دلایل شکم درد که ارتباطی با قاعدگی ندارند!

[iconbox title=”اگر وقت ندارید…” title_align=”right” content_align=”right” layout=”boxed”  align=”right” type=”vector” icon=”momizat-icon-pencil2″ icon_align_to=”title” size=”32″ icon_color=”#3e256a” ]شکم درد یکی از مشکلات شایع در بسیاری از افراد است و ممکن است در هر زمانی رخ دهد. بر اساس محل درد تا حدودی می توان به علت آن پی برد. دلایل زیادی برای درد و گرفتگی های شکم وجود دارد که از جمله می توان به سندروم روده ی تحریک پذیر، بیماری التهاب روده، تخمک گذاری، یبوست و دیورتیکولیت اشاره کرد.[/iconbox]

گاهی اوقات، شکم درد آنچنان نفس گیر است که حاضرید هر کاری برای نجات از آن انجام دهید. اما وقتی این دردها به سراغتان می آیند، چه باید بکنید. پیش از هر چیز باید بدانید که بیشتر این دردها نرمال هستند و جای نگرانی در موردشان وجود ندارد. شکم درد یکی از مشکلات شایع در بسیاری از افراد است و ممکن است در هر زمانی رخ دهد. بر اساس محل درد تا حدودی می توان به علت آن پی برد. شکم درد در یک مکان دقیق، مثل قسمت چپ پایین شکم با ارگان های مربوط به این نقطه در ارتباط است. هر چند، اگر گرفتگی یا درد در دو طرف شکم باشد، این مشکل ممکن است کل روده را تحت تاثیر قرار دهد و به دلیل نفخ شکم یا بیماری های ناشی از غذا ایجاد شده باشد.

نکته ای که باید در ذهن خود داشته باشید، این است که گرفتگی با درد تفاوت دارد. گرفتگی ایجاد می شود و پس از مدتی از بین می رود، اما درد مداوم است. اگر دچار دردهای مداوم هستید، به پزشک مراجعه کنید، اما در صورتی که این درد دلایل دیگری داشته باشد، احتمالا عوامل زیر در آن دخیل هستند.

سندروم روده ی تحریک پذیر

دلایل شکم درد - سندروم روده تحریک پذیر - برنافیت

بیشتر افرادی که دچار سندروم روده ی تحریک پذیر هستند، در طول قاعدگی هایی که با استرس همراه است، این علائم را با شدت بیشتری احساس می کنند. گرچه استرس این علائم را تشدید می کند، اما موجب ایجادشان نمی شود. مکانسیم دقیق چنین عارضه ای کاملا مشخص نیست، اما کارشناسان معتقدند که هورمون های استرس، روده را نسبت به این محرک حساس تر می کند و موجب اسهال یا یبوست می شود. این بیش فعالی، موجب انقباض و فشار بر ماهیچه های روده و متعاقبا موجب درد و گرفتگی می شود. نام دیگر سندروم روده ی تحریک پذیر، کولون اسپاستیک است.

پیشنهاد برنافیت: [button color=”orange2″ link=”http://bornafit.ir/%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85%D8%AA%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%AA%D8%AE%D8%B5%D8%B5-%DA%AF%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%AC%D8%B9%D9%87-%DA%A9%D8%B1%D8%AF/” align=”right” target=”_blank”]۶ علامتی که با مشاهده ی آن باید به متخصص گوارش مراجعه کرد[/button]

درد ماهیچه ها

دلایل شکم درد - درد ماهیچه - برنافیت

همه ی شکم درد ها وگرفتگی ها به روده ارتباط ندارند، گاهی تنها دلیل آن کشیدگی ماهیچه های شکمی است. این گرفتگی ها به دلیل حرکات پیلاتس، فعالیت های روزانه وحرکت یکباره ی ماهیچه ها ایجاد
می شود. این صدمات، درد و گرفتگی های ماهیچه ای را ایجاد می کنند. استراحت و آب رسانی به بدن موجب کاهش دردهای این چنینی می شود.

یبوست

دلایل شکم درد - یبوست - برنافیت

یبوست منجر به درد در نواحی مختلفی از روده می شود. این درد به طور مداوم، در نواحی مختلف جا به جا می شود، چرا که ماهیچه های روده برای حرکت دادن مدفوع، منقبض می شوند. اگر روده برای این حرکت، فشار زیادی را متحمل شود، ورم می کند و دچار گرفتگی می شود. افزودن آب و فیبر به برنامه ی غذایی از یبوست جلوگیری می کند. برخی از مکمل ها نیز به پاک کردن روده ها کمک می کنند، اما پیش از مصرف آنها باید با پزشک مشورت کرد.

بیماری التهابی روده

دلایل شکم درد - التهاب روده - برنافیت

این عارضه، یک بیماری خودایمنی است که در آن آنتی بادی ها به لوله ی گوارشی حمله می کنند و موجب ایجاد زخم، اسهال خونی یا غیر خونی و گرفتگی می شوند. این بیماری مزمن باید به شدت درمان شود (اغلب با آنتی بیوتیک ها) تا بهبود یابد. پزشک می تواند با روش هایی چون آزمایش خون، کلونوسکوپی، آندوسکوپی و یا ترکیبی از آنها به مشکل شما پی ببرد.

پیشنهاد برنافیت: [button color=”orange2″ link=”http://bornafit.ir/%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D9%84%D8%B9%D9%85%D9%84-%D8%BA%D8%B0%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D8%A7%D9%84%D8%AA%D9%87%D8%A7%D8%A8-%D8%B1%D9%88%D8%AF%D9%87/” align=”right” target=”_blank”]۶ دستور العمل غذایی برای کاهش التهاب و درمان روده[/button]

تخمک گذاری

دلایل شکم درد - تخمک گذاری - برنافیت

درد قسمت پایین شکم که با تخمک گذاری در ارتباط است، در روز 14 قبل از قاعدگی بعدی رخ می دهد. بسیاری از مشکلات قاعدگی، دارای یک مورد مشترک هستند و آن هم آزاد کردن پروستاگلاندین ها (هورمون هایی که بدن شما برای مقابله با درد آزاد می کند) از رحم و ارگان های دیگر است. در هنگام تخمک گذاری، مقداری از این پروستاگلاندین ها نیز آزاد می شوند که موجب انقباض عضلات صاف رحم و روده می شوند. به همین دلیل است که برخی از زنان در هنگام قاعدگی دچار گرفتگی عضلات روده و اسهال می شوند.

قرص های ضد بارداری به طور کلی از گرفتگی ها جلوگیری می کنند، چرا که از تخمک گذاری جلوگیری می کنند و موجب کاهش تولید پروستاگلاندین ها می شوند. گزینه ی دیگر استفاده از داروهای ضدالتهابی همچون پروفن، ایبوپروفن و ناپروکسین است. این داروها باید به صورت پیشگیرانه مصرف شوند، در غیر این صورت هورمون ها همچنان تولید می شوند و گرفتگی ها از بین نمی روند.

گاز معده

دلایل شکم درد - گاز معده - برنافیت

یکی از شایع ترین گرفتگی ها مربوط به گازهای معده است، که به دلیل رشد بیش از حد باکتری ها ایجاد می شود. گرچه کمی شرم آور است، اما این گاز کاملا طبیعی و شایع است. اگر این گاز رها نشود، روده ی شما ورم می کند و موجب گرفتگی آن می شود.

پیشنهاد برنافیت: [button color=”orange2″ link=”http://bornafit.ir/%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%AF-%D8%BA%D8%B0%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D9%86%D9%81%D8%AE-%D8%B4%DA%A9%D9%85-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D9%85%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%AF/” align=”right” target=”_blank”]مواد غذایی که نفخ شکم را از بین می برند[/button]

دیورتیکولیت

دلایل شکم درد - دیورتیکولیت - برنافیت

بسیاری از زنان دچار شکم درد می شوند و تصور می کنند که دلیل آن مشکلات زنانه و اندام های تناسلی است، در حالیکه این مشکل مربوط به لوله ی گوارشی و روده هاست. التهاب دیورتیکول در لایه های لوله ی گوارشی شما لانه کرده و گرفتگی های شکمی، تب و حالت تهوع را به همراه می آورد. در صورت خفیف بودن علائم، می توان آن را با استراحت، کمی تغییر در برنامه ی غذایی و آنتی بیوتیک درمان کرد، اما در صورت تشدید علائم باید به عمل جراحی متوسل شد.

کاری از گروه محتوای برنافیت

می‌خوای ثابت کنی که می‌تونی به وزن ایده آلت برسی ؟

اصولی و تخصصی ترین برنامه رژیم غذایی رو از برنافیت دریافت کن کنارت هستیم تا سریع تر لباسی که دوست داری رو بپوشی

از همین الان شروع کن تا زودتر به هدفت برسی!
5/5

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

جدیدترین مقالات

همه مقالات
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments