جایگزین های غذایی موثر برای بهبود سلامت مغز و حافظه

سبک زندگی

جایگزین های غذایی موثر برای بهبود سلامت مغز و حافظه

06 آبان 1395
2657بازدید

غذاها، محصولات خانگی و مواد مضر زیادی وجود دارند که ممکن است حافظه و سلامت ذهن شما را به خطر بیاندازند. بسیاری از این مواد به وفور و در هر مکانی یافت می شوند. باید یاد بگیریم چگونه این مواد را شناسایی کرده و از مصرف آنها بپرهیزیم چرا که کاهش مصرف آنها سلامت مغز شما را به طور چشمگیری بهبود می بخشد. البته این جایگزین های ساده به این معنا نیست که از محصولات غذایی مورد علاقه ی خود صرف نظر کنید. برای بهره بردن از مزایای سلامت ذهن، نکات زیر را به کار برید.

1- به جای شکر از استویا استفاده کنید

جایگزین های غذایی موثر برای بهبود سلامت مغز و حافظه

شیرین کننده های سالم دوست دار مغز را که از نوسان قند خون و افزایش وزن جلوگیری می کنند، شناسایی کنید.

احتمالا اگر به شما بگویم یک ماده ی سفید پودری شکل به نام شکر برای مغزتان بسیار مضر است باور نکنید. اما تحقیقات جدید نتایج تکان دهنده ای از مصرف شکر نشان می دهد. بر اساس مطالعات انجام شده در دانشکده ی علوم پزشکی دانشگاه استرالیا، یک رژیم غذایی سرشار از قند و شکر در یک هفته کافیست تا مغز شما را ملتهب و حافظه تان را دچار اختلال کند.

شکر موجب التهاب سراسر بدن به خصوص مغز می شود. مصرف قند فراوان موجب کاهش گنجایش ذهن و افزایش امواج آلفا، دلتا و تتا می شود و توانایی ذهن برای بهتر اندیشیدن را از بین می برد. مصرف آن با اختلال در یادگیری، ساختار ضعیف مغز و افسردگی نیز به طور مستقیم در ارتباط است.

استویا یا  شیرین برگ، یک گیاه طبیعی است که طعم شیرینی دارد اما دارای مولکول های قند نمی باشد. این ماده سطح قند خون را تحت تاثیر قرار نمی دهد و موجب التهاب در بدن نمی شود، در نتیجه برای سلامت مغز یک گزینه ی سالم محسوب می شود. بسته به مصرف کل گیاه یا عصاره ی مایع آن، به طور طبیعی 300 تا 1000 برابر شیرین تر از شکر است.

2- از مصرف غذاها و نوشیدنی های سرشار از اسپرتیم بپرهیزید

جایگزین های غذایی موثر برای بهبود سلامت مغز و حافظه

شیرین کننده های مصنوعی را که موجب تومور مغز و دیگر مشکلات مغزی می شوند حذف کنید.

اسپرتیم موجب افزایش بروز بیماری ها، تومور مغزی، حمله ی قلبی، افسردگی و افزایش کسالت می شود. اگر یکی از طرفداران مصرف نوشابه هستید به جای نوشابه های حاوی قند از انواع حاوی استویای آن استفاده کنید. بیشتر غذاها و محصولات رژیمی، حاوی اسپرتیم و یا شیرین کننده های مصنوعی هستند. بهتر است آنها را خریداری نکنید. غذاها و نوشیدنی های فاقد شیرین کننده را انتخاب کنید و چند قطره شیرین کننده ی طبیعی عصاره ی استویا را در آن بچکانید.

3- از مصرف مونو سدیم گلوتامات بپرهیزید

جایگزین های غذایی موثر برای بهبود سلامت مغز و حافظه

از مواد افزودنی غذایی که موجب تحریک مغز، سلول های عصبی و مرگ آن می شوند بپرهیزید.

مونوگلوتامات یا هر اسم دیگری که بر روی آن بگذارید موجب مسموم شدن مغز می شود. وقتی مردم اسم مونو سدیم گلوتامات را می شنوند به یاد غذاهای چینی می افتند. گرچه این ماده ی شیمیایی در بسیاری از رستوران های چینی سرو می شوند، اما این ماده ی مسموم کننده ی سیستم ایمنی و مغز، خود را به اشکال مختلفی در افزودنی های غذایی پنهان می کند.

مونوگلوتامات همواره در غذاهای فرآوری شده، آماده و بسته بندی شده یافت می شود حتی اگر اسم آن بر روی برچسب نباشد.

4- به جای چربی های ترانس از انواع سالم چربی ها استفاده کنید

جایگزین های غذایی موثر برای بهبود سلامت مغز و حافظه

چربی های ترانس برای تک تک سلول های بدن به ویژه، مغز شما بسیار مضر می باشند. این چربی ها طبیعی نیستند، بلکه در آزمایشگاه ها و کارخانه ها با ایجاد فرآوری های سنگین ساخته می شوند. چربی های ترانس در غشای سلولی همچون غشای سلولی مغز و اعصاب در برابر چربی های سالم مقاومت می کنند و موجب اختلال سلول های مغزی می شوند.

غشای سلولی مغز باید نفوذ پذیر باشد تا موجب کارکرد درست خواص سیال آن باشد.

بدتر اینکه افرادی که دچار کمبود اسیدهای چرب امگا 3 هستند، وقتی از چربی های ترانس استفاده می کنند، آن را 2 برابر افراد عادی جذب می کنند و مغز خود را نسبت به این چربی ها آسیب پذیرتر می کنند.

غذاهای حاوی چربی های ترانس و هیدروژنه شامل مارگارین، کراکر، نان قندی، کلوچه، روغن های گیاهی ،غذاهای فرآوری شده، سس سالاد آماده، دونات، سیب زمینی سرخ کرده و فست فودها می باشند.

جایگزین کردن این مواد غذایی با انواع سالم آن موجب سلامت مغز و ذهن شما می شود. بهتر است مصرف این غذاهای ناسالم را کمتر کنید. به جای سیب زمینی سرخ کرده که حاوی اسپرتیم و چربی های ترانس می باشد از سیب زمینی پخته شده با روغن زیتون استفاده کنید. حتی می توانید از غذاهای خانگی فاقد چربی های ترانس و مارگارین استفاده کنید.

5- برای کاهش التهاب از مصرف گوشت بپرهیزید

جایگزین های غذایی موثر برای بهبود سلامت مغز و حافظه

رابطه ی بین مصرف گوشت و التهاب برای بیشتر افراد قابل هضم نیست، اما مطالعات بسیاری از رابطه ی مستقیم این دو با هم خبر می دهند. این مطالعات بر اساس یافته های دانشمندان دانشکده ی علوم تغذیه ی دانشگاه بن آلمان کشف شده است. آنها 46 مطالعه انجام دادند تا نشانه های التهاب را با تمرکز بر روی یک ماده ی شناخته شده به نام پروتئین واکنشی C ارزیابی کنند. مطالعات دیگر نشان داده است که این پروتئین، پیشگام بیماری های مزمنی چون بیماری های قلبی می باشد.

این خبر برای هر فردی که سعی می کند یک رژیم غذایی گیاهی مبتنی بر میوه ها و سبزیجات داشته باشد خبر خوبی است. میوه ها و سبزیجات از آنجا که حاوی درشت مغذی ها هستند، نیروگاه خانگی مواد غذایی محسوب می شوند. این مواد غذایی حاوی آمینواسید، قند طبیعی برای افزایش انرژی، اسیدهای چرب و درشت مغذی هایی چون ویتامین و مواد معدنی هستند.

عدم مصرف گوشت دارای مزایای زیادی می باشد. افزودن فیبر به رژیم غذایی موجب کاهش سرطان روده ی بزرگ می شود و مصرف فیتو مغذی ها از مشکلات قلبی، انواع سرطان ها و دیابت جلوگیری می کند.

6- فلزات سنگین را از زندگی خود حذف کنید

جایگزین های غذایی موثر برای بهبود سلامت مغز و حافظه

وقتی اسم فلز را می شنوید، حتما به یاد ماهیتابه و قابلمه، ماشین و کامیون و تیرچه می افتید، اما کمتر ممکن است به یاد فلزات موجود در مغز بیافتید. همچنین وقتی نوبت به فلزات می رسد، احتمالا آخرین جایی که خواهان آن هستید مغز شماست.

فلزات سنگین، یک خطر جدی برای سلامت بدن و مغز محسوب می شود پس بهتر است از استعمال فلزاتی چون آلومینیوم، کادمیوم، مس، سرب و جیوه خودداری کنید.

تولید آهن و فولاد، کادمیوم را به محیط زیست و آب آشامیدنی ما پخش می کند اما فیلتر آب می تواند فلزات سنگین آسیب رسان مغز را در عرض چند ثانیه از بین ببرد. وقتی از یک سیستم یا پارچ تصفیه ی آب استفاده می کنید بهتر است، یک تحلیل آزمایشگاهی بر روی آن انجام دهید تا نشان دهد آیا این سیستم تصفیه، کادمیوم، آلومینیوم، سرب و جیوه را از بین برده است یا نه.

7- برای حذف آلومینیوم های آسیب رسان به مغز از آنتی اسیدها بپرهیزید

جایگزین های غذایی موثر برای بهبود سلامت مغز و حافظه

برای جلوگیری از سوء هاضمه، پیش از مصرف قرص های آنتی اسید باید در نظر داشته باشید که بیشتر آنها حاوی میزان بالایی از آلومینیوم هستند. آلومینیوم یک فلز سنگین نیست اما دارای آثار مخربی برای مغز است. گرچه رابطه ی بین آلومینیوم و بیماری های مغز همچنان چالش برانگیز است، اما برخی از مطالعات نشان می دهد که تجمع آلومینیوم در بدن موجب آلزایمر می شود.

گرچه برخی از محققان درصدد این هستند که رابطه ی آلومینیوم با بیماری های مغز را دریابند، اما در هر صورت باید کمتر در معرض فلزهای سمی قرار بگیرید. یکی از آسان ترین روش ها در این مورد، قطع مصرف آنتی اسیدهاست. بیشتر فرآورده های آنتی اسید که موجب سوء هاضمه می شود، حاوی آلومینیوم بالایی می باشد.

8- از خوشبوکننده های شیمیایی بپرهیزید

جایگزین های غذایی موثر برای بهبود سلامت مغز و حافظه

وقتی صحبت از خوشبوکننده ها می شود، نام بیش از 500 ماده ی شیمیایی به میان می آیند. خوشبوکننده ها در بسیاری از محصولات استفاده می شوند و تنها مختص عطر و اودکلن نیستند. آنها در خوشبو کننده های هوا، دئودورانت ها، لوازم آرایشی، نرم کننده ها، مواد شوینده، شمع و بسیاری از مکان های دیگر استفاده می شوند. سازندگان این محصولات به دلیل اسرار تجارت ملزم به لیست کردن آنها در لیبل محصولات خود نیستند.

تمام محصولات معطر دارای فرمول یکنواختی نیستند. انواع برندهای تجاری عطر و اودکلن از مواد شیمیایی مصنوعی ساخته شده اند. حتی بسیاری از محصولات طبیعی حاوی مواد شیمیایی مصنوعی می باشند. بنابراین خواندن فهرست روی محصولات اهمیت زیادی دارد، بدین معنا که اگر لیست مواد تشکیل دهنده بر روی آنها نبود، بدانید که سازنده ی محصول حتما چیزی را از شما پنهان کرده است.

9- سعی کنید کمتر از نرم کننده های پارچه استفاده کنید

جایگزین های غذایی موثر برای بهبود سلامت مغز و حافظه

پیش از اینکه از نرم کننده ها استفاده کنید باید بگویم که این محصولات دارای مواد مسموم کننده ای چون کلروفرم، اتانول و اتیل استات هستند که برای مغز بسیار مضر است. اما سوال اینجاست که چه موادی را باید جایگزین آنها کرد؟ بسیاری از فروشگاه های غذای سالم، محصولات طبیعت دوستی را به شما معرفی می کنند. آنها توپ های خشک کننده ای را نیز به شما ارائه می دهند که از چروک شدن لباس ها جلوگیری می کند. استفاده از نصف فنجان جوش شیرین یا یک دوم فنجان سرکه ی سفید، قبل از شستشوی لباس ها برای نرم کردن آنها بسیار مفید است.

10- برای تعادل بهتر مغز از خوشبو کننده های هوا و دئودورانت ها بپرهیزید

جایگزین های غذایی موثر برای بهبود سلامت مغز و حافظه

بهتر است قبل از استفاده از خوشبو کننده های هوا، اتومبیل و شمع های معطر در کار خود تجدید نظر کنید. اگر از آثار مضر آن خبر داشتید، حتما شوکه می شدید. در یکی از مطالعات نشان داده شد که 86 درصد از خوشبوکننده های هوا حاوی فتالات های بسیار مضر می باشند. فتالات ها به عنوان نرم کننده های پلاستیک، عوامل ضد کف اسپری ها، وینیل موجود در اسباب بازی بچه ها، اتومبیل، آفت کش ها، لوازم آرایشی و خوشبوکننده ها به کار می روند. فتالات موجب اختلال هورمون ها، اختلالات باروری، اشکال در حافظه، یادگیری و سلامت مغز می شود.

سعی کنید از مصرف این مواد خوشبوکننده بپرهیزید. حتی بسیاری از محصولات طبیعی و غیر معطر از مواد اضافی استفاده می کنند تا نقابی بر روی این بوها بگذارند. هر چه می توانید از مصرف آنها در خانه یا محل کار خود بپرهیزید و به تبلیغات مضحکی که از عدم آثار منفی آن صحبت می کنند، اهمیت نمی دهد.

کاری از گروه محتوای برنافیت

دیدگاهتان را بنویسید

شاید این مطالب هم برای شما جذاب باشد …

سبک زندگی

دیابت نوع 2
علائم دیابت و تاثیر آن بر دفع ادرار
24 اردیبهشت 1400
25027 بازدید

بسیاری از مردم علائم دیابت را نادیده میگیرند و زمانی که متوجه می شوند به دیابت یا علائم پیش دیابت مبتلا هستند، شگفت زده می شوند. در حالیکه برای یک چک آپ ساده یا کمر درد و خستگی مفرط نزد پزشک می روند، با کمال تعجب خبرهای بدی در مورد بالا بودن قند خونشان را […]

عید فطر
عید فطر و هرآنچه که باید در مورد آن بدانید!

عید فطر یک جشن مذهبیست که مسلمانان هر ساله در پایان ماه رمضان آن را در سراسر دنیا جشن می‌گیرند. بعد از یک ماه روزه و عبادت، مسلمانان در این روز دور هم جمع می‌شوند و نماز عید فطر را اقامه می‌کنند. آنها می‌دانند که در روز عید فطر مجاز به گرفتن روزه نیستند. با […]

لاغری سنتی
لاغری سنتی ؛ آیا با طب سنتی می‌توان لاغر شد؟

طب سنتی و لاغری سنتی در واقع همان جنبه دیگری از مسائل پزشکی ولی در دانش و علم سنتی می‌باشد که قبل از طبابت مدرن به وجود آمده است. سازمان بهداشت جهانی who طب سنتی را این‌گونه معرفی می‌کند. مجموعه‌ای از علوم و مهارت‌ها که پایه و اساس آن باورها و تجربه‌های بومی فرهنگ‌های مختلف […]

افزایش وزن بعد از عمل جراحی
معجزه لاغری شکم؛ چگونه چربی‌های شکم را نابود کنیم؟

امروزه یکی از دغدغه‌های ما مخصوصا خانم‌ها لاغری شکم و داشتن شکمی صاف و بدون برجستگی است و برای این تناسب اندام تمام تلاشمان را می‌کنیم. ورزش می‌کنیم، از داروهای گیاهی گوناگون استفاده می‌کنیم، رژیم غذایی می‌گیریم و … در این مقاله می خواهیم در مورد لاغری شکم و راه‌های گوناگون برای رسیدن به آن […]

زیبایی

چاقی صورت
بهترین و سریع‌ترین روش‌ها برای چاقی صورت
26 اردیبهشت 1400
9 بازدید

وقتی صورت پر و به اصطلاح چاق است، صورت جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر می‌رسد. روش‌های متفاوتی برای پر کردن و چاقی صورت وجود دارد. همانطور که می‌دانید صورت افتاده و شل نشان دهنده عدم سلامتی بدن است. در این مقاله می خواهیم در مورد روش‌های طبیعی و خانگی چاقی صورت برای شما عزیزان مطالبی […]

صاف کردن موها
انواع روش های صاف کردن مو کدامند؟

برای اینکه موهای خود را صاف کنیم روش های متفاوتی وجود دارد، که شامل روشهای دائمی و نیمه دائمی شیمیایی و غیرشیمیایی می‌شود. در این مقاله به انواع روشهای صاف کردن مو، بهترین روش صافی، تفاوت کراتینه با صافی مو و همچنین مراقبت‌های بعد از کراتینه کردن مو اشاره می‌کنیم. برای صافی مو روش‌های دائمی […]

رفع تیرگی زانو
بهترین روش برای رفع تیرگی زانو

اگر رنگ آرنج و زانوهایتان نسبت به جاهای دیگربدنتان تیره تر است و اگر شلوارک یا بلوز آستین کوتاه میپوشید و تیرگی زانو یا آرنجتان توجه شما را جلب میکند نگران نباشید و تا پایان مقاله ما را همراهی کنید. تیرگی زانو معمولا به دلیل تجمع سلولهای مرده پوست و جمع شدن بیش از حد […]

فرنچ ناخن
آموزش فرنچ ناخن در خانه

فرنچ ناخن در واقع همان مرتب کردن یا آرایش ناخن است که به روشهای مختلف صورت می‌گیرد. در این مقاله در مورد فرنچ ناخن به اطلاعات بیشتری دست پیدا میکنید . کلمه فرنچ در واقع همان معنی فرانسوی را دارد و فرنچ ناخن یعنی آرایش ناخن به روش فرانسوی. با برنافیت همراه باشید. اکثر مردم […]

ورزش و تناسب اندام

بهترین تمرین ورزشی برای رهایی از بازو های شل و افتاده - برنافیت
3 تمرین ورزشی موثر برای رهایی از بازوهای شل و افتاده
01 فروردین 1400
1211 بازدید

پیری و افزایش وزن، دو عامل اصلی در از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست و شل شدن بازو ها می باشند. همراه با یک برنامه ی غذایی سالم و ورزش به منظور کاهش وزن، تمرین های مقاومتی همچون دایموند پوش آپ، دیپ با نیمکت و کیک بک عضلات سه سر برای سفت کردن بازو بسیار […]

ورزش برای افراد لاغر
ورزش برای افراد لاغر

افراد لاغر معمولاً تمایل بدنشان به سمت سوزاندن کالری بیشتر می‌باشد. این افراد متابولیسم بدنی بالایی دارند.افراد لاغر برای اینکه بدنی عضلانی داشته باشند، برای به دست آوردن ماهیچه و افزایش وزن باید فعالیت بیشتری انجام دهند. در مقاله‌ای که پیش رو داری در مورد ورزش برای افراد لاغر با شما دوستان مسائلی را مطرح […]

ورزش برای دیسک کمر
از علائم تا بهترین ورزش‌ برای دیسک کمر

دیسک  کمر در واقع عارضه ای است که با فشار زیاد روی عضلات یا ضعیف شدن عضلات کمر در اثر عوامل مختلف به وجود می‌آید. در این مقاله به درمان و معرفی چند ورزش برای دیسک کمر خواهیم پرداخت. معمولاً درد در ناحیه پشت بدن و پاها بروز پیدا می‌کند. ستون فقرات ما از ۲۶ […]

ورزش گروهی- برنافیت
تاثیر ورزش گروهی در کاهش وزن سریع

یکی از مهم ترین مزایای ورزش گروهی کاهش وزن سریع است. ورزش کردن به خودی خود به همت بالایی نیاز دارد، چه برسد بخواهید آن را به تنهایی انجام دهید. اگر هر روز ورزش می کنید اما به نتیجه ای نمی رسید، شاید دلیل آن این باشد که به تنهایی ورزش می کنید. امروز برنافیت […]

موفقیت و انگیزه

راز موفقیت در رژیم لاغری
راز موفقیت در رژیم لاغری کدام است؟
31 فروردین 1400
65 بازدید

خیلی از افراد دوست دارند رژیم لاغری بگیرند و به سایز و وزن ایده آل خود برسند ولی همه در این راه موفق نمی شوند. کم نیستند افرادی که در میانه‌ی راه از  وضعیت موجود خسته شده و کار را نیمه تمام رها می‌کنند. راز موفقیت در رژیم لاغری مسائل مهمی در کاهش وزن و […]

لاغری با قانون جذب
لاغری با قانون جذب ؛ حقیقت یا دروغ؟

آیا می‌توان با قانون جذب به لاغری مورد نظر رسید؟ آیا این مسئله واقعیت دارد؟ در این مقاله قصد داریم در مورد لاغری با قانون جذب با  شما عزیزان صحبت کنیم .تا پایان مقاله با برنافیت همراه باشید. قانون جذب چیست؟ امروزه اعتقاد بر این است که با قانون جذب می‌توانیم به خواسته‌های مختلف خود […]

ورزش کودکان-موفقیت و انگیزه-برنافیت
چگونه کودکان را به ورزش تشویق کنیم؟

ورزش منظم و هدف دار فواید زیادی برای سلامت جسمی و عاطفی کودکان دارد. اما بسیاری از کودکان به دلایلی از ورزش کردن لذت نمی برند و همین موجب می شود تا این مزایا را از دست بدهند. شما نمی توانید آنها را مجبور به این کار کنید، اما می توانید زمینه هایی برایشان فراهم […]

چالش کاهش وزن- برنامه غذایی چاقی
چالش کاهش وزن ؛ 30 روز چالش خانه، کار و تفریح

متاسفانه در زندگی امروز افراد بسیار زیادی با مشکل چاقی و اضافه وزن دست و پنجه نرم می کنند. این معضل به حدی است که عده ای همیشه دنبال راه هایی سریع برای کاهش وزن می گردند. بعضی از این روش ها نه تنها موثر نیستند، بلکه سبب بیماری های مختلفی نیز می شوند. چنین […]

تغذیه

چالش کاهش وزن- برنامه غذایی چاقی
برنامه غذایی چاقی رایگان به همراه معرفی رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی
17 اردیبهشت 1400
27 بازدید

برخلاف خیلی از افراد که به دنبال رو‌ش‌هایی برای لاغری سریع هستند، عده‌ای نیز به دنبال برنامه غذایی چاقی می‌گردند که چند کیلو به وزنشان اضافه کنند تا لباس‌های مورد علاقه‌شان را بپوشند. جالب است بدانید که خلاف تصور عموم، افزایش وزن بسیار سخت‌تر از کاهش وزن است. در این مقاله می‌خواهیم در مورد عوامل […]

رژیم لاغری سریع ده روزه رایگان
رژیم لاغری سریع ده روزه رایگان

اکنون وقت آن رسیده که همت کنیم و تغییر در خودمان را آغاز کنیم و از سرزمین چاقی و اضافه وزن که پر است از افسردگی و بیماری و نگرانی به سمت سرزمین زیبای لاغری که سرشار از سلامتی و شادابی است کوچ کنیم. این رویای همه افرادی است که وزن اضافه دارند و آرزو […]

رژیم غذایی برای پرولاکتین بالا
در رژیم غذایی برای پرولاکتین بالا چه چیزهایی را باید رعایت کرد؟

  در این مقاله قصد داریم در مورد رژیم غذایی برای پرولاکتین بالا برای شما عزیزان توضیحاتی ارائه کنیم پس تا پایان مقاله با برنافیت دکتر کرمانی همراه ما باشید.   پرولاکتین چیست؟ پرولاکتین یکی از هورمونها در بدن انسان است که از غده هیپوفیز ترشح می شود و به آن لاکتوژنیک می گویند. زمانی […]

لاغری برای افراد سرد مزاج
لاغری برای افراد سرد مزاج؛ افراد سرد مزاج برای کاهش وزن چه بخورند؟

افراد با طبع سرد وسودایی معمولا لاغر هستند و کف دست و پایشان عرق میکند .در این مورد در مورد افراد سرد مزاج با شما دوستان صحبت خواهیم کرد. افراد با طبیعت سودا یا سرد مزاج معمولا افرادی حساس و وسواسی هستند. اکثرا حافظه ضعیفی دارند و در بعضی موارد چندین بار عقیده خود را […]