آداب غذا خوردن؛ میزبان ها و میهمان ها بخوانند

چه برای صرف غذا به رستوران دعوت شده باشید و چه به یک میهمانی رفته باشید، یک سری آدابی است که همواره باید آن را رعایت کنید. باید بدانید که سر میز و سفره چه رفتاری کنید که معاشرت شیرین تر باشد.

آداب غذا خوردن و نکاتی که باید قبل و بعد از غذا خوردن رعایت شود

در زمان قدیم گفته‌ شده است که نباید سر سفره صحبت کرد و بیش از اندازه از نوشیدنی و آب مصرف نکنید، قاشق و چنگال خود را به درستی در دستان خود بگیرید و… اما می‌دانید برای بالا بردن شخصیت و ارتقا روند غذا خوردن باید چه مواری را رعایت کرد؟

میهمان‌ها بخوانند

۱. آداب پیش از غذا 

اگه به صرف صبحانه، عصرانه، شام و نهار دعوت شده‌اید باید به میزبان اطلاع دهید که دعوت او را پذیرفته‌اید یا نه! به دلیل این‌که باید بداند که تعداد مهمان‌های او چند نفر است. اگر قصد دارید با خودتان مهمان ببرید باید با صاحب خانه این موضوع را مطرح کنید و سعی کنید هنگامی که به مهمانی دعوت می‌شوید با خودتان گل، گلدون، شیرینی، شکلات و سوپ ببرید.

اگر برای صاحب خانه شیرینی می‌برید توقع این را نداشته باشید با همان شیرینی از شما پذیرایی کند به دلیل این‌که شاید او تدارک خاصی برای شما دیده است و هدیه شما در برنامه‌ی تدارک او نباشد.

۲. هنگام غذا خوردن صحبت نکنید

حتی یک بار هم که شده، از خود در هنگام غذا خوردن و صحبت کردن فیلم بگیرید. نگاه کردن به خود در حال غذا خوردن به شما کمک می‌کند که خود را از بیرون بنگرید و ببینید چه نکات بدی در غذا خوردن شما است که باید آن را ترک کنید.

۳. از دستمال سفره استفاده کنید

به خاطر داشته باشید که دستمال سفره برای شما تهیه شده است. برای این‌که غذا یا سس را روی صورت یا شلوار خود نریزید. حتی می‌توانید باقی مانده‌های غذا را بر روی آن‌ها ریخته، به راحتی تا کرده و دور بریزید.

استفاده از دستمال سفره هنگام میل کردن غذا

۴. به سرعت شروع به غذا خوردن نکنید

بهتر است، ۲۰ دقیقه دیرتر از دیگران غذا بخورید تا اینکه ۵ دقیقه زودتر از آن‌ها شروع به غذا خوردن کنید. افراد و موقعیت‌های مختلف، آداب گوناگونی دارند. اما رسم ادب این است که تا همه بر سر سفره حاضر نشده و میزبان قاشق خود را برنداشته، شروع به خوردن غذا نکنید.

۵. ظروف را به ترتیب بگذارید

به طور کلی بهتر است ترتیب قرار دادن ظروف به این شکل باشد: چنگال در سمت چپ، یک بشقاب در وسط، سپس یک چاقو و در آخر یک قاشق در سمت راست.

۶. تنها از ظروفی استفاده کنید که به آن‌ها نیاز دارید.

ظروف غذا خوری زیادی بر روی میز هست که ممکن است همه‌ی آن‌ها در یک وعده‌ی غذایی کاربرد نداشته باشد. بهتر است تنها از ظروفی استفاده کنید که به کارتان می‌آید. این کار موجب می‌شود که ظروف زیادی کثیف نشوند.

۷. میزبان را دنبال کنید

اگر نمی‌دانید دقیقا در میهمانی‌ها چه کاری باید انجام دهید، تنها کافی است میزبان را دنبال کنید. این کار شما را با آداب میهمانی میزبان هماهنگ میسازد.

۸. گوشی تلفن خود را کنار بگذارید

این موضوع یک مسئله‌ی بسیار واضح است، تنها زمانی می‌توانید گوشی خود را در هنگام غذا با خود همراه داشته باشید که یک قرار کاری دارید. البته همچنان نباید مدام به آن نگاه کنید. به طور کلی، اگر با افرادی که به آن‌ها اهمیت می‌دهید، در یک موقعیت اجتماعی خاص هستید، سعی کنید حتی الامکان گوشی خود را کنار بگذارید.

البته هر فردی ممکن است نیاز به چک کردن گوشی یا پاسخ دادن به آن باشد، تنها در همین مورد از جمع خارج شوید و به تلفن خود پاسخ دهید.

استفاده نکردن از گوشی هوشمند خود هنگام غذا خوردن

۹. برای گفت و گوی خود زمان تعیین کنید

اگر درست در زمانی که لقمه در دهان خود گذاشتید، فردی با شما صحبت کرد، به آرامی لبخند بزنید (البته با لب‌های بسته) و سپس با حرکات دست منظور خود را برسانید. به هیچ وجه در قورت دادن لقمه عجله نکنید، چرا که این کار همه چیز را خراب تر می‌کند.

۱۰. بشقاب خود را تا حد امکان تمیز نگه دارید

سعی کنید از یک سمت بشقاب خود غذا میل کنید نظم در خوردن غذا را فراموش نکنید.

۱۱. به جایگذاری غذا‌ در بشقاب خود دقت کنید

اگر بشقاب جداگانه برای قرار دادن استخوان ماهی ندارید باید از سمت چپ در بالای بشقاب خود استفاده کنید. استخوان ماهی و یا هسته لیموترش باید در کنار هم سمت چپ بالای بشقاب قرار دهید ولی سس و کره خود را پایین در سمت راست بشقاب خود جایگزین کنید.

۱۲. از یک سمت لیوانتان نوشیدنی را بنوشید

حواستان را جمع کنید که حتما از یک سمت مشخصی نوشیدنی خود را میل کنید. این توصیه برای خانم‌ها است به دلیل این‌که هربار یک جرعه از آب که میل کنند ممکن است رژلب روی لیوان باقی بماند و به همین دلیل هر بار نوشیدن آب آثار رژلب روی لیوان می‌ماند و این موضوع خوشایند نیست.

باقی مانده رژی لب گوشه لیوان

۱۳. سرویس بهداشتی رفتن خود را اعلائم نکنید

هرگز دور میز بلند اعلائم نکنید که می‌خواهید سرویس بهداشتی بروید.

۱۴. از خلال دندون و مسواک بعد از غذا استفاده کنید

در پایان خوردن غذا باید دندان‌ها را خلال کرده و مسواک بزنید.

۱۵. غذای خود را خوب بجوید

سعی کنید غذای خود را به خوبی بجوید. این کار باعث تحریک بیشتر مرکز احساس سیری در هیپوتالاموس مغز می‌شود و از پرخوری و چاقی پیشگیری می‌کند. هم‌چنین موجب ترشح کامل غدد بزاقی و در نتیجه هضم بهتر غذا و ضدعفونی شدن فضای دهان می‌شود.

توصیه‌های تکمیلی

 • سعی کنید روی میز خم نشوید و آرنج‌های خود را موقع غذا خوردن روی میز پهن نکنید.
 • سر سفره باید سر صحبت را باز کنید و با تمامی مهمان‌ها ارتباط داشته باشید.
 • به طریقه دست گرفتن چاقو، چنگال و قاشق خود دقت کنید.
 • از دستمال سفره باید استفاده کنید.
 • هنگامی فرودادن لقمه، سعی کنید آب بنوشید و با دهن پر نباید آب یا هر نوشیدنی دیگه بنوشید.
 • دست خود را سر سفره دراز نکنید و از دیگران درخواست کمک بگیرید.
 • از هر غذایی بیش زا حد نکشید. سعی کنید مقداری کیک یا دسر روی میز بردارید و در صورت نیاز دوباره تکه‌ای دیگر بردارید.

نکات آداب غذا خوردن برای کودکان 

باید از کودکی آداب غذا خوردن را به فرزندان خود یاد دهید. اگر کودک شما در کودکی با آداب غذا خوردن آشنا باشد در بزرگسالی در هر موقعیتی باشد به درستی برخورد می‌کند.

۱. مرتب بودن و شستن دست‌ها 

قبل از شروع غذا باید دست‌ها شسته شود و شستن دست بزرگ و کوچک نمی‌شناسد. هنگامی که فرزند شما مرتب سر میز و یا سفره باشد و قبل از غذا دست‌های خود را بشوید، این نشان می‌دهد که به میزبان خود احترام گذاشته است و برای او احترام قائل شده است.

شستن دست کودکان قبل و بعد از غذا

۲. منتظر ماندن برای بقیه افراد و مهمان‌ها 

حتما به فرزندان خود یاد دهید قبل از دیگران غذا نکشند و شروع به غذا خوردن نکنند. همه‌ی افراد باید دور میز جمع شده باشند و در نهایت شروع به غذا خوردن کنند.

۳. استفاده از کلمات مودبانه

فرزندان شما باید بدانند که وقتی سر سفره از فردی درخواست چیزی مثل نمکدان یا آب می‌کنند باید از کلمات مودبانه استفاده کنند. این برخورد کودک شما نشان می‌دهد که بسیار مودب است و تربیت این فرزند باعث افتخار خانواده می‌شود.

۴. نظر ندادن درمورد ایراد‌های غذا

میزبان برای غذا تدارک زیادی دیده است. نباید سر سفره درمورد کیفیت غذا گفته شود. باید به فرزندان خود یاد دهید که درمورد کیفیت غذا سر سفره صحبتی نکنند و تنها باید از میزبان تشکر کنند.

۵. برداشتن لقمه کوچک

با آرامش غذا بخورید و لقمه‌های کوچک بردارید و باید حتما به فرزندان خود یاد دهید که تند تند غذا نخورند و از برداشتن لقمه‌های بزرگ پرهیز کنند به دلیل این‌که از ادب دور می‌باشد.

برداشتن لقمه کوچک

۱۵ قانون عجیب و غریب از آداب غذا خوردن در دنیا 

 1. یکی از آداب غذا خوردن در کره، به این صورت است که باید افراد مسن ابتدا شروع به غذا خوردن کنند.
 2. در شیلی هیچ غذایی نباید با دست خورده شود! حتی پیتزا!
 3. در ایتالیا نباید تقاضای پنیر اضافه کنید به دلیل این‌که به مهارت آشپز توهین می‌شود.
 4. در تانزانیا حتما باید بیست دقیقه قبل از شام در منزل میزبان حضور داشته باشید و بیشتر از این تایم بی‌احترامی است.
 5. بطری‌‎های خالی در روسیه باید روی زمین باشد و گذاشتن روی میز به نشانه بدشانسی است.
 6. در ژاپن نباید چوب غذا به صورت عمودی درون غذا باشید، به دلیل این‌که در رستوران به صاحب رستوران توهین تلقی می‌شود.
 7. هنگام سوپ خوردن در آمریکا باید کاسه را کمی با فاصله از خودتان قرار دهید و به همان مقدار قاشق را دور از خودتان بگیرید.
 8. هرگز در روسیه نباید هنگام غذا چاقوی خود را لیس بزنید، این کار به شدت بی‌احترامی است.
 9. برای خوردن نودل باید آن‌ها را کات نکنید. در چین نودل‌های بزرگ نشانه زندگی طولانی است و نودل‌های کوتاه نشانه‌ی سنبل زندگی کوتاه است.
 10. یکی از آداب غذا خوردن در اندونزی این است که هنگامی که منتظر غذای هستید، دستان خود را روی میز گره بزنید.
 11. در ایتالیا وقتی که غذا تعارف می‌شود باید مودبانه رد کنید و در تعارف دوم پذیرا باشید.
 12. با عجله غذا نخورید. در فرانسه نشانه‌ی گستاخی است.
 13. نمک روی میز نریزید. در آذربایجان نمک روی میز ریختن نشانه سمسیل درگیری است و برای از بین بردن این نشانه باید بر روی آن شکر بریزند.
 14. حتی اگر غذای شما نمک ندارد در مصر برندارید به دلیل این‌که بی احترامی به آشپز می‌شود.
 15. در آلمان تنهایی غذایی که با دست امکان خوردن را دارد، نان است.

آداب غذا خوردن و نان

نتیجه‌گیری

سعی کنید هنگام غذا خوردن از آداب غذا خوردن پیروی کنید. تمامی افرادی که در موقعیت‌های مختلف آداب غذا خوردن را رعایت می‌کنند، افراد کاملا باشخصیت و محترمی هستند. اعتماد به نفس باعث می‌شود در مهمانی‌ لذت ببرید. به‌نظر شما چه کار دیگری باقی مانده است که یکی از آداب غذا خوردن به شمار می‌آید؟ برایمان بگویید.

رژیم گروهی؛ راه‌حل قطعی لاغری

دکترکرمانی بعد از سال‌ها تجربه به این نتیجه رسید که رژیم گروهی، بهترین راه‌حل برای افرادیه که در رژیم، انگیزه‌شون کم می‌شه و بر همین اساس ماراتن لاغری رو رونمایی کرد. بیشتر از 90 درصد افرادی که با ماراتن لاغری رژیم گرفتن به وزن دلخواه‌شون رسیدن!

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

مطالب مرتبط

جدیدترین مقالات

همه مقالات
guest
2 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
Setayesh

ممنون ولی مناسب برای متنی ک من میخواستم نبود

پشتیبان برنافیت

سلام ستایش جان . ممنون از بازخوردی که دادی . کاش می گفتی دنبال چی بودی تا برات اوکی می کردم

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم غذایی و برنامه غذایی را به صورت گروهی و زیر نظر پشتیبان اختصاصی ارائه می‌دهد.

مجموعه برنافیت دکتر کرمانی، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه لاغری و تناسب اندام برنافیت یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.

بیشتر...

یکی از زیر مجموعه‌های وبسایت دکتر کرمانی که در زمینه تغذیه و لاغری توانسته است، هزاران افراد را به تناسب اندام دلخواه خودشان برساند، مجموعه برنافیت است. در برنافیت با دنیایی از مطالب درمورد تغذیه و لاغری روبه‌رو خواهید شد و  هر آن‌چه درمورد تغذیه و لاغری است را در این‌جا می‌توانید پیدا کنید.

هنگام ورود به سایت برنافیت با انواع رژیم لاغری روبه رو می‌شوید از جمله: رژیم تثبیت وزن برنافیت، برنامه‌غذایی روزانه برنافیت، رژیم غذایی برای لاغری، رژیم غذایی رایگان، رژیم غذایی لاغری برای دموی‌ها، رژیم فستینگ، رژیم فشرده لاغری، رژیم کاهش وزن، رژیم کتوژنیک، رژیم گروهی برنافیت، رژیم لاغری 20 کیلویی، رژیم لاغری رایگان، رژیم لاغری سریع، رژیم مایر، رژیم سیب، رژیم شیر، رژیم، رژیم افزایش وزن برنافیت، رژیم آنلاین، رژیم بارداری و شیردهی، رژیم برای بلغمی‌ها، رژیم برای دموی‌ها، رژیم پروتئین، بارهنگ برای لاغری است که تنوع رژیم‌ها باعث شده به یک مجموعه بسیار قوی در حوزه لاغری و تغذیه شناخته شود.

تمامی دستورات برنامه‌های غذایی زیر نظر کارشناسان دکتر کرمانی ارائه می‌شود و دستورات مصرف هر خوراکی با مقدار کالری مورد نیاز نیز در برنامه غذایی برای هر شخص به صورت جداگانه گفته می‌شود. مانند: طریقه مصرف دانه چیا برای لاغری، ماسالای چینی برای لاغری، سیر سیاه لاغری، سرکه سیب برای لاغری ، زردچوبه برای لاغری شکم، چای سبز برای لاغری، دانه چیا، دمنوش‌های لاغری و…. خواص میخک برای لاغری.

برنامه غذایی برای هر شخصی متفاوت است و با توجه به شرایط جسمانی هر فرد برنامه غذایی جداگانه به آن داده می‌شود مانند: برنامه رژیم غذایی 7 روزه، برنامه غذایی برای افزایش وزن، برنامه غذایی برای بدنسازی، برنامه غذایی برای کاهش وزن.

در مجموعه برنافیت امکاناتی نظیر: مشاور تغذیه آنلاین، مشاوره رایگان رژیم لاغری، دریافت رژیم به صورت آنلاین، کاهش وزن سریع، آب کردن چربی شکم، نرم افزار رژیم غذایی رایگان برنافیت، ورزش برای لاغری، پشتیبان اختصاصی رژیم، چالش رژیم لاغری،  کالری مواد غذایی برنافیت، محاسبه bmi دکتر کرمانی، دوچرخه ثابت برای لاغری،  قوی‌ترین رژیم لاغری، کاهش چربی، کاهش وزن، گروه لاغری برنافیت، لاغری سریع، لاغری سریع 10روزه، لاغری سریع در یک هفته، لاغری و تناسب اندام، چاقی، زیبایی اندام، ورزش لاغری، ورزش و تناسب اندام، نمونه رژیم دکتر کرمانی، پیج اصلی دکتر کرمانی، رژیم دکتر کرمانی رایگان‌ و انواع روش‌های لاغری.

راه ارتباطی با مجموعه برنافیت از طریق سایت برنافیت، اینستاگرام برنافیت و واتساپ برنافیت امکان پذیر است و همراهی شما عزیزان باعث شده است تا یک خانواده بزرگی کنار هم تشکیل دهیم.

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم ها را به صورت گروهی و زیر نظر کارشناس اختصاصی ارائه می‌دهد.

دسترسی سریع

پربازدیدترین ها

انواع رژیم ها

مجموعه برنافیت، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه لاغری و تناسب اندام برنافیت یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.

مشخصات شما با موفقیت ارسال شد
همکاران ما به زودی با شما تماس خواهند گرفت

دریافت مشاوره رژیم برنافیت
برای رسیدن به وزن دلخواهت، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیری!

دریافت مشاوره رایگان رژیم

اگه می‌خوای به وزن دلخواهت برسی، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناس‌های برنافیت دکترکرمانی مشاوره‌ رایگان بگیری!

[contact-form-7 id="19069" title="فرم مشاوره"]