مطالعات نشان می‌دهد که بسیاری افراد در ماه رمضان و دوره روزه‌داری با مشکل افزایش وزن مواجه می‌شوند! از سوی دیگر تغییر الگوهای رایج تغذیه در این ماه تصمیم‌گیری را برای افراد سخت کرده و برای انتخاب بهترین رژیم تثبیت و کاهش وزن به مشکل بر می‌خورند. سبک زندگی کم تحرک و ناسالم دلیل اصلی افزایش وزن در ماه رمضان و سایر روزهای سال است. توصیه‌های مختلفی برای رژیم غذایی ماه رمضان ارائه می‌شود که بعضا با یکدیگر در تضاد هستند. در این مطلب با نمونه رژیم برنافیت برای ماه رمضان که بهترین انتخاب است آشنا خواهید شد و پاسخ سوالات خود در این خصوص را خواهید یافت.شما می توانید رژیم لاغری مخصوص ماه رمضان را از اینجا دریافت کنید.

نمونه رژیم برنافیت برای ماه رمضان

رژیم لاغری سریع در رمضان؛ رژیم غذایی در ماه رمضان چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

روزه‌داران در رمضان به مدت ۳۰ روز از صرف غذا و نوشیدنی بین سحر تا افطار خودداری می‌کنند. این می‌تواند به معنای یک تحول بزرگ در رژیم غذایی و اختلال متابولیک باشد که با رژیم‌های تناسب اندام معمول افراد متفاوت است.

با برنامه ریزی صحیح و رعایت یک رژیم لاغری مناسب در کنار ورزش می‌توان در ماه رمضان به شکل ایمن و موثر به اهداف تناسب اندام و کاهش چربی بدن دست یافت. تعداد وعده‌های غذایی در ماه رمضان نباید کاهش پیدا کند و انتخاب خوراکی‌ها، غذاها و میان‌وعده‌ها هم باید هوشمندانه باشد. رژیم این ماه باید انعطاف پذیر هم باشد تا افراد در مهمانی و مراسم مذهبی هم بتوانند آن را رعایت کنند.

اگر هدف فرد کاهش وزن است باید بر میزان کالری دریافتی روزانه نظارت داشته باشد. این موضوع در ماه رمضان و با وجود مصرف غذاهای پرکالری در طول افطار هم امکان پذیر است. کالری‌های دریافتی حتی اگر از منابع سالم دریافت شود باید متعادل و متناسب با نیاز فرد باشند.

برای کاهش وزن کالری دریافتی باید کمتر از آنچه فرد می‌سوزاند باشد. این در حالی است که افراد در طول روز غذا نمی‌خورند اما در وعده افطار به سراغ زولبیا و بامیه یا بستنی می‌روند که به یکباره حجم زیادی کالری به بدن آن‌ها وارد می‌کند.

یک رژیم غذایی متعادل باید مواد مغذی و مورد نیاز بدن را به فرد برساند در عین حال در طول هفته مراقبت کند فرد از دریافت کالری اضافه پرهیز کند. رژیم برنافیتدر ماه رمضان توصیه‌های عملی و کاربردی ارائه می‌کند که افراد این ماه را سالم‌تر سپری کرده و به اهداف رژیم غذایی خود دست پیدا کنند.

چرا افراد در ماه رمضان وزن اضافه می‌کنند؟

مشاهده شده که افراد در این ماه با وجود روزه داری برای تقویت خود به سراغ انتخاب غذاهای اشتباه می‌روند. دل کندن از انواع دسر و شیرینی در این ماه برای برخی سخت است، در حالی که نه تنها روی وزن بلکه سلامت عمومی بدن آن‌ها تاثیر منفی دارد.

وجود جشن‌ها، مراسم مذهبی و میهمانی‌ها و سرو غذاهای رنگارنگ در این ماه کنترل مواد غذایی دریافتی را دشوار می‌کند و از سوی دیگر حجم زیاد غذاهای آماده شده برای میهمانان باعث می‌شود فرد وسوسه شود غذای بیشتر مصرف کند.

یکی دیگر از دلایل مهم افزایش وزن اختلال در چرخه خواب است که بر ترشح بسیاری هورمون‌ها و مواد شیمیایی موثر روی متابولیسم و سرعت آن تاثیر مستقیم دارند. میزان فعالیت جسمانی و تحرک افراد در این ماه هم کاهش پیدا می‌کند که روی سلامت عمومی فرد و وزن تاثیر مستقیم دارد.

کاهش ساعت کار ادارات، خستگی و گرسنگی افراد در طول روزه‌داری و گاهی تنبلی باعث می‌شود شخص بیشتر طول روز در خانه بماند و این عدم تحرک کاهش وزن را دشوار می‌کند. تغییر ناگهانی الگوهای غذایی هم روی متابولیسم تاثیر می‌گذارد به همین دلیل کارشناسان و متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند فرد در طول رمضان باید تا حد ممکن الگوهای غذایی متداول خود را رعایت کند.

چرا افراد در ماه رمضان وزن اضافه می‌کنند؟

لاغری سریع شکم در ماه رمضان؛ بهترین راهکار در ماه رمضان برای کنترل وزن و حفظ سلامت عمومی چیست؟

در این جا به چند گام اساسی و ساده که افراد با رعایت آن در طول ماه رمضان می‌توانند شاهد کاهش و تثبیت وزن خود باشند اشاره می‌کنیم.

آماده سازی بدن قبل از ماه رمضان  

گام اول، پرهیز از پرخوری

از پرخوری به ویژه در وعده افطار پرهیز شود، بهتر است فرد روزه خود را با آب ولرم، چای یا شیر کم‌چرب به همراه چند عدد خرما، کشمش یا توت خشک باز کند. مصرف انواع میوه و سبزیجات در رمضان توصیه می‌شود. فرد باید از تمامی گروه‌های اصلی مواد غذایی مثل نان و غلات، گوشت، لبنیات و چربی‌های مفید به میزان کافی استفاده کند.

گام دوم، درست غذا خوردن

روزه‌دار باید آهسته غذا بخورد و برای جویدن هر لقمه وقت کافی اختصاص دهد. این کار باعث می‌شود که فرد در افطار و سحر کمتر غذا بخورد و در عین حال به دستگاه گوارش در هضم بهتر غذا و استفاده بهینه از مواد مغذی دریافتی کمک می‌کند. گرسنگی و تشنگی گاهی باعث می‌شود فرد هنگام افطار نکات ساده صرف غذا را رعایت نکند و این امر نه تنها باعث افزایش وزن می‌شود سلامت او را هم تهدید می‌کند.

گام سوم، ایجاد فاصله بین افطار و غذای اصلی

غذای اصلی یک یا دو ساعت بعد از افطار صرف شود تا بدن بتواند بدون فشار غذا را هضم کند. غذاهای سنگین، دسرهای شیرین و پرکالری باید با فاصله از افطار آن هم به میزان بسیار کم مصرف شوند.

دسرهای شیرین و پرکالری

برنامه رژیم لاغری سریع در ماه رمضان 

گرفتن رژیم لاغری در ماه رمضان به دلیل نیاز کمتر بدن به کالری امکان پذیر است و با رعایت یک الگوی متناسب با سن، جنسیت، نیاز بدن و شرایط جسمی می‌توان به راحتی وزن کم کرد و در عین حال سالم ماند.

بسیاری افراد که در طول ماه رمضان فعالیت بدن خود را کاهش می‌دهند که خطر افزایش ناگهانی وزن را به دلیل پرخوری در افطار و سحر بالا می‌برد. باید ورزش با شدت کمتر و زمان کوتاه‌تر ادامه پیدار کند و مدت زمان آن تا یک ساعت کاهش یابد تا فرد با مشکل کم‌آبی مواجه نشود.

یک پیاده روی سبک به مدت ۳۰ دقیقه برای افراد عادی و انجام ۶۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط برای ورزشکاران حرفه‌ای پس از افطار انتخاب خوبی است. در این جا به برخی نکات تغذیه‌ای که روزه‌دار باید رعایت کند اشاره می‌کنیم:

 • غذاهای سرخ شده، روغنی و چرب با غذاهای پخته، بخارپز، میوه‌های تازه، سالاد، خرما و شیر کم‌چرب جایگزین شود.
 • گوشت قرمز با گوشت سفید مانند مرغ بدون پوست و ماهی جایگزین شود تا فرد پروتئین‌های سالم بیشتری دریافت کند.
 • بین افطار و شام یک فاصله مناسب وجود داشته باشد و سبزیجات، پروتئین و کربوهیدارت به میزان متعادل صرف شود.
 • گرسنگی بین افطار و سحر با میوه و سالاد برطرف شود، افراد از مصرف نوشابه‌های گازدار و نوشیدنی‌های کافئین‌دار پرهیز کنند.
 • مصرف آب و مایعات به میزان ۶ تا ۸ لیوان ضروری است.
 • پس از صرف غذای اصلی در وعده شام فرد پیاده روی و تحرک داشته باشد این کار به هضم غذا و کالری سوزی کمک زیادی می‌کند.
 • وعده سحری باید سبک باشد مصرف تخم مرغ، فرنی سبوس‌دار، میوه و سبزیجات، آب میوه، غلات و سالاد در این وعده غذایی توصیه می‌شود.

بسیاری افراد در طول هفته اول تلاش می‌کنند یک برنامه غذایی مناسب داشته باشند و از پرخوری پرهیز کنند اما هرچه از زمان روزه‌داری می‌گذرد کنترل غذاهای دریافتی سخت‌تر شده و افراد با چالش‌های جدی مواجه می‌شوند در این زمان داشتن یک رژیم غذایی ماه رمضان که به صورت تخصصی تدوین شده و اهداف مشخصی دارد به فرد کمک می‌کند از پرخوری پرهیز کرده و در رعایت رژیم غذایی خود ثابت قدم بماند.

داشتن رژیم غذایی مشخص چه کمکی به روزه‌دار می‌کند؟

رژیم فستینگ یا رژیم روزه داری چیست؟  

صرف این که ماه رمضان است به این معنی نیست که فرد باید در رژیم غذایی خود تغییرات ناگهانی ایجاد کند. در واقع اگر هدف کاهش وزن و از دست دادن چربی است فرد باید تمام تلاش خود را برای صرف غذا با همان کیفیت و کمیت پیش از رمضان بکار ببرد.

وجود یک رژیم غذایی ماه رمضان به فرد کمک می‌کند اهداف کاهش وزن خود را دنبال کند و حتی سریع‌تر به آن‌ها دست پیدا کند. افراد به صورت عادی نمی‌توانند بین افطار و سحر همان مقدار وعده‌های غذایی یک روز عادی را دریافت کنند.

رژیم برنافیت در ماه رمضان مقدار و کیفیت غذایی مصرفی را حفظ کرده و فرد را به هدف وعده‌های غذایی یکسان می‌رساند. کلید موفقیت هر رژیم کاهش وزن یا تناسب اندام برنامه ریزی و سازماندهی است.

اطمینان از این که وعده‌های غذایی فرد از قبل برنامه ریزی شده و آماده هستند به این معنی است که به احتمال زیاد به برنامه غذایی خود پایبند خواهد بود و در نهایت به کاهش وزن بهتر و موفقیت در دراز مدت کمک می‌کند که کاهش حجم توده‌های چربی حاصل آن است.

سپردن وعده‌های غذایی به شانس و صرف آن زمانی که فرد گرسنه است به احتمال زیاد با انتخاب بد وعده‌های غذایی و پرخوری هنگام افطار منجر می‌شود. بعد از یک روز کامل پرهیز از صرف غذا هورمون‌های گرسنگی افزایش می‌یابند به این ترتیب افراد به سراغ غذاهایی با طعم عالی می‌روند که به احتمال زیاد برای بدن آن‌ها مضر است و باعث افزایش وزن می‌شود. داشتن وعده‌های غذایی سالم و برنامه منظم کالری مورد نیاز بدن و مواد مغذی را تامین کرده و کلید موفقیت در کاهش وزن است.

داشتن رژیم غذایی مشخص چه کمکی به روزه‌دار می‌کند؟

راه های لاغری سریع در ماه رمضان؛ در رژیم برنافیت برای ماه رمضان از چه الگویی تبعیت می‌کنید؟

در رژیم برنافیتکه ویژه رمضان آماده شده، نوع رژیم و کالری دریافتی تغییر چندانی ندارد بلکه تلاش شده با روزه‌داری هماهنگ شود و نیازهای فرد در این روزها را برآورده سازد. سهمیه غذایی فرد با چیزی که در رژیم برنافیت برای اشخاص تعیین شده هماهنگی دارد و در عین حال زمانبندی آن به نحوی است که از افطار تا سحر فرد به راحتی می‌تواند آن را اجرا کند. هدف آن است که رژیم غذایی برای روزه‌دار انعطاف پذیری کافی را داشته باشد تا ضمن دستیابی به اهداف کاهش وزن بتواند زندگی روزمره را ادامه داده به اعمال ماه رمضان هم بپردازد. این برنامه سه الگوی مختلف دارد که به فرد اجازه می‌دهد وعده اصلی غذایی خود را افطار، سحر یا شام تعیین کند. در کنار سه وعده غذایی اصلی رمضان فرد مجاز است دو میان‌وعده هم دریافت کند.

تمام نکات لازم و دستورالعمل‌ها در اختیار فرد قرار می‌گیرد و او با رعایت آن‌ها به راحتی می‌تواند به اهداف تناسب اندام خود دست پیدا کند. نمونه رژیم دکترکرمانی برای ماه رمضان برمبنای رژیم فستینگ که یک الگوی روزه‌داری به سبک ژاپنی‌ها است تنظیم شده است و کلیه اصول علمی تغذیه در آن رعایت شده.

روزه گرفتن به این شکل برای بدن بسیار مفید است و نه تنها ضرری به سلامت فرد نمی‌رساند بلکه کمک می‌کند سریع‌تر و راحت‌تر به اهداف رژیم کاهش وزن خود دست پیدا کند. رژیم باید متناسب با شرایط هر فرد تنظیم شود و پشتیبانی‌های لازم روحیه بخشی و حفظ رژیم به فرد داده می‌شود. برنامه غذایی رژیم برنافیت برای ماه رمضان بسیار انعطاف پذیر است و فرد بسته به نیاز می‌تواند آن را با شرایط خود منطبق کند.

رژیم برنافیت برای ماه رمضان از چه الگویی تبعیت می‌کند؟

چطور می‌توان به یک رژیم کامل و جامع برای ماه رمضان دست یافت؟

ماه رمضان یک زمان ویژه برای عبادت، رسیدن به امور معنوی و شناخت بهتر خود است که میلیون‌ها مسلمان در سراسر جهان در این جشن شرکت می‌کنند. دوره ۳۰ روزه روزه‌داری می‌تواند چالش برانگیز باشد و بسیاری در این دوره اهداف تناسب اندام، ورزش و سلامتی خود را رها می‌کنند. می‌توان از این فرصت برای کاهش چربی بدن، تناسب اندام و افزایش سطح عمومی سلامت استفاده کرد. مهم‌ترین نکاتی که باید به خاطر سپرده شود عبارت است از:

 • فرد همیشه باید از قبل برنامه ریزی کند.
 • پیگیری کالری‌های دریافتی یک امر ضروری است.
 • باید اطمینان حاصل کرد که غذاهای دریافتی به اهداف کاهش چربی کمک کرده و انتخاب غذا هوشمندانه است.
 • بدن هیدراته مانده، آب کافی به انسان می‌رسد.
 • در طول رژیم یک برنامه ورزشی منظم و مناسب فرد رعایت می‌شود.
 • تحرک و فعالیت متوقف نشده فرد فعال می‌ماند.
 • در مدت رژیم از نظر متخصص تغذیه استفاده شود و یک مشاور فرد را همراهی کند.

روزه‌داری برای سلامت انسان مفید است و می‌تواند این فرصت را در اختیار افراد بگذارد که روی تناسب اندام خود تمرکز بیشتری داشته باشند. رعایت این نکات باعث می‌شود فرد در ماه رمضان به سمت اهداف خود حرکت کند. نمونه رژیم برنافیت در ماه رمضان بهترین انتخاب برای افراد است که تمامی نیاز فرد را برآورده کرده به صورت کاملا علمی و تخصصی دستیابی به اهداف تناسب اندام را محقق می‌کند.

منبع: + +

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
خانه