غذاهایی که باعث اسهال می‌شود

دلیل اصلی اسهال، ویروس یا باکتری‌ها هستند، اما گاهی برخی از غذاها نیز چنین عارضه‌ای را پدید می‌آورند. بهترین روش برای پیدا کردن غذاهای اسهال آمیز، داشتن یک یادداشت غذایی مرتب است. اگر غذاهایی را که موجب ایجاد چنین عارضه‌ای می‌شوند شناسایی کنید، می‌توانید از این مشکل جلوگیری کنید. با برنافیت دکتر کرمانی همراه باشید تا مواد غذایی اسهال زا را بشناسید.

اسهال و دل درد

طبق برخی از مطالعات، بیش از ۲۰ درصد مردم دچار رشد بیش از حد باکتری‌ها در روده‌ی کوچک خود هستند و این بدان معناست که میزان بالایی از باکتری‌های مضر در روده‌ی کوچک آن‌ها کمین کرده‌اند. گرچه رشد بیش از حد باکتری‌ها موجب مشکلات گوارشی همچون نفخ و اسهال می‌شوند، اما بیشتر اوقات نشان دهنده‌ی علائم مجهولی چون درد و خستگی هستند.

باکتری‌های مضر، توانایی بدن شما را برای شکستن و هضم غذاها دچار مشکل می‌کند و موجب کمبود ویتامین و مواد معدنی می‌شود و انرژیتان را به شدت کاهش می‌دهد. اگر دچار خستگی مفرط هستید اما دلیل آن را نمی‌دانید، از پزشک خود بخواهید یک آزمایش خون از شما بگیرد تا نقایص بدنتان مشخص شود. اگر احتمال می‌دهید دچار رشد بیش از حد باکتری‌های روده‌ای شده‌اید، قدم بعدی، یک آزمایش تنفس است که میزان هیدروژن و خون شما را نشان می‌دهد (میزان بالای این دو ماده نشان دهنده‌ی رشد بیش از حد باکتری‌ها است). آنتی بیوتیک‌هایی که بتوانند باکتری‌های مضر را از بین ببرند و باکتر‌های مفید ایجاد کنند، موجب بهبود شما خواهند شد.

اسهال چیست؟

افراد زیادی سالانه دچار اسهال می‌شوند و هنگام اسهال، حرکات روده با مدفوع شل و آبکی می‌شود. افرادی که دچار اسهال می‌شوند به طول معمول ۲ الی ۳ روز درگیر هستند.

چه چیزی باعث اسهال می‌شود؟

 • سوء مصرف الکل
 • آلرژی به غذاهای خاص
 • دیابت
 • بیماری‌های روده (مانند بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو)
 • خوردن غذاهایی که سیستم گوارش را ناراحت می‌کند
 • عفونت توسط باکتری‌ها (علت بیشتر انواع مسمومیت‌های غذایی) یا سایر ارگانیسم‌ها
 • استفاده بیش از حد از ملین‌ها
 • داروها
 • تیروئید بیش فعال (پرکاری تیروئید)
 • پرتو درمانی
 • دویدن (برخی از افراد به دلایلی که مشخص نیست “اسهال دونده” می‌گیرند)
 • برخی از سرطان‌ها
 • جراحی‌های دستگاه گوارش
 • استرس و اضطراب
 • مصرف آب و غذا‌ی آلوده
 • مشکل در جذب برخی مواد مغذی که به آن اسهال سوءجذب نیز گفته می‌شود؛ ممکن است افراد دارای سندروم روده تحریک پذیر، یبوست نیز در پی داشته باشند.

علائم اسهال و دل‌ درد

 • نفخ در شکم
 • کرامپ
 • مدفوع شل
 • مدفوع آبکی
 • احساس فوری که نیاز به حرکت روده دارید
 • حالت تهوع و استفراغ

علائم جدی‌تر شامل:

 • وجود خون یا مخاط در مدفوع
 • کاهش وزن
 • تب

اسهال اغلب به دلیل ویروس ایجاد می‌شود تا باکتری؛ و بدون مراجعه به پزشک و با خود درمانی از بین می‌رود. اما از کجا بدانیم که چه زمانی این مشکل باید جدی گرفته شود؟ اگر شک کردید این مسمومیت به دلیل غذاییست که مصرف کرده‌اید، چه باید بکنید؟

مسمومیت غذایی با مصرف غذای آلوده ایجاد می‌شود و علائم آن نیز ممکن است به دلیل وجود آلودگی یا سمی باشد که از آن آلودگی ترشح می‌شود. ما اغلب از آلودگی که این مشکل را برایمان ایجاد کرده است، آگاه هستیم. مثلا اگر اسهال به دلیل استافیلوکوکوس اورئوس رخ داده باشد، علائم آن یک تا شش ساعت پس از مصرف غذای آلوده خود را نشان می‌دهد اما مسمومیت غذایی حاصل از سالمونلا، ای کولی و نورو ویروس، یک تا دو روز و یا حتی چند هفته پس از مصرف غذای مسموم ممکن است رخ دهد.

چه غذاهایی موجب اسهال می‌شوند؟

اگر فردی دچار ابتلا به باکتری‌های مضر شده باشد، بدن او برای رهایی از شر این عفونت به اسهال دچار می‌شود. به همین دلیل است که به آن‌ها توصیه می‌شود با مصرف مایعات فراوان آبرسانی به بدن خود را حفظ کنند. در ۲۴ ساعت اول برای آن‌ها هیچ دارویی تجویز نمی‌شود. بدن ما باید از شر این عفونت خلاص شود، اما باید به این نکته نیز توجه داشت که همه‌ی باکتری‌های موجود در روده نیز مضر نیستند.

در واقع، باکتری‌های مفید و مضر فراوانی در روده‌ی ما زندگی می‌کنند که همه برای سلامتمان مفید هستند و به هضم غذایمان کمک می‌کنند. وقتی دچار اسهال می‌شویم هم زمان با باکتری‌های مضر، باکتری‌های مفید خود را نیز از دست می‌دهیم و این بدان معناست که حتی زمانی که عفونت از بین می رود بدن ما سعی می‌کند به درستی غذا را هضم کند، در نتیجه اسهال همچنان ادامه خواهد داشت.

در این مرحله پزشکان برای بیماران خود داروهای ضد اسهال تجویز می‌کنند. توصیه‌ی ما نیز استفاده از پروبیوتیک برای افزایش باکتری‌های مفید می‌باشد. تنها راه کشف عاملی که موجب این علائم شده، فرستادن نمونه به آزمایشگاه برای بررسی بیشتر است.

غذا ممکن است در هر مرحله از آماده سازی آلوده شود. دلایل عمده‌ی آن ممکن است شامل خوب نپختن گوشت، گرم نکردن غذاهای از پیش پخته شده، قرار دادن غذا در دمای گرم و یا در کنار غذاهای آلوده و عدم شستن دست‌ها، پیش از مصرف غذا می‌باشد.

۱. تاثیر جایگزین‌های قند و شکر در اسهال

میان وعده‌های فاقد قند و جویدن آدامس ممکن است برای دندان‌های شما رضایت بخش به نظر برسد، اما برخی از آن‌ها حاوی جایگزین‌های قند هستند که به عنوان ملین عمل می‌کنند. شیرین کننده‌هایی همچون اسپرتیم، سوکرالوز و سوربیتول بسته به روش متابولیز آن‌ها در روده موجب نفخ و یا اسهال می‌شوند.

جایگزین‌های قند و شکر

۲. تاثیر قهوه در اسهال

اگر هنگام صبح پس از مصرف قهوه راهی دستشویی می‌شوید، بسیار طبیعی است. قهوه در برخی از افراد موجب اسهال می‌شود. کافئین موجود در قهوه، روده را تحریک می‌کند تا سریع‌تر از حالت طبیعی منقبض شود، بنابراین غذا سریع‌تر حرکت می‌کند و به راحتی جذب نمی‌شود. حالت اسیدی قهوه نیز علائم برخی از اختلالات گوارشی را تشدید می‌کند.

قهوه

۳. تاثیر لبنیات در اسهال

طبق آمار سازمان ملی سلامت، حدود ۵۰ میلیون آمریکایی دچار عدم تحمل لاکتوز هستند. اگر معده‌ی شما پس از مصرف شیر، ماست و پنیر قار و قور می‌کند، شما نیز جزء همین دسته از افراد هستید. علائم رایجی که ۳۰ دقیقه و یا ۲ ساعت پس از مصرف غذاهای حاوی لاکتوز رخ می‌دهد، شامل حالت تهوع، گرفتگی عضلات، نفخ، گاز معده و اسهال است.

 لبنیات

۴. تاثیر گندم سفید، گندم سیاه و جو  در اسهال

گلوتن که ترکیبی از پروتئین‌های موجود در دانه‌ی گندم سفید، گندم سیاه و جو می‌باشد، در برخی از افراد ایجاد نفخ و اسهال می‌کند، اما خبرهای خوب اینجاست که حساسیت به گلوتن بسیار نادر است. اگر نسبت به مصرف گلوتن شک دارید، به یک متخصص بیماری‌های روده و معده مراجعه کنید تا از عدم ابتلا به بیماری سلیاک اطمینان حاصل کنید. افرادی که دچار این نقص خود ایمنی هستند، هنگام مصرف گلوتن بدن آن‌ها به دیواره‌ی روده‌ی کوچک حمله کرده و آسیب‌های زیادی ایجاد می‌کند.

 گندم سفید، گندم سیاه و جو

۵. تاثیر فیبر در اسهال

فیبر به حرکت سیستم گوارشی شما کمک می‌کند که این بسیار خوب است، اما گاهی بیش از حد موثر واقع می‌شود. مصرف فراوان فیبر بدون شک موجب اسهال می‌شود. فیبر سرشار از آب است که از یبوست جلوگیری می‌کند، اما اگر به یک باره به میزان فراوان مصرف شود، اثر روان کنندگی دارد.

 فیبر

۶. تاثیر فلفل تند در اسهال

برخی از افراد آنقدر راحت فلفل مصرف می‌کنند که انگار در حال خوردن شکلات هستند، اما معده‌ی برخی دیگر از افراد تنها با دیدن این ماده شروع به جوش و خروش می‌کند. تحمل افراد به غذاهای تند متفاوت است. غذاهای تند، دیواره‌ی روده و معده را تحریک می‌کند و موجب می‌شود غذا به آسانی از لوله‌ی گوارشی عبور کرده و مدفوع شل شود. اگر اغلب از غذاهای تند استفاده نمی‌کنید، در هنگام مصرف آن‌ها معده‌ی شما شروع به سوزش خواهد کرد.

 فلفل تند

۷. تاثیر فست فود در اسهال

فست فودها و غذاهای چرب و چیل آماده به روده‌ی شما آسیب می‌رسانند. به طور کلی هضم همه‌ی چربی‌ها سخت است، اما متهم اصلی، غذاهای چرب و سرخ شده‌ی رستوران است. البته این قضیه کمی در مورد چربی‌های مفید متفاوت است. غذاهای سرخ شده و چرب هیچ خاصیت غذایی ندارند، بنابراین اگر روده یا معده‌ی شما را اذیت می‌کنند تنها راه حل این است که حذفشان کنید.

 فست فود

درمان اسهال با ۴ دارو گیاهی

عمده‌ترین دلیل اسهال عفونت روده‌ها است که ممکن است در پی این شرایط به وجود بیاید: ویروس، باکتری، انگل یا وضعیتی که به عنوان اسهال و استفراغ شناخته می‌شود.

۱. نمک

نمک دارای سدیم می‌باشد که یک الکترولیت برای جلوگیری از کم آبی ناشی از اسهال و اسفراغ استفاده می‌شود.

۲. دارچین

مصرف دارچین برای اسهال، نفخ و معده بسیار مفید است و از دارچین به عنوان یک معطر کننده ادویه‌جات استفاده می‌شود.

۳. ریحان

ریحان حاوی خواص ضد اسپاسم است و داروی خوبی برای اسهال و استفراغ و موجب قوی‌تر شدن معده می‌شود. می‌توانید چای ریحان را روزانه با عسل چند بار مخلوط کنید.

۴. زنجبیل

زنجیبل برای درمان اسهال و استفراغ به دلیل ضد باکتری، ضد ویروسی، ضد التهابی و آنتی اکسیدانی استفاده می‌شود.

چه زمانی موقع اسهال شدن باید به پزشک مراجعه کرد؟

 • درد شدید در شکم یا پایین کمر
 • خون در اسهال یا مدفوع سیاه و قیری
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • بعد از ۲ روز اسهال ادامه دارد
 • ادرار تیره
 • ضربان قلب سریع
 • سردرد
 • پوست خشک
 • بی قراری
 • گیجی
 • تب بالا و یا تبی که بیش از ۲۴ ساعت طول بکشد.

آیا این بیماری مسری است؟

حتی اگر دلیل اسهال شما مسمومیت غذایی باشد بهتر است تا زمان از بین رفتن علائم، دست خود را قبل و بعد از مصرف غذا بشویید و سعی کنید برای دیگران غذا آماده نکنید.

نتیجه‌گیری

اگر اسهال شما بیش از چند روز طول کشید و این اسهال همراه با خون باشد باید به پزشک مراجعه کنید. اگر این عارضه با تب و دردهای شدید شکم همراه باشد نیز باید بررسی شود. اگر اطمینان دارید علائم شما به دلیل مصرف یک غذای آلوده در رستوران است بهترین راه ابن  است که به پزشکتان اطلاع دهید تا نمونه‌ای از مدفوع شما را به آزمایشگاه بفرستد. اگر این مسمومیت غذایی جدی باشد، این نتایج به دپارتمان محلی سلامت محیط باید گزارش داده شود تا از آلوده شدن دیگر افراد جلوگیری شود.

من 106 کیلو بودم، هیچ لباسی اندازه‌م نمی‌شد! بالاخره زیر نظر متخصص تغذیه‌ برنافیت رژیم گرفتم و در 8 ماه، 27 کیلو لاغر شدم. رژیم برنافیت، آخرین رژیم زندگیم بود!

شما هم می‌تونید!!!

نویسنده: ملیکا حسین زاده

نویسنده: ملیکا حسین زاده

5/5

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

جدیدترین مقالات

همه مقالات
3 1 رای
رأی دهی به مقاله
guest
55 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم غذایی و برنامه غذایی را به صورت گروهی و زیر نظر پشتیبان اختصاصی ارائه می‌دهد.

گروه برنافیت دکتر کرمانی، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه برنافیت دکتر کرمانی یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.
بیشتر...

یکی از زیر مجموعه‌های دکتر کرمانی که با بیش از چند سال سابقه درخشان در زمینه تغذیه و لاغری توانسته است، هزاران افراد را به تناسب اندام دلخواه خودشان برساند، مجموعه برنافیت دکتر کرمانی است. در سایت برنافیت با دنیایی از مطالب درمورد تغذیه و لاغری روبه‌رو خواهید شد و  هر آن‌چه درمورد تغذیه و لاغری است را در این‌جا می‌توانید پیدا کنید.

هنگام ورود به سایت برنافیت دکتر کرمانی با انواع متفاوتی از رژیم‌ها روبه رو می‌شوید از جمله: رژیم تثبیت وزن برنافیت، برنامه‌غذایی روزانه برنافیت، رژیم غذایی برای لاغری، رژیم غذایی رایگان، رژیم غذایی لاغری برای دموی‌ها، رژیم فستینگ، رژیم فشرده لاغری، رژیم کاهش وزن، رژیم کتوژنیک، رژیم گروهی برنافیت، رژیم لاغری 20 کیلویی، رژیم لاغری رایگان، رژیم لاغری سریع، رژیم مایر، رژیم سیب، رژیم شیر، رژیم، رژیم افزایش وزن برنافیت، رژیم آنلاین، رژیم بارداری و شیردهی، رژیم برای بلغمی‌ها، رژیم برای دموی‌ها، رژیم پروتئین، بارهنگ برای لاغری است که تنوع رژیم‌ها باعث شده به یک مجموعه بسیار قوی در حوزه لاغری و تغذیه شناخته شود.

تمامی دستورات برنامه‌های غذایی زیر نظر کارشناسان دکتر کرمانی ارائه می‌شود و دستورات مصرف هر خوراکی با مقدار کالری مورد نیاز نیز در برنامه غذایی برای هر شخص به صورت جداگانه گفته می‌شود. مانند: طریقه مصرف دانه چیا برای لاغری، ماسالای چینی برای لاغری، سیر سیاه لاغری، سرکه سیب برای لاغری ، زردچوبه برای لاغری شکم، چای سبز برای لاغری، دانه چیا، دمنوش‌های لاغری و…. خواص میخک برای لاغری.

برنامه غذایی برای هر شخصی متفاوت است و با توجه به شرایط جسمانی هر فرد برنامه غذایی جداگانه به آن داده می‌شود مانند: برنامه رژیم غذایی 7 روزه، برنامه غذایی برای افزایش وزن، برنامه غذایی برای بدنسازی، برنامه غذایی برای کاهش وزن.

در مجموعه برنافیت دکتر کرمانی امکاناتی نظیر: مشاور تغذیه آنلاین، مشاوره رایگان رژیم لاغری، دریافت رژیم به صورت آنلاین، کاهش وزن سریع، آب کردن چربی شکم، نرم افزار رژیم غذایی رایگان برنافیت، ورزش برای لاغری، پشتیبان اختصاصی رژیم، چالش رژیم لاغری،  کالری مواد غذایی برنافیت،  محاسبه bmiدکتر کرمانی، دوچرخه ثابت برای لاغری،  قوی‌ترین رژیم لاغری، کاهش چربی، کاهش وزن، گروه لاغری برنافیت دکتر کرمانی، لاغری سریع، لاغری سریع 10روزه، لاغری سریع در یک هفته، لاغری و تناسب اندام، چاقی، زیبایی اندام، ورزش لاغری، ورزش و تناسب اندام، نمونه رژیم دکتر کرمانی، پیج دکتر کرمانی، رژیم دکتر کرمانی رایگان‌ و انواع روش‌های لاغری.

راه ارتباطی با مجموعه برنافیت دکتر کرمانی از طریق سایت برنافیت، اینستاگرام برنافیت دکتر کرمانی و واتساپ برنافیت امکان پذیر است و همراهی شما عزیزان باعث شده است تا یک خانواده بزرگی کنار هم تشکیل دهیم.

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم ها را به صورت گروهی و زیر نظر کارشناس اختصاصی ارائه می‌دهد.

دسترسی سریع

پربازدیدترین ها

انواع رژیم ها

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم دکترکرمانی است که رژیم ها را به صورت گروهی و زیر نظر پشتیبان اختصاصی ارائه می‌دهد.

گروه برنافیت دکتر کرمانی، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه برنافیت دکتر کرمانی یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.
دریافت مشاوره رژیم برنافیت
برای رسیدن به وزن دلخواهت، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیری!

دریافت مشاوره رایگان رژیم

اگه می‌خوای به وزن دلخواهت برسی، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناس‌های برنافیت دکترکرمانی مشاوره‌ رایگان بگیری!

[contact-form-7 id="19069" title="فرم مشاوره"]