از علائم تا بهترین ورزش‌ برای دیسک کمر

دیسک  کمر در واقع عارضه ای است که با فشار زیاد روی عضلات یا ضعیف شدن عضلات کمر در اثر عوامل مختلف به وجود می‌آید. در این مقاله به درمان و معرفی چند ورزش برای دیسک کمر خواهیم پرداخت.

معمولاً درد در ناحیه پشت بدن و پاها بروز پیدا می‌کند. ستون فقرات ما از ۲۶ مهره تشکیل شده است. این مهره‌ها توسط دیسک بین ‌مهره‌ای که صفحات انعطاف پذیر هستند از همدیگر جدا می‌شوند. هر شخص هم به طور طبیعی در کمر خود چهار عدد دیسک دارد.

اگر به هر دلیلی یکی از این دیسک ها از قسمت عقبی جای خود بیرون بروند و دچار جابجایی شوند این ناحیه بیرون زده باعث می‌شود که روی نخاع و رشته های نخاعی تاثیر گذاشته و باعث ایجاد درد و ناراحتی بشود. این درد بعد از ناحیه کمر به پاها نیز منتقل می‌شود. به این بیماری دیسک کمر یا فتق دیسک کمر می‌گویند. بعضی‌ها هم به آن سیاتیک می گویند. معمولاً از سن ۲۰ سالگی به بعد کم کم آب دیسک ها کم شده و امکان شکنندگی و ترک در آن وجود دارد.

علت دیسک کمر چیست؟

۱. مشکل یا شرایط خاص و حاد

۲. برآمدگی یا پارگی دیسک

۳. عدم تعادل عضلات بدن در آن ناحیه

۴. عدم درست نشستن

۵. استفاده مداوم از موبایل و کامپیوتر

۶. استرس و فشار زیاد

ورزش برای دیسک کمر

علائم دیسک کمر

احساس درد در ناحیه پایین کمر که بیشتر اوقات تا باسن و پا امتداد می‌یابد، ضعف عضلانی، تغییر عملکرد روده و مثانه و همچنین فلج از کمر به پایین.

آیا افراد مبتلا به دیسک کمر می توانند ورزش کنند؟

ورزش همیشه برای ما سودمند است اما ورزشی برای ما مفید است که به ساختار عضلات اسکلت بدن ما آسیب نزند .بعضی  از حرکات ورزشی هستند که بیشتر از آنکه سودمند باشند برای ما مضر هستند.

کسانی که دیسک کمر دارند، معمولاً به آنها توصیه می‌شود که ورزش‌های سنگین، ورزش‌های همراه با چرخش و خم شدن انجام ندهند وحتی دراز و نشست نیز برای آنان مضر است و بهتر است ورزش هایی مثل پیاده روی داشته باشند. برای این که از آسیب های احتمالی هنگام داشتن دیسک کمر به بدن پیشگیری کنیم ، ابتدا باید بدن خود را متناسب با آن آماده کنیم. برای افراد مبتلا به دیسک کمر چند ورزش پیشنهاد شده است.

 1. ورزش هایی برای تقویت عضلات خم کننده به جلو یا فلکسور یا ورزشهای ویلیامز
 2. ورزشهایی برای تقویت عضلات خم کننده به عقب یا اکستانسور که با نام ورزش های مک کینزی

در کل تمرین های ورزشی برای بیماران مبتلا به دیسک کمری لازم است، زیرا این افراد به دلیل تحرک کم دچار ضعیف شدن عضلات می‌شوند و مفاصل ستون مهره هایشان خشک می‌شود و تاندون عضلات همچنین کوتاه می‌شود. در این موارد تمرینات ورزشی برای قویتر کردن عضلات ضعیف شده و برقراری هماهنگی بین عضلات لازم است.

بهترین ورزش برای دیسک کمر کدام است؟

ورزش های زیادی برای دیسک کمر مناسب هستند که چند مورد از آنها را نام می بریم:

ورزش برای دیسک کمر شماره ۱

 • به پشت خوابیده دست را زیر قوس کمر گذاشته، شکم را به داخل فشار دهید.
 • این فشار را تا ۱۰ ثانیه نگه دارید، سپس آن را شل کنید.
 • این ورزش کمر را ۱۰ بار و هر بار ۱۰ ثانیه تکرار کنید.

ورزش برای دیسک کمر شماره  ۲

 • طاق باز بخوابید و پا را کاملاً دراز کرده و بر روی زمین قرار دهید.
 • پای راست را از قسمت زانو جمع کنید.
 • با دو دست زیر زانوی راست را گرفته و زانو را به قفسه سینه فشار دهید و ۵ ثانیه نگه دارید.
 • سپس به حالت اول برگردید و با پای مقابل نیز همین کار را تکرار کنید.
 • این ورزش را ۱۰ بار و هر بار ۱۰ ثانیه انجام دهید.

 

ورزش برای دیسک کمر شماره ۳

 • هر دو پا را با هم به داخل شکم آورده و با دست آنها را نگه دارید.
 • این ورزش را ۱۰ بار و هر بار تا ۱۰ شماره نگه‌ دارید.

ورزش برای دیسک کمر

ورزش برای دیسک کمر شماره ۴

 • طاق باز بخوابید.
 • زانوها را خم کرده در حالی که کف پا روی زمین است، سر و شانه را از زمین بلند کنید.
 • این کار را تا جایی ادامه دهید که روی عضلات شکم فشار را احساس کنید.
 • این ورزش را ۱۰ بار و هر بار تا ۱۰ ثانیه نگه دارید.

ورزش برای دیسک کمر شماره ۵

 • در حالی که نشسته‌اید زانوها و دست خود را روی زمین قرار دهید.
 • شکم را تو بکشید و کمر را به طرف بالا قوز کنید؛ مانند کوهان شتر.
 • سر را به طرف پایین ببرید.
 • در مرحله بعد، سر را به طرف بالا برده و کمر خود را به حالت گل مثل گربه در بیاورید.
 • حرکت متناوب گربه و شتر را ۱۰ بار تکرار کنید.
 • حالا روی شکم خوابیده و سر و گردن را بالا آورده و به پشت خم کنید و ۱۰ ثانیه در این حالت نگه دارید.
 • این حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید.

ورزش برای دیسک کمر

آیا روش دیگری برای بهبود دیسک کمر وجود دارد؟

زمانی که دچار درد شدید دیسک کمر می‌شوید از کیسه یخ برای رفع التهاب استفاده کنید. ماساژ باید به رفع التهاب و تکانه‌های عصبی کمک می‌کند. همچنین باعث انقباض رگ‌ها می‌شود.

در این موارد پزشکان شل کننده عضلات، مثل باکلوفن، کلرزوکسازون، سیکلوبنزاپرین، دانترولن، دیازپام و متاکسالون را تجویز می‌کنند. گرما درمانی و سرما درمانی متناوب به صورت همزمان ، نیز با نیز باعث رفع درد عضلات می شود. همچنین نرمش ها و تمرین های کششی برای تسکین درد، مناسب هستند. در این مقاله در مورد دیسک کمر ، ورزش های مناسب برای آن و مسائل مربوط به آن با شما دوستان صحبت کردیم.

 

رژیم گروهی؛ راه‌حل قطعی لاغری

دکترکرمانی بعد از سال‌ها تجربه به این نتیجه رسید که رژیم گروهی، بهترین راه‌حل برای افرادیه که در رژیم، انگیزه‌شون کم می‌شه و بر همین اساس ماراتن لاغری رو رونمایی کرد. بیشتر از ۹۰ درصد افرادی که با ماراتن لاغری رژیم گرفتن به وزن دلخواه‌شون رسیدن!

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

مطالب مرتبط

جدیدترین مقالات

همه مقالات
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم غذایی و برنامه غذایی را به صورت گروهی و زیر نظر پشتیبان اختصاصی ارائه می‌دهد.

مجموعه برنافیت دکتر کرمانی، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه لاغری و تناسب اندام برنافیت یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.

بیشتر...

یکی از زیر مجموعه‌های وبسایت دکتر کرمانی که در زمینه تغذیه و لاغری توانسته است، هزاران افراد را به تناسب اندام دلخواه خودشان برساند، مجموعه برنافیت است. در برنافیت با دنیایی از مطالب درمورد تغذیه و لاغری روبه‌رو خواهید شد و  هر آن‌چه درمورد تغذیه و لاغری است را در این‌جا می‌توانید پیدا کنید.

هنگام ورود به سایت برنافیت با انواع رژیم لاغری روبه رو می‌شوید از جمله: رژیم تثبیت وزن برنافیت، برنامه‌غذایی روزانه برنافیت، رژیم غذایی برای لاغری، رژیم غذایی رایگان، رژیم غذایی لاغری برای دموی‌ها، رژیم فستینگ، رژیم فشرده لاغری، رژیم کاهش وزن، رژیم کتوژنیک، رژیم گروهی برنافیت، رژیم لاغری 20 کیلویی، رژیم لاغری رایگان، رژیم لاغری سریع، رژیم مایر، رژیم سیب، رژیم شیر، رژیم، رژیم افزایش وزن برنافیت، رژیم آنلاین، رژیم بارداری و شیردهی، رژیم برای بلغمی‌ها، رژیم برای دموی‌ها، رژیم پروتئین، بارهنگ برای لاغری است که تنوع رژیم‌ها باعث شده به یک مجموعه بسیار قوی در حوزه لاغری و تغذیه شناخته شود.

تمامی دستورات برنامه‌های غذایی زیر نظر کارشناسان دکتر کرمانی ارائه می‌شود و دستورات مصرف هر خوراکی با مقدار کالری مورد نیاز نیز در برنامه غذایی برای هر شخص به صورت جداگانه گفته می‌شود. مانند: طریقه مصرف دانه چیا برای لاغری، ماسالای چینی برای لاغری، سیر سیاه لاغری، سرکه سیب برای لاغری ، زردچوبه برای لاغری شکم، چای سبز برای لاغری، دانه چیا، دمنوش‌های لاغری و…. خواص میخک برای لاغری.

برنامه غذایی برای هر شخصی متفاوت است و با توجه به شرایط جسمانی هر فرد برنامه غذایی جداگانه به آن داده می‌شود مانند: برنامه رژیم غذایی 7 روزه، برنامه غذایی برای افزایش وزن، برنامه غذایی برای بدنسازی، برنامه غذایی برای کاهش وزن.

در مجموعه برنافیت امکاناتی نظیر: مشاور تغذیه آنلاین، مشاوره رایگان رژیم لاغری، دریافت رژیم به صورت آنلاین، کاهش وزن سریع، آب کردن چربی شکم، نرم افزار رژیم غذایی رایگان برنافیت، ورزش برای لاغری، پشتیبان اختصاصی رژیم، چالش رژیم لاغری،  کالری مواد غذایی برنافیت، محاسبه bmi دکتر کرمانی، دوچرخه ثابت برای لاغری،  قوی‌ترین رژیم لاغری، کاهش چربی، کاهش وزن، گروه لاغری برنافیت، لاغری سریع، لاغری سریع 10روزه، لاغری سریع در یک هفته، لاغری و تناسب اندام، چاقی، زیبایی اندام، ورزش لاغری، ورزش و تناسب اندام، نمونه رژیم دکتر کرمانی، پیج اصلی دکتر کرمانی، رژیم دکتر کرمانی رایگان‌ و انواع روش‌های لاغری.

راه ارتباطی با مجموعه برنافیت از طریق سایت برنافیت، اینستاگرام برنافیت و واتساپ برنافیت امکان پذیر است و همراهی شما عزیزان باعث شده است تا یک خانواده بزرگی کنار هم تشکیل دهیم.

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم ها را به صورت گروهی و زیر نظر کارشناس اختصاصی ارائه می‌دهد.

دسترسی سریع

پربازدیدترین ها

انواع رژیم ها

مجموعه برنافیت، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه لاغری و تناسب اندام برنافیت یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.

مشخصات شما با موفقیت ارسال شد
همکاران ما به زودی با شما تماس خواهند گرفت

دریافت مشاوره رژیم برنافیت
برای رسیدن به وزن دلخواهت، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیری!

دریافت مشاوره رایگان رژیم

اگه می‌خوای به وزن دلخواهت برسی، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناس‌های برنافیت دکترکرمانی مشاوره‌ رایگان بگیری!

[contact-form-7 id="19069" title="فرم مشاوره"]