علائم بارداری چیست؟ از کجا بفهمیم بارداریم؟

اغلب علائم بارداری از زمانی مشخص می‌شود که بیشتر از یک دوره عادت ماهیانه تاخیر بیفتد و علائم دیگری نیز داشته باشید. در این مقاله قثد داریم به طور کامل در مورد علائم بارداری و مسائل پیرامون آن با شما دوستان عزیز صحبت خواهیم کرد و خواهیم گفت که از کجا بفهمیم بارداریم؟

علائم بارداری - برنافیت دکتر کرمانی

علائم اولیه بارداری چیست؟

معمولاً سونوگرافی و آزمایش‌های تشخیص بارداری نشان می‌دهد که باردار هستید یا نه. ولی علائم دیگری نیز وجود دارد که با آنها نیز می‌توانید باردار بودن یا نبودن خود را مشخص کنید. یکی از علائم بارداری این است که علاوه بر تاخیر در یک دوره قاعدگی، حالت تهوع هنگام صبح، خستگی و حساسیت به بو داشته باشید.

علائم بارداری از چه زمانی شروع می‌شود؟

در مورد اینکه اولین علائم بارداری از چه زمانی آغاز می‌شود، تحقیقات زیادی انجام نشده است و معمولاً در هر خانمی با دیگری این مسئله فرق می‌کند. در بعضی از خانم‌ها اولین علایم یک تا دو هفته بعد از لقاح و شکل گیری رویان به وجود می‌آید. ولی در بعضی از خانم‌های دیگر بعد از چندین ماه تازه علائم بارداری را احساس می‌کنند؛ ولی معمولاً ۹۰ درصد زنان از هفته هشتم بارداری به بعد علائم دارند.

نشانه‌های بارداری کدام است؟

نشانه‌های بارداری نیز در همه زنان مشابه نیست ولی معمولا افزایش وزن در همه بارداری‌ها مشترک و مشهود است. از علائم بارداری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: کمر درد، سردرد، تکرر ادرار، حساسیت و سیاهی هاله پستان، خستگی و تغییرات خلق و خو، تهوع و استفراغ، ورم پاها، سوزش معده و تنگی نفس.

علائم بارداری - برنافیت دکتر کرمانی

علائم بارداری در ظاهر چگونه مشخص می‌شود؟

بعضی‌ها ادعا می‌کنند که از روی چهره می‌توانند علائم بارداری را تشخیص داد. از دیگر علائمی که از روی چهره و ظاهر یک زن می‌توان بارداری او را تشخیص داد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: تیرگی رنگ پوست، کبود شدن رنگ سفیدی چشم، تغییر رنگ رگ‌های بدن، برجسته شدن رگ‌های پستان، ایجاد کک و مک در صورت، بزرگ شدن پستان ها و …

علائم بارداری از روی چشم‌ها

می‌گویند چشمان یک خانم باردار مقداری گودی و فرورفتگی دارد و مردمک چشمش کوچک می‌شود. پلک‌ها کمی افتاده می‌شود و رگ‌های خونی در گوشه چشم ایجاد می‌شود.

علائم بارداری از روی ناف

هر وقت نوزاد رشد می‌کند فضای داخل شکم محدودتر شده و به عضله‌های روی ناف فشار می‌آورد. زمانی که ناف به سمت بیرون حرکت می‌کند به این معنی است که جنین در حال رشد است. البته در بعضی از خانم‌ها، ناف تغییرات حرکتی زیادی ندارد. در حین بارداری خطوط تیره در اطراف ناف ایجاد می‌شود که حاوی رنگدانه‌های پوستی هستند. این خطوط تیره به دلیل افزایش کشش پوست و رشد جنین همراه است. این ناحیه از ناف در طول دوران بارداری بسیار حساس است و با ضربه‌ای حتی آرام کبود می شود و یکی از راه‌هایی است که برای تشخیص بارداری بدون آزمایش انجام می‌شود.

علائم بارداری از نظر طب سنتی

در روزگاران قدیم که ابزارهای تشخیص بارداری وجود نداشت از روی طب سنتی این علائم را تشخیص می‌دادند. اینکه به موقع تشخیص بارداری انجام شود برای سلامت مادر و جنین بسیار مهم است. در طب سنتی از روی علائم زیر بارداری را تشخیص می‌دادند:

 • علائم بارداری از خود فرد که هنگام نزدیکی احساس می‌کند؛
 • علائم عمومی بارداری؛
 • علایم ادراری مربوط به بارداری؛
 • بارداری از روی چهره و ظاهر فرد؛
 • آزمون‌های تشخیص بارداری مثل خوردن آب باران و عسل و استفاده از سیر در واژن.

علائم بارداری - برنافیت دکتر کرمانی

علائم بارداری زودرس کدام است؟

علائم بارداری زودرس در هر زنی با زن دیگر متفاوت است. از علایم بارداری زودرس این است که بعد از اینکه لقاح انجام شد و تخمک بارور شد خود را به دیواره رحم می‌رساند و به آن می‌چسبد. این عامل باعث می‌شود که یکی از اولین علائم بارداری یعنی لکه بینی و انقباض شکم به وجود بیاید.

این خونریزی به دلیل لانه گزینی است که بسیاری از زنان آن را با پریود اشتباه می‌گیرند که البته این خونریزی، خفیف و ضعیف است. همچنین ترشحات واژنی سفید و کدر می‌شود که به دلیل ضخیم شدن دیواره واژن است که بلافاصله بعد از لقاح شروع می‌شود. همچنین حساس شدن ‌و دردناک شدن سینه‌ها نیز یکی از علائم بارداری زودرس می‌باشد.

علائم بارداری شیر به شیر

دوران شیردهی دورانی است که ممکن است علائم بارداری در آن ظاهر شود. علائم اولیه که در دوران شیردهی به وجود می‌آید شبیه بارداری‌های معمولی است. از جمله این علائم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. تغییرات ظاهری سینه‌ها، تغییر در میزان تولید شیر، شنیدن ضربان قلب جنین، مشاهده جنین با سونوگرافی و حرکت جنین، کاهش شیر مادر، حالت تهوع و استفراغ، خستگی و عدم قاعدگی، لکه بینی، تکرر ادرار، بزرگ شدن رحم و تغییر پوست.

تشخیص علایم جنین دختر یا پسر چیست؟

روش‌های مختلفی وجود دارد که برای تشخیص جنین از آن استفاده می‌شود. اگر جنین به قدری بزرگ نشده باشد که از روی سونوگرافی جنسیت او معلوم شود شود، از روش‌های قدیمی‌تر استفاده کرد. علائم تشخیص جنسیت پسر به این ترتیب هستند:

 • حالت تهوع در اوایل بارداری
 • رگ خونی در گوشه داخلی چشم
 • ضربان قلب کمتر از ۱۴۰ بار در دقیقه از قلب نوزاد
 • چاق شدن یک قسمت از شکم مثل توپ بسکتبال
 • رشد موی پای مادر
 • عدم تغییر در چاقی صورت مادر
 • تنگی نفس مادر

علائم تشخیص جنسیت دختر به شرح زیر است:

 • حالت تهوع در اول صبح
 • ضربان قلب ۱۴۰ بار در دقیقه به بالا
 • چاقی پاها
 • چاقی شکمی مادر

علائم بارداری - برنافیت دکتر کرمانی

علت درد زیر شکم در اوایل بارداری

بسیاری از خانم‌ها در اوایل دوران بارداری دچار درد زیر شکم می‌شوند که امری شایع و طبیعی است. در اوایل دوران بارداری رحم کوچکتر از سه ماه دوم و سوم است و به دلیل فشاری که رحم روی اندام‌های دیگر وارد می‌کند باعث درد در این نواحی می‌شود. از مهم‌ترین دلایل درد رحم در اوایل دوران بارداری احساس درد همراه با عطسه و سرفه و تغییر وضعیت هنگام جابجا شدن در تخت می‌باشد. از دیگر علت‌های درد در ناحیه زیر شکم در اوایل بارداری تغییرات هورمونی می‌باشد.

یکی دیگر از علت‌های درد در ناحیه زیر شکم در اوایل بارداری تغییرات هورمونی است. میزان احساس این درد در این نواحی متغیر است و ممکن است در نزدیک رحم یا مثانه، کمر و شکم احساس شود. بالا رفتن میزان پروژسترون نیز دردی شبیه به درد قاعدگی در ایجاد می‌کند که بعضی اوقات همراه با خونریزی است و خطر سقط جنین را به همراه دارد.

علائم دیابت بارداری چیست؟

دیابت بارداری بین حدود ۹ درصد از خانم‌های باردار اتفاق می‌افتد. هنگامی که هورمون‌های ضدانسولین از جفت ترشح می‌شوند تنظیمات قند خون به هم می‌ریزد و نشانه‌های دیابت بارداری با افزایش قند خون مادر رخ می‌دهد. این نوع دیابت ممکن است به اعصاب و رگ‌های خونی آسیب برساند.

اگر دیابت بارداری به موقع تشخیص داده شود می‌توان آن را به موقع کنترل کرد و عوارض کمتری را نیز به دنبال خواهد داشت. از جمله این علائم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تشنگی بیش از حد معمول
 • تکرر ادرار
 • خستگی، ضعف و بیحالی
 • حالت تهوع
 • ایجاد قارچ‌های مثانه و واژینال
 • عفونت‌های پوستی
 • تاری دید

جلوگیری از عوامل مشکل‌زا در دوران بارداری

دوران بارداری یکی از پیچیده‌ترین دوران زندگی خانم‌ها است که در این دوران دچار انواع ناراحتی‌ها می‌شوند. بعد از زایمان بعضی از از این مشکلات برطرف می‌شود. برخی از عوامل مشکل ساز در بارداری عبارتند از:

۱- تغییر در سینه‌ها: که می‌توان با استفاده از یک سینه بند مناسب جنس پارچه‌ای یا کتان آن را کنترل کرد. همچنین شستشوی سینه‌ها با آب و مقداری صابون باعث می‌شود که از خشکی آن جلوگیری شود.

۲- احساس خستگی: همراه با رشد جنین احساس خستگی بیشتر شده و انرژی مادر کاهش پیدا می‌کند. برای جلوگیری از این وضعیت سعی کنید به میزان کافی استراحت کنید و ورزش مناسب با وضعیت خود داشته باشید‌. همچنین پیاده روی را فراموش نکنید.

۳- حالت تهوع و استفراغ: برای جلوگیری از این حالت بعد از بیدار شدن از خواب مقداری ماده غذایی خشک مثل نان تست، کلوچه یا غلات  صبحانه استفاده کنید. شب موقع رفتن به رختخواب مصرف پروتئین را فراموش نکنید. مصرف چای، برنج و موز به شما در برطرف شدن حالت تهوع کمک می‌کند. همچنین استفاده از زنجبیل حالت تهوع را در زنان باردار کاهش می‌دهد. در طول روز سعی کنید مایعات را به یکباره ننوشید و به صورت جرعه جرعه از آنها استفاده کنید. مصرف ادویه‌های تند و مواد غذایی چرب را نیز محدود کنید.

علائم بارداری - برنافیت دکتر کرمانی

علائم بارداری دوقلو چیست؟

 • برای اینکه متوجه یک بارداری دوقلو یا چندقلو شوید، بهترین راه، استفاده از روش سونوگرافی است. البته نشانه‌های یک بارداری دوقلو تفاوت زیادی با بارداری تک قلو ندارد، ولی ممکن است میزان و شدت علائم بارداری شدیدتر باشد. زمانی که سطح بالای اچ سی جی در خون و ادرار بالا برود بارداری ممکن است از نوع دوقلو باشد. از جمله علائم بارداری دوقلو به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:
 • تهوع شدیدتر
 • افزایش وزن زیاد
 • بزرگتر بودن شکم
 • فشار خون بالا
 • خستگی بیشتر و شدیدتر
 • حرکات زودهنگام جنین
 • تنگی نفس
 • اختلال در خواب شبانه روز
 • ناراحتی‌های گوارشی
 • حساس شدن شدید پستان‌ها
 • گرفتن عضلات شکم
 • تکرر ادرار

در این مقاله سعی کردیم در مورد علائم بارداری توضیحاتی را برای شما دوستان عزیز بیان کنیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

رژیم گروهی؛ راه‌حل قطعی لاغری

دکترکرمانی بعد از سال‌ها تجربه به این نتیجه رسید که رژیم گروهی، بهترین راه‌حل برای افرادیه که در رژیم، انگیزه‌شون کم می‌شه و بر همین اساس ماراتن لاغری رو رونمایی کرد. بیشتر از ۹۰ درصد افرادی که با ماراتن لاغری رژیم گرفتن به وزن دلخواه‌شون رسیدن!

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

مطالب مرتبط

جدیدترین مقالات

همه مقالات
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم غذایی و برنامه غذایی را به صورت گروهی و زیر نظر پشتیبان اختصاصی ارائه می‌دهد.

مجموعه برنافیت دکتر کرمانی، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه لاغری و تناسب اندام برنافیت یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.

بیشتر...

یکی از زیر مجموعه‌های وبسایت دکتر کرمانی که در زمینه تغذیه و لاغری توانسته است، هزاران افراد را به تناسب اندام دلخواه خودشان برساند، مجموعه برنافیت است. در برنافیت با دنیایی از مطالب درمورد تغذیه و لاغری روبه‌رو خواهید شد و  هر آن‌چه درمورد تغذیه و لاغری است را در این‌جا می‌توانید پیدا کنید.

هنگام ورود به سایت برنافیت با انواع رژیم لاغری روبه رو می‌شوید از جمله: رژیم تثبیت وزن برنافیت، برنامه‌غذایی روزانه برنافیت، رژیم غذایی برای لاغری، رژیم غذایی رایگان، رژیم غذایی لاغری برای دموی‌ها، رژیم فستینگ، رژیم فشرده لاغری، رژیم کاهش وزن، رژیم کتوژنیک، رژیم گروهی برنافیت، رژیم لاغری 20 کیلویی، رژیم لاغری رایگان، رژیم لاغری سریع، رژیم مایر، رژیم سیب، رژیم شیر، رژیم، رژیم افزایش وزن برنافیت، رژیم آنلاین، رژیم بارداری و شیردهی، رژیم برای بلغمی‌ها، رژیم برای دموی‌ها، رژیم پروتئین، بارهنگ برای لاغری است که تنوع رژیم‌ها باعث شده به یک مجموعه بسیار قوی در حوزه لاغری و تغذیه شناخته شود.

تمامی دستورات برنامه‌های غذایی زیر نظر کارشناسان دکتر کرمانی ارائه می‌شود و دستورات مصرف هر خوراکی با مقدار کالری مورد نیاز نیز در برنامه غذایی برای هر شخص به صورت جداگانه گفته می‌شود. مانند: طریقه مصرف دانه چیا برای لاغری، ماسالای چینی برای لاغری، سیر سیاه لاغری، سرکه سیب برای لاغری ، زردچوبه برای لاغری شکم، چای سبز برای لاغری، دانه چیا، دمنوش‌های لاغری و…. خواص میخک برای لاغری.

برنامه غذایی برای هر شخصی متفاوت است و با توجه به شرایط جسمانی هر فرد برنامه غذایی جداگانه به آن داده می‌شود مانند: برنامه رژیم غذایی 7 روزه، برنامه غذایی برای افزایش وزن، برنامه غذایی برای بدنسازی، برنامه غذایی برای کاهش وزن.

در مجموعه برنافیت امکاناتی نظیر: مشاور تغذیه آنلاین، مشاوره رایگان رژیم لاغری، دریافت رژیم به صورت آنلاین، کاهش وزن سریع، آب کردن چربی شکم، نرم افزار رژیم غذایی رایگان برنافیت، ورزش برای لاغری، پشتیبان اختصاصی رژیم، چالش رژیم لاغری،  کالری مواد غذایی برنافیت، محاسبه bmi دکتر کرمانی، دوچرخه ثابت برای لاغری،  قوی‌ترین رژیم لاغری، کاهش چربی، کاهش وزن، گروه لاغری برنافیت، لاغری سریع، لاغری سریع 10روزه، لاغری سریع در یک هفته، لاغری و تناسب اندام، چاقی، زیبایی اندام، ورزش لاغری، ورزش و تناسب اندام، نمونه رژیم دکتر کرمانی، پیج اصلی دکتر کرمانی، رژیم دکتر کرمانی رایگان‌ و انواع روش‌های لاغری.

راه ارتباطی با مجموعه برنافیت از طریق سایت برنافیت، اینستاگرام برنافیت و واتساپ برنافیت امکان پذیر است و همراهی شما عزیزان باعث شده است تا یک خانواده بزرگی کنار هم تشکیل دهیم.

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم ها را به صورت گروهی و زیر نظر کارشناس اختصاصی ارائه می‌دهد.

دسترسی سریع

پربازدیدترین ها

انواع رژیم ها

مجموعه برنافیت، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه لاغری و تناسب اندام برنافیت یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.

مشخصات شما با موفقیت ارسال شد
همکاران ما به زودی با شما تماس خواهند گرفت

دریافت مشاوره رژیم برنافیت
برای رسیدن به وزن دلخواهت، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیری!

دریافت مشاوره رایگان رژیم

اگه می‌خوای به وزن دلخواهت برسی، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناس‌های برنافیت دکترکرمانی مشاوره‌ رایگان بگیری!

[contact-form-7 id="19069" title="فرم مشاوره"]