7 اشتباه در یوگا که خطر آسیب رسیدن به شما را افزایش می‌دهد

افراد به دلایل مختلفی تمرین یوگا می‌کنند. هدف برخی از آن‌ها کنترل استرس و هدف برخی دیگر، حفظ شرایط فیزیکی یا ارتباطات روحی است. اما تمام این اهداف ممکن است به دلیل جراحات حین تمرین در حاشیه قرار داده شود. حتی مربیان حرفه‌ای نیز اگر نهایت دقت و تمرکز حواس را به عمل نیاورند، شانه، کمر، باسن و زانوهای آن‌ها دچار جراحت خواهد شد. طبق گزارش یک مجله‌ی بین المللی یوگا، 60 درصد از افرادی که یوگای آشتاگنا وین یاسا (نوعی یوگا) کار می‌کردند، دچار جراحاتی شدند که درمان آن، یک ماه یا بیشتر به طول انجامید.

اشتباه در یوگا که باید بدانید

اما نمی‌توان گفت که جراحت، بخش غیر قابل اجتناب یوگا است. اجتناب از این اشتباهات رایج یوگا به سلامت و افزایش قدرت شما کمک می‌کند.

اشتباه شماره‌ی 1: تصور می‌کنید حرکات سخت تر، لزوما حرکات بهتری هستند

صفحه‌های اینستاگرام، حرکاتی الهام بخش از یوگا در ساحل و بالای کوه نشان می‌دهد و این نمایش افراد را به این تصور وامی دارد که حرکات سخت یوگا بهتر هستند. گاهی اوقات این حرکات حالت رقابتی دارند، اما گاهی اوقات نیز افراد فکر می‌کنند این حرکات سحرآمیز هستند و اگر آن‌ها قادر به انجامش باشند، تبدیل به یک یوگا کار حرفه‌ای شده‌اند.
جنیفر هوداک مربی یوگای راچستر می‌گوید: به خاطر داشته باشید که بهترین حرکت یوگا حرکتی است که بدن شما از آن لذت می‌برد و به راحتی می‌توانید آن را تمرین کنید. همه‌ی حرکات، لزوما برای همه مناسب نیستند. حرکت اصلا مهم نیست، مهم احساس شما نسبت به آن حرکت است.

تصور می‌کنید حرکات سخت تر، لزوما حرکات بهتری است

اشتباه شماره‌ی 2: انعطاف را بر توان بدنی ترجیح می‌دهید

اولین نکته که باید در مورد یوگا بدانید این است که یوگا تنها به معنای یک کشش خوب نیست. هوداک می‌گوید: بسیاری از دانش آموزان را می‌بینم که بدن آن‌ها بسیار انعطاف پذیر است اما به دلیل عدم توانایی لازم برای حفظ توازن در حرکات دچار آسیب‌های جدی می‌شوند. افرادی که همسترینگ آن‌ها از هم دور است به جای تمرکز بر روی حرکات کششی که همراه با کشش‌ها و خمش‌های بدون توازن است، باید عضلات سرین، همسترینگ و باسن خود را تقویت کنند. در حرکات کششی همسترینگ، کارآموزان می‌توانند در حالی که به آرامی خم می‌شوند، ماهیچه‌های خود را نیز درگیر کنند.

 

انعطاف را بر توان بدنی ترجیح می‌دهید

اشتباه شماره‌ی 3: نفس کشیدن را فراموش می‌کنید

یکی از ملزمات یوگا، نفس کشیدن مداوم می‌باشد. نفس کشیدن، یک فعالیت متجانس نیست که تنها در ابتدا و انتهای کلاس انجام شود. نفس کشیدن کامل و تمرکز حواس همراه با انجام حرکات فیزیکی، تنها موجب آرامش ذهن نمی‌شود، بلکه تاثیر تحریک برانگیز سیستم عصبی را بر روی ماهیچه‌ها کاهش می‌دهد.

ابی هیلمن یک مربی یوگای مقیم شمال کالیفرنیا می‌گوید: ما اغلب با پاسخ “جنگ و گریز” بر روی تشک می‌آییم و این پاسخ خود را از طریق تنفس کم عمق و خشکی ماهیچه‌ها نشان می‌دهد. تنفس عمیق به خصوص اگر بازدم آن طولانی‌تر از دم باشد، موجب افزایش اکسیژن در خون می‌شود. این عمل به نوبه‌ی خود موجب یک پاسخ آرامش بخش می‌شود که حرکت ماهیچه‌ها را روان و خطر جراحت را کمتر می‌کند.

اشتباه شماره‌ی 4: با وجود درد، فشار بیشتری بر بدن وارد می‌کنید

پرزیان‌ترین جمله در مورد یوگا این است که: “نابرده رنج، گنج میسر نمی‌شود.” بسیاری از یوگا کاران به اشتباه تصور می‌کنند که فشار بیشتر در نقاط درد، موجب تقویت و انعطاف ماهیچه‌های آن‌ها می‌شود.

هیلمن اغلب وقتی دانش آموزان خود را می‌بیند که دندان‌های فک شان را بر روی هم فشار می‌دهند یا نفس خود را با رنج زیاد نگه می‌دارند، از مفهوم آهیسما یاد می‌کند. این لغت، یک کلمه‌ی سانسکریت و به معنای عدم خشونت می‌باشد.

او معتقد است: اگر خودمان را رنج دهیم، تمرین خشونت کرده‌ایم. بنابراین اگر یک حرکت برای شما بسیار چالش برانگیز است، پیشنهاد هیلمن تعادل در انجام آن حرکت یا یافتن روشی جایگزین برای آن می‌باشد.

فواید یوگا

با وجود درد، فشار بیشتری بر بدن وارد می‌شود

اشتباه شماره‌ی 5: از وسایل پشتیبان استفاده نمی‌کنید

هیلمن می‌گوید: به دلایلی، دانش آموزان یوگا وسایل پشتیبانی را نوعی ضعف محسوب می‌کنند. اما انجام حرکات یوگا با پشتیبانی کمربند، بالشت یوگا، بلوک، یا پتو راه مناسب و مجربی برای ایجاد توازن، قدرت و تجربه‌ی بهتر حرکات بدن می‌باشد.

برای تشویق دانش آموزان و آگاهی آن‌ها به این‌که این وسایل تنها نقش تکیه گاه را دارند، هیلمن در کلاس‌هایش حرکاتی را نمایش می‌دهد که با این وسایل پشتیبانی انجام می‌شوند. این وسایل، موجب پیشگیری از آسیب و بازدهی بیشتر یوگا کاران می‌شود.

از وسایل پشتیبان استفاده نمی کنید

اشتباه شماره‌ی 6: بیش از حد هدف گرا هستید

به طور کلی مقاومت در انجام یک حرکت، یکی از اولویت‌های یوگا می‌باشد. اما بسیاری از یوگا کاران برای انجام یک حرکت یوگا عجله ی بسیاری می‌کنند که آن‌ها را در خطر آسیب بیشتر به مفاصل و ماهیچه‌ها می‌اندازد. به همین منظور در آموزشگاه کانوپ مربی یوگا و بنیانگذار یوگای جمعی هیچ آیینه‌ای وجود ندارد. این عمل موجب افزایش تحمل و توجه لازم در بدن شما می‌شود. او معتقد است که پیشرفت یوگا در شما همانند رشد علف می‌ماند که با زور و اجبار ممکن نیست.

بیش از حد هدف گرا هستید

اشتباه شماره‌ی 7: حواس شما پرت است

حواس پرتی آفت جامعه‌ی مدرن است. سردرگمی مداوم نسبت به سوال‌هایی چون “آیا فلان چیز را فراموش کردم …؟” یا “آیا به اندازه‌ی کافی خوب هستم؟” و یا “چه می‌شد اگر…” حتی به تشک یوگا نیز کشیده شده است. اگر ذهن شما با بدنتان هماهنگی نداشته باشد، ضرر بیشتری متحمل خواهید شد، چرا که قادر نخواهید بود به سیگنال‌ها و نشانه‌های بدن خود پاسخ دهید.

کانوپ می‌گوید: این حرکات، تنها ترفندهایی هستند که می‌خواهند ما را از ذهن اندیشناک خود دور کنند. توصیه کانوپ این است که هر گاه احساس کردید ذهنتان در حال پرسه زدن است، یک آگاهی بدون قضاوت از موضوع کنید، نفس بکشید و به خود بیایید.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

مطالب مرتبط:

خانه