دریافت رژیم برنافیت

چه مدت پس از زایمان می توان دوباره باردار شد؟

بسیاری از زنان تصور می‌کنند از آن‌جا که قاعدگی آن‌ها پس از زایمان قطع می‌شود، بدنشان نیز قادر به تخمک گذاری نخواهد بود، اما چنین تصوری کاملا اشتباه است. زایمان قبلی شما چه از نوع طبیعی و چه از نوع سزارین باشد، بدن به سرعت آماده‌ی بارداری مجدد خواهد شد. اما از آن‌جا که بدن هنوز از بارداری قبلی احیا نشده، آمادگی لازم برای بارداری مجدد را نخواهد داشت. در ادامه با برنافیت همراه باشید تا از این موضوع مطلع شوید.

بارداری بعد از زایمان

آیا تا به حال این سوال برای شما پیش آمده است که چه مدت پس از زایمان ممکن است باردار شوید؟ پاسخ این است که خیلی زودتر از آن‌چه که تصورش را می‌کنید. آیا تا به حال برایتان سوال پیش آمده است که آیا فردی ممکن است ۶ هفته پس از زایمان دوباره باردار شود؟ پاسخ کاملا مثبت است.

گرچه توصیه شده تا شش هفته پس از زایمان رابطه‌ی جنسی نباید انجام شود، اما این اتفاق گاهی ممکن است رخ دهد. در این مدت عدم استفاده از قرص‌های ضدبارداری منجر به بارداری ناخواسته می‌شود. جایگزین‌هایی برای مقاربت جنسی بیابید تا هم بدن شما فرصت کافی برای ریکاوری داشته باشد و هم از احتمال بارداری ناخواسته جلوگیری شود.

گرچه شیردهی در برخی از زنان، تخمک گذاری را به تعویق می‌اندازد، اما روش خوبی برای پیشگیری از بارداری نیست، مگر این‌که از روش آمنوره‌ی شیردهی استفاده کنید. این روش خاص کنترل بارداری نیاز به زمان و محدودیت‌های بسیاری دارد. این بدان معناست که شما هیچ‌گاه نباید از شیر دوش استفاده کنید و کودکتان نباید از پستانک استفاده کند، در نتیجه فرزند شما در طول شب نمی‌تواند به آرامی بخوابد. انجام چنین کاری برای زنان بسیار سخت است.درصورتی که به رژیم لاغری دوران شیردهی فرزندتان نیاز دارید به صفحه دریافت رژیم شیردهی مراجعه کنید.

بهترین زمان برای انجام تست بارداری چه زمانی است؟

بسیاری از زنان در زمان انجام تست بارداری با مشکل مواجه هستند. گاهی اوقات تمایل شدیدی به انجام تست بارداری دارید تا بفهمید آیا این ماه بچه‌دار می‌شوید یا نه؟ با دیدن علائم اولیه‌ی بارداری، وسوسه می‌شوید که تست را پیش از هر کار دیگری انجام دهید.

اما اگر تست را زود انجام دهید، ممکن است نتیجه‌ی آن منفی باشد، حتی اگر حامله هم باشید. بهترین زمان برای انجام تست بارداری پس از پایان قاعدگی است. این زمان از نشان دادن نتایج کاذب منفی و مثبت پیش گیری می‌کند. اگر هنوز یک تقویم باروری برای خود تهیه نکرده‌اید، یک تست زمان بندی مناسب بارداری بهانه‌ی خوبی برای این کار است.

اگر چرخه‌ی قاعدگی شما نامنظم است و یا فراموش می‌کنید آن‌ها را زمان بندی کنید، تا زمانی که طولانی‌ترین چرخه‌ی قاعدگی را پشت سر نگذاشته‌اید، تست بارداری ندهید.

برای مثال اگر چرخه‌ی قاعدگی شما ۳۰ تا ۳۶ روزه است، بهترین زمان برای انجام تست، روز ۳۷ به بعد است. نکته‌ی دیگری که باید به آن توجه داشت این است که آیا از دیر بودن زمان قاعدگی خود خبر دارید یا نه؟ طبق وبسایت غذا و دارو، از هر صد زن ،۱۰ تا ۲۰ نفر آن‌ها اگر در روز بعد از قاعده نشدنشان تست بارداری انجام دهند، حتی اگر باردار باشند نتیجه‌ی مثبتی نمی‌بینند.

حتی تست‌هایی که بر روی آن‌ها برچسب تشخیص زود هنگام بارداری است، دقیقا نمی‌تواند یک بارداری را در روزهای اولیه‌ی پس از قاعدگی تشخیص دهد.

چرا بارداری پشت سر هم خطرناک است؟

مطالعات نشان داده‌اند زنانی که با فاصله‌ی کم صاحب فرزند می‌شوند، برای بار دوم بارداری پر خطرتری را تجربه خواهند کرد. دلیلش این است که بدن زنان هنوز از اولین زایمان کاملا ریکاوری و درمان نشده و به اندازه‌ی کافی توانایی زایمان مجدد را ندارد. حتی اگر از نظر فیزیکی درمان شده باشید، همچنان هورمون‌ها و مواد مغذی موجود در بدن شما نیاز به احیای مجدد دارد.

خطرات دیگری که ممکن است به دلیل بارداری، پیش از شش هفته پس از زایمان رخ دهد شامل موارد زیر است:

 • تولد زودرس
 • ترکیدن کیسه‌ی آب زودتر از موعد زایمان
 • عدم رشد کافی جنین
 • افزایش ناهنجاری‌های مادر زادی (نقص تولد)

بهترین فاصله‌ی زمانی بین دو بارداری ۱۸ ماه پس از بارداری اول است. در این مدت زمان، بدن فرصت کافی برای درمان را خواهد داشت و احتمال خطراتی که به دلیل بارداری مجدد با فاصله‌ی کم ایجاد می‌شود، به شدت کاهش خواهد یافت. به علاوه داشتن زمان کافی برای بارداری بعدی مشاوره‌ی قبل از بارداری را برای فرد ممکن خواهد ساخت.

البته باید توجه داشت که بارداری، با فاصله‌ی بیش از پنج سال خطرات خاص خود را به همراه دارد. اگر احتمال بارداری می‌دهید حتما با پزشک خود مشورت کنید. چرا که در این زمان شما و فرزندتان به مراقبت‌های خاصی احتیاج خواهید داشت تا خطرات احتمالی را به حداقل برسانید.

زایمان زودرس

تست بارداری چگونه عمل می‌کند؟

آگاهی از عملکرد تست‌ها در زمان انجام تست بسیار موثر است. تست‌ها، هورمون بارداری یعنی (گنادوتروپین) جفتی انسان که در ادرار است را تشخیص می‌دهند. برخی از تست‌ها نیز، انواع دیگر این هورمون یعنی هایپر گلیکو سیلات را تشخیص می‌دهند.

هایپر گلیکو سیلات معمولی تنها زمانی تولید می‌شود که جنین در آندومتر کاشته شود. این هورمون گاهی بسیار زود یعنی پس از لقاح تولید می‌شود. اگر در تست بارداری، هایپر گلیکو سیلات تشخیص داده شود، زودتر نتیجه‌ی مثبت گرفته می‌شود.

اگر تست بارداری به هایپر گلیکو سیلات حساس نباشد و تنها هایپر گلیکو سیلات معمولی را تشخیص دهد، دیرتر می‌توان نتیجه‌ی مثبت گرفت.

تست بارداری اولیه چگونه عمل می‌کند؟

تست‌های اولیه سه یا چهار روز پیش از موعد قاعدگی از دست رفته نتایجی حاصل می‌کند. این تست‌ها شامل یک فاز لوتئال ۱۴ روزه است. فاز لوتئال شامل زمان بین تخمک گذاری و قاعدگی می باشد. مشکل این جا است که افراد ممکن است فاز لوتئال متفاوتی داشته باشند.

اگر فاز لوتئال شما ۱۲ روزه است، چهار روز پیش از موعد قاعدگی از دست رفته، ۹ روز پس از تخمک گذاری محسوب می‌شود. به همین دلیل است که تست‌های اولیه ممکن است نتیجه‌ای به دست ندهد.

اگر فاز لوتئال شما ۱۵ روزه است، چهار روز پیش از موعد قاعدگی از دست رفته، ۱۲ روز پس از تخمک گذاری محسوب می‌شود. در این دوران ممکن است به اندازه‌ی کافی هورمون نداشته باشید، اما شانس شما از یک فرد با فاز لوتئال کوتاه تر، بیشتر است.

اگر از آمپول‌های ایجاد کننده‌ی هایپر گلیکو سیلات همچون اویدرل استفاده کرده‌اید، نباید از تست بارداری استفاده کنید، چرا که ممکن است نتیجه‌ی آزمایش در اثر باقی مانده‌ی داروهای باروری اشتباه به دست آید.

آیا ۹۹ درصد دقت تست بارداری صحت دارد؟

اگر به دستورالعمل تست‌های بارداری خوب توجه کنید بر روی آن‌ها نوشته شده: ۹۹ درصد دقت در روز قاعدگی از دست رفته نه در روزهای اولیه. اگر قاعدگی شما باید در روز چهارشنبه رخ دهد، روز پنج شنبه، روز قاعدگی از دست رفته محسوب می‌شود.

در یک مطالعه، تست‌های بارداری تنها در روز ۲۸ قاعدگی، ۸۰ درصد نتیجه‌ی مثبت نشان داد.

نظرات موافق و مخالف تست بارداری در مراحل اولیه

اگر همچنان به انجام تست بارداری در مراحل اولیه معتقدید، نظرات موافق و مخالف زیر را در نظر بگیرید.

نظرات موافق

  • یک روز قبل از روز پیش بینی شده‌ی قاعدگی: بارداری را تا ۹۳ درصد پیش بینی می‌کند.
  • دو روز قبل از روز پیش بینی شده‌ی قاعدگی: بارداری را تا ۸۱ درصد پیش بینی می‌کند.
  • سه روز قبل از روز پیش بینی شده‌ی قاعدگی: بارداری را تا ۶۸ درصد پیش بینی می‌کند.
  • چهار روز قبل از روز پیش بینی شده‌ی قاعدگی: بارداری را تا ۴۲ درصد پیش بینی می‌کند.
  • پنج روز قبل از روز پیش بینی شده‌ی قاعدگی: بارداری را تا ۳۳ درصد پیش بینی می‌کند.
  • شش روز قبل از روز پیش بینی شده‌ی قاعدگی: بارداری را تا ۲۵ درصد پیش بینی می‌کند.

اگر نتیجه‌ی منفی یک آزمایش شما را اذیت نمی‌کند و پول اضافی برای انجام تست بارداری دارید، اشکالی ندارد، آن‌ها را انجام دهید. در غیر این صورت از انجام تست‌های اولیه بپرهیزید.

بارداری در دوران قاعدگی

نظرات مخالف

 • شانس شما برای یک نتیجه‌ی منفی کاذب افزایش می‌یابد.
 • اگر نتیجه‌ی منفی ببینید، ناامید خواهید شد.
 • پول خود را بیهوه دور ریخته‌اید.
 • در صورت استفاده از آمپول هایپر گلیکو سیلات همچون اویدرل دقت آزمایش بسیار پایین می‌آید.

علائم بارداری در زمان شیردهی کدام است؟

۱. علائم بارداری در دوران شیردهی، علائم فرضی یا شاخصهای ضعیف بارداری:

 • سایر علائم جسمی
 • تغییر در تولید شیر
 • تغییرات پستان

۲. علائم بارداری در زمان شیردهی، علائم احتمالی متوسط بودن در بارداری:

 • آزمایش تشخیص طبی
 • معاینات پزشکی
 • نشانه هگر (نرمی بخش تحتانی رحم)
 • نشانه گودل (نرمی دهانه رحم)
 • نشانه چادویک (تغییر رنگ رحم)
 • انقباضات رحمی براکستون هیکس
 • شکل کلی جنین

۳. موارد قطعی علائم بارداری در دوران شیردهی:

 • حرکت جنین در معاینه
 • مشاده جنین از طریق سونوگرافی
 • شنیدن ضربان قلب جنین جدا از مادر

۴. نشانه های بارداری در دوران شیردهی، نشانه‌های جسمانی:

 • تغییر پوست
 • اولین حرکات قابل تشخیص جنین در رحم
 • بزرگ شدن رحم
 • تکرار ادرار
 • خونریزی یا لکه بینی ناشی از لانه گزینی
 • آمنوره (عدم قاعدگی)
 • خستگی
 • تهوع و استفراغ

تکرار ادرا و بارداری

بهترین برند و زمان مناسب برای انجام تست بارداری

اگر به هر دلیل بر انجام آزمایش بارداری در مراحل اولیه اصرار دارید، با چه برندی باید این کار را انجام دهید؟ طبق تحقیقات اولیه، بهترین تست بارداری موجود در بازار برند فرست ریسپانس، ارلی ریزالت است که در ادامه به نتایج مطالعه در مورد دقت این تست اشاره شده است.

 • یک روز پس از زمان پیش بینی شده‌ی قاعدگی: بارداری را تا ۱۰۰ درصد پیش بینی می‌کند.
 • در روز پیش بینی شده‌ی قاعدگی: بارداری را تا ۹۶ درصد پیش بینی می‌کند.

به عنوان یک متخصص طب سوزنی چینی با بیماران زن بسیاری سر و کار داشته‌ام که با مشکلات باروری و روش‌های پیشگیری از بارداری دست و پنجه نرم می‌کردند. دلایل زیادی برای عدم باروری وجود دارد، اما یکی از کارهایی که من در درمان‌های خود انجام می‌دهم، تنظیم سیکل قاعدگی پس از مصرف قرص است.

من از کار بدن در تعجبم. همه‌ی ما از یک آجر و ملات ساخته شده‌ایم، اما ماهیت عناصرمان با هم متفاوت است. چیزی که برای ما کارساز است، لزوما برای افراد دیگر کارساز نیست. متاسفانه اطلاعات غلط زیادی در مورد عملکرد قرص‌ها و چگونگی تاثیر آن‌ها بر روی بدن در طولانی مدت وجود دارد.

اما آن‌چه که می‌دانیم این است که هورمون‌های مصنوعی، ممکن است عملکرد طبیعی هورمون‌ها را از بین ببرد. می‌دانیم که برخی از هورمون‌های موجود در قرص‌های پیشگیری از بارداری از جذب ویتامین‌های ضروری و مواد معدنی توسط بدن جلوگیری می‌کند.

گرچه این قرص‌ها در برخی از زنان تنها موجب اختلال در دوره‌ی قاعدگی و عدم تعادل هورمونی می‌شود. اما عوارض جانبی آن در برخی از افراد دیگر شامل حالت تهوع، افسردگی، اضطراب، افزایش وزن، درد قفسه‌ی سینه و کاهش نیروی جنسی می‌باشد. واقعیت دیگری که وجود دارد، این است که مصرف قرص موجب تغییر احساسات و از بین بردن رادارهای معشوق شما نیز می‌شود.

تحقیقات نشان داده است که این قرص‌ها حتی ممکن است در احساسات ما اختلال ایجاد کند و نتوانیم شریک خوبی برای خود بیابیم. صرف نظر از این‌که قرص ضد بارداری مصرف می‌کنید یا نه، از تمام هورمون‌های ضد بارداری باید با دقت زیاد استفاده کنید. متاسفانه، وقتی این داروها تجویز می‌شود، به ما چنین مطالبی گفته نمی‌شود.

روش‌هایی برای پیشگیری از بارداری که باید بدانید!

۱. استفاده از کاندوم

بیشتر ما با کاندوم آشنا هستیم و می‌دانیم که استفاده از آن تنها روش طبیعی پیشگیری از بارداری است. کاندوم، یک مانع پلاستیکی ایجاد می‌کند که با گذاشتن آن بر روی آلت جنسی می‌توان از ورود اسپرم به دهانه‌ی رحم جلوگیری کرد. کاندوم‌ها، ارزان و قابل دسترس هستند.

برخی از افراد برای احتیاط بیشتر، همراه استفاده از کاندوم از روش‌های دیگر پیشگیری از بارداری نیز استفاده می‌کنند. این روش ۹۸ درصد مفید است و استفاده از آن نیز آسان است.

مضرات این روش: بزرگ‌ترین مشکل کاندوم‌ها، پاره شدن آن‌ها است. پوست برخی از افراد نیز ممکن است به مواد تشکیل دهنده‌ی آن ( پلاستیک، لاتکس و غیره) حساس باشد. برخی از افراد نیز کلا به استفاده از آن تمایلی نشان نمی‌دهند.

راه‌های جلوگیری از بارداری

۲. پیشگیری طبیعی

یکی از مهم‌ترین مواردی که در هنگام عدم مصرف قرص باید رعایت کنید، خواندن سیگنال‌های بدن است. تنها افرادی می‌توانند از روش پیشگیری طبیعی استفاده کنند که سیکل قاعدگی منظمی دارند. در پیشگیری طبیعی، زمان بندی طول عمر اسپرم و تخمک گذاری برای تشخیص ۸ روزی که در آن ممکن است باردار شوید اهمیت دارد.

راه حل این‌جا است که در این ۸ روز که ۶ روز قبل و دو روز بعد از تخمک گذاری است، از داشتن رابطه‌ی جنسی بپرهیزید. آگاهی از بدن و فراز و نشیب‌های آن، تنها راهی است که می‌توان تشخیص داد چه در بدن انسان می‌گذرد. اگر این آگاهی وجود داشته باشد، ۸۸ درصد مفید است. پیشنهاد من این است که قبل از اتخاذ این روش، آن را با یک متخصص در این زمینه مورد بررسی قرار دهید.

مضرات این روش: ممکن است مدتی برای شناختن ریتم بدن خود نیاز به زمان داشته باشید. اما همین که آنها را بشناسید، زندگی برای شما شیرین خواهد شد.

۳. کلاهک دهانه‌ی رحم

کلاهک دهانه‌ی رحم یک درپوش سیلیکونی کوچک شبیه به دیافراگم است که می‌توانید آن را در واژن خود قرار دهید. این در پوشش از ورود اسپرم به دهانه‌ی رحم جلوگیری می‌کند. این درپوش را باید شش ساعت قبل از شروع رابطه‌ی جنسی و شش ساعت پس از آن در دهانه‌ی رحم خود قرار دهید. این درپوش قابل استفاده‌ی مجدد است و برای دو روز می‌تواند ماندگاری داشته باشد.

تهیه‌ی آن آسان است و تقریبا ۹۴ درصد مفید است. درپوش دهانه‌ی رحم نوع جدیدی از دیافراگم است و کارکرد آن نیز مشابه آن است.

مضرات این روش: درست قرار دادن آن نیاز به کمی تمرین دارد و درست شبیه همه‌ی روش‌های پیشگیری از بارداری هورمونی، شما را از انتقال بیماری‌هایی جنسی محافظت نمی‌کند.    

۴. خارج کردن آلت در هنگام انزال

این روش قدیمی خارج کردن آلت در هنگام انزال در حال حاضر با انتقادهایی همراه است، چرا که ما آن‌قدر از بدن خود فاصله گرفته‌ایم که از سیگنال‌های آن دیگر خبر نداریم. این روش وقتی با روش پیشگیری طبیعی همراه شود، مفید خواهد بود. این روش نیازمند خارج کردن آلت جنسی پیش از انزال است.

البته باید بدانید که اسپرم در مایعات پیش انزالی نیز می‌تواند زنده بماند. این روش اگر به درستی انجام شود، تا ۹۶ درصد می‌تواند مفید باشد.

مضرات این روش: این روش نیز برای پیش‌گیری از انتقال بیماری‌های جنسی روش خوبی نیست. این روش تنها وقتی موثر است که در زمانی غیر از زمان تخمک گذاری انجام شود. پیشنهاد من این است که اگر می‌خواهید هورمون هایتان را متعادل کنید، آگاهی خود را افزایش دهید. شناخت بدن و ارتباط های روزانه‌ی آن در دست شماست. ممکن است این کار برای مدتی به طول بیانجامد، اما از آن دست نکشید.

تخمک گذاری و بارداری

۵. آ یو دی مسی

آ یو دی های مسی با جلوگیری از ورود مایعاتی که موجب بارداری می‌شوند، عمل می‌کند. این مایعات دارای توانایی پادگری هستند و از ورود اسپرم به بدن زنان جلوگیری می‌کنند. این روش ۹۹ درصد مفید است.

مضرات این روش: نصب آ یو دی باید تحت نظر پزشک انجام شود. گاهی اوقات این آ یو دی‌ ها به نقاط دیگر بدن حرکت کرده که برای درآوردن آن‌ها نیاز به عمل جراحی می‌باشد. زنانی که از این روش استفاده می‌کنند، قاعدگی آن‌ها سنگین‌تر و درناک‌تر است. مس بیش از حد موجود در آن نیز موجب از بین بردن زینک بدن می‌شود، بنابراین در استفاده از این روش باید نکات فوق را در نظر گرفت.

رژیم گروهی؛ راه‌حل قطعی لاغری

دکترکرمانی بعد از سال‌ها تجربه به این نتیجه رسید که رژیم گروهی، بهترین راه‌حل برای افرادیه که در رژیم، انگیزه‌شون کم می‌شه و بر همین اساس ماراتن لاغری رو رونمایی کرد. بیشتر از ۹۰ درصد افرادی که با ماراتن لاغری رژیم گرفتن به وزن دلخواه‌شون رسیدن!

به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

جدیدترین مقالات

همه مقالات
48 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

سلام ببخشید من تو سی نه هفته کیسه آب بچم پاره شد و نتیجه رو بهم ندادن که چرا اینطور شده گفتن شاید بسبب خفگی داخل رحم باشه اخه چون آب دور جنین زیاد بوده….. حالم هم خرابه کی متونم دوباره باردار بشم…. کی اقدام کنم

سلام من در بیست ودو هفتگی زایمان زود رس داشتم کی می تونم دباره اقدام کنم

سلام من در ۳۱ هفتگی سزارین شدم وبچه ام مردمن باید چکارکنم کی دوباره اقدام به بارداری کنم

من ۲۵ روزه زایمان کردم بچه م فوت کرده نمیخوام دوباره باردار شم آیا تو چهل روز بعد زایمان هم احتمال بارداری هست اگه جلوگیری نشه؟

سلام من چهار ماه از زایمانم گذشته متاسفانه دخترم ۵ روز بعد زایمان فوت کرد وتنبلی تخمدان دارم۰ ولی بعد زایمان پریودیم مرتب شده آیا امکان داره دوباره باردار شم

ایشالله هرکی بچش فوت کرده دوباره بچه دار بشه صحیح و سالم ناراحتی هم نکنین میدونم سخته ولی یروزی همه چی درست میشه این دنیا محل گذره ایشالله

من ۶ ماهه سزارین شدم الان دوباره باردارم البته ناخواسته آیا خطر دارد؟

من نه ماه سزارین کردم ولی چهار روز بعد فوت کرد حالا میتونم حامله ب شم من سزارین کردم

سلام من شنیدم چهل روز بعد از زایمان طبیعی میشه باردار شد اما خب خطرم داره دیگ.من خودم پسرقشنگم ۲۷هفته بدنیا اومد شیش روز زنده بود مرد .

سلام من ۱۲ روز پیش زایمان طبیعی داشتم بچم به علت بند ناف مرده به دنیا اومد اونم تو هفته ۳۸ ایا امکان داره دوباره سریع باردار بشم

مشخصات شما با موفقیت ارسال شد
همکاران ما به زودی با شما تماس خواهند گرفت

دریافت مشاوره رژیم برنافیت
برای رسیدن به وزن دلخواهت، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیری!

دریافت مشاوره رایگان رژیم

اگه می‌خوای به وزن دلخواهت برسی، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناس‌های برنافیت دکترکرمانی مشاوره‌ رایگان بگیری!

[contact-form-7 id="19069" title="فرم مشاوره"]