علائم کبد چرب گرید 2 + راه های عملی درمان کبد چرب گرید 2

کبد چرب گرید ۲ چیست و درمان کبد چرب گرید 2 چطور ممکنه؟ یکی از شایع ترین بیماری‌ها، کبد چرب گرید ۲ است. پیش از آنکه بخواهیم این مشکل را باز کنیم و روش‌های درمان آن را مطرح کنیم، اول باید بدانید علائم کبد چرب گرید 2 چیست تا بتوانید با آن مقابله و آن را درمان کنید؛ پس با ما همراه باشید.

کبد چرب گرید 2 و لاغری

آیا می‌دانستید 40 درصد مردم ایران کبد چرب دارند؟ درواقع اگر این چرب موجود در کبد بیش از 10 درصد باشد، یعنی مبتلا به کبد چرب هستید. کبد چرب وضعیت مخربی را در بدن ایجاد می‌کند و بدتر از آن این است که هیچ علامت هشدار دهنده‌ای وجود ندارد که نشان دهد شما کبد چرب دارید. مصرف الکل و مشروبات الکلی، مصرف غذاهای چرب، اضافه وزن، کم تحرکی، عدم تحرک و تحرک، سوءتغذیه و فشار خون بالا، بارداری و مصرف داروهایی مانند آسپرین، تتراسایکلین و استامینوفن از جمله علل ابتلا به این بیماری هستند.

[buttontag]علائم کبد چرب[/buttontag]

باید بدانید که کبد چرب چهار درجه دارد. کبد چرب درجه 1 ساده‌ترین نوع آن است که خوشبختانه با رژیم غذایی مناسب و ورزش قابل درمان است. افراد مبتلا به کبد چرب مرحله 2 باید تحت نظر پزشک باشند و رژیم غذایی خاصی را برای درمان دنبال کنند. اگر فرد مبتلا به کبد چرب درجه 2 درمان را در نظر نگیرد، از کبد چرب درجه 3 رنج خواهد برد که تنها با تغییر سبک زندگی قابل درمان نیست. اما چربی کبد 4 چه؟  آیا می‌دانید چه چیزی در انتظار شماست؟

نقش کبد در بدن 

کبد بزرگ‌ترین اندام داخلی و بزرگ‌ترین غده‌ی بدن است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند تنها با عدم مصرف الکل از شر بیماری‌های کبد مصون می‌مانند، اما اصلا اینگونه نیست. بیشتر ما وقتی به مشکلات کبد فکر می‌کنیم، تصورمان تنها سیروز کبدی است، یعنی آسیب مزمن به کبد که منجر به نارسایی آن می‌شود. سیروز، یک زخم مزمن کبدی است که جریان خون را مسدود و روند اصلی آن را متوقف می‌کند. هر اندازه در مورد کبد بدانید باز هم نکاتی هست که باید آن‌ها را در نظر داشته باشید.

کبد چرب گرید 2 چیست؟

انواع مختلفی کبد چرب دارد. کبد چرب گرید ۲ یکی از آن‌ها است. چاقی و اضافه وزن ارتباط مستقیم با کبد چرب گرید ۲ دارد که یک بیماری شایع و رایج محسوب می‌شود. بیماری کبد چرب گرید ۲ در بیشتر موارد مشکل خاصی به وجود نمی‌آورد به همین دلیل مانع انجام فعالیت‌ روزانه شما نمی‌شود. بیماری کبد چرب در 3 مرحله پیشرفت می‌کند که عبارتند از:

 1. بافت آسیب می‌بیند و کبد ملتهب می‌شود که این مرحله استئاتوهپاتیت نام دارد.
 2. در محل آسیب دیدگی بافت اسکار ایجاد می‌شود که به آن فیبروز گفته می‌شود.
 3. در مرحله سیروز کبدی، بافت اسکار جایگیزن بافت سالم می‌شود.

در بیشتر افراد کبد چرب گرید ۲ موجب مشکلات جدی و خطرناک نمی‌شود و تنها در برخی از افراد ممکن است این بیماری، مشکلات جدی کبدی را رقم بزند. به یاد داشته باشید تمام افرادی که مبتلا به کبد چرب هستند در خطر مشکلات قلبی و عروقی مثل سکته مغز و قلب هستند.

[buttontag]رژیم غذایی کبد چرب[/buttontag]

نکاتی که باید در مورد کبد چرب گرید 2 بدانید

برخی از باورهای غلط در مورد کبد چرب وجود دارد که باید آن‌ها را ابتدا تصحیح کنیم.

1. همه بیماری‌های کبد به مصرف الکل مربوط نمی‌شوند

سیروز کبدی تنها یکی از بیماری‌های کبد است. نوع دیگری از بیماری مربوط به کبد وجود دارد که بیماری کبد چرب غیرالکلی نامیده می‌شود و زمانی رخ می‌دهد که چربی‌های زیادی در کبد جمع شوند.

چربی‌های اضافی در کبد، خطر ابتلا به سرطان و پیوند کبد را افزایش می‌دهد. اما خوشبختانه، رژیم غذایی و ورزش کمک زیادی به این موضوع می‌کند. تنها یک کاهش ۷ درصدی از وزن، التهاب کبد را کاهش می‌دهد و موجب کاهش زخم بافت‌ها در کبد می‌شود.

2. بدون کبد قادر به ادامه‌ی زندگی نخواهید بود

یکی از مهم‌ترین اعضای بدن، کبد است. کبد دارای وظایف بسیار زیادی در بدن می‌باشد، از جمله می‌توان به کمک به هضم غذا، انعقاد خون، از بین بردن ویروس‌ها و باکتری‌ها، ساختن پروتئین‌ها و ذخیره‌ی شکر و چربی اشاره کرد.

اغلب مردم نمی‌دانند نفسی که می‌کشیم، غذایی که می‌خوریم و آبی که می‌نوشیم به وسیله‌ی کبد فرآوری می‌شود. کبد، کارخانه‌ی تولید بدن است. اگر کبد حذف شود، بدن ما با مشکل مواجه خواهد شد، چرا که کاربردهای زیادی در بدن دارد.

کبد چرب گرید 2

3. کبد قابل احیا است

کبد علاوه بر اینکه بزرگ‌ترین اندام بدن است، تنها اندامی است که به طور کامل قابل احیا شدن است. سلول‌های کبد می‌توانند مکررا آسیب‌ها را درمان کنند و اندام‌ها را از نو بسازند. به همین دلیل است که در پیوند کبد، تنها قسمتی از کبد اهدا کننده کافی است.

اگر نیاز به اصلاح شدیدی در کبد شما وجود داشته باشد، برخی از این اصلاحات خود را به شکل زخم نشان می‌دهند که افزایش این زخم‌ها منجر به سیروز خواهد شد به یاد داشته باشید که باید حداکثر مراقبت از آن‌ها را به عمل آورد.

[buttontag]آیا رژیم کتوژنیک برای کبد چرب مفید است؟[/buttontag]

4. کبد وظیفه‌ی سم زدایی بدن شما را بر عهده دارد

از آنجا که کبد مواد غذایی که می‌خوریم و می‌نوشیم را فرآوری می‌کند، بنابراین مواد سمی که وارد بدن می‌شوند را فیلتر می‌کند. کبد نه تنها سموم موجود در الکل، بلکه سموم موجود در غذاها و داروها را نیز فیلتر می‌کند. زمانی که پیر می‌شویم و داروهای بیشتری مصرف می‌کنیم، توجه به سلامت کبد اهمیت بیشتری می‌یابد. در این دوران، کارکرد کبد شروع به افول می‌کند، بنابراین داروها می‌توانند آسیب سختی به کبد برسانند.

چاقی چه ارتباطی با کبد چرب دارد؟

چاقی، موجب ایجاد یا تشدید بیماری‌های مزمنی چون بیماری‌های قلبی، دیابت نوع دو و وقفه‌ی تنفسی در خواب می‌شود. کبد چرب یک بیماری جدی است که با چاقی در ارتباط است.

[buttontag]ارتباط بین چاقی و کبد چرب[/buttontag]

چه کسانی به کبد چرب نوع دو مبتلا می‌شوند؟

دلیل اصلی کبد چرب غیر الکلی هنوز کاملا مشخص نیست، اما مطالعات از رابطه‌ی بین کبد چرب غیر الکلی با چاقی، دیابت نوع ۲ و مقاومت به انسولین خبر می‌دهد.

پس به طور کلی می‌توان گفت یک یا چند مورد از عوامل زیر ممکن است موجب ایجاد کبد چرب گرید ۲ شوند:

 • اضافه وزن
 • دیابت
 • مقاومت به انسولین
 • بالا بودن سطح چربی
 • بارداری
 • کاهش سریع وزن
 • برخی از انواع عفونت‌ها،
 • قرار گرفتن در معرض برخی از سموم

طبق گزارش بنیاد کبد کانادا، ۷۵ درصد از افراد چاق دچار خطر ابتلا به کبد چرب و ۲۳ درصد از آنها دچار کبد چرب و التهاب هستند. برخی از عوارض شایع این بیماری شامل عوامل مربوط به تغذیه همچون گرسنگی شدید، کمبود پروتئین و کاهش وزن می‌باشد. اگر مراقبت‌های لازم به عمل نیاید، کبد چرب ممکن است به دلیل جراحی بای پس معده برای درمان چاقی نیز به وجود آید.

سنجش کبد چرب

علائم کبد چرب گرید 2 چیست ؟

از علایم بیماری کبد چرب گرید ۲ می‌توان به خستگی و بی حالی بی اشتهایی، خستگی و بی حالی، تهوع، درد در سمت راست قسمت بالای شکم، زرد شدن چشم‌ها و پوست، ورم پا‌ها و شکم، خارش و …  می‌توان نام برد.

اولین نشانه‌ی مشکوک این بیماری، نتایج آزمایش غیر طبیعی و بزرگ شدن کبد می‌باشد. اغلب، انجام سونوگرافی کبد می‌تواند وجود این بیماری را تشخیص دهد. راه‌های دیگر تشخیص، شامل سیتی اسکن و ‌ام آر آی می‌باشد. در برخی از موارد تکه برداری از کبد نیز توصیه می‌شود.

تشخیص کبد چرب گرید ۲

علائم کبد چرب گرید 2 خیلی خاص نیست و تنها متخصص می‌تواند آن را تشخیص دهد. زمانی که در آزمایش خون مقدار بالای آنزیم های کبدی مشاهده شود نشان دهنده کبد چرب گرید ۲ است. پزشک شما ممکن است برای تشخیص بهتر و دقیق آزمایش‌های مانند CT اسکن، بیوپسی، سونوگرافی و فیبرواکسن را پیشنهاد بدهد.

عوارض کبد چرب گرید ۲

 • سرطان کبد
 • نارسایی کبد
 • گیجی و خواب‌آلودگی
 • تجمع مایعات در شکم
 • تورم وریده‌های مری

راه‌های پیشگیری و درمان کبد چرب گرید ۲ چیست؟

تنها ایجاد برخی از تغییرات در سبک زندگی می‌تواند موجب پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها از جمله کبد چرب شود. این تغییرات در سبک زندگی شامل موارد زیر می‌شوند:

1. ورزش منظم و کنترل وزن

چاقی و اضافه وزن یکی از بزرگ‌ترین عوامل ایجاد کننده کبد چرب گرید ۲ است است. ورزش منظم و پیروی از یک رژیم غذایی مناسب برای کاهش وزن می‌تواند به شما در کنترل وزن و پیشگیری از کبد چرب کمک زیادی بکند.

2. فکر کردن قبل از مصرف غذا

مصرف یک وعده غذایی سالم و متعادل می‌تواند به راحتی در حفظ کبد به شما کمک کند. حالا فکر کنید اگر این سبک سالم را به سبک زندگی خود تبدیل کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟ قطعا از بسیاری از بیماری‌ها از جمله کبد چرب گرید ۲ در امان خواهید ماند.

لاغری با وجود کبد چرب

3. مصرف مقدار زیادی میوه و سبزیجات

مصرف مقدار زیادی سبزیجات و میوه‌ به تامین آنتی‌اکسیدان‌ها در بدن شما کمک  می‌کنند و با بیرون راندن سموم به سم‌زدایی بدن شما کمک می‌کنند. این غذاهای مقوی حاوی آنزیم‌های طبیعی و مواد تقویت کننده ایمنی بدن هستند که می‌توانند کبد شما را بیشتر تقویت کنند.

4. افزودن غلات سبوس‌دار به رژیم غذایی

غلات کامل و سبوس‌دار غیرفرآوری شده دارای ویتامین‌های ضروری هستند که مواد سمی را از بدن شما خارج می‌کنند و موجب فیلتر کردن خون به داخل کبد می‌شوند.

5. خودداری از مصرف غذاهای ناسالم

غذاهایی فرآوری شده و بی‌خاصیت مثل چیپس و پفک و حتی محصولاتی مثل ماکارونی سفید، برنج سفید، آرد تصفیه شده و امثال آن را تا جایی که می‌توانید باید محدود کنید؛ زیرا این مواد حاوی کربوهیدرات‌هایی هستند که ممکن است باعث رسوب چربی در کبد شما شود.

6. محدود کردن مصرف نمک و شکر

نمک و شکر از جمله مواد غذایی با ارزش پایین و ضررهای فراوان هستند. اگر به سلامتی خود اهیمت می‌دهید، باید مصرف نمک و شکر را به حداقل برسانید.

 

شکر و کبد چرب رژیم لاغری

7. انتخاب روغن‌های پخت و پز سالم

سعی کنید از روغن‌های سالم برای پخت و پز استفاده کنید. روغن‌های سالمی مانند روغن زیتون، روغن نارگیل و روغن بذر کتان و سایر روغن‌های سالم را انتخاب و غذاهای خود را با آن‌ها بپزید. روغن‌های گیاهی با روش کلد پرس به دلیل اینکه حاوی اسیدهای چرب ضروری هستند به حفظ کبد شما کمک می‌کنند. بنابراین، بهتر است آن‌ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

8. کنترل سطح کلسترول خون

یک روش بسیار مفید برای جلوگیری از بیماری‌های کبد و سالم نگه داشتن کبد، کنترل سطح کلسترول خون با یک رژیم غذایی سالم است. بنابراین، بهتر است عادات غذایی سالم را دنبال کنید و برای کنترل کلسترول خود تلاش کنید.

9. کنترل سطح قند خون

اگر مبتلا به دیابت هستید یا سابقه خانوادگی دیابت دارید، باید حواستان به قند خونتان باشد و قند خون خود را مدیریت کنید. کنترل قند خون با تغییر شیوه زندگی و دارو می‌تواند پیشرفت کبد چرب و تبدیل آن به یک مشکل جدی مثل سیروز یا نارسایی کبد را متوقف کند.

در این مقاله سعی کردیم در مورد عوامل، علل و درمان کبد چرب گرید ۲ با شما همراهان برنافیتی صحبت کنیم. امیدواریم مورد پسندتان بوده باشد. منتظر کامنت‌های گرم شما هستیم.

معنی آزمایش کبد چرب گرید ۲

راه قطعی و آزمایش کامل هنوز وجود ندارد که نشان دهد فرد دچار کبد چرب گرید ۲ شده است. مواد شیمیایی یا آنزیم‌های تولید شده می‌توان با آزمایش عملکر کبد یا LFTs توسط سلول‌های کبدی اندازه گیری کرد. روی آزمایش LFT  سایر بیماری‌های کبدی ممکن است تاثیر بگذارد. به همین دلیل است که متخصص شما بعذ از آزمایش، یک سری آزمایش‌های دیگر مانند ویروس و میکروب شناسی، آزمایش خون و سنجش اندازه دیگر موارد شیمیایی تجویز می‌کند.

در آزمایش خون برخی از فاکتور‌ها لحاظ می‌شود که عبارتند از:

 1. آزمایش CBC
 2. آزمایش آنزیم‌های کبد
 3. آزمایش عملکرد کبد
 4. آزمایش هپاتیت
 5. تست غربالگری بیماری سلیاک
 6. آزمایش FBS
 7. آزمایش هموگلوبین A1C
 8. آزمایش کلسترول
 9. آزمایش گلیسیرید

تغذیه افراد مبتلا به کبد چرب گرید ۲

بروز عارضه کبد چرب گرید ۲ به دلیل میزان زیادی به نوع تغذیه هر فرد بستگی دارد. برای جلوگیری از این عارضه باید کنترل نحوه و سبک تغذیه خود را کاملا تغییر دهید. اضافه کردن غذاهای سالم به رژیم غذایی خود یکی از راه‌های مدیریت بیماری کبد چرب گرید ۲ است  به یاد داشته باشید خودداری از مصرف بعضی از مواد غذایی به اندازه استفاده از غذاهای سالم مهم می‌باشد.

1. مصرف میوه و سبزیجات 

مقدار آنتی اکسیدان در سبزیجات و میوه‌ها زیاد است و به همین دلیل به سم‌زدایی بدن کمک می‌کند. برای سلامتی کبد و سیستم ایمنی بدن می‌توانید از میوه و سبزیجات استفاده کنید که حاوی آنزیم‌های طبیعی است.

2. استفاده از روغن سالم 

مصرف روغن‌های گیاهی به دلیل اسیدهای چرب ضروری برای سلامتی بدن و کبد ضروری است و باید با خیال راحت روغن‌های سالم را در وعده‌های غذایی خود جای دهید. برخی از این روغن‌ها که برای پخت و پز و آشپزی می‌توان استفاده کرد عبارتند از :

 1. روغن زیتون
 2. روغن بذر کتان
 3. روغن نارگیل
 4. روغن کنجد

تاثیر روغن در کبد چرب

3. استفاده از مواد غذایی سبوس‌دار

برای داشتن کبدی سالم باید مواد غذایی سبوس‌دار و غلات مصرف کنید به دلیل این‌که غلات دارای ویتامین‌های بسیاری هستند

4. کنترل مصرف کربوهیدارت

برخی از مواد غذایی مانند آرد تصفیه شده، غلات صبحانه، برنج، پاستا و سیب زمینی را باید کنترل کنید به دلیل این‌که کربوهیدارت‌ها باعث رسوب چربی در کبد می‌شود.

5. ممنوع بودن برخی از غذا

 • بستنی
 • آب نبات
 • آبمیوه
 • نوشابه
 • نوشیدنی انرژی‌زا
 • الکل
 • غذاهای پرنمک
 • گوشت گاو
 • بره
 • سوسیس
 • کالباس

درمان کبد چرب با روش‌های طبیعی

زرد چوبه 

به عنوان یک درمانگر طبیعی می‌توانید از زردچوبه استفاده کنید. زردچوب آنتی اکسیدانی دارد که برای سلامتی کبد چرب گرید ۲ مناسب است. مصرف زردچوبه موجب عضم چربی‌های بدن می‌شود.

لیمو 

لیمو دارای آنتی اکسیدان و ویتامین C است و به تولید گلوتاتیون در کبد کمک می‌کند. برای نتظیم چربی‌های بدن کافی است یک لیموی تازه را در یک لیوان بریزید و نوش جان کنید.

چای سبز 

برای جلوگیری از تجمع چربی در ناحیه کبد می‌توانید از چای سبز استفاده کنید. به یاد داشته باشید مصرف چای سبز اگر خودسرانه و بی رویه مصرف شود عوارض شدیدی دارد. حتما باید قبل از مصرف چای سبز با پزشک مشورت کنید.

سرکه سیب

مصرف سرکه سیب یکی از موثرترین درمان‌های خانگی برای بیماری کبد چرب محسوب می‌شود. برای کاهش چربی باید سرکه سیب مصرف کنید تا به کاهش وزن خود کمک کنید. برای کاهش التهاب کبد می‌توانید از سرکه سیب استفاده کنید. بهتر است قبل از غذا استفاده شود و برای این‌که طعم دار کنید می‌توانید با آب و عسل نوش جان کنید. به یاد داشته باشید که حتما باید تحت نظر دکتر استفاده کنید.

تغذیه و لاغری در کبد چرب

چگونه می‌توان از ابتلا به کبد چرب گرید ۲ دو جلوگیری کرد؟

 1. کنترل مقدار کلسترول و چربی خون
 2. نوشیدن آب به مقدار کافی
 3. ترک الکل
 4. حفظ وزن مناسب
 5. ورزش منظم
 6. مصرف داروهای تجویزی پزشک به صورت منظم
 7. استفاده نکردن از غذاهای حاضری و فست فودی

آیا کبد چرب گرید ۲ خطرناک است؟

معمولا تا زمانی که مشکل خاصی نداشته باشید و کبد چرب بدتر نشود، مشکل خاصی برای سلامتی ایجاد نمی‌کند. زمانی که کبد چرب پیشرفت کند موجب سیروز کبد می‌شود و باعث می‌شود مشکلات جدی را به بار آورد. در این شرایط فرد ممکن است دچار سرطان کبد یا نارسایی شود.

نتیجه‌گیری

کبد یکی از عضو مهم بدن است که فرد بدون آن نمی‌تواند زندگی کند. هر بیماری به خصوص بیماری کبد چرب یکی از بیماری‌های حائز اهمیت است و باید به موقع تشخیص داده شود و هر چه زودتر درمان را شروع کنید و به توصیه‌‌های پزشک خود توجه کنید.  در صورتی که سوالی درمورد این بیماری داشتید کافی است برای ما کامنت بگذارید تا کارشناسان برنافیت شما را راهنمایی کنند.

منابع: Vinmec – متخصصین رژیم گروه کرمانی

guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
نازنین

با چه دستگاه هایی میشه کبدچرب گرید 2 رو تشخیص داد ؟

آشنا

سونوگرافی

حسینی

سلام فیبرو اکسن

ابوالفضل ملکی

سلام خیلی ممنون از مطلب خوبتون من استفاده کردم

خانه