اشتباهات رایج در استفاده از مرطوب کننده ها

استفاده از مرطوب کننده بسیار آسان به نظر می رسد: خریدن یک مرطوب کننده و مالیدن آن بر روی پوست. اما اگر بدانید در مورد مرطوب کردن پوست خود اشتباه کرده اید، چه می کنید؟ در این مقاله نکاتی در مورد اشتباهات رایج استفاده از مرطوب کننده ها بیان شده است.

اشتباه 1: مرطوب کننده را بر روی پوست خشک استفاده می کنید.

اشتباهات رایج در استفاده از مرطوب کننده ها

مونا گوهارا، استاد بالینی پوست شناسی دانشکده ی پزشکی ییل می گوید: برای حداکثر استفاده، لوسیون شما باید حاوی مرطوب کننده ی زیادی باشد تا به سرعت تبخیر نشود. پس از پاک کردن پوست خود، مرطوب کننده را بر روی پوستتان نمالید، بلکه با ضربات آهسته آن را بر روی پوست خود بزنید. پس از شست و شو و زمانی که هنوز پوستتان مرطوب است (نه اینکه کاملا خیس یا خشک است)، از مرطوب کننده استفاده کنید.

اشتباه 2: مرطوب کننده را گاه و بیگاه استفاده می کنید.

اشتباهات رایج در استفاده از مرطوب کننده ها

برای کنترل خشکی پوست، حداقل یک بار باید از مرطوب کننده استفاده کرد. برای درک این موضوع باید به پوست به عنوان یک دیوار آجری بنگرید که سلول هایش همانند آجر است و ترکیبی از لیپیدها (مواد چرب) سر تا سر آن را فرا گرفته است. این محیط، یک محیط دنج و گرم است اما عوامل گوناگونی از جمله هوای سرد، آب داغ و محصولات نامناسب ممکن است آن را تحت تاثیر قرار دهد. پیری نیز نقش مهمی در این موضوع دارد، چرا که با بالا رفتن سن ذخیره ی چربی ها به طور چشمگیری کاهش می یابد. وقتی محافظان چربی پوست از بین بروند، پوست عملکرد خود را به عنوان یک سد حفاظتی از دست می دهد و خشک می شود. مرطوب کننده ها موجب حفاظت سدهای پوستی و حفظ رطوبت آن می شود.

اشتباه 3: پوست خود را به درستی آماده سازی نمی کنید.

اشتباهات رایج در استفاده از مرطوب کننده ها

لایه برداری از سطح خارجی سلول ها موجب فرو رفتن مرطوب کننده به پوست شما می شود. سعی کنید بیشتر بر روی پوست صورت، آرنج، زانو و کف پایتان متمرکز شوید. پوست این نواحی غدد چربی کمتری دارد و به علت اصطکاک زمخت تر می شود. به خاطر داشته باشید که یک سطح حساس را جلا می دهید. سنگ پا کردن آهسته به مدت یک یا دو بار در هفته در زمستان کافی است.

اشتباه 4: به دلیل داشتن جوش از مصرف مرطوب کننده خودداری می کنید.

اشتباهات رایج در استفاده از مرطوب کننده ها

اگر جوش صورت زیاد دارید، مرطوب کردن آن بسیار اهمیت دارد. بسیاری از درمان های جوش موجب خشک شدن پوست می شوند و به خوبی بر روی پوست های خشک کارساز نیستند. اگر نگران این هستید که مرطوب کننده ی شما حاوی چربی هایی باشد که منافذ پوست شما را می بندند، از یک سرم مرطوب کننده استفاده کنید. سرم ها بسیار سبک هستند و از آنجا که بر پایه ی آب ساخته شده اند، موجب جوش زدن صورت شما نمی شوند.

اشتباه 5: لایه ی ضخیمی از مرطوب کننده بر روی پوست خود می زنید.

اشتباهات رایج در استفاده از مرطوب کننده ها

اگر از مرطوب کننده تنها به عنوان ماده ای برای خوب نشستن فونداسیون بر روی صورت خود استفاده می کنید، بهتر است از محصولی استفاده کنید که رطوبت بیشتری برای پوست شما ایجاد کند. در واژه نامه ی مرطوب کننده ها، به ترتیب لوسیون ها، کرم ها، سرم ها، روغن ها و پمادها کمترین میزان رطوبت رسانی  به بدن را دارا می باشند. انتخاب مناسب، گزینه ای است که به شما اجازه دهد کمی پس از مصرف بتوانید آرایش خود را شروع کنید.

اشتباه 6: لوسیون شب و روز شما یکسان است.

اشتباهات رایج در استفاده از مرطوب کننده ها

اگر از ضدآفتاب به صورت جداگانه استفاده می کنید که هیچ، در غیر این صورت مرطوب کننده ی روز شما باید حاوی حداقل SPF30 باشد. می توانید از ضدآفتاب های رنگی نیز استفاده کنید. این محصولات موجب زیبا و درخشان تر شدن پوست شما می شود.

اشتباه 7: هزینه ی زیادی می پردازید.

اشتباهات رایج در استفاده از مرطوب کننده ها

گوهارا می گوید: محصولات گران قیمتی وجود دارند که من عاشق آنها هستم، اما برخی از مرطوب کننده ها نیز در داروخانه ها موجود هستند که فوق العاده به نظر می آیند. در هنگام انتخاب یک مرطوب کننده از محصولاتی استفاده کنید که مواد مورد نیاز پوست مثل لیپید، سرامید و اسید هیالورونیک پوست شما را تامین می کنند. همه ی این مواد قوی هستند، اما اسید هیالورونیک در دنیای آرایشی معجزه می کند. این ماده 1000 برابر وزن خود رطوبت را حفظ می کند.

اشتباه 8: از یک کرم دور چشم جداگانه استفاده نمی کنید.

اشتباهات رایج در استفاده از مرطوب کننده ها

آیا تصور می کنید از هر کرم پوستی می توانید برای دور چشم خود استفاده کنید؟ کاملا در اشتباهید. پوست اطراف چشم شما بسیار حساس است و نیاز به محصولات خاصی دارد. تنها از کرم ها و سرم هایی در اطراف چشم خود استفاده کنید که توسط چشم پزشکان تایید شده اند. از مصرف انواع معطر آنها خودداری کنید چرا که ممکن است موجب التهاب و تورم پوست شما شود. روش استفاده از این کرم ها نیز اهمیت زیادی دارد. این کرم ها را به آرامی زیر چشم و زیر پیشانی به صورت ضربه ای بمالید، اما از مصرف آن بر روی پلک ها خودداری کنید. پوست پلک آنقدر نازک است که این کرم ها ممکن است به راحتی به چشم شما وارد شوند.

پیشنهاد برنافیت: رفع سیاهی دور چشم

اشتباه 9: تصور می کنید مرطوب کننده به تنهایی کافیست.

اشتباهات رایج در استفاده از مرطوب کننده ها

مرطوب کننده ها به صافی و نرمی پوست شما کمک می کنند، اما تنها بخشی از رژیم مراقبت های پوستی شما محسوب می شوند. کارهای دیگری که باید انجام دهید شامل شست و شوی صورت با یک پاک کننده ی ملایم و آب گرم است. از آنجا که اشعه های فرابنفش به عملکرد سد حفاظتی پوست آسیب می رسانند، موجب خشکی پوست صورت می شوند.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
رژیم فستینگ
خانه