علائم هشدار دهنده ی سرطان معده که همراه با درد نیستند!

سرطان معده به یکی از دردناک ترین انواع سرطان معروف است، اما برای بسیاری از افراد مبتلا به این سرطان، درد، اولین نشانه ی هشدار دهنده نیست. در واقع، یکی از شایع ترین ویژگی های مرحله ی اول این سرطان این است که هیچ علامتی ندارد.

همه ی ما ممکن است هر از گاهی دچار معده درد شویم و این موضوع ممکن است ما را به شدت نگران کند. اما خوشبختانه این سرطان، یک سرطان شایع نیست و در بیشتر موارد، درد در این ناحیه دلیلی بر این سرطان نمی باشد.

بنابراین، این سرطان تا چه حدی شایع است؟ به طور متوسط از هر 111 نفر، 1 نفر ممکن است در دوره ای از زندگی خود به این سرطان مبتلا شود. این سرطان در میان مردان، شایع تر از زنان است و با افزایش سن، احتمال آن نیز افزایش می یابد. سرطان معده، یک بیماری مسری نیست، بلکه ممکن است به صورت ناپیوسته و با جهش تصادفی DNA رخ دهد. گرچه نقش جهش ژنی در ابتلا به این سرطان  بسیار نادر است، اما تنها زمانی به آزمایش نیاز است که افراد بسیاری در یک خانواده به این مشکل مبتلا شده باشند.

و اما علائم هشدار دهنده ای که باید در مورد این سرطان در نظر داشته باشید، به شرح زیر است.

مشاهده ی خون در مدفوع یا استفراغ

علائم هشدار دهنده ی سرطان معده که همراه با درد نیستند!

گرچه در بیماری کرون یا کولیت نیز فرد ممکن است خون را در مدفوع خود مشاهده کند، اما در صورت مشاهده ی چنین مشکلی، به سرعت به یک متخصص بیماری های داخلی مراجعه کنید. خون مربوط به سرطان، قهوه ای مایل به قرمز یا سیاه قیری رنگ است (دلیل آن هم این است که تحت تاثیر آنزیم های گوارشی قرار گرفته). خون موجود در استفراغ نیز قرمز روشن است و دارای بافت زبر مانندی (همانند دانه های قهوه) می باشد، چرا که تا حدی گوارش یافته است.

امری، معده، روده ی بزرگ، پانکراس و کبد، همه بخشی از سیستم گوارش هستند، بنابراین هیچ عجیب نیست که مشکلات گوارش بخش وسیعی از بدن را در برگیرد. مشکل اینجاست که وقتی این مشکل خود را به شکل هایی که انتظار ندارید نشان می دهد، ممکن است حتی احتمال ندهید که علائم نشان دهنده مشکل در سیستم گوارش است.

کاهش اشتها

علائم هشدار دهنده ی سرطان معده که همراه با درد نیستند!

برخی از افراد بسیار گرسنه هستند، اما همین که شروع به غذا خوردن می کنند، اشتهای آنها کور می شود و دیگر آن غذا برایشان جذابیتی ندارد. این عارضه، سیری زود هنگام نامیده می شود و نشانه ی دیگری برای سرطان معده است. اگر این احساس سیری متفاوت  تر از سیری همیشگی باشد، به هیچ وجه نباید آن را نادیده گرفت.

دردهای داخلی

علائم هشدار دهنده ی سرطان معده که همراه با درد نیستند!

در برخی از موارد، درد ممکن است یکی از نشانه های سرطان معده باشد، اما در بیشتر موارد درد در نتیجه ی بیماری های شکمی یا روده ای است و نه سرطان. دردهای مربوط به سرطان، مداوم و شدید هستند. در واقع، این درد، دردی نیست که یک روز به سراغ شما بیاید، دو هفته ناپدید شود و پس از مدتی دوباره به سراغتان بیاید. درد مربوط به این سرطان، یک درد مبهم و ادامه دار در قسمت میانی شکم است.

کاهش وزن بی دلیل

علائم هشدار دهنده ی سرطان معده که همراه با درد نیستند!

افراد مبتلا به دیابت نوع 1، بیماری آدیسون و کرون، ممکن است بی دلیل دچار کاهش وزن شوند. سرطان معده، عارضه ی دیگریست که به کاهش وزن بی دلیل می انجامد. اگر بدون گرفتن رژیم، دچار کاهش وزن شده اید، مراقب باشید. این کاهش وزن گاهی تدریجیست و ممکن است حتی متوجه آن نیز نشوید. البته با تغییر چند کیلویی در وزن خود جای نگرانی نیست، اما اگر این تغییر قابل توجه و بدون دلیل بود باید با پزشک خود مشورت کنید.

پیشنهاد برنافیت: ارتباط چاقی و سرطان

سوزش مداوم سر معده

علائم هشدار دهنده ی سرطان معده که همراه با درد نیستند!

سوزش سر معده، سوء هاضمه و علائم دیگر معده درد ممکن است از نشانه های اولیه ی سرطان معده باشد. این علائم، به ندرت به سرطان مربوط می شوند، اما بهتر است آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

نفخ، اسهال و یبوست

علائم هشدار دهنده ی سرطان معده که همراه با درد نیستند!

طبیعی است که اگر سرطان در معده ی شما پیشرفت کند، ایجاد نفخ می کند و حرکات روده را با مشکل مواجه می سازد. گرچه هیچ یک از این علائم مرتبط با سرطان به نظر نمی آیند، اما اگر با نشانه های دیگر همراه باشند، حتما باید به پزشک مراجعه کرد.

پیشنهاد برنافیت: تشخیص سرطان سینه

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
خانه