کاهش وزن بدون ورزش خوب یا بد؟

آیا شما نیز از ورزش متنفرید و برای کاهش وزن خود به دنبال راه هایی جز رفتن به باشگاه می گردید؟ آیا چنین راهی وجود دارد؟ جواب این است که بله، وجود دارد. گرچه سوزاندن کالری ها از طریق ورزش می تواند تعادل کالری های دریافتی را با کالری های خروجی برقرار کند، اما قطعا راه هایی وجود دارند که به شما کمک می کنند بدون ورزش وزن کم کنید.

75 تا 80 درصد کاهش وزن به رژیم غذایی و تنها 20 تا 25 درصد آن به ورزش بستگی دارد. این بدان معناست که شما می توانید رژیم غذایی خود را به یک برنامه ی کم کالری و مغذّی (همچون پروتئین های فاقد چربی، سبزیجات و کاهش غذاهای فرآوری شده و قندها) تبدیل کنید. این کار به زمان و کمی تلاش نیاز دارد. دلیلش این است که توانایی شما برای کاهش وزن سریع به چندین فاکتور بستگی دارد.

اولین و مهم ترین فاکتور، متابولیسم شماست. گرچه برخی از ما به طور ژنتیکی به یک موتور کالری سوز مجهزیم، اما برخی از ما برای ایجاد یک تغییر اساسی به تغییرات بیشتر و پایدارتری نیاز داریم. وزن اولیه ی شما نیز نقش مهمی در این جریان دارد. هرچه وزن اولیه تان بیشتر باشد، با انتخاب یک برنامه ی غذایی صحیح وزن بیشتری از دست خواهید داد. تحقیقات اخیر نشان داده است که شما با بهبود عادت های خواب و سطح استرس نیز می توانید به اهداف کاهش وزن خود برسید. شما هر شب باید 7 تا 8 ساعت خواب بدون وقفه داشته باشید و به مهارت های سازگاری با استرس مسلط باشید تا هورمون های بدنتان به آرامی کار کنند.

خوب حالا که به این پاسخ رسیدید که بدون ورزش نیز می توانید وزن خود را کاهش دهید، سوال مهم تر این است که آیا چنین کاری درست است؟

یک زندگی فعال دارای فواید زیادی است که یک زندگی پشت میزنشینی از آن بی بهره است. فواید یک زندگی پر تحرّک شامل کاهش قند خون که منجر به کاهش بیماری های قلبی- عروقی می شود، افزایش سلامت روانی، بهبود تراکم استخوان و تقویت عملکرد مغز می باشد. کاهش وزن بدون ورزش موجب از دست رفتن ماهیچه ها نیز می شود. اگر کاهش وزن شما با رژیم و بدون همراهی با ورزش چند ماه تا یک سال یا بیشتر طول بکشد، بدن شما پس از اتمام ذخیره های چربی برای تامین انرژی از ماهیچه ها استفاده می کند. از دست دادن ماهیچه ها به معنای از دست دادن قدرت و مهم تر از همه، کاهش متابولیسم است.

پیشنهاد برنافیت: [button color=”orange2″ link=”https://bornafit.ir/%D8%A2%DB%8C%D8%A7-%D8%AA%DA%A9-%D8%BA%D8%B0%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D9%88%D8%B2%D9%86-%DA%A9%D9%85%DA%A9-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D8%AF%D8%9F/” align=”right” target=”_blank”]آیا تک غذایی به کاهش وزن کمک می کند؟[/button]

حرف آخر

اگر قصد کاهش وزن دارید، حتما لازم نیست روزانه خود را به ورزش های سنگین و رفتن به باشگاه وادار کنید. اگر واقعا ورزش کردن را دوست ندارید، خود را به انجام تحرّک بیشتر وادار کنید. مثلا به جای 150 دقیقه ورزش در هفته، روزانه 5 تا 15 دقیقه به یک تمرین با شدت متوسط بپردازید. به جای آسانسور و پله برقی از پله ها استفاده کنید.

کلید اصلی، پیدا کردن ورزش یا تحرّکیست که مورد علاقه ی شما باشد. بنابراین ورزش های مختلف را امتحان کنید تا بفهمید کدام تحرّک، احساس مثبت بیشتری به شما می دهد. چه قصد کاهش وزن کم و چه قصد کاهش وزن زیادی را داشته باشید، بهترین تمرین برای شما تمرین های اینتروال با شدت بالا محسوب می شود. از گروه های اصلی حرکات همچون اسکوات، پرس، کشش و هینج، یک عنصر متابولیک خالص (هر چیز که ضربان قلب شما را افزایش دهد، مثل درجا زدن)، غذای سالم، خواب کافی و کنترل استرس بهره ببرید تا به اهداف کاهش وزن خود برسید.

کاری از گروه محتوای برنافیت

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments