لرزش، سردرد، بی‌حوصلگی، تحریک پذیریی بالا، استرس و بی‌قراری تنها بخشی از نشانه‌های ضعف اعصاب در دوران رژیم غذایی است. ضعف اعصاب مجموعه‌ای از علائم و اختلالات عصبی را به همراه می‌آورد که کیفیت زندگی فرد را مختل می‌کند و به همین دلیل است که بسیاری افراد دارای اضافه وزن از رژیم گرفتن خودداری می‌کنند. در این مطلب به بررسی دلایل ضعف اعصاب در دوران رژیم و راه‌های مقابله با آن خواهیم پرداخت.

ضعف اعصاب در دوران رژیم

چرا افراد هنگام کاهش وزن با ضعف اعصاب مواجه می‌شوند؟

بدون شک رژیم غذایی نادرست می‌تواند به ضعف اعصاب و مشکلات جسمی و روانی مختلفی منجر شود. سلامت جسم و تناسب اندام از نتایج مهم رعایت رژیم غذایی سالم است اما هر تغییری می‌تواند ترسناک و ناراحت کننده باشد. همچنین موانع روانی بسیاری بین فرد و وزن ایده‌آل او وجود دارد.

مشکل جایی حاد می‌شود که فرد به این موانع آگاه نباشد به این ترتیب رعایت سبک زندگی سالم برای او دشوارتر می‌شود. این‌که بسیاری افراد با وجود همراهی متخصص تغذیه و برنامه غذایی موفق نمی‌شوند دوران رژیم خود را به اتمام برسانند بیشتر به دلیل عدم وجود حمایت‌های روحی است که در این مسیر دشوار فرد به آن نیاز دارد.

قویترین داروی گیاهی ضد افسردگی

احساس تنهایی، فکر و خیال‌های بی‌اساس و نگرانی از عدم دستیابی به وزن ایده‌آل همگی فرد را از تلاش و تحرک باز می‌دارد از این رو به محرک‌های روحی مناسبی نیاز پیدا می‌کند.

نشانه‌های ضعف اعصاب در دوران رژیم کدامند؟

بیشتر مردم از متخصصان تغذیه در مورد بهترین رژیم‌های غذایی سوال می‌کنند تا اثرات آن را روی ذهن و جسم به حداقل برسانند و بدون ریزش مو یا این‌که مجبور باشند مخفیانه در نیمه شب‌ها شکم خود را پر کنند رژیم مناسبی بگیرند اما باید پا را از این هم فراتر گذاشت و رژیم غذایی خاصی را رعایت کرد که کم‌ترین اثر منفی را روی سلامت روان افراد بگذارد.

هنوز اثرات روحی رعایت رژیم‌های غذایی ناسالم روی انسان به صورت دقیق مشخص نشده و مسلما تحقیقات کافی در این خصوص انجام نشده است چرا که اندازه‌گیری این تاثیرات به راحتی اثرات فیزیکی نیست و کم کردن آن‌ها دشوار است.

به این ترتیب به راحتی نمی‌توان تمام اثرات کاهش وزن بر استرس و ضعف اعصاب به صورت دقیق شناسایی کرد. علائمی مثل سوزن سوزن شدن دست و پا، احساس ضعف و سنگینی و شوک شدن ناحیه دست و پا در اثر بیماری‌های نوروپاتی ظاهر می‌شوند که رژیم غذایی و سبک زندگی نامناسب و ناسالم یکی از مهم‌ترین دلایل آن است.

حقیقت این است که هر فردی نشانه‌های مختلفی از ناراحتی و فشار روحی را در هنگام رعایت رژیم غذایی نامناسب ملاحظه می‌کند که در این‌جا به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

1. فکر و خیال

فکر و خیال‌های بی اساس ذهن فرد را درگیر کرده و تصمیم گیری را برایش سخت می‌کند. نشخوار ذهنی و سردرد عصبی در این افراد زیاد دیده می‌شود.

گاهی فشار روحی و ضعف اعصاب تا جایی پیش می‌رود که ذهن، فرد را تحریک می‌کند غذا بخورد و مواد غذایی بیشتر از نیاز خود دریافت کند.

2. کم خوابی

استرس، خشم و گرسنگی گاهی کیفیت خواب فرد را مختل کرده و سبب می‌شود نتواند به اندازه کافی استراحت کند. کم خوابی هم خود به ضعف اعصاب و بسیاری علائم دیگر منجر می‌شود.

کمبود خواب

 

3. خشم

خشم از خود و دیگران گاهی به سراغ افرادی می‌آید که رژیم گرفته‌اند. آن‌ها خود را سرزنش می‌کنند که چرا قبل از افزایش وزن و رسیدن به وزن موجود کاری نکردند. همچنین دیگران را به خاطر این‌که برای کمک به آن‌ها اقدامی نکردند سرزنش می‌کنند.

4. تحریک پذیری

هر عامل محیطی و درونی روی فرد اثر زیادی گذاشته و تحریک پذیری او زیاد می‌شود. با کوچکترین حرفی غمگین شده و واکنش شدید نشان می‌دهد. حتی عوامل محیطی مثل نور هم می‌تواند روی خلق و خوی او اثر زیادی بگذارد.

5. استرس

فرد دائم احساس استرس و دلشوره دارد و حتی نمی‌تواند دلیل اصلی آن را هم شناسایی کند. بارها دیده شده که دائم وزن خود را چک می‌کند و فکر می‌کند که روند کاهش وزن او متوقف شده است. این استرس گاهی او را از انجام کارهای روزمره زندگی باز می‌دارد.

شایع ترین دلایل استرس

استرس زیاد

کدام عوامل روانی رژیم گرفتن را دشوار می‌کند؟

شبکه‌های اجتماعی، تصاویر سلبریتی‌ها و جامعه فشار زیادی را به افراد داری اضافه وزن وارد می‌کنند، به ویژه نوجوانان در اثر این فشار گاهی روش تغذیه نامناسبی را انتخاب می‌کنند که می‌تواند روی سلامتی جسمی و روحی آن‌ها اثرات منفی زیادی داشته باشد.

افراد دارای اضافه وزن احساس می‌کنند از سوی جامعه ترد شدند به همین دلیل معمولا احساس تنهایی و متفاوت بودن از دیگران دارند. در این‌جا به برخی از اثرات فشارهای روانی که ممکن است باعث اختلالات تغذیه شود اشاره می‌کنیم.

1. الگوهای تغذیه نامنظم

جامعه فشارهای شدیدی برای کاهش وزن روی افراد می‌آورد به این ترتیب آن‌ها عادت می‌کنند به علائم فیزیولوژی بدن خود مثل گرسنگی بی‌توجه شوند. به این ترتیب روند دریافت مواد غذایی به هم می‌خورد و اختلالات جدی غذا خوردن مثل بی‌اشتهایی یا پرخوری عصبی منجر می‌شوند.

2. احساس گناه هنگام غذا خوردن

غذا خوردن در هر کشور فرهنگ خاص خود را دارد و مردم از باورهای غذایی خاصی پیروی می‌کنند که ممکن است درست یا غلط باشد. مثلا خوردن برنج یا ماکارونی را به یک گناه بزرگ تبدیل می‌کند و فرد را به رعایت رژیم‌های کاهش وزن غلط و غیر اصولی وا می‌دارد.

در حالی که خوردن تمام گروه‌های مواد غذایی برای بدن لازم و مفید است. هیچ فردی حتی آن‌ها که اضافه وزن دارند نباید خود را از دریافت گروه‌های مختلف مواد غذایی محروم کنند، این کار عواقب خطرناکی دارد.

مصرف ماکارانی و برنج

3. از دست رفتن عزت نفس

احساس عذاب وجدان و گناهی که فرد دارای اضافه وزن از خوردن یک پیراشکی تحمل می‌کند و تصور این‌که کنترلی روی خود ندارد هم یکی از عوارض ضعف اعصاب و فشارهای روانی است که محیط بر فرد وارد می‌کند. باورهای اشتباه غیر علمی شخصیت فرد را تحت تاثیر قرار داده و سلامت جسم و روح او را به خطر می‌اندازد.

به این ترتیب برای رعایت یک سبک زندگی درست و رژیم غذایی صحیح همه افراد به کمک گرفتن از متخصص تغذیه نیاز دارند. در این مسیر حضور دوستان و گروه‌های حمایتی که در طول کاهش وزن به افراد انگیزه و روحیه مناسبی بدهند تا حس خوبی از رعایت رژیم غذایی داشته باشند ضروری است.

گروه‌های مختلف کاهش وزن و انجمن‌های مردم نهاد دقیقا به همین دلیل شکل گرفته تا به افراد دارای اضافه وزن انگیزه و انرژی لازم را بدهند که بدون احساس گناه و عذاب وجدان تغذیه کنند و در عین حال با رعایت برخی رژیم‌ تخصصی زیر نظر متخصص که برای فرد براساس قد و وزن و شرایط زندگی او به صورت اختصاصی طراحی شده به وزن ایده‌آل و زندگی سالم دست یابند.

بهترین مواد غذایی برای مقابله با ضعف اعصاب کدامند؟

همه ما می‌دانیم که تغذیه سالم برای سلامت روحی و جسمی انسان ضروری است. در هنگام رعایت رژیم غذایی بدن فرد به برخی مواد مغذی خاص برای مقابله با اثرات روحی رژیم غذایی، فعال‌تر و سالم بودن نیاز دارد. مغز به عنوان بخش مهمی از بدن انسان به برخی از مواد مغذی مهم برای عملکرد صحیح نیاز دارد. دراین‌جا به لیستی از مواد غذایی اشاره می‌کنیم که به بهبود عملکرد مغز و سیستم عصبی کمک می‌کند. استفاده از خوراکی‌های تقویت کننده اعصاب در دوره رژیم می‌تواند به کاهش ضعف اعصاب کمک کرده و به تقویت روحیه فرد کمک کند.

1. سبزیجات برگ سبز

سبزیجات دارای برگ سبز سرشار از ویتامین B، C، E و منیزیم هستند که همگی برای عملکرد بهتر سیستم عصبی بدن اهمیت دارند. ویتامین E و C مانع پیر شدن سیستم عصبی بدن می‌شوند. ویتامین B هم برای کنترل ضربان قلب، تنفس و هضم بهتر غذاها واجب است. مواد شیمیایی مغز و سیستم عصبی به این ویتامین‌ها نیاز مبرم دارند.

مصرف سبزیجات برگ دار

2. ماهی

اسید چرب امگا 3 موجود در ماهی به بهبود سیستم عصبی بدن کمک زیادی می‌کند، کمبود اسیدهای چرب می‌تواند به آسیب دیدگی اعصاب منجر شده و روی خلقیات افراد تاثیر منفی بگذارد.

3. کلم بروکلی

کلم بروکلی سرشار از ویتامین K است که بهبود عملکرد مغز و تقویت مهارت‌های شناختی کمک می‌کند. این ماده غذایی به تقویت حافظه هم کمک می‌کند و برای مقابله با آلزایمر مفید است. مصرف کلم بروکلی در طول رژیم به تقویت سیستم عصبی بدن کمک کرده و از استرس پیشگیری می‌کند.

4. شکلات تلخ

بیشتر شکلات‌های موجود در بازار فرآوری شده هستند و فایده‌های کمی برای بدن دارند اما شکلات تلخ مملو از فلاونول‌ها است که خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدان دارد. این مواد به سلامت مغز و قلب کمک زیادی کرده و برای کاهش فشار خون مفید است.

مصرف شکلات تلخ

5. تخم مرغ

مصرف تخم مرغ به بهبود عملکرد حافظه منجر شده و ویتامین‌های موجود در آن برای ارتباطات بهتر سلول‌های مغزی مفید هستند. مواد غذایی سیرکننده به بدن کمک می‌کند استرس کمتری تحمل کرده از گرسنگی و ضعف اعصاب ناشی از آن دور بماند.

نوشیدن چای بابونه، چای گل گاو زبان و استفاده از جینسینگ هم می‌تواند به تقویت اعصاب کمک کند. مصرف چای سبز هم علاوه بر تاثیری که در کاهش وزن دارد به تقویت سیستم عصبی بدن و مقابله با ضعف اعصاب کمک می‌کند.

راه‌های درمان ضعف اعصاب ناشی از رژیم غذایی چیست؟

برخی کارشناسان انجام ورزش‌های تمرکزی مثل یوگا و پیلاتس را برای کمک به کاهش وزن و درمان ضعف اعصاب ناشی از رژیم غذایی توصیه می‌کنند. دریافت ماساژ از افراد متخصص هم می‌تواند اثر گذار باشد، ماساژ با روغن بادام و کنجد به ویژه در ناحیه سر و گیجگاه کمک می‌کند فرد استرس و فشار عصبی ناشی از تغییر سبک زندگی ناشی از رژیم غذایی را مهار کند.

اضافه کردن نمک به آب وان حمام هم کمک می‌کند به شرط آن‌که فرد حداقل 15 تا 20 دقیقه داخل وان بماند و استراحت کند. آب درمانی یکی از راه‌کارهایی است که بیشتر متخصصان برای تقویت اعصاب توصیه می‌کنند، یک دوش آب گرم زمانی که انسان تنش زیادی را احساس می‌کند و در هر شرایط دیگری به ویژه وقتی رژیم غذایی کاهش وزن دارد بسیار راه‌گشا خواهد بود و حال او را بهتر می‌کند.

متخصصان توصیه می‌کنند افرادی که رژیم غذایی دارند بیشتر از در معرض نور خورشید قرار بگیرند که ویتامین D  مورد نیاز بدنشان تامین شود و در عین حال از اثرات مثبت حمام آفتاب استفاد کنند. انسان وقتی در معرض نور خورشید قرار دارد باید از کرم ضد آفتاب استفاده کند.

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور مستقیم آفتاب ممکن است برای پوست زیان‌بار باشد به همین دلیل رعایت اعتدال در این مسیر ضروری است. راه‌های درمان ضعف اعصاب تا حدودی به تجربه فردی بستگی دارد و افراد در حین رژیم باید ببینند کدامیک از این راهکارها بیشترین تاثیر را روی آن‌ها دارد.

انجام ورزش یوگا

آیا چالش کاهش وزن گروهی و دریافت پشتیبانی می‌تواند به کاهش ضعف اعصاب دوران رژیم کمک کند؟

علاوه بر مصرف مواد غذایی مفید که سیستم عصبی بدن به آن‌ها نیاز دارد کمک گرفتن از افراد متخصص و استفاده از همراهی آن‌ها هم می‌تواند به افراد کمک کند در طول دوره رژیم آرامش بیشتری را تجربه کرده و بهترین نتیجه را از آن به دست آورند.

وجود یک پشتیبان اختصاصی که هر روز با فرد همراهی کند، وضعیت رعایت رژیم او را جویا شود و راهکارهای عملی ارائه کند می‌تواند در پیگیری رژیم غذایی فرد مفید باشد. این پشتیبان که باید در حوزه تغذیه و روانشناسی توانمند باشد می‌تواند به فرد انگیزه دهد با قدرت رژیم غذایی اختصاصی خود را پیگیری کند و با تشویق نتایجی که به دست آورده او را به پیگیری مسیر ترغیب کند.

افرادی که رژیم‌های غذایی خود را با دوستان خود آغاز می‌کنند یا چالش‌های کاهش وزن گروهی را تجربه کردند گزارش کردند که این راه‌کار توانسته به آن‌ها کمک کند با انگیزه بیشتری مسیر کاهش وزن را پیگیری کنند. این افراد در گروه‌های کاهش وزن دوستان خوب و صمیمی پیدا کردند که پس از پایان چالش هم آن‌ها را همراهی کرده، در کنار هم سبک زندگی سالمی را در پیش گرفتند. دیده شده پس از پایان رژیم برخی افراد به دلیل عدم دریافت حمایت‌های روحی لازم مجدد به پرخوری عصبی روی آورده و وزن اضافه کردند. وجود رژیم گروهی و حمایت دوستانی که این مسیر را رفتند و دغدغه‌های فرد را درک می‌کنند می‌تواند بسیار کمک کننده و حتی بازدارنده باشد.

ثبت نام در ماراتن لاغری گروهی برنافیت

guest
3 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
سید مرتضی حصاری

جلسات گروهی بسیار الهام بخش و انگیزه‌بخش بودند. اینکه حضور در گروه چقدر در رسیدن به اهداف کمک می‌کنه واقعا جذابه. من دوست نداشتم در گروهی شرکت کنم که خانم ها هم حضور داشته باشند تا بتونم راحت غر بزنم ! و برنافیت این کارو برام انجام میداد . گروه های مردونه لاغری یه چیز دیگه‌ست :)) تا الان 3 کیلو کاهش داشتم توی دو ماه و هنوز ادامه میدم رو به جلو!

پشتیبان برنافیت

سید مرتضی از اوناس که زیاد تماس می‌گیره سوال می‌پرسه اینجا با همه دوست شده :)) سید جان ادامه بده هواتو دارم !!

طاهره ترابی

سلام خیلی مفید بود ممنون

خانه