اشتباهات مربوط به آماده کردن غذا که باعث اضافه وزن می شود

اگر در هنگام انتخاب غذاها، از گزینه های سالم استفاده نکنید، قطعا دچار اضافه وزن خواهید شد. اما به جز این گزینه، گاهی اشتباهاتی که در هنگام درست کردن و تهیه غذا انجام می دهید نیز منجر به اضافه وزن می شود.

ناخنک زدن های بیش از حد به غذا

اشتباهات مربوط به آماده کردن غذا که باعث اضافه وزن می شود - تغذیه - برنافیت

کمی ناخنک زدن به غذا در هنگام تهیه ی آن، کاملا طبیعی است، اما باید میزان غذایی را که در طول هفته به آن ناخنک می زنید و می چشید در نظر بگیرید. اگر نمی توانید بدون ناخنک زدن های بیش از حد غذا درست کنید، بهتر است در هنگام تهیه ی آن، آدامس بجوید و هرگز در هنگامی که به شدت گرسنه هستید به درست کردن غذا نپردازید.

حذف سبزیجات

اشتباهات مربوط به آماده کردن غذا که باعث اضافه وزن می شود - تغذیه - برنافیت

حتی غذاهایی که برای کاهش وزن خود استفاده می کنید نیز باید سرشار از مواد مغذی باشند. اما متاسفانه بیشتر ما به سراغ مرغ و پاستا می رویم و از مصرف سبزیجات غافل می مانیم. هر غذایی باید شامل 50 درصد میوه و سبزیجات باشد. اگر به کلم بروکلی بخارپز علاقه ای ندارید، آن را به هر شکلی که دوست دارید مصرف کنید. می توانید به پاستای خود انواع و اقسام سبزیجات را اضافه کنید. سبزیجات حاوی فیبر هستند و شما را برای مدت طولانی سیر نگه می دارند.

 

مصرف حجم غذایی نامناسب

اشتباهات مربوط به آماده کردن غذا که باعث اضافه وزن می شود - تغذیه - برنافیت

این موضوع از هر دو طرف مورد بررسی است. اگر غذای شما بیش از اندازه کم باشد و شما را سیر نگه ندارد، ممکن است موجب شود بیشتر به سراغ شیرینی جات بروید. از طرف دیگر مصرف بیش از حد غذا نیز گزینه ی خوبی محسوب نمی شود. سعی کنید در هر وعده ی غذایی ترکیبی از کربوهیدرات های کامل، پروتئین بدون چربی و چربی های سالم مصرف کنید.

 

عدم مصرف میان وعده

اشتباهات مربوط به آماده کردن غذا که باعث اضافه وزن می شود - تغذیه - برنافیت

اگر تنها وعده های اصلی را مصرف می کنید و میان وعده ها را حذف می کنید، باید بدانید که این موضوع موجب اضافه وزن شما خواهد شد. در میان وعده های خود نیز سعی کنید از سیب، پنیر، موز، بادام، ماست چکیده و میوه های خشک استفاده کنید. مصرف میان وعده ها موجب جلوگیری از پرخوری در شما می شود.

تهیه ی غذاهای تکراری

اشتباهات مربوط به آماده کردن غذا که باعث اضافه وزن می شود - تغذیه - برنافیت

انجام کارهای تکراری موجب خستگی انسان می شود. این موضوع در مورد غذا نیز صدق می کند. وقتی غذاها تکراری شوند، شما را خسته می کنند. برای پیشگیری از این کار می توانید به وعده های غذایی خود کمی تنوع ببخشید. سعی کنید در این تنوع از گزینه های سالم تر همچون سبزیجات و میوه ها استفاده کنید.

مصرف بیش از حد سس ها و مارینادها

اشتباهات مربوط به آماده کردن غذا که باعث اضافه وزن می شود - تغذیه - برنافیت

مصرف کمی از این مواد مشکل زا نیست، اما این سس ها اغلب حاوی سدیم، قند و کالری زیادی هستند. علاوه بر آن، نمی توان آنها را برای مدت زیادی در یخچال نگه داشت چرا که به سرعت فاسد می شوند، بنابراین در مصرفشان نباید به هیچ وجه زیاده روی کرد.

[buttontag] آموزش آداب غذا خوردن در میهمانی ها[/buttontag]

8 اشتباه غذایی که حتی افراد سالم نیز مرتکب می شوند!

پرخوری و عدم تحرک، تنها عاملان افزایش وزن نیستند، بلکه این، عادت های غذایی اشتباه هستند که به اضافه وزن و چاقی منجر می شوند. عدم خواب کافی، مصرف هله هوله، عدم مصرف صبحانه، نشخوارهای شبانه، سریع غذا خوردن و تماشای تلویزیون در هنگام خواب را فراموش کنید تا بتوانید وزن خود را کاهش دهید.

این تنها عدم اراده و مسائل وابسته به آن نیست که موجب پر خوری و افزایش وزن ما می شوند. گاهی اوقات، این عادت های بد هستند که بدون آنکه بفهمیم منجر به اضافه وزن ما می گردند. حتی گاهی تنها یک عادت غذایی غلط منجر به افزایش بیش از حد وزن می شود. بدترین موضوع این است که حتی گاهی متوجه نمی شوید چه بلایی بر سر خود می آورید.

گاهی اوقات ما کارهایی انجام می دهیم که برنامه ی غذایی و فواید مواد مغذی مصرفی مان را کاهش می دهد. این اشتباهات دامنه ی وسیعی را فرا می گیرد، گاهی ممکن است مربوط به آبمیوه ای باشد که هنگام صبح می نوشید یا مربوط به صبحانه ای باشد که از خوردن آن صرف نظر می کنید. در این جا به 8 اشتباه غذایی که هر کسی ممکن است مرتکب شود، اشاره شده است.

اولین اشتباه غذایی: استفاده از شیر بادام آماده

8 اشتباه غذایی - شیر - برنافیت

استفاده از شیر لبنی به جای شیر بادام یک گزینه ی خوب است، اما همه ی شیرهای خالص به طور یکسان تهیه نمی شوند. بسیاری از شیر بادام های بسته بندی شده به اندازه ی شیرهای لبنی عملیات فرآوری بر رویشان انجام شده و در آنها از مواد نگه دارنده، قندها، ویتامین ها و مواد معدنی مصنوعی استفاده شده است. به جای آنکه شیر بادام را از بیرون بخرید، در خانه ی خود تهیه کنید. برای این کار برای هر لیوان شیر، یک سوم فنجان بادام پودر شده اضافه کنید. هر چه میزان بادام بیشتر باشد، میزان فیبر و ویتامین E دریافتی آن نیز بیشتر خواهد بود.

دومین اشتباه غذایی: نوشیدن آب میوه های سرشار از میوه

8 اشتباه غذایی - آب میوه - برنافیت

اسموتی ها و آب میوه هایی که با میوه های مختلف تهیه شده اند، سرشار از قند می باشند. برخی از آنها حاوی 22 تا 30 گرم قند هستند که معادل 6 قاشق چایخوری می باشد. برای دریافت یک ماده ی مغذی به دنبال گزینه هایی باشید که تنها از یک میوه تهیه شده و بقیه ی مواد تشکیل دهنده ی آن از سبزیجات تشکیل شده باشد.

شکم شما گاهی نیاز به استراحت دارد. این اسموتی سبز رنگ خوشمزه می تواند به سلامت روده ها کمک کند.

سومین اشتباه غذایی: عدم مصرف غذا پیش از ورزش

8 اشتباه غذایی - ورزش - برنافیت

رفتن به باشگاه در صبح خیلی زود بسیار سخت است، اما گرسنه ماندن پیش از رفتن به باشگاه این کار را سخت تر نیز می کند. از این به بعد سعی کنید ساعت خود را پیش از رفتن به باشگاه برای 15 دقیقه زودتر تنظیم کنید تا زمان کافی برای خوردن صبحانه داشته باشید. بدن شما نیاز به سوخت دارد و اگر سوخت کافی به بدن نرسد، از مواد معدنی و مغذی برای تامین این سوخت استفاده می کند. نخوردن غذا پیش از ورزش بدن شما را در حالت جنگ و گریز قرار می دهد. برای صبحانه می توانید از یک تخم مرغ آب پز، سیب زمینی شیرین یا یک تکه مرغ استفاده کنید.

چهارمین اشتباه غذایی: عدم مصرف غذا

8 اشتباه غذایی - خستگی - برنافیت

صرف نظر از زمان، رفتن به باشگاه بدون غذا بدن شما را در یک پاسخ جنگ و گریز گرفتار می کند. بدن طبق روتین ها به غذا خوردن عادت می کند، در نتیجه در زمان خاصی از روز به غذا نیاز پیدا خواهید کرد. البته وعده های کوچک برای هضم بهتر، از رو به رو کردن بدن با حجم وسیعی از غذاها پیش از ورزش است.

پنجمین اشتباه غذایی: پخت و پز با روغن های ناسالم

8 اشتباه غذایی - پختن غذا - برنافیت

اگر می خواهید حداکثر فواید را از مواد غذایی ببرید، ببینید چه روغنی در وعده ی غذایی خود استفاده می کنید. بسیاری از روغن های اسپریی حاوی مواد شیمیایی هستند، بنابراین بهتر است آنها را با روغن نارگیل، روغن آووکادو و حتی روغن های حیوانی جایگزین کنید. این روغن ها سرشار از مواد مغذی و ضد التهابی هستند.

ششمین اشتباه غذایی: استفاده از میان برهای پروتئینی

8 اشتباه غذایی - برگر سبزیجات - برنافیت

افراد گیاهخوار ممکن است پروتئین کافی دریافت نکنند. برخی از افراد برای دریافت پروتئین از برگر سبزیجات استفاده می کنند، اما بسیاری از آنها حاوی سویاهای اصلاح شده ی ژنتیکی می باشند. اما گوشت خواران نیز از قاعده ی عدم دریافت پروتئین کافی مستثنی نیستند. از گوشت دام علف خوار استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید پروتئینی که مصرف می کنید، فاقد هورمون است.

هفتمین اشتباه غذایی: سم زدایی بدن با آب میوه و سوپ

8 اشتباه غذایی - آب میوه - برنافیت

برای سم زدایی بدن با آب میوه و سوپ به زمان و مکان خاصی نیاز است. بهتر است تنها افراد سالم از این روش استفاده کنند، چرا که در غیر این صورت بدن شما به سرعت سم زدایی خواهد کرد. در چنین مواردی می توانید از سم زدایی بدن با غذاهای کامل استفاده کنید.

[buttontag]سوپ های رژیمی برای پیش غذا[/buttontag]

اما اگر در یک وضعیت روانی سالم به سر می برید و تنها می خواهید برای بدن خود سم زدایی بهاره انجام داده باشید، این رژیم را به سه تا پنج روز محدود کنید و در آن از سبزیجات بیشتر و قند کمتری استفاده کنید.

هشتمین اشتباه غذایی: استفاده از سس های کم چرب بر روی سالاد

8 اشتباه غذایی - سالاد سبزیجات - برنافیت

سالاد، یک گزینه ی سالم است و خراب کردن آن با یک سس خامه ای و غلیظ اشتباه است، اما جایگزین کردن این سس با یک سس کم چرب راه حل مناسبی نیست. این سس ها حاوی قند و تثبیت کننده های فرآوری شده هستند. بهتر است به جای سس به طور کلی از روغن زیتون و لیمو استفاده کنید. می توانید با استفاده از روغن زیتون، خردل و آووکادو نیز یک سس خانگی تهیه کنید.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
رژیم فستینگ
خانه