رژیم لاغری سریع برای عروس خانم‌ها

زمانی که در تلاش برای کاهش وزن هستید، حتما به رژیم‌هایی که به سرعت بتوانند شما را به وزن ایده‌آل برسانند فکر می‌کنید. بسیاری از برنامه‌های غذایی هستند که حداکثر کاهش وزن را در حداقل زمان وعده می‌دهند. اما انواع رژیم لاغری سریع اغلب ایده‌های کاهش وزن ناسالم را ترویج می‌کنند و می‌توانند در درازمدت باعث ایجاد مشکلات بیشتری شوند.

نرخ هفتگی ایمن کاهش وزن بین 0.5 تا 1 کیلوگرم است. اگر سریعتر از این وزن کم کنید، در خطر مشکلات سلامتی شامل سوءتغذیه و سنگ کیسه صفرا و همچنین احساس خستگی و ناخوشی خواهید بود. در این مقاله بهترین رژیم لاغری سریع بدون بازگشت با کاهش سایز را به شما معرفی می‌کنیم.

انواع رژیم‌ کاهش وزن سریع

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید برای یک مراسم مهم در آینده بسیار نزدیک آماده شوید و به دنبال راهی سریع برای کاهش وزن سریع باشید. شاید جالب باشه اگر بدانید در حقیقت رژیم غذایی که به شما برای رسیدن به هدف کوتاه مدت کمک می‌کند، قبل از انتقال به یک برنامه کاهش وزن ایمن و پایدار طراحی شده است. بهترین رژیم‌های لاغری کوتاه‌مدت برای افرادی که می‌خواهند در سه ماه یا کمتر وزن کم کنند، بر اساس اثربخشی آن‌ها امتیازدهی می‌شوند.

از انواع رژیم لاغری سریع بدون بازگشت، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک یا “کتو” یک رژیم غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات است که هدف آن کاهش سریع وزن با سوزاندن چربی است. به عنوان بخشی از رژیم غذایی کتو، درشت مغذی‌ها به موارد زیر تقسیم می شوند: چربی: 55٪ تا 60٪، پروتئین: 30٪ تا 35٪، کربوهیدرات: 5٪ تا 10٪.

با کاهش کربوهیدرات و مصرف بیشتر چربی‌ها، رژیم کتو با وارد کردن بدن به کتوزیس عمل می‌کند؛ حالتی که در آن بدن شما هم چربی‌های رژیم غذایی و هم چربی‌های ذخیره شده را به موادی به نام کتون تجزیه می‌کند. از آنجایی که این رژیم مصرف کربوهیدرات را محدود می‌کند، متابولیسم بدن عمدتاً برای تامین برای انرژی به چربی متکی است.

رژیم کتو در حالی که از برخی جهات شبیه به سایر رژیم‌های کم کربوهیدرات است، با حدود 20 کربوهیدرات خالص یا کمتر، بسته به نوع آن، برای تغییر عمدی بدن به سمت کتوزیس محدودتر است. هر گرم گلیکوژن که در ماهیچه‌ها و کبد شما ذخیره می‌شود، تقریباً به 3 گرم آب متصل است. هنگامی که بدن گلیکوژن را مصرف می‌کند، آب از طریق ادرار یا عرق از سیستم شما خارج می‌شود. در نتیجه اثر دیورتیک رژیم کتو، کاهش وزن اولیه معمولاً نتیجه کاهش وزن آب است.

بر اساس بررسی 53 کارآزمایی بالینی، در مقایسه با رژیم‌های غذایی کم‌چرب و شمارش کالری، افرادی که از رژیم‌های نوع کتو پیروی می‌کردند، کاهش وزن بیشتر و نتایج مفیدتری برای سلامتی داشتند. محققان به این نتیجه رسیدند که رژیم غذایی کم کربوهیدرات و پرچرب از غذاهای فراوری نشده و کامل یک رویکرد قابل قبول، موثر و ایمن برای کاهش وزن است. طبق مجموعه‌ای از مطالعات گزارش شده است که افرادی که از رژیم کتو استفاده می‌کنند، در ابتدا کاهش وزن سریع تا حدود 5 کیلوگرم در دو هفته یا کمتر را تجربه می‌کنند.

کتوفیت رژیم کتوژنیک اصلاح شده برنافیت برنافیت

2. رژیم اتکینز

رژیم اتکینز با هدف کاهش وزن سریع، بر اساس محدودیت کربوهیدرات است تا بدن را وادار به استفاده از چربی ذخیره شده برای سوخت جایگزین کند. البته به این معنا نیست که نمی توانید مقدار زیادی کربوهیدرات بخورید، بلکه برای جلوگیری از تجمع گلوکز در بدن که منجر به تولید و ذخیره چربی می‌شود، نباید مقدار زیادی کربوهیدرات مصرف کنید.

طبق تحقیقات، دلایل اصلی که افراد تمایل دارند به این برنامه دقیق پایبند باشند، بهبود کنترل قند خون و کاهش داروهای دیابت و به دنبال آن پتانسیل کاهش وزن و معکوس شدن دیابت است. افرادی که رژیم اتکینز دارند اغلب گزارش می‌دهند که بهتر تمرکز می‌کنند، درد کمتری می‌کشند، احساس انرژی بیشتری دارند و بهتر می‌خوابند.

در مطالعات کوتاه مدت، کاهش وزن و کاهش چربی بدن، با حفظ ماهیچه‌های بدون چربی به طور کلی در رژیم کتوژنیک گزارش شده است که از بسیاری جهات شبیه اتکینز است. به همین دلیل برای افرادی که رژیم اتکینز دارند، گزارش کاهش 3 تا 6 کیلوگرمی در دو هفته اول رژیم غیر معمول نیست. با این حال، این نشان دهنده سوختن چربی‌ها نیست و کاهش وزن اولیه معمولاً وزن آب است. به هر حال اتکینز می‌تواند یک رژیم غذایی سریع برای افرادی باشد که نیاز به کاهش وزن سریع دارند.

Protein intake

3. رژیم دوکان

رژیم دوکان یک رژیم لاغری سریع با پروتئین بالا و کم کربوهیدرات است که به چهار مرحله تقسیم می‌شود. این توسط دکتر پیر دوکان، یک پزشک عمومی فرانسوی که در مدیریت وزن متخصص است، ایجاد شده است. دوکان این رژیم را در دهه 1970 با الهام از یک بیمار مبتلا به چاقی ایجاد کرد که می‌گفت می‌تواند برای کاهش وزن از خوردن هر غذایی به جز گوشت صرف نظر کند.

دوکان پس از مشاهده نتایج چشمگیر کاهش وزن بسیاری از بیمارانش در رژیم غذایی خود، “رژیم غذایی دوکان” را در سال 2000 منتشر کرد. این کتاب در نهایت در 32 کشور منتشر شد و به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌ها تبدیل شد. از نتایج شگفت‌انگیز آن این است که به افراد کمک می‌کند تا به کاهش وزن سریع و آسان بدون گرسنگی دست پیدا کنند. در واقع می‌توان گفت رژیم دوکان برخی از ویژگی‌های رژیم پرپروتئین و کم کربوهیدرات را همراه با رژیم اتکینز دارد.

رژیم دوکان با محاسبه وزن هدف شما که وزن واقعی نامیده می‌شود، بر اساس سن، سابقه کاهش وزن و سایر عوامل شروع می‌شود. مدت زمانی که در هر مرحله از این رژیم باید بمانید بستگی به مقدار وزنی دارد که باید برای رسیدن به وزن “واقعی” خود کم کنید.

این چهار مرحله از رژیم دوکان عبارتند از:

مرحله حمله (1 تا 7 روز): رژیم را با خوردن پروتئین بدون چربی نامحدود به اضافه 1.5 قاشق غذاخوری سبوس جو دوسر در روز شروع می‌کنید.
مرحله کروز (1 تا 12 ماه): یک روز پروتئین بدون چربی را با پروتئین بدون چربی و سبزیجات غیر نشاسته‌ای به علاوه هر روز 2 قاشق غذاخوری سبوس جو دوسر جایگزین کنید.
مرحله تثبیت (5 روز به ازای هر پوند از دست رفته در فازهای 1 و 2): پروتئین و سبزیجات بدون چربی نامحدود، مقداری کربوهیدرات و چربی، یک روز پروتئین بدون چربی در هفته، روزانه 2.5 قاشق غذاخوری سبوس جو دوسر.
مرحله تثبیت (نامحدود): دستورالعمل‌های مرحله تثبیت را دنبال کنید، اما تا زمانی که وزن شما ثابت است، قوانین را کاهش دهید. سبوس جو دوسر به 3 قاشق غذاخوری در روز افزایش می‌یابد.
همانطور که در بالا نشان داده شد، رژیم غذایی به دو مرحله کاهش وزن سریع در ابتدا و دو مرحله تثبیت تقسیم می‌شود.

رژیم دوکان یک رژیم کم کربوهیدرات است، اما مشابه رژیم کتو کم کربوهیدرات نیست. یکی از تفاوت‌های اصلی این است که کتو یک رژیم غذایی پرچرب و پروتئین متوسط است، در حالی که رژیم دوکان کم‌چرب و پروتئین بالا است.

مراحل اولیه رژیم دوکان ممکن است باعث کتوز شود؛ وضعیتی که بدن شما به جای کربوهیدرات چربی می‌سوزاند. در مراحل بعدی رژیم دوکان، مقادیر بیشتری کربوهیدرات نسبت به کتو مجاز است. بنابراین، افرادی که از رژیم دوکان استفاده می‌کنند، بعید است که کتوزیس را حفظ کنند.

4. رژیم 15 روزه کانادایی

اگر به دنبال راهی ایده‌آل برای کاهش وزن سریع هستید، رژیم غذایی کانادایی را به شما توصیه می‌کنیم. این رژیم در کوتاه مدت باعث کاهش وزن قابل توجهی خواهد شد و به همین دلیل طرفداران زیادی دارد. رژیم کانادایی بر اساس رژیم مدیترانه‌ای کار می‌کند که توسط متخصصان برای حمایت از سلامت قلب تایید شده است و اثرات قابل توجهی در کاهش وزن دارد. مصرف میوه‌ها و سبزیجات، غلات، حبوبات، دانه ها، ماهی و روغن‌های سالم در این رژیم توصیه می‌شود و از طرفی مصرف گوشت قرمز و شیرینی‌ها باید محدود شود.

الگوی مصرف غذا در رژیم کانادایی اصلی و رژیم مدیترانه‌ای مشابه است. به عنوان مثال، در هر دوی آنها توصیه می‌شود که نیمی از بشقاب پر از میوه و سبزیجات، یک چهارم حاوی غلات کامل و یک چهارم حاوی پروتئین در هر وعده غذایی باشد. دو نوع رژیم غذایی کانادایی وجود دارد: ۷ روزه و ۱۳ روزه. به نوع 13 روزه، رژیم 15 روزه کانادایی نیز گفته می‌شود.

این رژیم به افراد کمک می‌کند تا تنها در حدود 2 هفته 10 کیلوگرم وزن کم کنند. کالری دریافتی معمول روزانه در این رژیم حدود 600 تا 1500 کالری است. اما به این نکته نیز توجه کنید که علاوه بر کاهش کالری در این رژیم، میزان فعالیت فرد نیز بسیار مهم است. یعنی هر چه با این رژیم تحرک بیشتری داشته باشید، کاهش وزن سریع و بدون بازگشت همراه با کاهش وزن موفقیت آمیزتر خواهد بود. در رژیم غذایی کانادایی باید از غذاهای زیر اجتناب کرد:

 • کربوهیدرات‌های ساده و تصفیه شده
 • چربی‌های اشباع شده و چربی‌های ترانس

در عوض، این مواد غذایی باید به وفور استفاده شوند:

 • میوه‌ها و سبزیجات
 • ماهی
 • گوشت و مرغ بدون چربی
 • تخم مرغ
 • لوبیا
 • لبنیات کم چرب یا بدون چربی
 • آجیل
 • غلات

خوردن غذاهای کم کالری و سالم در رژیم غذایی کانادایی بسیار مهم است.

5. رژیم غذایی مدیترانه‌ای

افرادی که در کشورهای مدیترانه‌ای مانند ایتالیا و یونان زندگی می‌کنند، به طور سنتی از رژیم غذایی پیروی می‌کنند که عمدتاً شامل موارد زیر است:

 • میوه‌ها
 • سبزیجات
 • غلات کامل
 • نان
 • حبوبات
 • آجیل و دانه‌ها
 • سیب زمینی‌ها
 • ماهی و مرغ
 • لبنیات و تخم مرغ

همه این‌ها سرشار از درشت مغذی‌ها از جمله کربوهیدرات‌ها و پروتئین هستند و چربی اصلی در رژیم غذایی مدیترانه‌ای روغن زیتون فوق بکر است. گوشت قرمز نیز نقش بسیار کمی‌ در این رژیم غذایی دارد. مطالعات متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد میزان بیماری‌های قلبی در این کشورها به طور قابل‌ توجهی کمتر از ایالات متحده است. تحقیقات بیشتر منتشر شده در مجله انجمن پزشکی آمریکا در سال 2004 نیز نشان می‌دهد که رژیم غذایی مدیترانه‌ای یک روش بسیار موثر و سریع برای کاهش وزن است.

رژیم غذایی مدیترانه

6. برنامه رژیم غذایی سم‌زدایی

“سم‌زدایی” یک کلمه پرطرفدار در برنامه‌های رژیم لاغری و سلامتی است. در حالی که بسیاری از مردم بلافاصله سم‌زدایی را با آب‌میوه‌های سبز، اسموتی‌های کلم پیچ و کاهش مصرف غذای «واقعی» مرتبط می‌دانند، لزوما به این معنا نیست. بدن به طور طبیعی خود را از طریق فرآیندهایی در کبد و کلیه‌ها سم‌زدایی می‌کند؛ اما افزودن درشت مغذی‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی بیشتر در رژیم غذایی شما به این سیستم کمک می‌کند. میوه‌ها و سبزیجات بیشتر نیز با پوست بهتر، بهبود رشد مو و انرژی بیشتر روزانه و همچنین کاهش وزن مرتبط هستند.

برخی از بهترین غذاهایی که برای سم‌زدایی مصرف می‌شود شامل مقادیر بالایی از پروتئین، ویتامین‌های B، ویتامین E و C، منیزیم، سلنیوم و روی است. اینها غذاهای مقرون به صرفه، در دسترس و کارآمد مانند سیب زمینی، نان تست سبوس دار، ماست، تخم مرغ، سبزیجات سبز و فیبری، عدس و نخود هستند.

از آنجایی که همه این غذاها کالری کمی‌ نیز دارند، به احتمال زیاد بتوانید به هدف کم کردن کالری روزانه خود نیز برسید و با این حال در این مدت سیر بمانید. از آنجایی که غذاها کالری کمتری دارند، می‌توانید مقدار بیشتری از آنها را بدون گذر از هدف روزانه خود مصرف کنید.

نکاتی برای کاهش وزن سریع و بدون بازگشت

کاهش وزن پاسخی برای همه مشکلات سلامتی نیست، اما اگر پزشک شما آن را توصیه کند نکاتی وجود دارد که به کاهش وزن ایمن کمک می‌کند. کاهش وزن ثابت نیم تا 1 کیلوگرم در هفته برای رسیدن به موثرترین و پایدارترین نتیجه توصیه می‌شود.

بسیاری از برنامه‌های غذایی برای کمک به کاهش وزن، احساس گرسنگی یا عدم سیری در شما ایجاد می‌کنند یا گروه‌های اصلی غذایی را حذف می‌کنند و سالم و پایدار نیستند. اینها دلایل اصلی هستند که ممکن است برای شما سخت باشد که به یک برنامه غذایی سالم پایبند بمانید. اما معمولا رژیم‌های مبتنی بر زمان بر اساس همین محدودیت‌ها طراحی می‌شوند تا در کمترین زمان بهترین نتیجه برای کاهش وزن حاصل شود.

اگر می‌خواهید سریع وزن کم کنید، برخی از این نکات ممکن است کمک کننده باشد. اما تمرکز بر سلامتی درازمدت و عاداتی که می‌توانید در طول زمان به آن‌ها پایبند باشید، به بهبود سلامتی شما و حفظ وزن ایده‌آل کمک می‌کند و احتمالاً منجر به کاهش وزن پایدار می‌شود. با نکات زیر به شما می‌گوییم چگونه با چند راهکار به سرعت وزن کم کنید:

1. برنامه غذایی با پروتئین بالا

رژیم‌های غذایی با پروتئین بالا به سرعت باعث کاهش وزن می‌شوند و اصولا راحت تر از بقیه‌ی رژیم‌های لاغری هستند. مطالعات نشان می‌دهد که مصرف بیشتر پروتئین سطح احساس سیری را افزایش می‌دهد؛ چرا که پروتئین باعث افزایش هورمون‌های GLP-1، پپتید YY و کوله سیستوکینین و کاهش هورمون گرلین می‌شود که علت ایجاد گرسنگی هستند. همچنین باعث افزایش متابولیسم در هنگام خواب می‌شود.

غذاهایی که پروتئین بالایی دارند نیز به راحتی در دسترس هستند و ایده‌های زیادی برای صبحانه با پروتئین بالا وجود دارد. اگر به دنبال کاهش وزن بهینه هستید، این رژیم به جز کاهش کالری استاندارد به برنامه خاصی نیاز ندارد. غذاهایی که دارای پروتئین بالا هستند عبارتند از:

 • تخم مرغ (6 گرم پروتئین در هر تخم مرغ)
 • آجیل، به خصوص بادام (6 گرم پروتئین در هر 28 گرم)
 • مرغ (53 گرم پروتئین در هر سینه مرغ)
 • جو (11 گرم پروتئین در هر 128 گرم)
 • گوشت گاو بدون چربی (25 گرم پروتئین در هر 85 گرم)
 • ماهی تن (27 گرم پروتئین در هر 142 گرم)
 • عدس (18 گرم پروتئین در هر 198 گرم)
 • ماست یونانی (17 گرم پروتئین در هر 170 گرم)

رژیم‌های غذایی زیادی وجود دارند که حول این ایده می‌چرخند و رژیم دوکان که در بالا هم به آن اشاره شد، یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های غذایی با پروتئین بالا است.

رژیم لاغری سریع و بدون بازگشت

 

2. فستینگ

برنامه رژیم فستینگ 5:2 به عنوان تنها یکی از راه‌های ورود به روزه‌داری متناوب، از محبوب‌ترین رژیم‌هایی است که سریع عمل می‌کند. این رژیم شامل روزه گرفتن است؛ به این صورت که دو روز در هفته تعداد محدودی کالری مصرف می‌کنید و میزان کالری برای پنج روز دیگر را هم در حد استاندارد رژیم نگه می‌دارید. برخی افراد معتقدند که هدف کالری شما در روزهای روزه‌داری باید حدود 600 کالری باشد، اما دکتر مایکل موزلی، بنیانگذار این رژیم غذایی نیز گفته است که 800 کالری در روزهای روزه داری عدد خوبی برای هدف گذاری به منظور رسیدن به نتیجه است.

این برنامه عمدتاً از تحقیقات بر روی انواع مشابه رژیم‌های کوتاه‌مدت و کم کالری با حدود 450 تا 800 کالری در روز ناشی می‌شود. یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که کاهش وزن سریع و برنامه‌های کاهش وزن طولانی مدت باعث کاهش دور کمر، دور باسن، کل آب بدن، توده چربی بدن، توده بدون چربی بدن، و میزان متابولیسم در حالت استراحت (RMR) می‌شود. با این حال، محقان دریافتند کسانی که در طول زمان به آرامی‌ وزن کم می‌کنند، نسبت به کسانی که سریع‌تر این کار را انجام می‌دهند، توده عضلانی بیشتری را حفظ کرده‌اند.

روزه داری متناوب ممکن است زمانی که آن را شروع می‌کنید دشوار باشد؛ اما رژیم غذایی 5:2 را فقط باید برای مدت محدودی قبل از رفتن به مرحله تثبیت امتحان کنید. اما، این یک راه موفق برای کاهش سریع است.

رژیم لاغری سریع بدون بازگشت

برنامه رژیم غذایی 16:8 یک برنامه مشابه با 5:2 اما با مقیاس زمانی متفاوت است که از تئوری‌های مشابه محدودیت کالری در رژیم استفاده می‌کند که موجب کاهش وزن سریع می‌شود. برنامه رژیم غذایی 16:8 از کتاب رژیم غذایی 8 ساعته نویسنده دیوید زینزنکو و سردبیر مجله سلامت مردان، پیتر مور، نشات می‌گیرد. آنها پیشنهاد می‌کنند که زمان ناشتا بودن طولانی‌تر بین غذا خوردن به بدن زمان لازم برای پردازش غذا و سوزاندن چربی اضافی را می‌دهد.

این نوع روزه داری متناوب که رژیم غذایی 8 ساعته نیز نامیده می‌شود، روز را به دو قسمت متشکل از یک دوره 16 ساعته و یک دوره 8 ساعته تقسیم می‌کند. در بخش بزرگ‌تر روز چیزی جز آب، قهوه و سایر نوشیدنی‌های بدون شیرینی نمی‌خورید و نمی‌نوشید. سپس به مدت هشت ساعت، باید تمام وعده‌های غذایی و میان وعده‌های خود را بخورید. اگرچه دوره 16 ساعته ممکن است بسیار طولانی به نظر برسد،اما این مدت به زمان خواب معمول شما کشیده می‌شود؛ بنابراین شما در واقع فقط حدود هشت ساعت ناشتا هستید.

بررسی‌های سال 2014 در رابطه با روزه 16:8 نشان می‌دهد که این روزه جایگزین خوبی برای روش‌های سنتی کاهش کالری است. همچنین به کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 کمک می‌کند و کاهش وزن را در افرادی که دارای اضافه وزن یا چاق هستند به دنبال خواهد داشت. همچنین مطالعه دیگری در سال 2018 نشان داد که این پنجره غذایی 8 ساعته می‌تواند به کاهش فشار خون در بزرگسالان چاق نیز کمک کند.

3. رژیم‌های کم کربوهیدرات

به طور کلی حذف کامل کربوهیدرات‌ها از رژیم غذایی توصیه نمی‌شود. همانطور که کنستانتینوس می‌گوید، “شما هنوز باید غذاهای مناسب را برای جبران کمبود کالری خود مصرف کنید. در واقع مصرف متعادل چربی‌ها، پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها ستون اصلی رژیم سالم است.”

با این حال، رژیم‌های کم کربوهیدرات زیادی وجود دارند که در طول سال‌ها به عنوان رژیم‌های موثری که برای کمک به کاهش وزن سریع افراد  عمل می‌کنند، سرفصل اخبار را به خود اختصاص داده‌اند. بدن ما کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها را به قند تجزیه می‌کند که سپس انرژی زیادی به ما می‌دهد. این رژیم‌ها مبتنی بر این ایده هستند که اگر کربوهیدرات نخوریم، بدن ما از چربی‌هایی استفاده می‌کند که برای انرژی ذخیره شده است و بنابراین به ما این امکان را می‌دهد که به سرعت وزن کم کنیم.

محبوب‌ترین نوع رژیم‌های کم کربوهیدرات، رژیم اتکینز و رژیم کتوژنیک است. چرا که این دو رژیم غذایی سطح کربوهیدرات مصرفی را که باید حداقل 45٪ باشد، به کمتر از 10٪ از کل کالری کاهش می‌دهند؛ بنابراین بسیار سریع‌تر موجب از دست دادن اضافه وزن می‌شوند. این رژیم‌ها فواید خود را دارند اما اگر به فکر استفاده از آن‌ها هستید، حتماً از قبل با پزشک خود یا یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

سریع ترین رژیم لاغری بدون بازگشت

 

ورزش چقدر برای کاهش وزن سریع اهمیت دارد؟

ورزش و رژیم غذایی به یک اندازه برای کاهش وزن سریع و بدون بازگشت و البته همراه با کاهش سایز اهمیت دارند، زیرا آنها “در کنار هم کار می‌کنند”. اما در ابتدا، رژیم غذایی شما مهم‌ترین چیزی است که باید روی آن تمرکز کنید، بنابراین یک متخصص قبل از شروع برنامه ورزشی به شخص دارای اضافه وزن دو هفته یا بیشتر وقت می‌دهد تا روی تغذیه درست تمرکز کند. از طرفی با رژیم گرفتن به تنهایی، کاهش وزن مداوم می‌تواند دشوارتر باشد زیرا بدن شما به سرعت با کالری دریافتی کمتر سازگار می‌شود و در پردازش غذا کارآمدتر می‌شود.

تحقیقات علمی‌ متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد افراد با ترکیب رژیم غذایی و ورزش وزن بیشتری را در مدت زمان کمتر از دست می‌دهند. علاوه بر این، نه تنها وزن بیشتری از دست می‌دهید، بلکه تقریباً همه اینها با کاهش چربی بدن همراه است. اگر در حال کاهش وزن هستید. تنها با رژیم گرفتن، احتمالاً توده عضلانی را نیز از دست خواهید داد که می‌تواند سرعت متابولیسم شما را بیشتر کاهش دهد.

بهترین رژیم لاغری سریع بدون بازگشت با کاهش سایز

پیشگیری از عوارض کاهش وزن سریع

به منظور کاهش و پیشگیری از عوارض ناشی از رژیم‌های لاغری سریع، بهتر است برنامه کاهش وزن در 10 روز یا کمتر را با این پنج مرحله شروع کنید:

 1. غذاهای التهاب‌زا و فرآوری شده را از رژیم غذایی خود حذف کنید.
 2. از غذاهای چربی سوز، سیر کننده و پر فیبر مانند پروتئین‌ها، جوانه‌ها و سبزیجات استفاده کنید.
 3. ورزش کنید.
 4. مصرف مکمل‌های مفید مانند پودر پروتئین، امگا 3، ویتامین D و کپسول‌های پروبیوتیک را فراموش نکنید.
 5. روزه متناوب را امتحان کنید.

سخن آخر

با پایبندی مداوم به رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی خود، نتایج پایدار حاصل خواهد شد و سلامت شما در طول زمان بهبود پیدا می‌کند. فراموش نکنید که هر چه سریع‌تر وزن کم کنید، پایداری آن کمتر خواهد بود. بنابراین در حالی که رژیم‌هایی لاغری سریع ممکن است به سرعت نتایج را ارائه دهند، برای دستیابی به نتایج بلندمدت باید برنامه‌های کاهش وزن طولانی‌مدت را دنبال کنید.

تغییرات سریع وزن معمولاً در نتیجه اتفاقات شدیدی مانند نخوردن غذای کافی یا تمرین بیش از حد است که غالبا موقتی هستند. اما در بین همه رژیم‌های لاغری سریع، رژیم کتوژنیک بیشتر توصیه می‌شود؛ چرا که در صورت رعایت درست و تحت نظر متخصص بیشترین میزان کاهش وزن (حدود 5 کیلوگرم در یک هفته) را با حداقل عوارض در کوتاه‌ترین زمان ممکن به دنبال خواهد داشت. برای دریافت بهترین رژیم لاغری سریع بدون بازگشت با کاهش سایز، می‌توانید به برنافیت مراجعه کنید.

منابع:

health.usnews

goodto

draxe

healthline

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
خانه