تبلیغات مختلفی در سطح سایت‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی با موضوع کاهش وزن سریع منتشر می‌شود، متاسفانه هنوز هم هستند افرادی که فریب این ادعاهای تبلیغاتی را می‌خورند اما آیا واقعا هیچ‌کدام از این محصولات باعث کاهش وزن سریع‌ می‌شوند؟ آیا این روش‌های کاهش وزن ایمن هستند؟ عوارض کاهش وزن سریع کدام است؟

[buttontag] دوره رژیم لاغری سریع و فوری

کاهش وزن سریع با مکمل غذایی و قرص

لاغری سریع چیست؟

بسیاری از تبلیغات، وعده کاهش وزن سریع را می‌دهند اما این دقیقا به چه معنا است؟ بیشتر ادعاهای مطرح شده در رابطه با کاهش وزن سریع، در یکی از دسته‌های زیر قرار می‌گیرند:

1. رژیم‌های گرسنگی

رژیم‌های غذایی عجیب و غریبی که با گرسنگی دادن به فرد می‌خواهد آن ها را در سریع ترین زمان ممکن به کاهش وزن برساند. این رژیم‌ها از دهه 1950 میلادی در اروپا و آمریکا وجود داشته که همگی وعده سم زدایی بدن را می‌دهند. رژیم معروف آب، آب‌لیمو، عسل و فلفل قرمز که مدتی قبل مشهور شده بود یکی از این موارد است.

2. کرم‌ها، دستگاه‌ها و طلسم‌های جادویی

کرم‌های موضعی، دستگاه‌ها و حتی طلسم‌های جادویی مختلفی هم در بازار یافت می‌شوند که همگی ادعای کاهش وزن سریع و شدید را دارند. به نظر می‌رسد ایده‌های مشکوکی که وعده کاهش وزن سریع را می‌دهند پایانی ندارند، هر ادعایی که پایه علمی نداشته باشد و از سوی متخصصان تغذیه تایید نشود، قابل اطمینان نیست و در گروه فریب‌های تبلیغاتی قرار می‌گیرد.

3. قرص‌ها و مکمل‌های غذایی

ده‌ها مکمل غذایی داخلی و خارجی که مژده کاهش وزن را می‌دهند در بازار وجود دارند. معمولا آن‌ها ادعا می‌کنند که با افزایش متابولیسم و چربی‌ سوزی یا کاهش اشتهای کاذب، کاهش وزن سریع را به همراه می‌آورند.

عوارض قرص و مکمل غذایی برای کاهش وزن سریع

آیا لاغری سریع امکان پذیر است؟

هستند رژیم‌های غذایی کم کالری مناسبی که زیر نظر متخصصان تغذیه ارائه می‌شوند و ضمن کنترل اینکه همه مواد غذایی مورد نیاز به بدن انسان برسند، به سرعت بخشی کاهش وزن منطقی کمک می‌کنند اما هر وعده جادویی که کاهش وزن بدون رژیم غذایی و ورزش را می‌دهد قطعا یک فریب است.

بر خلاف ادعاهای اغلب تولید کنندگان داروهای لاغری و سازندگان مکمل‌ها، عوارض لاغری سریع می‌تواند بسیار خطرناک باشد. گذشته از رژیم‌های غذایی کم کالری و جراحی‌های کاهش وزن، تاثیر هیچ محصول لاغری، قرص لاغری قوی یا رژیم های متفرقه دیگری برای کاهش وزن سریع اثبات نشده است.

جراحی‌های کاهش وزن می‌تواند به کاهش وزن سریع منجر شود اما خود عوارض زیادی دارند و تنها برای افراد خاصی که پزشک تشخیص می‌دهد توصیه می‌شوند. هیچ برنامه غذایی بدون کاهش قابل توجه کالری دریافتی بدن به همراه ورزش نمی‌تواند به کاهش وزن افراد کمک کند.

اگر تا این‌جای مطلب به دنبال راهکار جادویی بودید، باید شما را امیدوار کنیم به اصلاح سبک زندگی، ورزش و ثبت کالری‌های دریافت روزانه تشویق کنیم.

عارضه‌هایی که با لاغری غیراصولی رخ می‌دهد کدام است؟

کاهش سریع وزن می‌تواند عوارض فیزیکی زیادی در بدن ایجاد کند. برخی از عوارض کاهش وزن سریع عبارتند از:

1. سنگ کیسه صفرا

12 تا 25 درصد از افرادی که طی چند ماه مقدار زیادی وزن از دست می‌دهند با مشکل سنگ کیسه صفرا مواجه می‌شوند. کیسه صفرا یک اندام کوچک است که درست زیر کبد شما قرار دارد. این ماده مایعی به نام صفرا را ذخیره می‌کند که به شما در تجزیه چربی هنگام تغذیه کمک می‌کند.

سنگ‌ های صفراوی زمانی تشکیل می‌شوند که مواد موجود در صفرا بیش از اندازه بزرگ شوند. در حالت عادی این سنگ‌ها به اندازه ماسه کوچک هستند اما اگر به اندازه توپ گلف بزرگ شوند، به سنگ صفرا تبدیل میشوند. کارشناسان بر این باور هستند تغییرات ناشی از متابولیسم چربی با کاهش وزن سریع به شکل گیری این سنگ‌ها منجر می‌شود.

بیماری سنگ کیسه صفرا

2. از دست دادن توده استخوانی و ماهیچه

وقتی وزن زیادی رو از دست میدید بخشی از این وزن به جای چربی از ماهیچه و استخوان‌های شما کم می‌شود. از دست دادن بافت‌های استخوانی به ضعف کلی بدن و شکستگی استخوان در آینده منجر می‌شود. از دست دادن ماهیچه‌ها هم به توان بدن آسیب می‌رساند که بسیار خطرناک است. به این ترتیب با افزایش سن فرد با مشکلات و بیماری‌های متعددی دست به گریبان خواهد شد.

3. کم آبی بدن

بیشتر رژیم‌ها با کم آبی شدید بدن همراه است که به اندام‌های مختلف آسیب می‌رسانند، با نوشیدن آب به مقدار زیاد در طول رژیم می‌توان از این مشکل پیشگیری کرد.

4. سوء تغذیه

شما در طول روز باید مقادیر مشخصی چربی، پروتئین، ویتامین، مواد معدنی و مغذی مختلف را دریافت کنید. این مواد غذایی ضروری در بدن ذخیره نمی‌شود و باید به صورت روزانه دریافت شوند. عدم مصرف پروتئین به میزان کافی در طول زمان می‎تواند باعث بر هم خوردن تعادل الکترولیت بدن شود و گاهی حتی زندگی انسان را تهدید می‌کند.

شما ممکن است در کوتاه مدت بتوانید عدم دریافت مواد غذایی مورد نیاز بدن خود را تحمل کنید اما هیچ کس در طولانی مدت نمی‌تواند این مورد را تحمل کند و صدمه خواهد دید.

سوء تغذیه و کم اشتها شدن

عوارض کاهش وزن سریع عبارت است از:

 • سردرد
 • تحریک پذیری
 • خستگی
 • سرگیجه
 • یبوست
 • بی نظمی قاعدگی
 • ریزش مو
 • آسیب دیدن پوست

اگر به دنبال این باشید که خیلی سریع به وزن دلخواه خود برسید خطرات بسیاری را به جان می‌خرید. رژیم‌های غذایی که یکی از مهم‌ترین گروه‌های مواد غذایی مثل پروتئین را حذف می‌کنند بسیار خطرناک هستند.

چرا لاغری سریع توسط متخصصان توصیه نمی‌شود؟

رژیم‌های لاغری سریع می‌تواند عوارض بدی داشته باند اما چاقی هم مشکلات خودش را دارد. به همین دلیل رژیم‌های بسیار کم کالری یک گزینه کاهش وزن مناسب برای افرادی است که اضافه وزن شدید دارند و شاخص توده بدنی (BMI) آن‌ها بیشتر از 30 است. گاهی حتی برای این افراد جراحی کاهش وزن هم توصیه می‌شوند.

بسیاری از رژیم‌های کاهش وزن سریعT به محض اینکه به اتمام می‌رسند اثرگذاری خود را از دست خواهند داد و فرد به وزن قبلی خود و حتی در برخی مواقع با اضافه وزن بیشتر باز خواهد گشت. رژیم کاهش وزن سریع در همه افراد باید تحت نظارت متخصص تغذیه انجام شود و  طی چند هفته عادت‌ های غذایی بد با عادت‌ های خوب و انجام حرکت‌های ورزشی مناسب جایگزین شود.

وقتی از رژیم غذایی اصولی استفاده می‌کنید امکان بازگشت وزن با قطع برنامه غذایی کاهش پیدا می‌کند. اکثر کارشناسان معقدند با کمک رویکرد پایدار برای کاهش وزن و یک رژیم معمولی می‌توان به این هدف دست یافت.

بیشتر افرادی که به دنبال کاهش وزن سریع هستند این کار را به تنهایی انجام می‌دهند و یک هدف کوتاه مدت مثل پوشیدن لباس زیبای دلخواه خود یا ظاهر خوب را دنبال می‌کنند، درحالی که عدم آگاهی آن‌ها می‌تواند مشکلات زیادی برایشان به همراه داشته باشد.

قطعا گرسنگی کشیدن ایده خوبی نیست. افراد سالم نباید در یک دوره کوتاه به خود گرسنگی شدید بدهند و به بدنشان آسیب وارد کنند. هر فرد در طول روز حتما باید در حدود 100 گرم پروتئین دریافت کند و هیچ یک از گروه‌های مهم مواد غذایی مثل سبزیجات و مواد مغذی نباید حذف شوند.

اشتباهات مرگبار در لاغری سریع کدام است؟

نگرانی اصلی در مورد عوارض لاغری سریع این است که معمولا در این رژیم‌های غذایی حذف ناگهانی مواد مغذی و ورزش‌های سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرد که می‌تواند به سلامتی افراد آسیب‌های جدی وارد کند.

کاهش 500 گرم تا 1 کیلو وزن در هفته طبیعی است. اگرچه این کاهش وزن کند به نظر می‌رسد اما کمک می‌کند پس از کاهش وزن در دراز مدت آن را حفظ کنید. هر چه میزان وزن کاهش یافته، افزایش پیدا کند به جای حذف چربی‌ های اضافه، احتمال از دست رفتن آب بدن و عضلات بدن، افزایش پیدا می‌کند.

سوزاندن مقادیر زیادی چربی در مدت زمانی کوتاه بسیار سخت است و به همین دلیل بدن ممکن است به سراغ دفع آب و از بین بردن عضلات برود که اصلا مطلوب نیست. اگر فرد با چاقی بسیار شدید مواجه شود که زندگی او را تهدید می‌کند و ریسک زندگی او را بالابرده، پزشکان به سراغ رژیم‌های غذایی خاص می‌روند و نظارت بر عملکرد فرد را چند برابر بیشتر می‌کنند تا در صورت بروز هر گونه مشکل سریع آن را رفع کنند.

اگر شما مشکل سلامتی خاصی ندارید بهتر است به هیچ عنوان سراغ رژیم‌های کاهش وزن خیلی سریع نروید. خرید هر گونه قرص، مکمل غذایی یا تزریق آمپول برای کاهش وزن ممکن است باعث بروز بیماری‌های مزمن و شدید شود یا به ارگان‌های حساس بدن مثل کبد و کلیه‌ها آسیب وارد کند.

قرص و مکمل غذایی و عوارض آن

خطرناک‌ترین راهکارهای کاهش وزن کدام است؟

طی سال‌های اخیر راهکارهای لاغری سریع زیادی دیده شده که عوارض جبران ناپذیر زیادی به همراه داشتند. به عنوان مثال قرص‌های لاغری حاوی ماده مخدر شیشه که در بازار بسیار پرطرفدار شده بود و به سلامت بسیاری از جوانان آسیب رساند. این قر‌ص‌ها در سالن‌های زیبایی و برخی باشگاه‌ها به صورت غیر قانونی در اختیار جوانان قرار می‌گرفت.

رژیم‌های غذایی عجیب و غریبی مثل تزریق ادرار و انسولین به بدن هم طی سال‌ها اخیر مشاهده شده که برای بسیاری افراد مشکلات جدی ایجاد کرده است. یکی از عجیب‌ترین رژیم‌هایی که مدتی رایج شده بود خوابیدن بود، افراد به بهانه حذف یک وعده غذایی قرص‌های آرام بخش مصرف می‌کردند و می‌خوابیدند. دارو‌های آرام بخش عوارض مختلفی به همراه دارد و حتی می‌تواند باعث به کما رفتن فرد شود.

برخی از سلبریتی‌ها و افراد مشهور در سراسر جهان رژیم‌های غذایی اختصاصی خود را به جوانان و طرفداران خود معرفی می‌کنند که همه آن‌ها ممکن است اصولی نباشد. حتی اگر یک رژیم خاص از سوی متخصص تغذیه برای یک هنرمند تجویز شده ممکن است همان روش برای سن و شرایط جسمانی شما مناسب نباشد.

ایمن‌ترین راه کاهش وزن کدام است؟

یک روش اصولی کاهش وزن تنها توده چربی‌های موجود در بدن را حذف می‌کند. بدن می‌کوشد راهکاری برای کاهش عوراض کاهش وزن سریع پپدا کند و این می‌تواند بسیار آسیب رسان باشد. رژیم کم کالری یک برنامه ورزشی منظم دارد که کمک می‌کند افراد بتوانند سریع‌تر به اهداف کاهش وزن خود دست پیدا کنند.

یک برنامه غذایی اختصاصی که بر مبنای وزن فعلی، ویژگی‌های جسمانی و نیاز بدن شما طراحی شده کمک می‌کند که بدون اینکه به بدن خود آسیب بزندید وزن کم کنید. انجام حرکات ورزشی، پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری، کوهنوردی و کاهش به اندازه کالری‌های دریافتی بدن به صورت معمول باعث کاهش وزن می‌شود.

تفریح کوهنوردی

قطعا شما می‌توانید با رعایت چند نکته ساده روند کاهش وزن خود را سریع‌تر کنید بدون اینکه به بدنتان آسیب وارد کنید. در این‌جا چند توصیه ساده مطرح می‌کنیم که ممکن است برای شما جذاب باشد:

 1. شب‌ها آشپزخانه را تعطیل کنید.
 2. تعداد وعده‌های غذایی خود را بیشتر کنید و حجم مواد غذایی دریافتی‌تان را کاهش دهید.
 3. حساب دقیق کالری‌های مصرفی روزانه خود را داشته باشید.
 4. در میان وعده‌ها پروتئین دریافت کنید.
 5. مصرف سبزیجات و مواد غذایی کم کالری را بیشتر کنید.
 6. هر روز صبحانه بخورید.

صبحانه میل کردن

مصرف ادویه‌ها مناسب به کاهش وزن کمک می‌کند، همچنین می‌توانید با مصرف آب بیشتر ضمن سم زدایی از بدن از ایجاد گرسنگی کاذب در بدنتان پیشگیری کنید. به هیچ عنوان به تبلیغا‌ت‌های دروغین کاهش وزن سریع توجه نکنید و اجازه ندهید وسوسه یا ناامیدی از وضعیت کنونی جسمی باعث شود به خودتان صدمه بزنید.

رژیم‌های کاهش وزن گروهی و کمک گرفتن از گروه‌های پشتیبان کمک می‌کند بر فشار روحی کاهش وزن غلبه کنید و گرفتار روش‌های خطرناک کاهش وزن سریع نشوید. رسیدن به هیچ هدفی در زندگی ساده نیست؛ شما با رعایت برخی راهکارها می‌توانید مسیر را هموار کنید اما هیچ وقت توقع معجزه یک شبه و نتیجه گیری بدون تلاش را نداشته باشید.

نتیجه‌گیری

چاقی درد بزرگی است اما با وسوسه کاهش وزن سریع نباید به بدن خود آسیب بزنید یا برای این‌که نگاه‌های اطرافیان را از روی‌تان بردارید خود را شکنجه کنید. چاقی می‌تواند روی اعتماد به نفس و سلامت روحی فرد تاثیر منفی بگذارد، به همین دلیل باید برای کاهش وزن اصولی خود برنامه ریزی کنید، انجام هر اقدام غیر اصولی و بدون تحقیق می‌تواند صدمات جبران ناپذیری داشته باشد.

راه بسیاری افراد در طول سال به دلیل رژیم‌های غذایی ناسالم به بیمارستان ختم می‌شود، با کمک متخصصان تغذیه می‌توانید به کاهش وزن دست پیدا کنید بدون اینکه به خود صدمه بزنید. به این ترتیب بدون این‌که درگیر عوارض کاهش وزن سریع شوید در طول زمان به وزن ایده‌آل خود خواهید رسید و می‌توانید انتظار داشته باشید این کاهش وزن اثرگذاری پایداری هم داشته باشد.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
خانه