دلایل شکم درد که ارتباطی با قاعدگی ندارند!

[iconbox title=”اگر وقت ندارید…” title_align=”right” content_align=”right” layout=”boxed”  align=”right” type=”vector” icon=”momizat-icon-pencil2″ icon_align_to=”title” size=”32″ icon_color=”#3e256a” ]شکم درد یکی از مشکلات شایع در بسیاری از افراد است و ممکن است در هر زمانی رخ دهد. بر اساس محل درد تا حدودی می توان به علت آن پی برد. دلایل زیادی برای درد و گرفتگی های شکم وجود دارد که از جمله می توان به سندروم روده ی تحریک پذیر، بیماری التهاب روده، تخمک گذاری، یبوست و دیورتیکولیت اشاره کرد.[/iconbox]

گاهی اوقات، شکم درد آنچنان نفس گیر است که حاضرید هر کاری برای نجات از آن انجام دهید. اما وقتی این دردها به سراغتان می آیند، چه باید بکنید. پیش از هر چیز باید بدانید که بیشتر این دردها نرمال هستند و جای نگرانی در موردشان وجود ندارد. شکم درد یکی از مشکلات شایع در بسیاری از افراد است و ممکن است در هر زمانی رخ دهد. بر اساس محل درد تا حدودی می توان به علت آن پی برد. شکم درد در یک مکان دقیق، مثل قسمت چپ پایین شکم با ارگان های مربوط به این نقطه در ارتباط است. هر چند، اگر گرفتگی یا درد در دو طرف شکم باشد، این مشکل ممکن است کل روده را تحت تاثیر قرار دهد و به دلیل نفخ شکم یا بیماری های ناشی از غذا ایجاد شده باشد.

نکته ای که باید در ذهن خود داشته باشید، این است که گرفتگی با درد تفاوت دارد. گرفتگی ایجاد می شود و پس از مدتی از بین می رود، اما درد مداوم است. اگر دچار دردهای مداوم هستید، به پزشک مراجعه کنید، اما در صورتی که این درد دلایل دیگری داشته باشد، احتمالا عوامل زیر در آن دخیل هستند.

سندروم روده ی تحریک پذیر

دلایل شکم درد - سندروم روده تحریک پذیر - برنافیت

بیشتر افرادی که دچار سندروم روده ی تحریک پذیر هستند، در طول قاعدگی هایی که با استرس همراه است، این علائم را با شدت بیشتری احساس می کنند. گرچه استرس این علائم را تشدید می کند، اما موجب ایجادشان نمی شود. مکانسیم دقیق چنین عارضه ای کاملا مشخص نیست، اما کارشناسان معتقدند که هورمون های استرس، روده را نسبت به این محرک حساس تر می کند و موجب اسهال یا یبوست می شود. این بیش فعالی، موجب انقباض و فشار بر ماهیچه های روده و متعاقبا موجب درد و گرفتگی می شود. نام دیگر سندروم روده ی تحریک پذیر، کولون اسپاستیک است.

پیشنهاد برنافیت: [button color=”orange2″ link=”http://bornafit.ir/%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85%D8%AA%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%AA%D8%AE%D8%B5%D8%B5-%DA%AF%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%AC%D8%B9%D9%87-%DA%A9%D8%B1%D8%AF/” align=”right” target=”_blank”]۶ علامتی که با مشاهده ی آن باید به متخصص گوارش مراجعه کرد[/button]

درد ماهیچه ها

دلایل شکم درد - درد ماهیچه - برنافیت

همه ی شکم درد ها وگرفتگی ها به روده ارتباط ندارند، گاهی تنها دلیل آن کشیدگی ماهیچه های شکمی است. این گرفتگی ها به دلیل حرکات پیلاتس، فعالیت های روزانه وحرکت یکباره ی ماهیچه ها ایجاد
می شود. این صدمات، درد و گرفتگی های ماهیچه ای را ایجاد می کنند. استراحت و آب رسانی به بدن موجب کاهش دردهای این چنینی می شود.

یبوست

دلایل شکم درد - یبوست - برنافیت

یبوست منجر به درد در نواحی مختلفی از روده می شود. این درد به طور مداوم، در نواحی مختلف جا به جا می شود، چرا که ماهیچه های روده برای حرکت دادن مدفوع، منقبض می شوند. اگر روده برای این حرکت، فشار زیادی را متحمل شود، ورم می کند و دچار گرفتگی می شود. افزودن آب و فیبر به برنامه ی غذایی از یبوست جلوگیری می کند. برخی از مکمل ها نیز به پاک کردن روده ها کمک می کنند، اما پیش از مصرف آنها باید با پزشک مشورت کرد.

بیماری التهابی روده

دلایل شکم درد - التهاب روده - برنافیت

این عارضه، یک بیماری خودایمنی است که در آن آنتی بادی ها به لوله ی گوارشی حمله می کنند و موجب ایجاد زخم، اسهال خونی یا غیر خونی و گرفتگی می شوند. این بیماری مزمن باید به شدت درمان شود (اغلب با آنتی بیوتیک ها) تا بهبود یابد. پزشک می تواند با روش هایی چون آزمایش خون، کلونوسکوپی، آندوسکوپی و یا ترکیبی از آنها به مشکل شما پی ببرد.

پیشنهاد برنافیت: [button color=”orange2″ link=”http://bornafit.ir/%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D9%84%D8%B9%D9%85%D9%84-%D8%BA%D8%B0%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D8%A7%D9%84%D8%AA%D9%87%D8%A7%D8%A8-%D8%B1%D9%88%D8%AF%D9%87/” align=”right” target=”_blank”]۶ دستور العمل غذایی برای کاهش التهاب و درمان روده[/button]

تخمک گذاری

دلایل شکم درد - تخمک گذاری - برنافیت

درد قسمت پایین شکم که با تخمک گذاری در ارتباط است، در روز ۱۴ قبل از قاعدگی بعدی رخ می دهد. بسیاری از مشکلات قاعدگی، دارای یک مورد مشترک هستند و آن هم آزاد کردن پروستاگلاندین ها (هورمون هایی که بدن شما برای مقابله با درد آزاد می کند) از رحم و ارگان های دیگر است. در هنگام تخمک گذاری، مقداری از این پروستاگلاندین ها نیز آزاد می شوند که موجب انقباض عضلات صاف رحم و روده می شوند. به همین دلیل است که برخی از زنان در هنگام قاعدگی دچار گرفتگی عضلات روده و اسهال می شوند.

قرص های ضد بارداری به طور کلی از گرفتگی ها جلوگیری می کنند، چرا که از تخمک گذاری جلوگیری می کنند و موجب کاهش تولید پروستاگلاندین ها می شوند. گزینه ی دیگر استفاده از داروهای ضدالتهابی همچون پروفن، ایبوپروفن و ناپروکسین است. این داروها باید به صورت پیشگیرانه مصرف شوند، در غیر این صورت هورمون ها همچنان تولید می شوند و گرفتگی ها از بین نمی روند.

گاز معده

دلایل شکم درد - گاز معده - برنافیت

یکی از شایع ترین گرفتگی ها مربوط به گازهای معده است، که به دلیل رشد بیش از حد باکتری ها ایجاد می شود. گرچه کمی شرم آور است، اما این گاز کاملا طبیعی و شایع است. اگر این گاز رها نشود، روده ی شما ورم می کند و موجب گرفتگی آن می شود.

پیشنهاد برنافیت: [button color=”orange2″ link=”http://bornafit.ir/%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%AF-%D8%BA%D8%B0%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D9%86%D9%81%D8%AE-%D8%B4%DA%A9%D9%85-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D9%85%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%AF/” align=”right” target=”_blank”]مواد غذایی که نفخ شکم را از بین می برند[/button]

دیورتیکولیت

دلایل شکم درد - دیورتیکولیت - برنافیت

بسیاری از زنان دچار شکم درد می شوند و تصور می کنند که دلیل آن مشکلات زنانه و اندام های تناسلی است، در حالیکه این مشکل مربوط به لوله ی گوارشی و روده هاست. التهاب دیورتیکول در لایه های لوله ی گوارشی شما لانه کرده و گرفتگی های شکمی، تب و حالت تهوع را به همراه می آورد. در صورت خفیف بودن علائم، می توان آن را با استراحت، کمی تغییر در برنامه ی غذایی و آنتی بیوتیک درمان کرد، اما در صورت تشدید علائم باید به عمل جراحی متوسل شد.

کاری از گروه محتوای برنافیت

علی معراجی زاده

علی معراجی زاده

5/5

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

جدیدترین مقالات

همه مقالات
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم غذایی و برنامه غذایی را به صورت گروهی و زیر نظر پشتیبان اختصاصی ارائه می‌دهد.

گروه برنافیت دکتر کرمانی، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه برنافیت دکتر کرمانی یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.
بیشتر...

یکی از زیر مجموعه‌های دکتر کرمانی که با بیش از چند سال سابقه درخشان در زمینه تغذیه و لاغری توانسته است، هزاران افراد را به تناسب اندام دلخواه خودشان برساند، مجموعه برنافیت دکتر کرمانی است. در سایت برنافیت با دنیایی از مطالب درمورد تغذیه و لاغری روبه‌رو خواهید شد و  هر آن‌چه درمورد تغذیه و لاغری است را در این‌جا می‌توانید پیدا کنید.

هنگام ورود به سایت برنافیت دکتر کرمانی با انواع متفاوتی از رژیم‌ها روبه رو می‌شوید از جمله: رژیم تثبیت وزن برنافیت، برنامه‌غذایی روزانه برنافیت، رژیم غذایی برای لاغری، رژیم غذایی رایگان، رژیم غذایی لاغری برای دموی‌ها، رژیم فستینگ، رژیم فشرده لاغری، رژیم کاهش وزن، رژیم کتوژنیک، رژیم گروهی برنافیت، رژیم لاغری 20 کیلویی، رژیم لاغری رایگان، رژیم لاغری سریع، رژیم مایر، رژیم سیب، رژیم شیر، رژیم، رژیم افزایش وزن برنافیت، رژیم آنلاین، رژیم بارداری و شیردهی، رژیم برای بلغمی‌ها، رژیم برای دموی‌ها، رژیم پروتئین، بارهنگ برای لاغری است که تنوع رژیم‌ها باعث شده به یک مجموعه بسیار قوی در حوزه لاغری و تغذیه شناخته شود.

تمامی دستورات برنامه‌های غذایی زیر نظر کارشناسان دکتر کرمانی ارائه می‌شود و دستورات مصرف هر خوراکی با مقدار کالری مورد نیاز نیز در برنامه غذایی برای هر شخص به صورت جداگانه گفته می‌شود. مانند: طریقه مصرف دانه چیا برای لاغری، ماسالای چینی برای لاغری، سیر سیاه لاغری، سرکه سیب برای لاغری ، زردچوبه برای لاغری شکم، چای سبز برای لاغری، دانه چیا، دمنوش‌های لاغری و…. خواص میخک برای لاغری.

برنامه غذایی برای هر شخصی متفاوت است و با توجه به شرایط جسمانی هر فرد برنامه غذایی جداگانه به آن داده می‌شود مانند: برنامه رژیم غذایی 7 روزه، برنامه غذایی برای افزایش وزن، برنامه غذایی برای بدنسازی، برنامه غذایی برای کاهش وزن.

در مجموعه برنافیت دکتر کرمانی امکاناتی نظیر: مشاور تغذیه آنلاین، مشاوره رایگان رژیم لاغری، دریافت رژیم به صورت آنلاین، کاهش وزن سریع، آب کردن چربی شکم، نرم افزار رژیم غذایی رایگان برنافیت، ورزش برای لاغری، پشتیبان اختصاصی رژیم، چالش رژیم لاغری،  کالری مواد غذایی برنافیت،  محاسبه bmiدکتر کرمانی، دوچرخه ثابت برای لاغری،  قوی‌ترین رژیم لاغری، کاهش چربی، کاهش وزن، گروه لاغری برنافیت دکتر کرمانی، لاغری سریع، لاغری سریع 10روزه، لاغری سریع در یک هفته، لاغری و تناسب اندام، چاقی، زیبایی اندام، ورزش لاغری، ورزش و تناسب اندام، نمونه رژیم دکتر کرمانی، پیج دکتر کرمانی، رژیم دکتر کرمانی رایگان‌ و انواع روش‌های لاغری.

راه ارتباطی با مجموعه برنافیت دکتر کرمانی از طریق سایت برنافیت، اینستاگرام برنافیت دکتر کرمانی و واتساپ برنافیت امکان پذیر است و همراهی شما عزیزان باعث شده است تا یک خانواده بزرگی کنار هم تشکیل دهیم.

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم ها را به صورت گروهی و زیر نظر کارشناس اختصاصی ارائه می‌دهد.

دسترسی سریع

پربازدیدترین ها

انواع رژیم ها

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم دکترکرمانی است که رژیم ها را به صورت گروهی و زیر نظر پشتیبان اختصاصی ارائه می‌دهد.

گروه برنافیت دکتر کرمانی، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه برنافیت دکتر کرمانی یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.
دریافت مشاوره رژیم برنافیت
برای رسیدن به وزن دلخواهت، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیری!

دریافت مشاوره رایگان رژیم

اگه می‌خوای به وزن دلخواهت برسی، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناس‌های برنافیت دکترکرمانی مشاوره‌ رایگان بگیری!

[contact-form-7 id="19069" title="فرم مشاوره"]