کنترل دیابت با رژیم غذایی| دریافت رژیم دیابت برنافیت

بیماران دیابتی همیشه نگران این هستند که چه چیزی بخورند که قند خون آن‌ها را افزایش ندهد و در عین حال برنامه غذایی آن‌ها سرشار از طعم، رنگ و مزه باشد. در این مطلب ما راه‌های مقابله با دیابت از طریق رعایت یک رژیم غذایی متعادل را به شما خواهیم آموخت.

دیابت و رژیم غذایی

دیابت چیست؟

دیابت را میتوان با غذاهایی که می‌خورید کنترل کنید که نه تنها در مدیریت بیماری، بلکه در سلامت کلی و میزان انرژی شما تاثیر گذار هستند. رژیم غذایی دیابت تنها یک برنامه غذایی سالم است که بر اساس نیازهای فردی بیمار و با تکیه بر اصول علم تغذیه تهیه شده است.

دیابت یک بیماری مزمن است که وقتی پانکراس به هر دلیل قادر به تولید انسولین نیست یا زمانی که بدن نمی‌تواند از انسولین تولید شده به خوبی استفاده کند بروز پیدا می‌کند. انسولین، هورمونی است که توسط لوزالمعده ساخته می‌شود و مانند کلیدی عمل می‌کند که گلوکز موجود در مواد غذایی مصرفی را از جریان خون به سلول‌های بدن منتقل کرده، تولید انرژی می‌کند. برای دریافت رژیم لاغری متناسب با بیماری دیابت کلیک کنید.

همه غذاهای حاوی کربوهیدرات در خون به گلوکز تجزیه می‌شوند. انسولین به گلوکز کمک می‌کند تا وارد سلول‌ها شود. ناتوانی بدن در تولید انسولین یا استفاده بیش از حد گلوکز، بیملاری «هایپر گلیسمی» که یک بیماری مربوط به اختلال عملکرد پانکراس است را به وجود می‌آورد. سطح بالای گلوکز در دراز مدت با آسیب بدن و ناراسایی اندام‌ها و بافت‌ها همراه است.

[buttontag]علائم دیابت [/buttontag]

سه نوع اصلی دیابت کدامند؟

1. دیابت نوع یک

دیابت نوع 1 می‌تواند برای افراد در سنین مختلف دردسرساز شود، اما بیشتر کودکان و نوجوانان درگیر آن هستند. وقتی شما مبتلا به دیابت نوع یک هستید، بدن انسولین بسیار کمی را تولید می‌کند یا تولید انسولین در بدن متوقف می‌شود. به این ترتیب بدن برای تنظیم سطح قند خون به تزریق انسونین نیاز پیدا می‌کند.

دیابت کودکان و نوجوانان

2. دیابت نوع دو

این بیماری بیشتر در بین بزرگسالان شایع است و حدود 90 درصد بیماران دیابتی در این گروه قرار می‌گیرند. اگر شما به بیماری دیابت نوع دو دچار شوید به این معنا است که بدن انسولین تولید می‌کند اما قادر به استفاده درست از آن نیست.

مهم‌ترین راهکار درمان بیماری دیابت نوع دو اصلاح شیوه زندگی، افزایش فعالیت‌های بدنی و رژیم غذایی سالم است. با این وجود برخی از بیماران مبتلا به این بیماری به داروهای خوراکی یا تزریق انسولین نیاز پیدا می‌کنند تا سطح قند خون خود را تحت کنترل در آوردند.

[buttontag] علائم دیابت نوع 2  [/buttontag]

3. دیابت بارداری

افزایش سطح قند خون زنان در دوران بارداری به دیابت بارداری مشهور است و می‌تواند برای مادر و کودک عوارضی داشته باشد. این بیماری معمولا پس از اتمام دوره بارداری درمان می‌شود اما زنانی که این بیماری را تجربه کردند و فرزندانشان مستعد ابتلا به دیابت نوع دو در مراحل بعدی زندگی خود هستند.

[buttontag] علائم دیابت بارداری[/buttontag]

دیابت بارداری

عوارض دیابت درمان نشده چیست؟

 • فشار خون بالا
 • از دست دادن شنوایی
 • از دست دادن کلیه ها
 • بیماری های قلبی عروقی
 • ضعف سیستم ایمنی بدن
 • عفونت های پوستی

بهترین رژیم لاغری دیابت چیست؟

رژیم دیابت یکی از انواع رژیم غذایی است که اجازه استفاده همه گروه‌های غذایی کلیدی مثل میوه، سبزیجات، چربی‌های سالم و پروتئین را به فرد بیمار می‌دهد اما با محاسبه دقیق تلاش می‌کند این مواد غذایی به افزایش سطح قند خون او منجر نشود. رژیم کتوژنیک نیز یکی دیگر از رژیم های غذایی مناسب با افراد دیابتی است.درصورتی که قصد گرفتن این رژیم را دارید، مقاله رژیم کتوژنیک برای بیماران دیابتی را مطالعه کنید.

اگر به تازگی به دیابت نوع دو مبتلا شدید یا مدتی است بیماری شما تشخیص داده شده است اما امروز تصمیم گرفتید تا یک رژیم غذایی مناسب را در پیش بگیرید، شاید در نگاه اول ترک غذاهای مورد علاقه‌تان کمی ترسناک به نظر برسد.

شاید خیالتان راحت شود اگر بگوییم رژیم مناسب برای دیابت آن قدرها که می‌ترسید هم مشکل نیست. با رعایت این رژیم ضمن این‌که می‌توانید بیماری را مدیریت کنید امکان لذت بردن از غذاهای خوشمزه را هم خواهید داشت.

رژیم غذایی دیابت ستون همه درمان‌ها و راهکارهایی است که برای درمان این بیماری بکارگرفته می‌شود. در کنار این رژیم‌های غذایی باید کنترل استرس، انجام ورزش منظم و مصرف به موقع داروهایی تجویزی پزشک را جدی بگیرید. در مقابل بدون رعایت یک رژیم غذایی مناسب داروها بی‌اثر شده یا قدرت تاثیرگذاری آن‌ها به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

فعالیت بدنی و تغذیه مناسب بخش مهمی از یک سبک زندگی سالم موقع ابتلا به دیابت است. در میان مزایای دیگر، پیروی از یک رژیم غذایی سالم دیابتی و ورزش می‌تواند به شما کمک کند قند خون خود را که قند خون بالا نیز نامیده می شود، در محدوده هدف خود نگه دارید. برای کنترل قند خون بالا، باید هر غذا و نوشیدنی را با ورزش و داروهای دیابت متعادل کنید.

اینکه چه چیزی بخورید، چه مقدار می خورید و چه زمانی می خورید، همگی برای حفظ سطح قند خون در محدوده توصیه شده توسط تیم مراقبت های بهداشتی مهم هستند. به خاطر داشته باشید که ایجاد تغییرات در آنچه که می خورید و می نوشید می تواند در ابتدا هنگام پیروی از رژیم دیابت چالش برانگیز به نظر برسد. رعایت نکات مهم در رژیم دیابت و تغذیه دیابتی و فعالیت بدنی در بیشتر روزهای هفته می تواند به شما کمک کند تا سطح قند خون، فشار خون و کلسترول خود را در محدوده هدف نگه دارید.

رژیم دیابت برای دیابت نوع1 و نوع 2 فرق چه فرقی با هم دارد؟

برخی افراد دیابت نوع یک و دو را بایکدیگر اشتباه می‌گیرند و همواره در مورد تفاوت‌های آن‌ها بحث می‌کنند. این بیماری‌ها چند ویژگی مشترک دارند اما تفاوت بسیاری بین این دو وجود دارد. دیابت نوع یک تنها 8 درصد مردم را تحت تاثیر قرار داده اما بیش از 90 درصد بیماران درگیر دیابت نوع دو هستند.

نکته اصلی‌ای که باید بدانید آن است که هر دو این بیماری‌ها بسیار جدی هستند و افزایش سطح قند خون می‌تواند به عوارض جدی برای سلامت منجر شود. پس فرقی نمی‌کند شما مبتلا به کدامیک هستید، باید هرچه سریع‌تر برای درمان آن اقدام کنید.

ما در حال حاضر دقیقا نمی‌دانیم چه چیزی باعث بروز دیابت نوع یک می‌شود اما می‌دانیم مواردی مثل وزن و ژنتیک روی ابتلا به دیابت نوع دو اثرگذار است. علائم دیابت نوع یک سریع‌ترظاهر می‌شوند اما علائم دیابت نوع دو آهسته‌تر نمایان خواهند شد. پزشکان برای درمان نوع یک انسولین تجویز می‌کنند ولی رژیم غذایی مناسب، ورزش و مصرف دارو برای درمان نوع دو تجویز می‌شود. متاسفانه درمان قطعی برای هیچ کدام از این دو بیماری وجود ندارد اما شواهد نشان می‌دهد که در برخی موارد با رعایت رژیم غذایی مناسب و انجام حرکات ورزشی می‌توان از ابتلا به دیابت نوع دو پیشگیری کرد.

دیابت نوع یک بیماری خود ایمنی است و بدن به هورمون‌های انسولینی که می‌سازید حمله کرده و آن‌ها را نابود می‌کند. افرادی که مبتلا به دیابت نوع یک هستند باید به صورت مستمر قند خون خود را کنترل کنند و آزمایش بدهند. در رژیم غذایی این افراد میزان کربوهیدرات مصرفی که از طریق خوردن و نوشیدن دریافت می‌شود باید به صورت دقیق محاسبه شود. از طریق محاسبه دقیق می‌توانید میزان تزریق انسولین را در هر وعده غذایی مشخص کنید.

داشتن یک سبک زندگی سالم به همراه ورزش منظم و رژیم غذایی متعادل هم کمک کمی‌کند تا خطرات این بیماری را کمتر کنید. افرادی که دیابت نوع دو دارند باید مدیریت وزن خود را جدی بگیرند. این افراد اغلب قرص مصرف می‌کنند و متخصص تغذیه می‌تواند بگوید که بر مبنای شرایط جسمی خود چه غذاهایی را باید مصرف کنند.

خوراکی‌های مجاز در رژیم دیابت کدام است؟

افراد مبتلا به دیابت برای کنترل دیابت با رژیم غذایی، در وعده‌های مختلف غذایی انتخاب‌های متعددی دارند، مصرف گوشت گاو، مرغ، ماهی، بوقلمون، غذاهای دریایی، لوبیا، پنیر، تخم مرغ و آجیل به میزان مناسب برای آن‌ها مانعی ندارد. در این رژیم غذایی مصرف هیچ ماده‌ای کاملا ممنوع نشده اما استفاده  بعضی مواد غذایی مفید و برخی باید با احتیاط صرف شوند.

بدن شما در هر شرایطی به کربوهیدرات نیاز دارد اما مبتلایان به دیابت باید با احتیاط بیشتری آن‌ها را مصرف کنند. در اینجا به برخی از بهترین انتخاب‌ها برای بیماران دیابتی اشاره می‌کنیم.

 • غلات کامل مانند برنج قهوه‌ای، بلغور جو دوسر، کینوا یا ارزن
 • سیب زمینی پخته شده
 • خوراکی‌های تهیه شده با غلات کامل، بدون شکر یا آن‌ها که با شکر کمی تولید شده
 • مصرف سبزیجات تازه، به صورت خام یا کمی بخارپز، بو داده یا کبابی
 • سبزیجات منجمد ساده یا کمی بخارپز شده
 • مصرف سبزیجاتی مانند کلم پیچ ، اسفناج و کاهو به صورت تازه
 • میوه تازه
 • میوه یخ زده ساده یا میوه کنسرو شده بدون شکر

پروتئین در رژیم غذایی بیماران دیابتی

 • گوشت بدون چربی
 •  بوقلمون بدون پوست یا مرغ
 • ماهی
 • تخم مرغ
 • آجیل و بادام زمینی
 • لوبیای خشک
 • نخود فرنگی
 • توفو
 • لبنیات: کم چرب یا بدون چربی
 • ماست
 • پنیر

انواع میوه یخ زده

چربی‌های مفید در رژیم غذایی بیماران دیابتی

 1. روغن زیتون
 2. دانه‌ها و آجیل
 3. ماهی تن
 4. ماهی آزاد
 5. آووکادو

سبزی‌های مفید در برنامه غذایی برای افراد دیابتی

 1. ریحان
 2. بابونه
 3. دارچین
 4. زیره سیاه
 5. قاصدک
 6. شوید
 7. رازیانه
 8. سیر
 9. زنجبیل
 10. نعناع
 11. رزماری
 12. مریم گلی
 13. استویا
 14. ترخون
 15. آویشن

زمان صرف غذا برای افراد دیابتی

برخی از افراد مبتلا به دیابت باید تقریبا هر روز غذا بخورند. برخی دیگر ممکن است در زمان صرف غذا انعطاف پذیرتر باشند. بسته به نوع داروی دیابت یا نوع انسولین، ممکن است لازم باشد هر روز همان مقدار کربوهیدرات بخورید. اگر هنگام غذا انسولین مصرف می‌کنید، برنامه غذایی شما می‌تواند انعطاف پذیرتر باشد.

اما اگر داروهای دیابت یا انسولین مصرف کنید و وعده‌های غذایی خود را حذف کنید یا به تاخیر بیاندازید، ممکن است سطح قند خون شما بسیار پایین بیاید.

حجم غذا برای افراد مبتلا به قند خون بالا

دریافت مقدار مناسب غذا در هر وعده غذایی برای تغذیه دیابتی بسیار مهم است. همچنین به شما در تنظیم سطح بالای قند خون و کاهش وزن کمک می‌کند. پشتیبان اختصاصی برنافیت می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید روزانه چه مقدار غذا و چه مقدار کالری باید بخورید.

غذاهای ممنوعه در رژیم دیابت

 1. غذاهای سرخ شده و سایر مواد غذایی سرشار از چربی اشباع شده و چربی ترانس
 2. غذاهای سرشار از نمک و سدیم
 3. شیرینی، آب نبات و بستنی
 4. نوشیدنی با قندهای اضافه مانند آب میوه، نوشابه ساده و نوشیدنی‌های ورزشی یا انرژی زا
 5. نوشیدنی‌های الکلی
 6. مکمل‌ها و ویتامین‌ها در درمان افراد مبتلا به دیابت

شواهد واضحی مبنی بر اینکه مصرف مکمل‌های غذایی مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی، گیاهان یا ادویه جات می‌تواند به مدیریت دیابت کمک کند وجود ندارد. اگر نمی‌توانید ویتامین‌ها و مواد معدنی کافی را از غذاها دریافت کنید، ممکن است به مکمل‌ها نیاز داشته باشید.

فعالیت بدنی بیماران دیابتی

 1. در حین صحبت با تلفن یا در حین تبلیغات تلویزیونی راه بروید.
 2. کارهایی مانند باغبانی، تمیز کردن خانه یا شستن ماشین را انجام دهید.
 3. به جای آسانسور از پله بروید.
 4. از گردش‌های خانوادگی مانند دوچرخه سواری خانوادگی یا پیاده روی در پارک استفاده کنید.
 5. اگر برای مدت طولانی نشسته‌اید، هر نیم ساعت یک بار ۳ دقیقه یا بیش‌تر فعالیت سبک انجام دهید. این حرکات ممکن است شامل بلند کردن پا، کشیدن بازو از بالای سر، چرخاندن بدن و راه رفتن در محل باشد.
 6. ورزش هوازی فعالیتی است که ضربان قلب شما را تندتر و تنفس شما را سخت‌تر می‌کند. در بیش‌تر روزهای هفته باید 30 دقیقه ورزش هوازی انجام دهید.

رژیم دیابت برای چه کسانی توصیه نمی‌شود؟

در حال حاضر دیابت به یک بیماری همه گیر در سراسر جهان تبدیل شده که عدم کنترل آن پیامدهای بسیاری مثل افزایش بیماری‌های قلبی، کلیوی، نابینایی و بسیاری بیماری‌های دیگر را به همراه دارد. مصرف برخی مواد غذایی می‌تواند سطح قند خون را به سرعت بالا ببرد و این برای یک بیمار دیابتی بسیار خطرناک است.

به این ترتیب رعایت رژیم غذایی دیابت برای تمامی افراد مبتلا و آن‌ها که اضافه وزن دارند یا از نظر ژنتیکی احتمال ابتلا به این بیماری را دارند توصیه می‌شود. تنها افرادی که سطح قند خون پایینی دارند و مشکل کاهش فشار خون دارند نباید بدون مشورت پزشک مواد غذایی قندی و کربوهیدرات‌ها را از رژیم غذایی خود حذف کنند.

رژیم صحیح دیابت چگونه است؟

رژیم غذایی دیابت به زبان ساده به معنی خوردن سالم‌ترین غذاها به میزان متوسط و داشتن وعده‌های غذایی منظم است. در این رژیم باید از مواد مغذی و کم چربی که کالری کمی دارند استفاده کنید. عناصر اصلی این رژیم غذایی میوه، سبزیجات و غلات کامل هستند.

در حقیقت این یک برنامه غذایی منظم است که باید با پشتکار رعایت شود. پزشکان معمولا به بیماران دیابتی توصیه می‌کنند که حتما به یک متخصص تغذیه مراجعه کنند تا به کمک او میزان قند خون خود را تنظیم کنند. در غیر این‌صورت احتمال ابتلا به فشار بالا و چربی خون وجود دارد. مصرف کالری و چربی زیاد خطر افزایش قند خون را بالا می‌برد.

مشاوره از متخصص تغذیه

تست آنلاین دیابت

از هر 3 نفر در جهان 1 نفر مبتلا به دیابت پنهان است. بیماری دیابت حدود ۴۲۲ میلیون نفر در سراسر جهان را درگیر کرده است. براساس اطلاعات، سالانه ۱.۵ میلیون نفر به دلیل ابتلا به قند خون بالا جون خودشان را از دست می‌دهند که آمار ابتلا به این بیماری به طور شگفت‌انگیزی در حال افزایشه، تست آنلاین دیابت برنافیت به شما کمک می‌کنه تا متوجه بشید آیا به دیابت دچار هستید یا نه؟ تازه علاوه بر این پایان تست آنلاین یک فایل‌ آموزشی رایگان در خصوص دیابت در اختیار شما قرار می‌گیرد. کافیه این زیر روی گزینه‌ی شروع تست بزنی.

شروع تست

 

نمونه رژیم دیابت سالم چه مشخصاتی دارد؟

میزان مواد غذایی در رژیم دیابت به سن، جنسیت، میزان فعالیت و اهداف مورد نظر شما بستگی دارد اما در عین حال باید همه مواد غذایی مهم را در بر بگیرد. رژیم غذایی سالم برای دیابتی‌ها مصرف متنوع مواد غذایی با حداقل چربی و شیرینی است.

منظور این است که مصرف برخی غذاهای فرآوری شده، فست فود و شیرینی‌ها باید به حداقل برسد. بهتر است بشقاب و کاسه‌هایی که استفاده می‌کنید را کوچک‌تر کنید و به جای مصرف وعده‌های غذایی سنگین، غذاهای سبک را در وعده‌های بیشتری مصرف کنید. در این‌جا به چند نکته که در نمونه رژیم غذایی دیابت باید رعایت کنید اشاره می‌کنیم:

1. مصرف صحیح مایعات و میوه ها و .. در رژیم دیابت

میوه‌ها و سبزیجات به طور طبیعی میزان کالری کمی دارند و سرشار از ویتامین، مواد معدنی و فیبر هستند. این مواد همچنین به غذاهای شما تنوع و طعم می‌دهند. سعی کنید میوه‌های رنگارنگ مصرف کنید و از مصرف آب میوه و اسموتی که فیبر کم و کالری بیشتری دارند پرهیز کنید. نوشیدنی‌های شیرین مثل نوشابه، چای نبات و انواع شربت حاوی مقادیر زیادی قند هستند، از خوردن آن‌ها پرهیز کنید.

برخی برای کاهش دریافت کالری روزانه وسوسه می‌شوند مصرف میوه را قطع کنند که کار بسیار خطرناکی است. این مواد غذایی از شما در برابر سکته مغزی، بیماری های قلبی، فشار خون بالا و برخی از سرطان‌ها محافظت می‌کنند.

[buttontag] میان وعده مناسب بیماران دیابتی[/buttontag]

بیماری سکته مغزی

2. صبحانه و ناهار و شام در رژیم دیابت

هیچ یک از این وعده‌های غذایی در رژیم دیابت نباید حذف شود بلکه باید غذاهای مناسب و سرشار از ویتامین، پروتئین و فیبر را به میزان متوسط مصرف کنید. به هیچ عنوان بلافاصله بعد از صرف ناهار و شام نخوابید یا دراز نکشید. حتما به صورت منظم

ورزش کنید تا کالری دریافتی حاصل از وعده‌های مختلف غذایی سوزانده شود. کالری دریافتی شما باید کمتر یا معادل کالری‌ای باشد که می‌سوزانید. پس از تشخیص دیابت لازم نیست کل برنامه غذایی خود را بر هم بزنید و از تمامی عادات خود دست بکشید، این کار می‌تواند بسیار استرس‌زا باشد، با اصلاح وضعیت موجود می‌توانید به سلامت بیشتر خود کمک کنید.

3. برنامه معمول غذایی برای دیابتی‌ها

یک برنامه غذایی برای دیابتی‌ها شامل سه وعده غذایی در روز با یک یا دو میان وعده پر پروتئین یا فیبر بالا به ثابت نگه داشتن قند خون شما کمک می‌کند. حذف وعده‌های غذایی یا افراط در خوردن منجر به کاهش و افزایش قند خون می‌شود که احساس ضعف و بی‌حالی به همراه می‌آورد.

[buttontag] میوه های مناسب برای دیابت[/buttontag]

مصرف فیبر و پروتئین

4. اهمیت ورزش کردن برای بیماران مبتلا به دیابت

ترکیبی از تمرینات هوازی و استقامتی برای بیماران دیابتی بسیار مفید است، ورزش‌هایی مثل پیاده‌ روی، دویدن یا دوچرخه سواری به همراه حرکات قدرتی به کاهش قند خون کمک می‌کند. لازم نیست بیماران مبتلا به دیابت ساعت‌ها در باشگاه ورزش کنند تحقیقات نشان می‌دهد 10 دقیقه پیاده روی بعد از هر وعده غذایی می‌تواند قند خون شما را به میزان 12 درصد کاهش دهد.

اگر بعد از صرف غذا وقت پیاده روی ندارید، در زمان مناسب 30 دقیقه پیاده روی را امتحان کنید. هر ایده‌ای که کمک کند بیش‌تر حرکت کنید و کم‌تر بنشینید بسیار خوب و تاثیر گذار خواهد بود.

نمونه لیست غذایی رژیم دیابت برنافیت

نمونه رژیم دیابت

 

نتیجه‌گیری

بهترین راهکار برای رژیم غذایی دیابت این است که بیش‌ترین وعده‌های غذایی خود را در خانه بپزید و تا جایی که می‌توانید از مصرف نمک خودداری کنید. حذف نمکدان و شکردان از روی میز و جایگزین کردن آن با ادویه‌های دیگر مثل سبزیجات خشک شده و فلفل سیاه هم به سلامتی شما کمک می‌کند.

حتما برچسب مواد غذایی را بررسی کرده و میزان قند موجود در هر ماده غذایی را به دقت محاسبه کنید. از مصرف سس‌های آماده موجود در بازار که پر از قند و روغن است دوری کرده و به جای آن از مواد غذایی طبیعی مثل لیموترش تازه و روغن زیتون برای طعم‌دارکردن غذاهای خود استفاده کنید. برنافیت برای افرادی که دچار دیابت هستند یه

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
رژیم فستینگ
خانه