بهترین مکمل ها برای سرما خوردگی و آنفولانزا

سالانه بیش از یک میلیون نفر در آمریکا دچار عفونت های تنفسی و سرما خوردگی می شوند. ۵ تا ۲۵ درصد نیز دچار آنفولانزا می شوند که موجب بستری شدن تعدادی و مرگ ۲۰۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰ نفر از آنها می شود.

وقتی دچار بیماری می شوید، سیستم ایمنی شما مولکول های پروتئین به نام سیتوکین را از بدن خارج می کند. این عمل موجب ایجاد علائمی چون عطسه، سرفه، آب ریزش بینی و ورم چشم ها می شود. این پاسخ ایمنی بدن به ویروس هاست که به شما احساس بدی می دهد، نه خود ویروس.

اگر علائم در شما به صورت تدریجی باشد و در ابتدا از گردن به بالا شروع شود، مثل عطسه، سوزش گلو، سوزش و آبریزش چشم، به احتمال زیاد دچار سرما خوردگی شده اید. اما اگر این علائم به سرعت به سراغ شما بیایند و همچنین دارای علائم شدیدی در ناحیه ی گردن به بالا و پایین باشند، مثل تب (کلید اصلی آنفولانزا)، تب و لرز، تعریق بدن، درد ماهیچه ها و اعضای بدن. اینها نشانه ی آنفولانزا می باشد. می توان گفت اولی دردسرساز و دیگری از پای درآورنده است.

در اینجا برخی از مکمل های مفید برای این دو بیماری معرفی شده اند.

ویتامین C

بهترین مکمل ها برای فصل سرما خوردگی و آنفولانزا

مصرف روزانه ۲۵۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم ویتامین C در بین ورزش های با شدت بالا و در مواقع سرما خوردگی و آنفولانزا همراه با مصرف دارو بسیار موثر است. نتایج آزمایش های بالینی بر روی بیش از ۱۱۰۰۰ نفر، نشان داد که مصرف ۱۰۰۰ میلی گرم و حداکثر ۲۰۰۰ میلی گرم ویتامین C مدت زمان سرما خوردگی های رایج را در کودکان و بزرگسالان تا ۲۰ درصد کاهش می دهد. پس سعی کنید غذاهایی مصرف کنید که دارای ویتامین C بیشتری هستند.

افرادی که به دلیل استرس، ورزش های قدرتی یا محیط های افراطی دچار افزایش ریسک مهار موقت سیستم ایمنی هستند، می توانند حداکثر بهره را از ویتامین C ببرند. پنج هزار آزمایش بالینی بر روی ۶۰۰ سرباز، دونده و اسکی باز تحت فشار نشان داد که مصرف این ویتامین خطر سرماخوردگی را بیش از ۵۰ درصد کاهش می دهد.

در موارد بسیار نادر، ویتامین C نباید مصرف شود. یکی از آنها ابتلا به هموکروماتوز است، یک نقص ژنتیکی که منجر به جذب آهن بالا و در نتیجه جذب ویتامین C بالا می شود. مصرف ویتامین C در دوران بارداری نیز بلامانع است و برای بزرگسالان و کودکان ضروری به نظر می رسد.

شمعدانی معطر

بهترین مکمل ها برای فصل سرما خوردگی و آنفولانزا

مصرف ۱.۵ میلی لیتر از آن، ۳ بار در روز به مدت ۱۰ روز برای درمان سرما خوردگی مفید است.شمعدانی معطر، یکی از گونه های شمعدانی جنوب آفریقاست که برای قرن ها در طب زولو استفاده می شده و دو آزمایش تصادفی بر روی آنها نشان داده است که برای بهبود علائم برونشیت حاد بسیار مفید است (که اغلب با ویروس ایجاد می شود). تاریخچه ی تاثیر آن بر روی علائم تنفسی و ایمنی کودکان و بزرگسالان نشان دهنده ی آثار فوق العاده اش بر درمان سرماخوردگی است.

این محصول گیاهی مایع به راحتی قابل دسترس است و آثار جانبی آن همانند دارونماها می باشد. این ماده، طول درمان و شدت بیماری را در ۵ و گاهی ۱۰ روز کاهش می دهد. این ماده برای گرفتگی بینی، عطسه، سوزش گلو، خشن شدن صدا و سر درد، بهتر از تب، سرفه و درد ماهیچه ها کار می کند. البته در بهبود ضعف، خستگی و فرسودگی نیز بسیار موثر است. مطالعات بر روی افراد نشان داده است که حدود ۷۹ درصد از افراد در روز دهم پس از مصرف این داروی گیاهی احساس بهتری داشتند.

جینسینگ آمریکایی

بهترین مکمل ها برای فصل سرما خوردگی و آنفولانزا

۲۰۰ میلی گرم جینسینگ آمریکایی برای دو بار در روز یا ۱۰۰ میلی گرم جینسینگ معمولی یک بار در روز برای پیش گیری از سرماخوردگی بسیار مفید است.

طبق مطالعات، جینسینگ آمریکایی، سلول های ایمنی (ماکروفاژ ها) را فعال می کند، تولید سیتوکین و آنتی بادی ها را افزایش می دهد و حتی به کشتن سلول های عفونی شده کمک می کند.

خواص آن در مقایسه با دارونماها حداقل در پنج کلینیک آزمایشگاهی بررسی شده و نتایج آن نشان داده است که این ماده، میزان سرماخوردگی را تا ۲۵ درصد و طول سرما خوردگی و عفونت های حاد تنفسی را تا ۶ روز کاهش می دهد. در مطالعه ای بر روی ۲۲۷ فرد سالم که در برابر آنفولانزا واکسینه شده بودند، ۱۰۰ میلی گرم عصاره ی جینسینگ یا دارونماهای آن برای ۱۲ هفته به آنها داده شد. گروهی که جینسینگ مصرف می کردند، ۶۵ درصد کمتر دچار سرماخوردگی شدند.

گرچه ماده ی فعال جینسینگ برای بهبود خستگی جین سنوزید است، اما برخی از محصولات جینسینگ که برای سرماخوردگی مفید است فاقد این ماده می باشد. به عبارت دیگر، دقیقا نمی توان گفت کدام محصول برای انتخاب بهتر است. آیا مکمل هایی نظیر  COLD-FX را باید استفاده کرد و یا جینسانا (جینسینگ معمولی) که حاوی ۴ درصد جین سنوزید است را باید مصرف کرد.

عوارض جانبی مصرف جینسینگ آمریکایی

عوارض جانبی جینسینگ آمریکایی شامل ناراحتی های روده ای، سردرد، اضطراب و بی خوابی است. بنابراین مصرف آن در ساعات انتهایی شب موجب ایجاد اختلال در خواب می شود. اگر بیمارید اما نمی توانید کار خود را رها کنید، جینسینگ نقش مهمی در کاهش ضعف و خستگی مربوط به سرماخوردگی و آنفولانزا دارد.

اگر باردار هستید و یا کودک شیر خواره دارید، هرگز از این ماده مصرف نکنید چرا که مطالعات کافی بر روی این ماده انجام نشده است. کودکان نیز مجاز به استفاده از این ماده نیستند، چرا که مطالعات کافی بر روی آنها نیز انجام نشده است. به علاوه، این ماده ممکن است با برخی از داروها بر هم کنش داشته باشد، بنابراین پیش از استفاده از این دارو بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

به طور کلی آثار جانبی این ماده بسیار شبیه به دارونماها می باشد.

زینک (استات یا گلوکونات)

بهترین مکمل ها برای فصل سرما خوردگی و آنفولانزا

 

مصرف ۱۰ تا ۱۵ میلی گرم هر دو، سه ساعت یک بار یا ۱۰ تا ۲۰ میلی گرم روزانه از این ماده موجب از بین رفتن علائم سرما خوردگی و آنفولانزا می شود.

زینک یک ماده ی معدنی ضروری است که در صدها مسیر متابولیک در بدن شرکت می کند. شکی نیست که کمبود این ماده در بدن، خطر عفونت را افزایش می دهد. تحقیقات نشان داده است که زینک می تواند از حمله ی ویروس های سرماخوردگی به بینی جلوگیری کند و اندام های سلولی را از سم تولید شده توسط این عوامل عفونی نجات دهد.

عوارض جانبی این مکمل ها چه هستند؟

مصرف زیاد این ماده می تواند سمی باشد. حتی زمانی که زینک کارساز است، بسیاری از مردم مصرف آن را قطع می کنند، چرا که احساس می کنند این مزایا ارزش عوارض جانبی آن را ندارد (طعم بد و حالت تهوع).

یکی از بزرگترین مطالعات مروری آزمایش های بالینی گذشته بر روی مکمل های زینک نشان داد که این ماده، علائم سرما خوردگی (۱ یا ۲ روز زودتر از دارونماها) را در بزرگسالان از بین می برد. اما این آثار برای کودکانی که ۲۴ ساعت پس از شروع علائم از این مکمل مصرف می کردند، یکسان نبود. در آنها زینک استات کمی بیشتر از گلوکانات و سولفات تاثیر داشت. آنها هر دو، سه ساعت یک بار ۱۰ تا ۱۵ میلی گرم از این ماده را مصرف کردند تا جایی که علائم سرما خوردگی شروع به ناپدید شدن کرد.

به طور کلی می توان گفت بیش از نیمی از این آزمایش های بالینی تاثیراتی دارند. تحقیقات فراوان بر روی انواع استات و گلوکونات زینک نشان داد که این نوع زینک ها کمتر می توانند به مکمل ها افزوده شوند و در نتیجه بدن میزان کمتری از آنها را جذب می کند.

زینک تنها برای درمان سرما خوردگی مصرف می شود، نه برای پیشگیری از سرما خوردگی و آنفولانزا. از مصرف ژل ها و اسپری های خیشومی (وابسته به بینی) زینک بپرهیزید، چرا که ممکن است برای همیشه حس چشایی یا بویایی شما را از بین ببرد. می توانید زینک را با غذا مصرف کنید تا از ایجاد ناراحتی در معده ی شما جلوگیری کند.

میوه ی آقطی

بهترین مکمل ها برای فصل سرما خوردگی و آنفولانزا

 

میوه ی آقطی برای درمان سرما خوردگی و آنفولانزا بسیار مفید است. در دو مطالعه ای که بیش از ۲۰ سال پیش انجام شد، نشان داده شد که عصاره ی ۴ قاشق غذا خوری از میوه ی آقطی سه تا پنج روز در هفته همراه با درمان های رایج، علائم آنفولانزا را بیشتر از دارونماها درمان می کند. برخی از مطالعات آزمایشگاهی نیز نشان داده است که مزایای این عصاره از خطرات آن بیشتر است.

ویتامین D

بهترین مکمل ها برای فصل سرما خوردگی و آنفولانزا

اگر سطح خون شما بسیار پایین است، توصیه ی متخصصان برای پیشگیری و درمان سرما خوردگی و آنفولانزا ، مصرف ویتامین D است. اگر دچار نقص ویتامین Dهستید باید بدانید که افزایش سطح خون آثار زیادی بر روی خطر ابتلا به سرما خوردگی، آنفولانزا، ذات الریه و بیماری های عفونی دیگر مثل سل دارد.

اگر سطح خون شما نرمال یا نزدیک به نرمال است، ویتامین D به شما برای مبارزه با ویروس ها کمکی نخواهد کرد. مطالعه ی ویتامین D و عفونت های تنفسی حاد برای تشخیص تاثیر مکمل های ویتامین D بر روی افراد سالم انجام شد و تحقیقات نشان داد که در مقایسه با دارونماها مکمل های ویتامین D شیوع یا شدت عفونت های تنفسی را در بزرگسالان سالم با سطح نرمال ویتامین D کاهش می دهد.

مکمل عصاره ی میوه ها

بهترین مکمل ها برای فصل سرما خوردگی و آنفولانزا

مکمل عصاره ها، حاوی عصاره ی میوه ها و سبزیجات می باشد و راه خوبی برای دریافت یکباره ی پنج وعده میوه در روز است. گرچه این مکمل ها حاوی فیبر نمی باشند، اما برای برخی از افراد که نمی توانند به هر دلیلی میوه یا سبزیجات مصرف کنند، مفید هستند. تحقیقات نشان داده است افرادی که در طول ۸ ماه روزانه از این مکمل ها مصرف می کنند، کمتر از افرادی که از دارونماهای آن مصرف می کنند دچار سرما خوردگی می شوند.

کاری از گروه محتوای برنافیت

علی معراجی زاده

علی معراجی زاده

5/5

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

جدیدترین مقالات

همه مقالات
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم غذایی و برنامه غذایی را به صورت گروهی و زیر نظر پشتیبان اختصاصی ارائه می‌دهد.

گروه برنافیت دکتر کرمانی، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه برنافیت دکتر کرمانی یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.
بیشتر...

یکی از زیر مجموعه‌های دکتر کرمانی که با بیش از چند سال سابقه درخشان در زمینه تغذیه و لاغری توانسته است، هزاران افراد را به تناسب اندام دلخواه خودشان برساند، مجموعه برنافیت دکتر کرمانی است. در سایت برنافیت با دنیایی از مطالب درمورد تغذیه و لاغری روبه‌رو خواهید شد و  هر آن‌چه درمورد تغذیه و لاغری است را در این‌جا می‌توانید پیدا کنید.

هنگام ورود به سایت برنافیت دکتر کرمانی با انواع متفاوتی از رژیم‌ها روبه رو می‌شوید از جمله: رژیم تثبیت وزن برنافیت، برنامه‌غذایی روزانه برنافیت، رژیم غذایی برای لاغری، رژیم غذایی رایگان، رژیم غذایی لاغری برای دموی‌ها، رژیم فستینگ، رژیم فشرده لاغری، رژیم کاهش وزن، رژیم کتوژنیک، رژیم گروهی برنافیت، رژیم لاغری 20 کیلویی، رژیم لاغری رایگان، رژیم لاغری سریع، رژیم مایر، رژیم سیب، رژیم شیر، رژیم، رژیم افزایش وزن برنافیت، رژیم آنلاین، رژیم بارداری و شیردهی، رژیم برای بلغمی‌ها، رژیم برای دموی‌ها، رژیم پروتئین، بارهنگ برای لاغری است که تنوع رژیم‌ها باعث شده به یک مجموعه بسیار قوی در حوزه لاغری و تغذیه شناخته شود.

تمامی دستورات برنامه‌های غذایی زیر نظر کارشناسان دکتر کرمانی ارائه می‌شود و دستورات مصرف هر خوراکی با مقدار کالری مورد نیاز نیز در برنامه غذایی برای هر شخص به صورت جداگانه گفته می‌شود. مانند: طریقه مصرف دانه چیا برای لاغری، ماسالای چینی برای لاغری، سیر سیاه لاغری، سرکه سیب برای لاغری ، زردچوبه برای لاغری شکم، چای سبز برای لاغری، دانه چیا، دمنوش‌های لاغری و…. خواص میخک برای لاغری.

برنامه غذایی برای هر شخصی متفاوت است و با توجه به شرایط جسمانی هر فرد برنامه غذایی جداگانه به آن داده می‌شود مانند: برنامه رژیم غذایی 7 روزه، برنامه غذایی برای افزایش وزن، برنامه غذایی برای بدنسازی، برنامه غذایی برای کاهش وزن.

در مجموعه برنافیت دکتر کرمانی امکاناتی نظیر: مشاور تغذیه آنلاین، مشاوره رایگان رژیم لاغری، دریافت رژیم به صورت آنلاین، کاهش وزن سریع، آب کردن چربی شکم، نرم افزار رژیم غذایی رایگان برنافیت، ورزش برای لاغری، پشتیبان اختصاصی رژیم، چالش رژیم لاغری،  کالری مواد غذایی برنافیت،  محاسبه bmiدکتر کرمانی، دوچرخه ثابت برای لاغری،  قوی‌ترین رژیم لاغری، کاهش چربی، کاهش وزن، گروه لاغری برنافیت دکتر کرمانی، لاغری سریع، لاغری سریع 10روزه، لاغری سریع در یک هفته، لاغری و تناسب اندام، چاقی، زیبایی اندام، ورزش لاغری، ورزش و تناسب اندام، نمونه رژیم دکتر کرمانی، پیج دکتر کرمانی، رژیم دکتر کرمانی رایگان‌ و انواع روش‌های لاغری.

راه ارتباطی با مجموعه برنافیت دکتر کرمانی از طریق سایت برنافیت، اینستاگرام برنافیت دکتر کرمانی و واتساپ برنافیت امکان پذیر است و همراهی شما عزیزان باعث شده است تا یک خانواده بزرگی کنار هم تشکیل دهیم.

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم ها را به صورت گروهی و زیر نظر کارشناس اختصاصی ارائه می‌دهد.

دسترسی سریع

پربازدیدترین ها

انواع رژیم ها

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم دکترکرمانی است که رژیم ها را به صورت گروهی و زیر نظر پشتیبان اختصاصی ارائه می‌دهد.

گروه برنافیت دکتر کرمانی، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه برنافیت دکتر کرمانی یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.
دریافت مشاوره رژیم برنافیت
برای رسیدن به وزن دلخواهت، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیری!

دریافت مشاوره رایگان رژیم

اگه می‌خوای به وزن دلخواهت برسی، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناس‌های برنافیت دکترکرمانی مشاوره‌ رایگان بگیری!

[contact-form-7 id="19069" title="فرم مشاوره"]