فواید بی نظیر آب کرفس برای بدن

برخی از افراد آب میوه ها را روش خوبی برای افزودن میوه و سبزیجات به رژیم غذایی خود می دانند. هر چند که آب کرفس یک ترند جدید یا بخشی از رژیم غذایی نیست ، اما جای خود را به خوبی در میان مردم باز کرده است. ادعاهای بسیاری در مورد فواید سلامتی آب کرفس وجود دارد، اما اطلاع از اینکه این ماده با بدن شما چه می کند، بسیار جالب است. با برنافیت همراه باشید.

پیشنهاد برنافیت:

 

آب کرفس به شدت آبرسان است

یکی از مهم ترین فواید نوشیدن آب کرفس آبرسانی است، به طوری که اگر در نظر بگیریم که برگ های بالای کرفس حاوی 470 میلی لیترآب است، آب بیشتری از یک وعده سبزی به بدن شما می رساند. عده ی کمی از افراد یک سرِ کامل کرفس را برای آبرسانی به بدن خود می خورند، بنابراین می توان گفت نوشیدن آب کرفس آب بیشتری برای بدن شما فراهم می کند.

جدای از بحث آبرسانی ، مواد معدنی و ویتامین ها، نوشیدن آب کرفس فواید دیگری نیز دارد. بسیاری از ادعاها در مورد فواید سلامتی آب کرفس روایی هستند، بدین معنا که به تجربیات افراد پس از نوشیدن آن بازمی گردند. اما هیچ چیز به پای شواهد نمی رسد به علاوه، فردی که آب کرفس می نوشد، احتمالا تغییرات دیگری در سبک زندگی خود می بیند که از جمله می توان به کاهش وزن و پوست شفاف اشاره کرد.

پیشنهاد برنافیت:

 

تحقیقات کافی که ادعاهای دیگر را حمایت کند، وجود ندارد

اگر برای یافتن فواید سلامتی آب کرفس به اینترنت سری بزنید، انواع و اقسام اثرات آن را در کاهش وزن و هضم تا کاهش التهاب و پیشگیری از سرطان خواهید یافت. اما برخی از صاحب نظران معتقدند که این ادعاها بسیار خطرناک هستند. اول اینکه هیچ شواهدی مبنی بر اینکه آب کرفس به کاهش وزن کمک می کند، وجود ندارد، چرا که گرفتن آب کرفس فیبر موجود در آن را که موجب سیری و کاهش وزن می شود را از آن جدا می کند.

این مسئله در مورد فواید گوارشی آن نیز صدق می کند. برخی از افراد بر این باورند که نوشیدن آن با معده خالی به هضم غذاهای دیگر در طول روز کمک می کند، که باز هم برای این ادعا شواهد زیادی وجود ندارد.

به علاوه، هیچ شواهد اخیری نشان نمی دهد که آب کرفس از بروز سرطان پیشگیری می کند. عده ای از تحقیقات نشان داده است که برخی از میوه ها و سبزیجات نیز از سرطان پیشگیری می کنند یا حاوی موادی هستند که از این بیماری ها جلوگیری می کنند. اما در مورد فواید ضد سرطانی آب کرفس تحقیقاتی انجام نشده است.

البته یک استثنا نیز وجود دارد؛ در تحقیقات سلولی کرفس کامل دارای یک نوع فلاونوئید است که دارای آثار شیمیایی پیشگیری کننده  می باشد که البته باز هم این نتایج بر روی انسان و در آزمایشات کنترل شده  انجام نشده و البته دوباره در اینجا منظور، کرفس کامل است، نه آب آن. با این حال، احتمالا فواید سلامتی کرفس بسیار بالاتر است و نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

پیشنهاد برنافیت:

آب کرفس

 

اما همچنان کرفس و آب کرفس بخشی از یک رژیم غذایی سالم است

کرفس یک راه خوب برای سالم خوردن است. کرفس یک ماده مغذی، منبع فیبر، ویتامین K، ویتامین C منگنز، منیزیم، کلسیم، پتاسیم، فولات، ویتامین B6 و ریبوفلاوین است. به علاوه، کرفس کامل دارای خواص ضد التهابیست که سلامت روده ها را افزایش داده و به هضم غذا کمک می کند. شواهد بسیار زیادی وجود دارد که نشان می دهد کرفس دارای خواص بسیاریست که خطر بیماری های قلبی، کبدی و روده ای را کاهش می دهد. اما تحقیقات در مورد اینکه آب کرفس نیز همین فواید را دارد یا نه، بسیار محدود است.

پس از گرفتن آب کرفس، آب آن تلخ است و برخی به آن شکر اضافه می کنند که میزان کالری و محتوای قندی آن را افزایش می دهد. متخصصان تغذیه پیشنهاد می کنند که بهتر است کرفس کامل را در اسموتی خود بریزید تا بدون از دست دادن فیبر آن بتوانید از خواص آن بهره مند شوید.

حرف آخر این است که همانند هر چیز دیگری، آب کرفس درمان همه ی بیماری ها نیست و نمی تواند تمام سبک های غذایی ناسالم را اصلاح کند. اگر از طعم آن لذت می برید، به آب گرفتن آن ادامه دهید، اما آن را بدون شیرین کننده مصرف کنید و در کنار آن میوه ها و سبزیجات دیگر نیز مصرف کنید.

مترجم: مریم اصیلی

می‌خوای ثابت کنی که می‌تونی به وزن ایده آلت برسی ؟

اصولی و تخصصی ترین برنامه رژیم غذایی رو از برنافیت دریافت کن کنارت هستیم تا سریع تر لباسی که دوست داری رو بپوشی

از همین الان شروع کن تا زودتر به هدفت برسی!
5/5

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

جدیدترین مقالات

همه مقالات
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments