟

اولین سوال این است که رژیم لاغری چیست؟ رژیم لاغری یک روش تغذیه‌ای مناسب برای لاغر شدن است. واقعیت اینكه که همه‌ی افراد علاقه دارند، اندام ایده آلی داشته باشند. آمار عجیب این است كه روزانه میلیونها نفر در سراسر جهان  دنبال رژیم لاغری هستند تا در كوتاه ترین زمان به تناسب اندام خود برسند. […]

رژیم غذایی مناسب برای لاغری - برنافیت دکتر کرمانی
رژیم غذایی مناسب برای لاغری؛ چند راهکار ساده و ارزان برای کاهش وزن

یکی از دغدغه‌های انسان امروز، تصحیح عادت‌های اشتباه و روی آوردن به زندگی سالم است. برای اینکه زندگی سالم و وزن مناسبی داشته باشیم، باید از یک رژیم غذایی مناسب برای لاغری استفاده کنیم. رژیمی که نه تنها به کاهش وزنمان کمک کند، بلکه به بدن ما نیز آسیبی نرساند. با برنافیت دکتر کرمانی همراه […]

رژیم لاغری گروهی
تنهایی با چاقی مبارزه نکنید، با رژیم گروهی برنافیت موفق شوید

انسان موجودی اجتماعی است و نیاز به ارتباط صمیمی با هم نوع، یک امر طبیعی است. همه ما در زندگی روزمره با بهترین دوستان خود در ارتباط هستیم. دوستانی که همکار ما هستند، رفیق قدیمی و یا حتی پدر و مادر ما; پس چرا برای سلامتی و تناسب اندام، دوستی نداشته باشیم؟!! همه ما میدونیم […]