نکات کاربردی دیپاک چوپرا برای از بین بردن استرس

سبک زندگی

نکات کاربردی دیپاک چوپرا برای از بین بردن استرس

06 آذر 1395
8483بازدید

چوپرا، یک سخنگوی معروف و مجسمه ی معنویت برای بسیاری از مردم جهان است. او بیش از 80 کتاب با عناوینی چون طب جایگزین و زیبایی بنیادین تالیف کرده است. آموزه های او می تواند زندگی شما را تغییر دهد. در این مقاله به مصاحبه با چوپرا پرداخته ایم و موضوعات مختلفی چون استرس و موارد مربوط به آن را مورد بحث و بررسی قرار داده ایم.

کنترل اضطراب

مصاحبه کننده

برای بسیاری از ما زندگی بدون استرس و دغدغه تقریبا غیرممکن است. اما راه های عملی و امیدوار کننده، به خصوص برای افرادی که برای مدیتیشن فرصت ندارند، چیست؟

دکتر

شما می توانید هر از چند گاهی توقف کنید و از خود بپرسید “آیا من وجود دارم؟” سپس با هشیاری کامل نفس بکشید.

در زمان حال هیچ اضطرابی وجود ندارد. در واقع، اضطراب پیش بینی واقعه ای در زمان آینده است. بنابراین یا در تصورات شما وجود دارد و یا مربوط به حسرت کاری در زمان گذشته است.

مصاحبه کننده

با این توضیحات همه چیز آسان خواهد شد. اما اگر کسی دچار استرس شود و وحشت آن به سراغش بیاید، آیا هیچ راه حلی وجود دارد که بتوان از وقوع آن جلوگیری کرد؟

دکتر

تنها کافیست به خاطر بسپرید که اضطراب بدترین نوع استفاده از تصوراتتان است، اما بهترین راه استفاده از آن خلاقیت است. اضطراب، نتیجه ی تصور چیزهایی است که اشتباه پیش می روند.

بهترین راه حل این است که در زمان حال زندگی کنید. با این روش هیچ جایی برای اضطراب، تاسف، پیشگویی و مقاومت وجود ندارد، تنها همین لحظه است که اهمیت دارد.

مصاحبه کننده

اما مشغولیت فکری ما به وسیله ی استفاده از دستگاه های مدرن و دیجیتال چه می شود؟

دکتر

برای استفاده از این دستگاه ها زمان خاصی را مشخص کنید. مثلا به خود بگویید از ساعت 8 صبح تا 11 ظهر، پس از 7 بعد از ظهر، هنگام غذا خوردن و هنگام صحبت کردن با فرد دیگر از دستگاه های دیجیتال استفاده نخواهم کرد. بدین ترتیب سعی کنید فقط زمانی که تنها هستید و آن هم برای کارهای مفید از آنها استفاده کنید.

مصاحبه کننده

این کار بسیار موثر است. زمانی که یک فرد در روز یا هفته را به انجام حرکات مدیتیشن اختصاص می دهد چقدر باید باشد؟

دکتر

اگر هفته ای دو بار و هر بار به مدت 20 دقیقه حرکات مدیتیشن انجام دهید عالی است. اما اگر زمان کافی برای این کار ندارید، پنج یا ده دقیقه نیز کفایت می کند.

مصاحبه کننده

شما حرکات مدیتیشن را انجام می دهید تا توسط آن در زمان حال زندگی کنید. اما مطمئنا افرادی در اطراف شما زندگی می کنند که ذهن آنها پر از استرس است. چگونه خود را از شر انرژی منفی آنها نجات می دهید؟

دکتر

این سوالیست که مکرر از من پرسیده می شود و جواب من این است که استرس در محیط اطراف شما نیست، حتی بخشی از وجود شما نیز نیست، بلکه تفسیر شما از وقایعی است که برایتان رخ می دهد.

استرس همانند یک پیمایشگر در اقیانوس است. اگر شما در این زمینه مهارت داشته باشید، از وجود یک موج بزرگ لذت خواهید برد و اگر نه که هر موج برای شما فاجعه ای خواهد بود. من از قرار گرفتن در موقعیت های استرس زا لذت می برم، چرا که می دانم آنها تنها وقایع مضحکی هستند.

مصاحبه کننده

درست است. اگر به موقعیت های استرس زا از دید طنز بنگریم، برایمان جالب خواهد شد.

دکتر

همینطور است. من با مجادلات رو به رو می شوم تا به مضحک بودن آنها پی ببرم.

توصیه های غذایی دیپاک

مصاحبه کننده

و اما توصیه های غذایی شما برای سلامت بدن چیست؟

دکتر

اگر بخواهید یک غذای ایده آل مصرف کنید، باید به شما بگویم بهتر است از مصرف غذاهای کاذب بپرهیزید. اما غذاهای کاذب کدامند؟ به نظر من غذاهای صنعتی و فرآوری شده حاوی مواد شیمیایی، محصولات نفتی، هورمون و آنتی بیوتیک و کاملا غیر طبیعی هستند.

بنابراین غذاهای ارگانیک بهترین گزینه هستند. اگر مصرف غذاهای گیاهی به شما استرس وارد نمی کند، می توانید گیاهخواری کنید. چرا که گیاهان نزدیکترین مواد به انرژی خورشید می باشند. آنها دارای موادی هستند که ما آنها را فیتوشیمیایی می نامیم و از انرژی خورشید حاصل می شوند. این غذاها بسیار سالمند، چرا که خورشید منبع زندگی است.

مصاحبه کننده

اگر ممکن است برخی از غذاهای سالم مورد علاقه ی خود را که در سرتا سر روز انرژی شما را تامین می کنند، نام ببرید؟

دکتر

البته آنها متغیر هستند. برای مثال، شکلات تلخ، کلم برگ، نوشیدنی های کامبوجا، آجیل  و ماست. در صورتی که از دام علف خوار به دست آمده باشد.

مصاحبه کننده

کدام یک از آجیل ها را بیشتر دوست دارید؟

دکتر

من عاشق بادام هندی و بادام زمینی هستم.

مصاحبه کننده

برای افرادی که قصد کاهش وزن دارند، آیا هیچ توصیه ی مبتنی بر ذهن نیز دارید؟

دکتر

اغلب، افراد چاق خوب نمی خوابند. خواب، تعادل هورمونی، هورمون های مسئول اشتها و متابولیسم را تنظیم می کند. بنابراین سوال اول این است که آیا به اندازه ی کافی استراحت می کنید؟

نکته ی دوم این است که، آیا غذا را به این خاطر در دهانتان می گذارید که واقعا گرسنه هستید؟ و یا دلیل دیگری وجود دارد؟ غذا خوردن علاوه بر تامین گرسنگی فیزیکی گاهی برای تامین گرسنگی عاطفی از جمله تغییرات، احساسات، عشق و … است.

بنابراین می توانید دستتان را بر روی شکمتان گذاشته و از خودتان بپرسید: آیا واقعا گرسنه هستم؟ و یا آیا دلیل گرسنگی من چیز دیگریست؟

و سپس اگر احساس گرسنگی کردید، غذا بخورید.

آیا برتری ذهن نسبت به جسم علمی است؟

مصاحبه کننده

در سخنان امروز خود به این مطلب اشاره کردید که چگونه سلول های بدن ما بر روی رفتارمان تاثیر می گذارد. اما سوالی برایم پیش آمده و آن هم این است که چطور ممکن است افرادی که سالم زندگی می کنند، ناگهان بیمار شوند؟ آیا هیچ توضیح علمی برای این مشکل وجود دارد؟

دکتر

در موردی که شما صحبتش را کردید، 5 درصد از بیماری های مربوط به ژن موثر است. این بدان دلیل است که خطای ژنتیکی به گونه ای است که با سطح فعلی دانش ما نمی توان کاری برای آن انجام داد. اما مطمئنا در آینده، مهندسی ژنتیک برای حل این مشکل کارساز خواهد بود. اما در حال حاضر نیز روش هایی همچون ویرایش ژنتیکی وجود دارد.

جهش های ژنتیکی دیگری نیز وجود دارد که تنها شما را در معرض بیماری قرار می دهد، آنها لزوما شما را بیمار نمی کنند. بدین معنا که یک جهش ژنی در بدن شما برای بیماری های قلبی وجود دارد، اما به عواملی چون خواب، استرس، تغذیه، روابط و فعل و انفعلات اجتماعی، غذا و محیط بستگی دارد.

بدین ترتیب، بیماری تنها به یک عامل بستگی ندارد، بلکه عوامل مختلفی بر روی آن موثر است. پس بهتر است نهایت تلاش خود را برای خوب زندگی کردن بکنید. وقتی از خوب زندگی کردن صحبت می کنم، نمی خواهم شما رابه استرس برای زندگی خوب وادار کنم. بلکه منظورم این است که از زندگی خود لذت ببرید. اگر سعی کنید از زندگیتان لذت ببرید، دچار استرس نخواهید شد. افرادی که دچار استرس هستند، زندگی خوبی نخواهند داشت.

مصاحبه کننده

حال که صحبت از زندگی خوب شد، چه عادت های سالمی موجب سلامت و شادمانی افراد می شود؟

دکتر

هر روز خوب استراحت کنید. در طول روز تحرک داشته باشید. سعی کنید از خشونت، عداوت و عصبانیت بپرهیزید. غذاهایی مصرف کنید که به شما انرژی دهد نه اینکه انرژی شما را تحلیل دهد.

مصاحبه کننده

آیا پیامی هست که بخواهید از طریق این مصاحبه به گوش افراد برسانید؟

دکتر

حوادث غم انگیز زیادی در این جهان وجود دارد. ما باید خود را از این ملودرام نجات دهیم و بیشتر مراقب یکدیگر باشیم.

کاری از گروه محتوای برنافیت

دیدگاهتان را بنویسید

شاید این مطالب هم برای شما جذاب باشد …

سبک زندگی

دیابت نوع 2
علائم دیابت و تاثیر آن بر دفع ادرار
24 اردیبهشت 1400
25027 بازدید

بسیاری از مردم علائم دیابت را نادیده میگیرند و زمانی که متوجه می شوند به دیابت یا علائم پیش دیابت مبتلا هستند، شگفت زده می شوند. در حالیکه برای یک چک آپ ساده یا کمر درد و خستگی مفرط نزد پزشک می روند، با کمال تعجب خبرهای بدی در مورد بالا بودن قند خونشان را […]

عید فطر
عید فطر و هرآنچه که باید در مورد آن بدانید!

عید فطر یک جشن مذهبیست که مسلمانان هر ساله در پایان ماه رمضان آن را در سراسر دنیا جشن می‌گیرند. بعد از یک ماه روزه و عبادت، مسلمانان در این روز دور هم جمع می‌شوند و نماز عید فطر را اقامه می‌کنند. آنها می‌دانند که در روز عید فطر مجاز به گرفتن روزه نیستند. با […]

لاغری سنتی
لاغری سنتی ؛ آیا با طب سنتی می‌توان لاغر شد؟

طب سنتی و لاغری سنتی در واقع همان جنبه دیگری از مسائل پزشکی ولی در دانش و علم سنتی می‌باشد که قبل از طبابت مدرن به وجود آمده است. سازمان بهداشت جهانی who طب سنتی را این‌گونه معرفی می‌کند. مجموعه‌ای از علوم و مهارت‌ها که پایه و اساس آن باورها و تجربه‌های بومی فرهنگ‌های مختلف […]

افزایش وزن بعد از عمل جراحی
معجزه لاغری شکم؛ چگونه چربی‌های شکم را نابود کنیم؟

امروزه یکی از دغدغه‌های ما مخصوصا خانم‌ها لاغری شکم و داشتن شکمی صاف و بدون برجستگی است و برای این تناسب اندام تمام تلاشمان را می‌کنیم. ورزش می‌کنیم، از داروهای گیاهی گوناگون استفاده می‌کنیم، رژیم غذایی می‌گیریم و … در این مقاله می خواهیم در مورد لاغری شکم و راه‌های گوناگون برای رسیدن به آن […]

زیبایی

چاقی صورت
بهترین و سریع‌ترین روش‌ها برای چاقی صورت
26 اردیبهشت 1400
9 بازدید

وقتی صورت پر و به اصطلاح چاق است، صورت جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر می‌رسد. روش‌های متفاوتی برای پر کردن و چاقی صورت وجود دارد. همانطور که می‌دانید صورت افتاده و شل نشان دهنده عدم سلامتی بدن است. در این مقاله می خواهیم در مورد روش‌های طبیعی و خانگی چاقی صورت برای شما عزیزان مطالبی […]

صاف کردن موها
انواع روش های صاف کردن مو کدامند؟

برای اینکه موهای خود را صاف کنیم روش های متفاوتی وجود دارد، که شامل روشهای دائمی و نیمه دائمی شیمیایی و غیرشیمیایی می‌شود. در این مقاله به انواع روشهای صاف کردن مو، بهترین روش صافی، تفاوت کراتینه با صافی مو و همچنین مراقبت‌های بعد از کراتینه کردن مو اشاره می‌کنیم. برای صافی مو روش‌های دائمی […]

رفع تیرگی زانو
بهترین روش برای رفع تیرگی زانو

اگر رنگ آرنج و زانوهایتان نسبت به جاهای دیگربدنتان تیره تر است و اگر شلوارک یا بلوز آستین کوتاه میپوشید و تیرگی زانو یا آرنجتان توجه شما را جلب میکند نگران نباشید و تا پایان مقاله ما را همراهی کنید. تیرگی زانو معمولا به دلیل تجمع سلولهای مرده پوست و جمع شدن بیش از حد […]

فرنچ ناخن
آموزش فرنچ ناخن در خانه

فرنچ ناخن در واقع همان مرتب کردن یا آرایش ناخن است که به روشهای مختلف صورت می‌گیرد. در این مقاله در مورد فرنچ ناخن به اطلاعات بیشتری دست پیدا میکنید . کلمه فرنچ در واقع همان معنی فرانسوی را دارد و فرنچ ناخن یعنی آرایش ناخن به روش فرانسوی. با برنافیت همراه باشید. اکثر مردم […]

ورزش و تناسب اندام

بهترین تمرین ورزشی برای رهایی از بازو های شل و افتاده - برنافیت
3 تمرین ورزشی موثر برای رهایی از بازوهای شل و افتاده
01 فروردین 1400
1211 بازدید

پیری و افزایش وزن، دو عامل اصلی در از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست و شل شدن بازو ها می باشند. همراه با یک برنامه ی غذایی سالم و ورزش به منظور کاهش وزن، تمرین های مقاومتی همچون دایموند پوش آپ، دیپ با نیمکت و کیک بک عضلات سه سر برای سفت کردن بازو بسیار […]

ورزش برای افراد لاغر
ورزش برای افراد لاغر

افراد لاغر معمولاً تمایل بدنشان به سمت سوزاندن کالری بیشتر می‌باشد. این افراد متابولیسم بدنی بالایی دارند.افراد لاغر برای اینکه بدنی عضلانی داشته باشند، برای به دست آوردن ماهیچه و افزایش وزن باید فعالیت بیشتری انجام دهند. در مقاله‌ای که پیش رو داری در مورد ورزش برای افراد لاغر با شما دوستان مسائلی را مطرح […]

ورزش برای دیسک کمر
از علائم تا بهترین ورزش‌ برای دیسک کمر

دیسک  کمر در واقع عارضه ای است که با فشار زیاد روی عضلات یا ضعیف شدن عضلات کمر در اثر عوامل مختلف به وجود می‌آید. در این مقاله به درمان و معرفی چند ورزش برای دیسک کمر خواهیم پرداخت. معمولاً درد در ناحیه پشت بدن و پاها بروز پیدا می‌کند. ستون فقرات ما از ۲۶ […]

ورزش گروهی- برنافیت
تاثیر ورزش گروهی در کاهش وزن سریع

یکی از مهم ترین مزایای ورزش گروهی کاهش وزن سریع است. ورزش کردن به خودی خود به همت بالایی نیاز دارد، چه برسد بخواهید آن را به تنهایی انجام دهید. اگر هر روز ورزش می کنید اما به نتیجه ای نمی رسید، شاید دلیل آن این باشد که به تنهایی ورزش می کنید. امروز برنافیت […]

موفقیت و انگیزه

راز موفقیت در رژیم لاغری
راز موفقیت در رژیم لاغری کدام است؟
31 فروردین 1400
65 بازدید

خیلی از افراد دوست دارند رژیم لاغری بگیرند و به سایز و وزن ایده آل خود برسند ولی همه در این راه موفق نمی شوند. کم نیستند افرادی که در میانه‌ی راه از  وضعیت موجود خسته شده و کار را نیمه تمام رها می‌کنند. راز موفقیت در رژیم لاغری مسائل مهمی در کاهش وزن و […]

لاغری با قانون جذب
لاغری با قانون جذب ؛ حقیقت یا دروغ؟

آیا می‌توان با قانون جذب به لاغری مورد نظر رسید؟ آیا این مسئله واقعیت دارد؟ در این مقاله قصد داریم در مورد لاغری با قانون جذب با  شما عزیزان صحبت کنیم .تا پایان مقاله با برنافیت همراه باشید. قانون جذب چیست؟ امروزه اعتقاد بر این است که با قانون جذب می‌توانیم به خواسته‌های مختلف خود […]

ورزش کودکان-موفقیت و انگیزه-برنافیت
چگونه کودکان را به ورزش تشویق کنیم؟

ورزش منظم و هدف دار فواید زیادی برای سلامت جسمی و عاطفی کودکان دارد. اما بسیاری از کودکان به دلایلی از ورزش کردن لذت نمی برند و همین موجب می شود تا این مزایا را از دست بدهند. شما نمی توانید آنها را مجبور به این کار کنید، اما می توانید زمینه هایی برایشان فراهم […]

چالش کاهش وزن- برنامه غذایی چاقی
چالش کاهش وزن ؛ 30 روز چالش خانه، کار و تفریح

متاسفانه در زندگی امروز افراد بسیار زیادی با مشکل چاقی و اضافه وزن دست و پنجه نرم می کنند. این معضل به حدی است که عده ای همیشه دنبال راه هایی سریع برای کاهش وزن می گردند. بعضی از این روش ها نه تنها موثر نیستند، بلکه سبب بیماری های مختلفی نیز می شوند. چنین […]

تغذیه

چالش کاهش وزن- برنامه غذایی چاقی
برنامه غذایی چاقی رایگان به همراه معرفی رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی
17 اردیبهشت 1400
27 بازدید

برخلاف خیلی از افراد که به دنبال رو‌ش‌هایی برای لاغری سریع هستند، عده‌ای نیز به دنبال برنامه غذایی چاقی می‌گردند که چند کیلو به وزنشان اضافه کنند تا لباس‌های مورد علاقه‌شان را بپوشند. جالب است بدانید که خلاف تصور عموم، افزایش وزن بسیار سخت‌تر از کاهش وزن است. در این مقاله می‌خواهیم در مورد عوامل […]

رژیم لاغری سریع ده روزه رایگان
رژیم لاغری سریع ده روزه رایگان

اکنون وقت آن رسیده که همت کنیم و تغییر در خودمان را آغاز کنیم و از سرزمین چاقی و اضافه وزن که پر است از افسردگی و بیماری و نگرانی به سمت سرزمین زیبای لاغری که سرشار از سلامتی و شادابی است کوچ کنیم. این رویای همه افرادی است که وزن اضافه دارند و آرزو […]

رژیم غذایی برای پرولاکتین بالا
در رژیم غذایی برای پرولاکتین بالا چه چیزهایی را باید رعایت کرد؟

  در این مقاله قصد داریم در مورد رژیم غذایی برای پرولاکتین بالا برای شما عزیزان توضیحاتی ارائه کنیم پس تا پایان مقاله با برنافیت دکتر کرمانی همراه ما باشید.   پرولاکتین چیست؟ پرولاکتین یکی از هورمونها در بدن انسان است که از غده هیپوفیز ترشح می شود و به آن لاکتوژنیک می گویند. زمانی […]

لاغری برای افراد سرد مزاج
لاغری برای افراد سرد مزاج؛ افراد سرد مزاج برای کاهش وزن چه بخورند؟

افراد با طبع سرد وسودایی معمولا لاغر هستند و کف دست و پایشان عرق میکند .در این مورد در مورد افراد سرد مزاج با شما دوستان صحبت خواهیم کرد. افراد با طبیعت سودا یا سرد مزاج معمولا افرادی حساس و وسواسی هستند. اکثرا حافظه ضعیفی دارند و در بعضی موارد چندین بار عقیده خود را […]