رژیم غذایی مایر ترکیبی از راهکارهای عملی برای بهتر غذا خوردن و بکارگیری عقل سلیم در انتخاب مواد غذایی مصرفی روزانه است، این رژیم ۱۰۰ ساله همچنین با تکیه بر برخی تفکرات در مورد متعادل کردن اسیدیته بدن تلاش می‌کند گازهای بدن که مانع هضم غذا می‌شوند را کاهش دهد. بسیاری افراد مشهور جهان با کمک این روش وزن خود را کم کردند و از نتایج آن راضی بودند که باعث محبوبیت آن شده است اما شواهد علمی برای اثر گذاری آن وجود ندارد. در این مطلب به بررسی رژیم غذایی مایر و میزان اثرگذاری آن می‌پردازیم.درصورتی که به دنبال یک رژیم متعادل برای دریافت برنامه غذایی مناسب با بیماری تان هستید که همراه آن یک متخصص تغذیه نیز شما را در مسیر همراهی کند، پیشنهاد می کنم رژیم برنافیت که با متد برنافیت طراحی شده است را در صفحه خرید رژیم مشاهده کنید. در رژیم ماراتن لاغری گروهی برنافیت، لیست های غذایی متفاوتی مناسب با بیماری شما وجود دارد که می توانید بدون دغدغه از آن استفاده کنید.

رژیم غذایی مایر

رژیم غذایی مایر چیست؟

هدف رژیم غذایی مایر کاهش وزن نیست اما معمولا رعایت دستورالعمل‌های آن به کاهش وزن چشمگیر منجر می‌شود. این رژیم غذایی به افراد توصیه می‌کند غذای خود را با آرامش بیشتری صرف کنند و برای جویدن آن وقت بگذارند.

همچنین می‌خواهد افراد عواملی که باعث هواس پرتی افراد هنگام صرف غذا می‌شود را از اطراف خود حذف کنند. استفاده از برخی مواد غذایی در این رژیم ممنوع شده که به دلیل این‌که مانع رسیدن تمامی مواد غذایی مفید به بدن می‌شود تردیدهایی را درباره آن در بین متخصصان تغذیه به وجود آورده است.

طول مدت این رژیم ۱۴ روز است اما اثرات و عادات آن ممکن است مدت‌ها در شخص ثابت باقی بماند، در رژیم مایر استفاده از آب فراوان توصیه شده و افراد از مصرف تنقلات منع می‌شوند. استفاده از سبزیجات، میوه‌ها، حبوبات و آجیل در این رژیم توصیه شده است و همچنین از فرد خواسته می‌شود پس از صرف هر وعده غذایی مدتی به بدن خود استراحت دهد تا مراحل هضم غذا بهتر انجام شود.

یکی از توصیه‌های جالب رژیم مایر این است که از افراد می‌خواهد برای جریان یافتن شیره‌های گوارشی داخل معده حتما غذاها را قبل از خوردن بود کنند. صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی در انواع رژیم ، این است که در آن به فرد اجازه داده می‌شود یک بشقاب متعادل غذا بخورد.

منظور از بشقاب متعادل یک وعده غذایی شامل کربوهیدرات، پروتئین و چربی است. آگاهانه غذا خوردن و صرف آن در محیط آرام یکی از عوامل کاهش وزن است که تحقیقات پزشکی صحت آن را تایید کرده است. پزشک اتریشی فرانتس خاور مایر حدود ۱۰۰ سال پیش با تکیه بر این اصل رژیم غذایی ویژه خود را پایه گذاری کرد که تا امروز تحت عنوان رژیم مایر استفاده می‌شود.

صبحانه و رژیم مایر

رژیم غذایی مایر چگونه است و اصول کلیدی آن کدام‌ها هستند؟

طرفداران این رژیم باور دارند که مردم با الگوهای غذایی غلط و استفاده نادرست از مواد غذایی سیستم گوارش خود را مسموم می‌کنند. بر اساس متد مایر که به درمان‌های سنتی و طب مکمل تاکید دارد به کمک درمان مشکلات سلامتی و ترکیب ورزش و تغذیه سالم می‌توان در جهت آگاهی ذهن و بهبود سلامت عمومی بدن گام برداشت. ابداع کنندگان این رژیم معتقدند افراد با رعایت آن می‌توانند به شکمی صاف‌تر، انرژی بیشتر و پوستی درخشان‌تر دست پیدا کنند. رژیم مایر ۴ رکن اصلی دارد:

 • تغذیه و سلامت روده
 • ورزش
 • استفاده صحیح از داروها
 • توجه به خود آگاهی و تمرکز هنگام غذا خوردن

ورزش و رژیم مایر

افرادی که از رژیم مایر پیروی می‌کنند روی کاهش وزن از طریق ارتقای سلامت روده و سلامت و تندرستی عمومی بدن تمرکز می‌کنند. برنامه غذایی این رژیم کمی سخت است و شامل موارد زیر می‌شود:

 • رژیم با سم زدایی قند و کافئین شروع می‌شود
 • تمامی تنقلات باید حذف شوند
 • مصرف لبنیات محدود می‌شود
 • مصرف مواد غذایی حاوی گلوتن مثل گندم و جو به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد
 • هر لقمه غذا حداقل باید بین ۴۰ تا ۶۰ بار جویده شود
 • مواد غذایی با خاصیت قلیایی بالا مثل میوه، سبزیجات، آجیل، دانه‌ها حبوبات و ماهی باید بیشتر مصرف شوند
 • استفاده از غذاهای فرآوری شده ممنوع است
 • تمرکز روی ذهن آگاهی هنگام صرف غذا باید جدی گرفته شود

غذاهای فراوری شده ممنوع

خوردن غذاهای پخته بعد از ساعت ۳ عصر ممنوع است و فرد اجازه ندارد بعد از ساعت ۷ هیچ چیزی بخورد. نوشیدن آب هنگام غذا خوردن ممنوع است و فرد به محض احساس سیری باید دست از غذا خوردن بکشد.

نکته اصلی آن است که فرد با پیروی از متد غذایی مایر، عمدتا غذاهای سالم و کامل صرف می‌کند و در عین حال کالری کمتری هم دریافت می‌دارد. برنامه کاهش وزن مایر بیشتر در پی تغییر ساده عادات غذایی افراد است، در این رژیم به افراد توصیه می‌شود علاوه بر مصرف غذاهای سالم تا ۶ روز در هفته به صورت منظم ورزش کنند.

ترکیب تمرینات قلبی و عروقی با تمرین‌ها مقاومتی در این برنامه کاهش وزن توصیه می‌شود.

آیا رژیم لاغری مایر متد درمان‌های دارویی را ممنوع می‌کند؟

از آن‌جا که تکیه رژیم لاغری مایر متد بر طب مکمل و سنتی است برخی تصور می‌کنند مصرف دارو در آن ممنوع است اما بر خلاف تصور عموم این رژیم تاکید دارد دلایل عدم بهبودی برخی بیماری‌های مزمن مثل دیابت، بیماری‌های قلبی و حتی سرطان عدم اطلاع از بیماری و مصرف نادرست و ناآگاهانه داروها است، با اصطلاح شیوه مصرف داروها و آگاه سازی افراد از اهمیت این موضوع نه تنها درمان بیماری ساده می‌شود، روند کاهش وزن هم سریع‌تر خواهد شد.

دیابت و رژیم مایر

رژیم مایر به افراد توصیه می‌کند به طور منظم به پزشک خود مراجعه کنند تا فشار خون، کلسترول یا تری گلیسیریدشان به درستی کنترل شود و در صورت لزوم علاوه بر ایجاد تغییراتی در شیوه زندگی سالم، باید با درمان‌های پزشکی همراه باشد.

اگر پزشک به فرد توصیه کرد که برای بیماری خود دارو مصرف کند باید آن را دقیق و سروقت مورد استفاده قرار دهد، به مرور زمان با اصلاح سبک زندگی و رعایت رژیم غذایی مایر انتظار می‌رود نیاز به دارو کاهش یافته و از بین برود.

چرا برنامه رژیم غذایی مایر روی شیوه غذا خوردن تمرکز کرده است؟

این روزها افراد هنگام غذا خوردن به همه چیز توجه می‌کنند جز آن‌چه می‌خورند، بازی با تلفن، تماشای تلویزیون، مطالعه روزنامه، صحبت تلفنی با دوستان و بسیاری عوامل بازدارنده مانع از این می‌شود که فرد غذای خود را به درستی بخورد و حتی از میزان چیزی که می‌خورد بی‌اطلاع است.

در این رژیم تاکید می‌شود فرد هر بار که غذا می‌خورد تنها روی این کار تمرکز کند و از عوامل حواس پرتی که باعث افزایش کالری‌های دریافتی می‌شود پرهیز کند. شمردن تعداد دفعات جویدن غذا راهکاری است که تلاش شده به کمک آن غذا برای هضم بهتر آماده شود و فرد به صورت دقیق متوجه آن‌چه در حال خوردن آن است بشود.

برای بسیاری غذا خوردن به یک عادت تبدیل شده که به آن بی‌توجه هستند و همین امر راه را برای تغذیه ناسالم و بی‌توجهی به آن‌چه به بدن خود می‌رسانند باز کرده است. زندگی پرمشغله و شلوغ امروزی توجه به جزئیات زندگی را غیر ممکن کرده اما همین چیزهای ساده مثل شیوه غذا خوردن روی سلامت عمومی بدن و کیفیت زندگی در سال پیری تاثیر مستقیم دارد.

آیا رژیم غذایی مایر ایمن و اثر گذار است؟

تحقیقات انجام شده نتوانسته اثرگذاری صد درصدی این رژیم غذایی را به اثبات برساند اما تا زمانی که افراد هنگام پیروی از این رژیم هیچ کدام از گروه‌های اصلی مواد غذایی را حذف نکنند می‌توانند آسوده خاطر باشند که رعایت آن ایمن و موثر خواهد بود.

دراین‌جا به برخی نکات کلیدی که هنگام رعایت این رژیم باید به آن توجه کرد و بسیار سالم هستند اشاره می‌کنیم:

1. غذاهای قلیایی بخورید

بسیاری غذاهای کامل و کمتر فرآوری شده مثل میوه‌ها، سبزیجات، آجیل و حبوبات به طور طبیعی نسبت به سایر مواد غذایی قلیایی‌تر هستند، به همین دلیل است که خوردن غذاهای قلیایی هنگام انتخاب رژیم غذایی مایر ایده بهتری است. البته این به آن معنا نیست که افراد در این رژیم اجازه نخواهند داشت مواد غذایی غیر قلیایی بخورند بلکه هدف آن است که سطح pH بدن به خوبی کنترل و مدیریت شود.

میوه و سبزیجات و رژیم مایر

2. آهسته‌تر غذا را صرف کنید

آهسته غذا خوردن کمک می‌کند فرد کالری کمتری دریافت کند و در عین حال احساس سیری داشته باشد. این راهکار برای کاهش وزن ایده بسیار خوبی است که اغلب با بیشتر جویدن غذا و توجه بیشتر به آن‌چه خورده می‌شود محقق می‌شود.

3. سم‌های سفید حذف شود

حذف قند و شکر یک استراتژی عالی برای تغذیه سالم است که در همه رژیم‌های غذایی بر آن تاکید می‌شود اما در کنار آن کاهش نوشیدن قهوه و چای که بسیاری به آن عادت دارند هم به دلیل حذف دریافت کافیئین بسیار موثر است.

مطالعات علمی نشان می‌هد که استفاده از کافئین متابولیسم را افزایش می‌دهد و به کاهش وزن کمک می‌کند اما مردم با خورن قند و چربی فراوان هنگام صرف این نوشیدنی‌ها به افزایش وزن خود کمک می‌کنند. در رژیم مایر از افراد خواسته می‌شود که به جای مصرف این مواد آب که سالم‌ترین نوشیدنی دنیا است را جایگزین کنند.

چای و قهوه و کافئین بالا و رژیم مایر

4. ریزه خواری را کنار بگذارید

مردم عادت دارند در طول روز تنقلات و وعده‌های غذایی ناسالم زیادی را تنها برای سرگرمی مصرف می‌کنند. این کار علاوه بر افزایش وزن به سلامت عمومی بدن هم صدمه می‌زند. در این رژیم هیچ وعده غذایی اصلی‌ای حذف نمی‌شود اما به افراد توصیه شده با حذف ریزه خواری و تنقلات از افراط در غذا خوردن و خسته کردن سیستم گوارشی خود جلوگیری کنند.

البته این به معنای گرسنگی کشیدن نیست به افراد اجازه داده شده هر چند ساعت یک بار میان وعده کوچک و سالم بخورند.

5. ذهن آگاهی را تمرین کنید

استفاده از ذهن آگاهی، همانطور که توسط ارائه کنندگان رژیم غذایی مایر توصیه شده است، اغلب یک راه حل موثر کاهش وزن است. در کنار این توصیه‌های مفید چند پیشنهاد این رژیم غذایی هم مناقشه انگیز است به عنوان مثال:

6. لبنیات را حذف کنید

رژیم مایر توصیه می‌کند افراد لبنیات را از وعده‌های غذایی خود حذف کنند این درحالی است که غذاهای لبنی کم‌چرب مانند ماست یونانی، پنیر خامه‌ای کم‌چرب و شیر کم‌چرب پروتئین، کلسیم و ویتامین D با کیفیتی را به بدن ارائه می‌کنند که انسان برای عملکرد صحیح اعضا به آن نیاز دارد.

مطالعات نشان می‌دهد که خوردن غذاهای لبنی غنی از کلسیم روند کاهش وزن را افزایش داده و سلامت عمومی بدن را در زنانی که سعی در کاهش وزن دارند، بهبود می‌بخشد. حذف هر کدام از گروه‌های اصلی مواد غذایی برای بدن خطرناک است به همین دلیل این توصیه رژیم مایر از سوی متخصصان تغذیه با دیده تردید نگاه مواجه شده است.

ماست یونانی و رژیم مایر

7. از دریافت گلوتن پرهیز کنید

پرهیز از غذاهای حاوی گلوتن نیز برای کاهش وزن ضروری نیست، اگرچه افرادی که به بیماری سلیاک یا حساسیت به گلوتن مبتلا هستند، باید از محصولات گندم، جو و چاودار اجتناب کنند اما این روند به کاهش وزن کمک زیادی نمی‌کند. با این حال خوب است افراد از محصولات حاوی گلوتن بسیار فرآوری شده مانند نان سفید دوری کنند. 

آیا برنامه‌های غذایی بهتری برای کاهش وزن وجود دارد؟

اگر رژیم غذایی مایر برای افراد محدود کننده به نظر می‌رسد رژیم‌های غذایی بهتری هم برای کاهش وزن وجود دارد. افراد با مراجعه به یک متخصص تغذیه می‌توانند رژیم غذایی اختصاصی که متناسب با شرایط جسمانی خودشان است را دریافت کنند که حاوی تمامی گروه‌های مواد غذایی باشد، نیاز به خرید مواد غذایی خاصی نداشته و با همان مواد موجود در یخچال هر خانه‌ای بتوان آن را پیاده سازی کرد. هنگام رعایت رژیم غذایی کاهش وزن افراد باید یک برنامه غذایی سبک، متعادل و سالم داشته باشند و در عین حال سبک زندگی خود را هم بهبود بخشند.

توصیه‌های کلی در این مورد عبارت است از:

1. خوردن غذاهای سالم

افراد باید طیف کاملی از مواد مغذی مورد نیاز بدن را دریافت کنند خوردن انواع میوه‌های، سبزیجات، غلات کامل، آجیل و دانه‌ها، نخود، لوبیا، عدس و سایر حبوبات، ماهی، مرغ، تخم مرغ و سایر غذاهای پروتئینی به میزان کافی ضروری است.

عدس و رژیم مایر

2. دریافت حمایت انگیزشی

داشتن انگیزه برای وزن کم کردن و دریافت حمایت‌های انگیزشی نیمی از راه کاهش وزن است زیرا احساسات افراد در بسیاری مواقع مانع بزرگی بر سر رسیدن به وزن ایده‌آل است. عضویت در گروه‌های کاهش وزن، دریافت پشتیبانی آنلاین کاهش وزن و پیگیری وضعیت رژیم غذایی افراد همگی کمک می‌کند به برنامه رژیم خود پایبند باشند.

3. توجه به سلامت روان

افرادی که از بیماری‌های روحی مثل استرس مزمن، اضطراب یا افسردگی رنج می‌برند که روی الگوی غذایی و کالری دریافت آن‌ها تاثیر می‌گذارد همزمان با رعایت رژیم غذایی باید در مورد درمان‌های احتمالی سلامت روان خود کار کنند و سعی کنند با بهبود خلق و خو و انگیزه طول دوران کاهش وزن را به حداقل برسانند. انجام تمرینات ورزشی چربی سوز هم در کنار رژیم غذایی ضروری است.

رژیم غذایی مایر مدتی است که در بین هنرمندان و عموم مردم مشهور شده است، برخی کارشناسان تغذیه به دلیل حذف برخی مواد غذایی اصلی آن را توصیه نمی‌کنند با این وجود اگر اعتدال در رعایت این رژیم رعایت شود می‌تواند به اصلاح سبک زندگی و کاهش وزن کمک کند.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
خانه