رژیم OMAD | فستینگ یک وعده غذا در روز چیه ؟

رژیم های محدود کننده زمان، معمولاً به نام رژیم فستینگ شناخته می‌شوند و انواع بسیار مختلفی دارند.

رژیم امد (OMAD) چیست؟

همانطور که از نام این رژیم پیداست، با گرفتن این رژیم، شما خود را موظف می‌کنید که روزی یک بار غذا بخورید.

درواقع هر روز به مدت 20 تا 23 ساعت رژیم هستید و 1 تا 4 ساعت زمان دارید که یک وعده میل کنید.

مقدار غذایی که در این وعده مصرف می‌کنید به اندازه سایر رژیم های فستینگ است. بنابراین وعده غذایی بزرگی در پیش رو دارید.

اما برخلاف سایر رژیم های فستینگ مانند رژیم جنگجو و انواع رژیم فستینگ در این رژیم میان وعده و یا خوراکی های کم حجم در طی روز ندارید.

سوال اصلی اینجاست. رژیم اُمد منعطف و موثر در لاغری یا ناسالم و ناپایدار و خطرناک است؟

آیا رژیم یک وعده غذا در روز لاغر می‌کند؟

بله ! در واقع بر خلاف برخی رژیم های دیگر در گروه فستینگ که ممکن است هدف اصلی تغییر سبک زندگی باشد و لاغری اهمیت کمتری داشته باشد، رژیم اُمد مستقیماً بر کاهش وزن تمرکز دارد.

طبیعتاً وقتی در طول روز یک بار و در یک وعده غذا می‌خورید، در هرصورت نسبت به حالت عادی کالری کمتری دریافت می‌کنید.(به شرط مصرف غذا های سالم)

ثابت شده که کاهش تعداد وعده در روز به یک، باعث کاهش وزن و از بین رفتن توده چربی می‌شود. سوال درست این است که آیا این رژیم می‌تواند تبدیل به سبک زندگی شود و در طولانی مدت مورد استفاده قرار بگیرد یا عوارض یا سختی آن به قدری است که فقط به عنوان یک رژیم غذایی کوتاه مدت باید به آن نگاه کرد.

آیا در رژیم اُمد می‌توان همه چیز خورد؟

به دلیل اینکه تنها یک وعده در روز دارید، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که مواد غذایی و ترکیبات سالم به همراه غذایتان مصرف کنید تا بتوانید نیاز بدن به ویتامین، مواد معدنی و درشت مغذی ها را مصرف کنید. از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید یا به دقت غذا های مناسب در هرم گروه غذایی را در وعده‌تان جایگزاری کنید.

در کل به دلیل اینکه تنها یک وعده داریم، کار سختی پیش رو نداریم! فقط دقت کنید که وعده غذایی باید حاوی منابع پروتئین، چربی سالم و سبزیجات باشد.

رژیم اُمد چقدر می‌تواند وزن را کاهش دهد؟

تجربیات نشان داده که با تکرار یک هفته‌ای این رژیم، مقدار 400 تا 800 گرم از وزن کاهش می‌یابد. که این برای رژیمی به این سهولت، از نظر لاغری قابل قبول است. ضمناً هر چه مقدار اضافه وزن بیشتری داشته باشید، به همان مقدار شانس کاهش وزن بیشتری دارید.

نظرات موافق و مخالف درباه رژیم اُمد

موافقین رژیم اُمد ادعا دارند که با این رژیم می‌توانند در زمان صرفه جویی کنند، خلاقیت بیشتری در زندگی و کار داشته باشند و انگیزه بالاتری نسبت به قبل داشته باشند. همینطور می‌توانند بهتر خود را کنترل کنند.

از طرفی، مخالفین اثبات کرده اند انجام دو ماه رژیم یک وعده در روز، باعث افزایش قند خون و هورمون گرلین(افزایش احساس گرسنگی) می‌شود.که نشان می‌دهد رفته رفته ادامه این رژیم سخت تر هم می‌شود.

پژوهش دیگری نشان داده که رژیم اُمد، باعث لاغری می‌شود اما میزان گرسنگی ، کلسترول و فشار خون را بالا می‌برد.

 

دیگر عوارض گزارش شده:

  • گرسنگی زیاد
  • لرزش دست و بدن
  • خستگی و انرژی کم
  • پرخوری
  • احساس تب و لرز ( احساس سرما و عرق)
  • تغییر سریع خلق و خو (عصبانی و کم حوصله بودن)
  • حالت تهوع
  • دل آشوبی و استرس عصبی

 

نظر برنافیت

با توجه به مواردی که در بالا گفته شد، پیشنهاد ما این است که اولاً در صورت تمایل برای رسیدن به لاغری سریع، شرایط رژیم کتوژنیک را چک کنید چون عوارض کمتری در یک ماه نسبت به این رژیم دارد.

در صورت تمایل به رژیم اُمد، در نظر داشته باشید که بیشتر از یک ماه این رژیم را ادامه نداده و پس از آن رژیم فستینگ 16/8 را ادامه دهید و در ادامه در صورت صلاحدید متخصص تغذیه، به رژیم اُمد برگردید.

درصورت تمایل به انجام رژیم اُمد پیشنهاد می‌کنم از نان سفید و سایر کربوهیدرات تصفیه شده استفاده نکنید تا حال بهتری در طول روز داشته باشید.از مکمل هایی که متخصص تغذیه پیشنهاد می‌کند استفاده کنید و سطح آب و ویتامین بدن خود را همیشه بالا نگهدارید.

 

 

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
رژیم فستینگ
خانه