بهترین گیاهان دارویی برای درمان افسردگی و اضطراب

افسردگی و اضطراب آسیب‌های زیادی به بدن ما وارد می‌کند. افسردگی، خطر حمله‌ی قلبی را تا سه برابر افزایش می‌دهد، یعنی دو برابر خطر مربوط به سیگار کشیدن و دیابت. اما چگونه می‌توان به افراد افسرده و مضطرب کمک کرد؟ در ادامه با برنافیت دکتر کرمانی همراه باشید تا با افسردگی و اضطراب مقابله کنید و با گیاهان دارویی که افسردگی را کاهش می‌دهد آشنا شوید.

گیاه دارویی برای رفع افسردگی

افسردگی چیست؟

وقتی فرد دچار افسردگی می‌شود، با چند روز مراقبت شاید افسردگی فرد برطرف نشود باید پیگیری و درمان طولانی مدت او به طور مدوام انجام شود. به همین علت نگران نباشید؛ همه می‌توانیم افسردگی را شکست دهیم و به درمان افسردگی خود کمک کنیم. وقتی هر چه سریع تر به فکر درمان باشیم، زمان بیشتری می‌تونیم از زندگی لذت ببریم.

برخی از نشانه های افسردگی عبارتند از:

 1. غمیگن بودن طولانی مدت
 2. کاهش تمرکز
 3. خستگی بیش از حد
 4. بی حوصلگی
 5. اختلال خواب ( زیاد خوابیدن یا کم خوابی)
 6. اضطراب و بی قراری
 7. کاهش قدرت تصمیم گیری
 8. فکر کردن به مرگ و خودکشی
 9. دردهای جسمی بدون دلیل
 10. احساس غم، پوچی و نا امیدی

در ایالات متحده از هر چهار زن، یکی از آنها داروهای روان پزشکی مصرف می کند. اما آثار این همه افسردگی، اضطراب و نگرانی و این همه داروی تجویزی چیست؟ تقریبا همه ی داروهای ضد افسردگی، به درمان افسردگی و بهبود خلق و خو کمک می کنند و زندگی را برای شما بدون هیچ فراز و نشیبی خوشایند می سازند. اما در عین حال میل و قوه ی جنسی را نیز به شدت کاهش می دهند که در نهایت دوباره منجر به افسردگی و اضطراب می شوند.

طبق تحقیقات، داروهای ضد افسردگی تنها در افرادی که به شدت دچار افسردگی باشند که در این تحقیق تنها حدود ۱۳ درصد افراد را تشکیل می دادند، تاثیرگذارند. بدین معنا که این داروها بر روی افرادی که دچار افسردگی خفیف یا ضعیف بودند، هیچ تاثیری نداشت. پس چه باید کرد؟ همچنان برای افراد مبتلا به افسردگی شدید با افکار خودکشی، داروهای ضد افسردگی بهترین گزینه است، اما برای افرادی که دچار انواع خفیف یا ضعیف آن هستند درمان های مطمئن تری به کار برده می شود. یکی از این راه ها استفاده از داروهای گیاهی و مکمل هاست.

کدام نوع از افسردگی با گیاهان دارویی درمان می‌شود؟

با توجه به برخی از گیاهان دارویی می‌توان بعضی ار علائم های افسردگی را کاهش داد. مانند:

 1. افسردگی که در مراحل ابتدایی باشد
 2. اختلال  ملال پیش از قاعدگی
 3. افسردگی های فصلی

مصرف گیاهان دارویی برای درمان افسردگی

به دنیای گیاهان دارویی مفید برای رفع افسردگی خوش آمدید!

با دارو های گیاهی می‌توانید افسردگی و اضطراب را کاهش دهید. با تیم برنافیت دکتر کرمانی همراه باشید تا بیشتر با گیاهان دارویی آشنا شوید.

۱. درمان افسردگی با عصاره ی گل راعی (جونز ورت)

یکی از بهترین گیاهان دارویی برای از بین بردن افسردگی و اضطراب، عصاره ی گل راعی است. این گیاه در ابتدا در آلمان برای از بین بردن افسردگی خفیف به کار برده می شد و دارای همان آثار ضد افسردگی با کمترین عوارض بود. این گیاه دارویی اگر همراه با اس-ادنوزیل متیونین مصرف شود، عملکرد سریع تری خواهد داشت.

میزان مصرف این گیاه، ۴۵۰ میلی گرم برای دو بار در روز است. در برخی از افراد این میزان اگر در صبح و بعد از ظهر مصرف شود، پس از چهار هفته نتایج مفیدی خواهد داشت و ریسک اصلی آن تنها ممکن است تداخل آن با داروها و مکمل های دیگر باشد که تنها راه حل آن مشورت با پزشک است. یکی دیگر از مزایای این ماده ی گیاهی، اثر آن در کاهش قدرت قرص های ضد بارداری و در نتیجه افزایش توانایی برای بارداری است اما در عین حال اثر هورمون جایگزین درمانی را کاهش می دهد.

بهترین گیاهان دارویی برای درمان افسردگی و اضطراب

۲. درمان افسردگی با گیاه به لیمو

یکی از بهترین گیاهان دارویی برای درمان افسردگی و اضطراب گیاه به لیمو است. عوامل زیر به کاهش علایم افسردگی کمک می‌کند:

 1. افزایش حافظه
 2. خوابی با کیفیت
 3. رفع استرس و خستگی

همانطور که بالا گفته شد ضعف حافظه، خواب بی کیفیت، استرس و خستگی همه ی این ها نشانه های افسردگی است.

۳. درمان افسردگی با روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس به عنوان یک روغن استنشاقی صدها سال است که به شکل ساشه، اسپری، روغن و لوسیون مصرف می شود. بوی آن خواب آور و آرامش بخش است. در حال حاضر روغن اسطوخودوس به شکل خوراکی نیز مصرف می شود. این روغن به شکل حباب های میکروسکوپی جمع آوری می شوند و داخل کپسول هایی قرار داده می شوند که به راحتی می توانند از مانع روده عبور کنند و به محض عبور موجب آرامش می شوند. این گیاه نه اعتیاد آور است و نه خطرناک. بدترین عارضه ی جانبی آن باد گلو است که آن هم اهمیت ندارد چرا که بوی گل می دهد.

این دارو خستگی را نیز از بین می برد و به طور منظم یا در هر زمان که اضطراب به سراغتان می آید، می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

روغن اسطوخودوس برای رفع افسردگی

۴. درمان افسردگی با بابونه

مصرف بابونه به افرادی که دچار افسردگی و اضطراب هستند مفید می‌باشد. که بسیار عالی برای فرآیند رفع درمان افسردگی با این گیاه دارویی است. دو گونه اصلی از بابونه به صورت پزشکی استفاده می‌شود.

 1. بابونه آلمانی یا بابونه وحشی(Matricaria recutita)
 2. بابونه رومی یا انگلیسی (Chamaemelum nobile)

از بابونه آلمانی بیشتر استفاده می‌کنند ولی هر دو تقریبا دو مزایای سلامتی مشابه به هم را ارائه می‌دهند. طبق تحقیقات انجام شده افرادی که عصاره بابونه و افرادی که دارونما برای درمان اختلال اضطراب مصرف کردند، بعد از ۸ هفته به این نتیجه رسیده اند که سطح اضطراب و افسردگی افرادی که گیاه بابونه استفاده کردند، کاهش پیدا کرده است.

۵. درمان افسردگی با ال تیانین

ال تیانین، عصاره ای است که از چای سبز گرفته می شود. این ماده گابا و دوپامین را افزایش می دهد و نتیجه ی آرامش بخشی دارد.

ال تیامین توجه، تمرکز، حافظه و یادگیری را نیز افزایش می دهد. این داروی گیاهی فاقد عوارض جانبی است و می تواند با توجه به نیاز شخصی روزی دو بار به میزان ۱۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم مصرف شود.

مصرف گیاه ال تیانین برای رفع افسردگی

۶. درمان افسردگی با مریم گلی

 دمنوش گیاهی مریم گلی یکی از داروهای گیاهی برای درمان افسردگی است که باعث افزایش دوپامین در بدن، اشتیاق و شادی را بیشتر می‌کند. دمنوش مریم گلی باعث می‌شود دوپامین در بدن بیشتر شود و به درمان افسردگی کمک کند.

۷. درمان افسردگی با ریشه ی سنبل الطیب

ریشه ی سنبل الطیب یکی از مفیدترین گیاهان دارویی خواب آور است. این گیاه ضد افسردگی بر خلاف اسطوخودوس و ال تیامین احساس خستگی به شما می دهد. این گیاه برای درمان اضطراب شدید و تنها در هنگام شب باید مصرف شود.

اگر می خواهید آن را در روز مصرف کنید، باید آن را در دوز بسیار کم-۲۰ میلی گرم یا کمتر- مصرف کنید. چای خواب آور حاوی ۲۰ میلی گرم از این گیاه است. در مواقع اضطراب شدید و یا برای درمان بی خوابی، ۶۰۰ میلی گرم از این گیاه را در هنگام شب مصرف کنید. سنبل الطیب را نباید همراه با داروهای ضد افسردگی مصرف کرد.

مصرف ریشه ی سنبل الطیب برای رفع افسردگی

۸. درمان افسردگی با گل رز

یکی از قوی ترین دارو‌ی گیاهی برای درمان افسردگی گل رز است. گلبرگ های گل رز بسیار شادی بخش است و موجب آرامش در قلب، تقویت جنسی، مفرح اعصاب است و به همین دلیل یکی از بهترین گیاهان دارویی برای رفع افسردگی گل رز است. کافیست یک قاشق غذا خوری گلبرگ گل رز را به مدت ۳۰ دقیقه دم کنید و در نهایت میل کنید.

۹. درمان افسردگی با آویشن

یکی از بهترین گیاه دارویی، برای درمان افسردگی گیاه آویشن است. این گیاه منبع عالی از لیتیوم و تریپتوفان است. وقتی به عنوان چاشنی در غذا استفاده شود، باعث تثبیت کننده خلق و خو، بهبود دهنده‌ی خواب و آرام بخش کمک می‌کند. برای مصرف آویشن می‌توانید، برای طعم دادن به کباب و یا همراه بادمجان از آویشن استفاده کنید.

مصرف آویشن برای رفع افسردگی

۱۰. درمان افسردگی با رزماری

رزماری یکی از گیاهانی است که بسیار مفید و برای درمان افسردگی مفید است. رزماری یک گیاه چوبی است که برگ های آن برای طعم دادن به مواد غذایی مثل: سیب زمینی، گوشت، روغن های پخت و پز است و در پخت غذاهایی مثل: نخودفرنگی، گوشت گوساله، گوشت بره، ماهی استفاده می‌شود. ترکیب های فعال رزماری شامل:

 1. رزمانول
 2. سیرکیمارتین
 3. سالویژنین

۱۱. درمان افسردگی با ماکا

قدیم در کشور پرو برای درمان افسردگی با استفاده از ماکا که یک گیاه دارویی است، مردان و زنان برای تحریک میل جنسی استفاده میکردند. طبق تحقیقات انجام شده به این نتیجه رسیده اند که ماکا به کاهش علائم افسردگی و اظطراب به زنان یائسه کمک می‌کند. محققین به این نتیجه رسیده‌اند مصرف ماکا برای درمان علائم فیزیولوژیک مثل اضطراب و افسردگی بسیار مفید است. در سال ۲۰۰۶ موش هایی که دچار افسردگی بودند، طی یک دوره ۲۱ روزه با ریشه های ماکای قرمز، مشکی، کرم رنگ درمان می‌کنند. ماکای سیاه به بهبود عملکرد شناختی کمک می‌کند، ناگفته نماند که همه ی رنگ های ماکا برای افسردگی و اضطراب مفید است.

مصرف ماکا برای رفع افسردگی و اضطراب

۱۲. درمان افسردگی با بهارنارنج

عرق بهارنارنج برای ناراحتی قلبی بسیار مفید است و مصرف عرق بهار نارنج به تقویت اعصاب کمک می‌کند. وقتی که به صورت مدوام احساس ناامیدی و یا حتی افسردگی می‌کنید باید مصرف عرق بهارنارنج را جدی بگیرید.

آیا درمان افسردگی با داروهای گیاهی روشی مطمئن و قطعی است؟

درمان افسردگی با گیاه دارویی یک روش موقتی است. درمان قطعی و دائمی را روانشناس برای شما به ارمغان می‌زند. هیچ کدام از روانشناسان یک نسخه برای همه بیماران نمی‌پیچد. با توجه به وضعیت هر بیمار، یک روش خاص و ویژه ای برای او طراحی می‌کنند. در این راه با خلاقیت و مهارتشان، بیماران خود را درمان می کنند.

درمان افسردگی با گیاه دارویی

چه زمانی برای درمان افسردگی باید از دارو های گیاهی استفاده کنیم؟

وقتی روانشناس برای درمان افسردگی روش استفاده از داروهای گیاهی را صلاح بداند و در کنار سایر درمان ها پیشنهاد کند، به بهبودی درمان سرعت می‌بخشد. در این پروسه درمانی باید صبور باشید و بادقت دنبال کنید؛ به دلیل اینکه درمان افسردگی با گیاهان دارویی زمان بر است تا به نتیجه برسید. روانشناسان همیشه به روز هستند و از دارو های گیاهی و شمیایی مفید با خبر هستند. تنها سعی کنید شادی، نشاط، انرژی را دوباره به زندگیتان برگردانید.

آیا میدانید گیاهان دارویی نشاط آور و آرامش بخش کدامند؟

در ادامه چند گیاه ارزان قیمت و در دسترس را به شما معرفی می‌کنیم و تیم برنافیت دکتر کرمانی قراره به شما کمک کند تا، برای دور کردن غم، خستگی از جسم و جان، شما را با گیاهان دارویی نشاط آور و آرامش بخش آشنا کند.

۱. پرتقال و نارنگی

پرتقال و نارنگی یکی از میوه های زمستانی هستند که مفرح قلب و کاهنده حرارت خون، تشنگی و صفرا است و حرارت معده و کبدهای گرم را کم می‌کند. مصرف پرتقال و نارنگی برای افرادی که زود خشم و پرخشم هستند و یا افرادی که اندوه خود را بروز نمی‌دهند بسیار مفید است. پرتقال ترش برای سینه و اندام های عصبی بدن بسیار مضر است؛ به همین دلیل کودکان، سالمندان، خانم ها و افرادی که دچار ضعف و نارسایی عملکرد کبد، معده، تیروئید و قلب هستند بیشتر است.

۲. دارچین

مصرف دارچین می‌تواند به صورت دمنوش با چای سیاه، چای سبز و یا تنهایی میل کنید. توصیه تیم برنافیت دکتر کرمانی این است که با توجه به طبیعتش ، این نوشیدنی برای افراد سرد مزاح، روزها و شب های سرد سال می‌توانید استفاده کنید. توجه داشته باشید بهتر است چوب دارچین را بخرید و خودتان پس از شست‌وشو چوب دارچین را پودر کنید.

مصرف دارچین موجب نشاط و شادی

۳. ریحان

مصرف ریحان به شما کمک می‌کند راحت تر غذا هضم کنید و ریحان بسیار مقوی برای قلب، کبد و معده است. تخم شربی به نوعی تخم ریحان است که امروزه بسیار از این نوشیدنی استفاده می‌کنند و با کمی رغفران بسیار عالی می‌شود.

۴. گشنیز

سر سفره ایرانی ها خیلی کم از گشنیز استفاده می‌کنند. این گیاه ضمن کاهش برخی از انواع:

 1. سردرد
 2. تهوع
 3. سرگیجه پس از غذا
 4. آبریزش سینوسی

و مقوی برای قلب است. بهتره که ابتدای بارداری و بیماری قلبی که داروهای ضدانعقاد می‌گیرند، گشنیز مصرف نکنند.

۵. سیب

سیب یکی از میوه‌های مقوی است که برای قلب، مغز و کبد بسیار مفید می‌باشد. مصرف سیب شیرین باعث نشاط افراد می‎‌شود. هر مواد غذایی وقتی به اندازه استفاده نشود، یک سری معایب دارد. مصرف بیش از اندازه سیب موجب نفخ، سنگینی معده و حتی کاهش حافظه می‌شود. سعی کنید روزی یک یا دو عدد سیب رنده کنید و به همراه یک قاشق غذاخوری گلاب یا عرق بهارنارنج به همراه سرقاشق چای‌خوری زعفران ساییده شده به اضافه کنید و حدود دو ساعت بعد از نهار و شام، زمانی که خسته و بی حوصله هستید میل کنید.

مصرف گیاهان دارویی نشاط اور سیب

نتیجه گیری:

همه‌ی گیاهان خواص های بی‌شماری دارند، که بدن را در مسیر سلامتی و تندرستی قرار می‌دهند و به درمان افسردگی و برخی از مشکلات کمک می‌کنند. برخی از گیاهان دارویی که بالا گفته شد به شما کمک می‌کند، احساس آرامش، آسودگی و خوشی را تجربه کنید و بتوانید با افسردگی مبارزه کنید.

من 106 کیلو بودم، هیچ لباسی اندازه‌م نمی‌شد! بالاخره زیر نظر متخصص تغذیه‌ برنافیت رژیم گرفتم و در 8 ماه، 27 کیلو لاغر شدم. رژیم برنافیت، آخرین رژیم زندگیم بود!

شما هم می‌تونید!!!

نویسنده: ملیکا حسین زاده

نویسنده: ملیکا حسین زاده

5/5

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

جدیدترین مقالات

همه مقالات
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
guest
59 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم غذایی و برنامه غذایی را به صورت گروهی و زیر نظر پشتیبان اختصاصی ارائه می‌دهد.

گروه برنافیت دکتر کرمانی، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه برنافیت دکتر کرمانی یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.
بیشتر...

یکی از زیر مجموعه‌های دکتر کرمانی که با بیش از چند سال سابقه درخشان در زمینه تغذیه و لاغری توانسته است، هزاران افراد را به تناسب اندام دلخواه خودشان برساند، مجموعه برنافیت دکتر کرمانی است. در سایت برنافیت با دنیایی از مطالب درمورد تغذیه و لاغری روبه‌رو خواهید شد و  هر آن‌چه درمورد تغذیه و لاغری است را در این‌جا می‌توانید پیدا کنید.

هنگام ورود به سایت برنافیت دکتر کرمانی با انواع متفاوتی از رژیم‌ها روبه رو می‌شوید از جمله: رژیم تثبیت وزن برنافیت، برنامه‌غذایی روزانه برنافیت، رژیم غذایی برای لاغری، رژیم غذایی رایگان، رژیم غذایی لاغری برای دموی‌ها، رژیم فستینگ، رژیم فشرده لاغری، رژیم کاهش وزن، رژیم کتوژنیک، رژیم گروهی برنافیت، رژیم لاغری 20 کیلویی، رژیم لاغری رایگان، رژیم لاغری سریع، رژیم مایر، رژیم سیب، رژیم شیر، رژیم، رژیم افزایش وزن برنافیت، رژیم آنلاین، رژیم بارداری و شیردهی، رژیم برای بلغمی‌ها، رژیم برای دموی‌ها، رژیم پروتئین، بارهنگ برای لاغری است که تنوع رژیم‌ها باعث شده به یک مجموعه بسیار قوی در حوزه لاغری و تغذیه شناخته شود.

تمامی دستورات برنامه‌های غذایی زیر نظر کارشناسان دکتر کرمانی ارائه می‌شود و دستورات مصرف هر خوراکی با مقدار کالری مورد نیاز نیز در برنامه غذایی برای هر شخص به صورت جداگانه گفته می‌شود. مانند: طریقه مصرف دانه چیا برای لاغری، ماسالای چینی برای لاغری، سیر سیاه لاغری، سرکه سیب برای لاغری ، زردچوبه برای لاغری شکم، چای سبز برای لاغری، دانه چیا، دمنوش‌های لاغری و…. خواص میخک برای لاغری.

برنامه غذایی برای هر شخصی متفاوت است و با توجه به شرایط جسمانی هر فرد برنامه غذایی جداگانه به آن داده می‌شود مانند: برنامه رژیم غذایی 7 روزه، برنامه غذایی برای افزایش وزن، برنامه غذایی برای بدنسازی، برنامه غذایی برای کاهش وزن.

در مجموعه برنافیت دکتر کرمانی امکاناتی نظیر: مشاور تغذیه آنلاین، مشاوره رایگان رژیم لاغری، دریافت رژیم به صورت آنلاین، کاهش وزن سریع، آب کردن چربی شکم، نرم افزار رژیم غذایی رایگان برنافیت، ورزش برای لاغری، پشتیبان اختصاصی رژیم، چالش رژیم لاغری،  کالری مواد غذایی برنافیت،  محاسبه bmiدکتر کرمانی، دوچرخه ثابت برای لاغری،  قوی‌ترین رژیم لاغری، کاهش چربی، کاهش وزن، گروه لاغری برنافیت دکتر کرمانی، لاغری سریع، لاغری سریع 10روزه، لاغری سریع در یک هفته، لاغری و تناسب اندام، چاقی، زیبایی اندام، ورزش لاغری، ورزش و تناسب اندام، نمونه رژیم دکتر کرمانی، پیج دکتر کرمانی، رژیم دکتر کرمانی رایگان‌ و انواع روش‌های لاغری.

راه ارتباطی با مجموعه برنافیت دکتر کرمانی از طریق سایت برنافیت، اینستاگرام برنافیت دکتر کرمانی و واتساپ برنافیت امکان پذیر است و همراهی شما عزیزان باعث شده است تا یک خانواده بزرگی کنار هم تشکیل دهیم.

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم ها را به صورت گروهی و زیر نظر کارشناس اختصاصی ارائه می‌دهد.

دسترسی سریع

پربازدیدترین ها

انواع رژیم ها

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم دکترکرمانی است که رژیم ها را به صورت گروهی و زیر نظر پشتیبان اختصاصی ارائه می‌دهد.

گروه برنافیت دکتر کرمانی، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه برنافیت دکتر کرمانی یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.
دریافت مشاوره رژیم برنافیت
برای رسیدن به وزن دلخواهت، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیری!

دریافت مشاوره رایگان رژیم

اگه می‌خوای به وزن دلخواهت برسی، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناس‌های برنافیت دکترکرمانی مشاوره‌ رایگان بگیری!

[contact-form-7 id="19069" title="فرم مشاوره"]