طناب زدن برای لاغری؛ آیا طناب زدن به لاغری کمک می‌کند؟

طناب زدن برای لاغری امروزه به یکی از بهترین ورزش‌های هوازی تبدیل شده است. اگر بتوانید در هر دقیقه حدود ۱۴۰ عدد طناب بزنید، در هر ساعت ۷۲۰ کالری می‌سوزانید و این به اندازه  دو برابر سوخت کالری در ورزش‌هایی مثل تنیس و والیبال است. یکی از مزایای طناب زدن این است که یکی از ارزان‌ترین حرکات ورزشی است؛ در این ورزش شما تنها به یک طناب ورزشی نیاز دارید. طناب زدن شاید به عنوان یک ورزش شناخته نشودُ اما در کنار تمرین‌های بدنسازی به عنوان یکی از اصلی‌ترین تمرین‌ها معرفی می‌شود. از جمله فواید طناب زدن این است که بدن شما را برای انجام تمرین‌های سخت‌تر گرم می‌کند و به آن استقامت لازم را می‌بخشد. در این مقاله در مورد طناب زدن برای لاغری با شما دوستان عزیز مطالبی را در میان خواهیم گذاشت.

طناب زدن برای لاغری - برنافیت دکتر کرمانی

فواید طناب زدن برای لاغری

طناب زدن یکی از بهترین حرکات ورزشی برای لاغری است، همچنین این ورزش علاوه بر لاغری یکی از موثرترین ورزش‌هابرای افزایش سرعت و چابکی می‌باشد. طناب‌زنی یکی از بهترین‌ ورزش‌های هوازی است.  طناب زدن عضلات شما را تقویت می‌کند، چابکی‌ و چالاکی شما  را بالا می‌برد و باعث هماهنگی خوبی بین عصب و عضله می‌شود. همچنین عملکرد سیستم قلبی عروقی شما را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد.

در عین حال با طناب‌زدن بدن کالری‌های اضافه خود را می‌سوزاند و تقریبا تمام عضلات بدن را هم درگیر می‌کند و پایین‌تنه و بالاتنه شما را درگیر می‌کند. با طناب‌ زدن با چاقی بجنگید و کالری بسوزانید! مقدار کالری‌سوزی در حین این تمرین برای افرادی‌که می‌خواهند وزنشان را کم کنند دارای اهمیت زیادی است. با هر دقیقه تمرین علاوه‌بر تقویت عضلات پا، باسن و شانه‌ها، همچنان کالری خواهید سوزاند. این یعنی با دو بار طناب‌زدن ۱۰ دقیقه ای، ۲۰۰ کالری می‌سوزانید.

 

طناب زدن باعث لاغری کدام قسمت بدن می‌شود؟

ورزشکاران حرفه‌ای از فواید طناب زدن برای تقویت عضلات پا، بازو، افزایش استقامت بدن و همچنین تحمل فشارهای مداوم  روی عضلات پا استفاده می‌کنند. همچنین طناب به افزایش تعادل و هماهنگی میان اندام‌های مختلف بدن کمک می‌کند به طوری که شما در طول چند دقیقه طناب زدن قسمت‌های مختلفی از بدنتان را با هم هماهنگ می‌کنید.

طناب زدن همانند ورزش‌های دیگر مانند دویدن و شنا کردن است. در این نوع ورزش‌ها بدن شما طی یک مدت کوتاه چند دقیقه مقدار زیادی اکسیژن دریافت و شروع به مصرف انرژی می‌کند. با این کار در هنگام تمرین و همچنین بعد از آن بدن شما چربی سوزی خود را ادامه می‌دهد.

اگر نمی‌خواهید در این شرایط شیوع کرونا به باشگاه بروید یا از در خانه پایتان را بیرون بگذارید به شما پیشنهاد می‌کنیم که از فواید طناب زدن برای لاغری استفاده کنید.

پریدن با طناب، عضلات پشت ساق، چهار سر و همچنین سرین را درگیر می‌کند. ماهیچه‌های سینه، پشت کمر، شانه و سه سر نیز از دیگر ماهیچه‌های درگیر طی طناب زدن می‌باشند. وقتی که شما برای پریدن از زمین و حفظ تعادل خود روی هوا نیاز به بیشتر ماهیچه‌های خود دارید، تعداد ماهیچه‌های درگیر در طناب زدن بسیار زیاد است. به این ترتیب می‌توان گفت که فواید طناب زدن بیشتر از یک تمرین ساده ورزشی است.

زمانی که شما طناب می‌زنید، به عنوان یک دونده فعالیت به حساب می‌آیید. همچنین اگر شما یک دونده باشید می‌توانید از فواید طناب زدن به نفع خود استفاده کنید. هر بار که از زمین بلند می‌شوید و فرود می‌آیید مثل این است که  گام‌های بلند در دویدن برمی‌دارید.

پاهای شما وظیفه حفظ تعادل را بر عهده دارند و ورزش‌های کمی وجود دارند که تعادل میان مغز و پاها را با هم برقرار کند. خوشبختانه یکی از فواید طناب زدن این است که پاهای شما برای حفظ تعادل نیاز به برقراری ارتباط با مغز دارد. اگر در طناب زدن حواس خودتان را از دست بدهید، حتما به زمین می‌خورید.

طناب زدن چه مقدار کالری می‌سوزاند؟

مهم‌ترین قانون کاهش وزن این است که کالری‌ای که در طول روز مصرف می‌کنید از کالری‌ای که می‌خورید بیشتر باشد. با محاسبه کالری مواد غذایی و کالری سوزی بیشتر در طول روز می‌توانید این موضوع را به واقعیت تبدیل کنید. برای اینکه در هر هفته نیم کیلو کم کنید، نیاز دارید هر روز بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری بیشتر از مقداری که می‌خورید بسوزانید. این مقدار در هر هفته به میزان ۳۵۰۰ کالری می‌شود.

تعداد کالری‌ای که با طناب زدن می‌سوزانید بستگی به این دارد که وزن شما چقدر است. زمانی که وزن بیشتری داشته باشید، انرژی بیشتری برای مقابله با جاذبه زمین نیاز دارید. به همین دلیل افراد سنگین‌تر با انجام فعالیت ورزشی کالری بیشتری می‌سوزانند.

مثلا  یک خانم ۷۰ کیلویی می‌تواند ۳۵۰۰ کالری در یک هفته بسوزاند. اگر او ۵ روز در هفته ۲۰ دقیقه تمرین طناب زدن را به فعالیت‌های خود اضافه کند، ۲۰۰ کالری بیشتر در روز می‌سوزاند. یعنی ۱۰۰۰ کالری در هر هفته. این موضوع روند کاهش وزن او را افزایش می‌دهد و تا ۱ کیلو در هفته لاغر خواهد شد.

طناب زدن برای لاغری - برنافیت دکتر کرمانی

روش صحیح طناب زدن برای لاغری چگونه است؟

اگر می‌خواهید از طناب زدن برای لاغری کمک بگیرید به روش زیر عمل کنید:

 • راست و مستقیم بایستید، به روبه رو نگاه کنید و دسته‌های طناب را در دست بگیرید.
 • کمر خود را صاف نگه دارید. مچ دست‌ها را با زاویه ۴۵ درجه نگه دارید.
 • طناب را پشت پای خود انداخته و جلوی آن قرار بگیرید. بطوری که دقیقا پاها در وسط طناب باشد.
 • برای تاب دادن طناب و چرخاندن آن دور خود از مچ دست‌هایتان کمک بگیرید. تمام دست و بازوهایتان را لازم نیست بچرخانید.
 • زمانی که طناب را از پشت به سمت جلوی پاها چرخاندید روی پنجه پا بالا بپرید تا طناب سریع از زیر پاهایتان رد شود.
 • اصلا به زانوها فشار نیاورید و هنگام پرش آنها را خم نکنید.
 • هنگام پرش پاشنه پا را بلند کرده و با یک حرکت مچ پاها به کمک پنجه‌های پا بپرید.
 • با سرعت مناسب با توان بدنی خود طناب بزنید.
 • روزهای اول به خودتان فشار نیاورید و تمرینات را برای ایجاد تعادل بهتر و درست طناب زدن انجام دهید.
 • بعد از اینکه تسلط کامل پیدا کردید، سرعت چرخاندن طناب را افزایش دهید و سطح مهارت خود را از قبل بیشتر کنید.

بهترین زمان طناب زدن برای لاغری چه زمانی است؟

بهترین زمان طناب زدن برای لاغری هنگام صبح است که باعث تقویت جسم و ایجاد نشاط و سرزندگی می‌شود و این به خاطر  ترشح ماده اندروفین در بدن است. طناب زنی ناشتا و با شکم خالی و یا با شکم پر یکی از سوالاتی است که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده.

اگر قبل از خوردن صبحانه طناب بزنید ممکن است هنگام طناب زدن انرژی کافی نداشته باشید، البته نیازی به خوردن صبحانه بسیار سنگین نیست، چون حس و حال ورزش را از دست می‌دهید پس تنها کافیست به اندازه‌ای صبحانه میل کنید که انرژی کافی برای طناب زنی را داشته باشید.

طناب زدن برای لاغری شکم

طناب زدن، تمرینی بسیار مناسب برای لاغری شکم و تقویت عضلات شکمی به شمار می‌رود. انجام  این ورزش سبب می‌شود تا مقدار متابولیسم به طور شگفت انگیزی افزایش یابد و عضلات در زمان تمرین کشیده شده تا بر روی سوزاندن چربی های انباشته شده شکم، پهلو و کمر اثر  بیشتری داشته باشد.

یکی از فواید طناب زدن این است که مقدار کالری سوزی بدن را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد طوری که پس از تمرین و در هنگام استراحت نیز روند کالری سوزی ادامه خواهد داشت. اگر  در هر یک دقیقه ۱۲۰ بار طناب بزنید در یک ساعت حدود ۷۲۰ کالری خواهید سوزاند که این مقدار کالری سوزی تقریبا ۲ برابر کالری سوزی ورزش‌هایی مثل  والیبال، بسکتبال و تنیس خواهد بود.

حتی اگر هدف شما از ورزش کالری سوزی نباشد. از طناب زدن هیچگونه مشکلی برایتان بوجود نخواهد آمد. با انجام تمرینات مداوم طناب زدن می‌توانید در هر ساعت ۷۲۰ کالری بسوزانید که این مقدار کالری سوزی لاغری و کاهش وزن را به همراه خواهد داشت. با این ورزش می‌توان به وزن مورد نظر و تناسب اندام رسید.

طناب زدن برای لاغری - برنافیت دکتر کرمانی

آیا طناب زدن باعث افتادگی رحم می‌شود؟

اینکه طناب زدن باعث افتادگی رحم می‌شود، یک افسانه قدیمی است! شما با طناب زدن یا هر ورزش دیگری دچار افتادگی رحم نخواهید شد. افتادگی رحم وقتی پیش می‌آید که عضلات یا ربات‌های کشنده داخل لگن، شل شده و نتوانند رحم را در محل قرارگیری اصلی خود ثابت نگه دارند. در صورت ضعیف یا شل شدن عضلات داخل لگن، ممکن است افتادگی رحم یا پرولاپس برای آنها اتفاق بیافتد. در این حالت رحم از حالت عادی خود خارج شده و به داخل  (واژن) ورود پیدا خواهد کرد.

افتادگی کامل زمانی است که تمامی بافت رحم آویزان شده و شاید حتی قسمتی از آن از واژن هم خارج شود. طناب زدن به تنهایی نمی‌تواند باعث بروز افتادگی رحم شود. تنها در صورتی‌که یکی از علائم گفته شده برای افتادگی رحمی را دارید، باید مقداری احتیاط کرده و با شدت کمتر و مدت زمان کمتری طناب بزنید.

اصول طناب زدن برای لاغری چیست؟

نیازهای پایه برای طناب زدن به صورت زیر است:

 • با گذاشتن پاها بر روی طناب و نگه داشتن دستگیره‌های آن را تنظیم کنید.
 • طناب را تا جایی کوتاه کنید که به چاله زیر بغل شما برسد.
 • کفش‌های مناسب ورزش بپوشید، کفش مخصوص دویدن بهتر است.
 • برای طناب زنی به یک فضای ۱.۵ در ۲ متر نیاز دارید. پس اگر این ورزش را در منزل انجام می‌دهید، فضای لازم را ایجاد کنید.
 • سطح انجام ورزش نیز بسیار مهم است؛ توصیه می‌شود بر روی فرش یا سرامیک طناب نزیند.
 • فرش تاثیرات مثبت طناب زنی را می‌کاهد و احتمال پیچ خوردن قوزک پا وجود دارد.
 • زیاد بالا نپرید وبا آرامش این کار را انجام دهید.
 • دست‌ها و شانه‌های خود را نچرخانید.
 • دنبال پیدا کردن یک ریتم ملایم باشید.
 • برای یادگیری هر چه بیشتر، تمرین کنید.

 

البته، این مسئله را بدانید طناب زدن برای لاغری زمانی موثر است که میزان کالری مصرفی شما از میزان کالری که حین ورزش می‌سوزانید کمتر باشد. حتما از یک رژیم لاغری همراه با ورزش بهره بگیرید تا با تنظیم میزان کالری مصرفی و سوخته شده، یک کاهش وزن درست و اصولی را تجربه کنید. برای یک کاهش وزن اصولی می‌توانید رژیم دکتر کرمانی را امتحان کنید.

رژیم گروهی؛ راه‌حل قطعی لاغری

دکترکرمانی بعد از سال‌ها تجربه به این نتیجه رسید که رژیم گروهی، بهترین راه‌حل برای افرادیه که در رژیم، انگیزه‌شون کم می‌شه و بر همین اساس ماراتن لاغری رو رونمایی کرد. بیشتر از ۹۰ درصد افرادی که با ماراتن لاغری رژیم گرفتن به وزن دلخواه‌شون رسیدن!

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

مطالب مرتبط

جدیدترین مقالات

همه مقالات

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم غذایی و برنامه غذایی را به صورت گروهی و زیر نظر پشتیبان اختصاصی ارائه می‌دهد.

مجموعه برنافیت دکتر کرمانی، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه لاغری و تناسب اندام برنافیت یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.

بیشتر...

یکی از زیر مجموعه‌های وبسایت دکتر کرمانی که در زمینه تغذیه و لاغری توانسته است، هزاران افراد را به تناسب اندام دلخواه خودشان برساند، مجموعه برنافیت است. در برنافیت با دنیایی از مطالب درمورد تغذیه و لاغری روبه‌رو خواهید شد و  هر آن‌چه درمورد تغذیه و لاغری است را در این‌جا می‌توانید پیدا کنید.

هنگام ورود به سایت برنافیت با انواع رژیم لاغری روبه رو می‌شوید از جمله: رژیم تثبیت وزن برنافیت، برنامه‌غذایی روزانه برنافیت، رژیم غذایی برای لاغری، رژیم غذایی رایگان، رژیم غذایی لاغری برای دموی‌ها، رژیم فستینگ، رژیم فشرده لاغری، رژیم کاهش وزن، رژیم کتوژنیک، رژیم گروهی برنافیت، رژیم لاغری 20 کیلویی، رژیم لاغری رایگان، رژیم لاغری سریع، رژیم مایر، رژیم سیب، رژیم شیر، رژیم، رژیم افزایش وزن برنافیت، رژیم آنلاین، رژیم بارداری و شیردهی، رژیم برای بلغمی‌ها، رژیم برای دموی‌ها، رژیم پروتئین، بارهنگ برای لاغری است که تنوع رژیم‌ها باعث شده به یک مجموعه بسیار قوی در حوزه لاغری و تغذیه شناخته شود.

تمامی دستورات برنامه‌های غذایی زیر نظر کارشناسان دکتر کرمانی ارائه می‌شود و دستورات مصرف هر خوراکی با مقدار کالری مورد نیاز نیز در برنامه غذایی برای هر شخص به صورت جداگانه گفته می‌شود. مانند: طریقه مصرف دانه چیا برای لاغری، ماسالای چینی برای لاغری، سیر سیاه لاغری، سرکه سیب برای لاغری ، زردچوبه برای لاغری شکم، چای سبز برای لاغری، دانه چیا، دمنوش‌های لاغری و…. خواص میخک برای لاغری.

برنامه غذایی برای هر شخصی متفاوت است و با توجه به شرایط جسمانی هر فرد برنامه غذایی جداگانه به آن داده می‌شود مانند: برنامه رژیم غذایی 7 روزه، برنامه غذایی برای افزایش وزن، برنامه غذایی برای بدنسازی، برنامه غذایی برای کاهش وزن.

در مجموعه برنافیت امکاناتی نظیر: مشاور تغذیه آنلاین، مشاوره رایگان رژیم لاغری، دریافت رژیم به صورت آنلاین، کاهش وزن سریع، آب کردن چربی شکم، نرم افزار رژیم غذایی رایگان برنافیت، ورزش برای لاغری، پشتیبان اختصاصی رژیم، چالش رژیم لاغری،  کالری مواد غذایی برنافیت، محاسبه bmi دکتر کرمانی، دوچرخه ثابت برای لاغری،  قوی‌ترین رژیم لاغری، کاهش چربی، کاهش وزن، گروه لاغری برنافیت، لاغری سریع، لاغری سریع 10روزه، لاغری سریع در یک هفته، لاغری و تناسب اندام، چاقی، زیبایی اندام، ورزش لاغری، ورزش و تناسب اندام، نمونه رژیم دکتر کرمانی، پیج اصلی دکتر کرمانی، رژیم دکتر کرمانی رایگان‌ و انواع روش‌های لاغری.

راه ارتباطی با مجموعه برنافیت از طریق سایت برنافیت، اینستاگرام برنافیت و واتساپ برنافیت امکان پذیر است و همراهی شما عزیزان باعث شده است تا یک خانواده بزرگی کنار هم تشکیل دهیم.

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم ها را به صورت گروهی و زیر نظر کارشناس اختصاصی ارائه می‌دهد.

دسترسی سریع

پربازدیدترین ها

انواع رژیم ها

مجموعه برنافیت، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه لاغری و تناسب اندام برنافیت یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.

مشخصات شما با موفقیت ارسال شد
همکاران ما به زودی با شما تماس خواهند گرفت

دریافت مشاوره رژیم برنافیت
برای رسیدن به وزن دلخواهت، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیری!

دریافت مشاوره رایگان رژیم

اگه می‌خوای به وزن دلخواهت برسی، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناس‌های برنافیت دکترکرمانی مشاوره‌ رایگان بگیری!

[contact-form-7 id="19069" title="فرم مشاوره"]