رژیم آمریکایی با حذف غذاهای ناسالم و پیشگیری از پرخوری تلاش می‌کند به کاهش وزن و ارتقای سطح سلامت افراد کمک کند. این برنامه غذایی به عقیده طرفدارانش عمری طولانی، شاد و سالم را برای افراد به ارمغان می‌آورد. بسیاری از آمریکایی‌ها با مشکل چاقی دست به گریبان هستند به همین دلیل موسسه بهداشت آمریکا با ارائه این برنامه غذایی سعی کرد راهکار جامعی برای رفع مشکل اضافه وزن ارائه کند. در این مطلب برنافیت می‌کوشیم شما را با این برنامه غذایی و نقاط ضعف و قوت آن آشنا کنیم.بعد از خواندن این رژیم درصورتی که گرفتن این رژیم غذایی برای شما دشوار بود یا فراهم کردن مواد اولیه این رژیم سخت به نظر می رسید، می توانید به رژیم برنافیت با متد برنافیت هم فکر کنید که با نام ماراتن لاغری گروهی در دسترس شماست.


رژیم آمریکایی به همراه مزایا و معایب

رژیم آمریکایی به چه معنا است؟

رژیم آمریکایی یک الگوی غذایی مدرن است که افراد سراسر آمریکا را از پیامدهای بلند مدت و مخرب تغذیه نامناسب محافظت می‌کند. این رژیم یک برنامه کاهش وزن است که به افراد کمک می‌کند برای بهبود سوخت رسانی به بدن خود انتخاب‌های هوشمندانه‌تری داشته باشند.

کالری اضافی، چربی‌های اشباع شده، چربی‌های ترانس، قندهای افزوده شده و سدیم (نمک) مهم‌ترین موانع سلامت انسان هستند و رژیم آمریکایی می‌خواهد بدون تمرکز صرف به کالری شماری بهترین راهکارها را برای تغذیه سالم ارائه کند.

بیماری قلبی، سرطان و سکته مغزی سه دلیل اصلی مرگ و میر در آمریکا است که با چاقی، اضافه وزن و بیماری‌های مزمن در ارتباط هستند. اضافه وزن و چاقی حاصل دریافت کالری اضافی، مصرف ناکافی انرژی مورد نیاز بدن یا ترکیب هر دو این عوامل است که موسسه بهداشت آمریکا تلاش کرده با راه اندازی یک کمپین تغذیه سالم با آن مقابله کند.

این برنامه غذایی در سال ۲۰۰۵ ارائه شده و روی دریافت مواد مغذی مورد نیاز بدن از طریق مصرف غذاهای سالم تاکید دارد. سبزیجات، میوه‌ها و غلات کامل مهم‌ترین مواد غذایی سالم به شمار می‌آیند که در این رژیم به مصرف آن‌ها تاکید شده است.

تحقیقات نشان داده از هر ۴ آمریکایی ۳ نفر در طول روز ۱ واحد میوه هم دریافت نمی‌کنند، رژیم آمریکایی می‌کوشد سبک سالمی را جایگزین عادت‌های خطرناکی مثل این کند. استفاده از فست فود و غذاهای فرآوری شده هم در این برنامه ممنوع شده و از افراد می‌خواهد که انرژی مورد نیاز بدن خود را از طریق مصرف پروتئین بدون چربی و سایر مواد مغذی مفید تامین کنند.

این رژیم به وعده‌های غذایی توجه ویژه دارد و بدون حذف هیچ کدام از وعده‌های اصلی و میان‌وعده‌های غذایی می‌کوشد با رعایت تعادل در مصرف گروه‌های مواد غذایی سلامت فرد را تضمین کند. این برنامه غذایی اصطلاح «کالری اختیاری» را ابداع کرد که بدون شمارش سختگیرانه کالری دریافتی روزانه با حذف قند بالا و چربی‌های اشباع شده به کاهش وزن افراد کمک می‎کند.

چگونه می‌توان با رعایت رژیم آمریکایی وزن کم کرد؟

انتخاب این سبک زندگی از ابتلا به سرطان و بسیاری دیگر از بیماری‌های مزمن پیشگیری می‌کند. در چند سال گذشته تحقیقات بسیاری در مورد باید‌ها و نبایدهای غذا خوردن انجام شده تا راهکارهای سالمی به افراد ارائه شود. در حال حاضر به مدد این تحقیقات متخصصان تغذیه می‌دانند غذاها چگونه بر بدن انسان تاثیر می‌گذارند و و بر این اساس توانستند رژیم آمریکایی را ارائه کنند.

در کنار راهکارهای ساده‌ای مثل مصرف سبزیجات رنگارنگ و غنی از مواد غذایی، اندازه گیری وعده‌های غذایی، انجام فعالیت‌های روزانه ورزشی و کنترل وضعیت سلامت، رژیم آمریکایی توصیه‌هایی برای کاهش وزن و حفظ سلامت عمومی ارائه می‌کند.

غذای عمده مردم آمریکا در گذشته گوشت، ماهی، سبزی‌های نشاسته‌ای و سایر سبزیجات است. آن‌ها از خوردن غذاهای آغشته به چربی لذت می‌برند و زندگی بدون دسر برای این افراد تقریبا غیر ممکن است. رژیم آمریکایی تلاش می‌کند بشقاب غذای افراد را با سبزیجات رنگارنگ مثل بادمجان، کلم سبز، کدو و انواع سبزیجات نارنجی و رنگی پر کند. مصرف بیش از اندازه گوشت گاو و مرغ را تایید نمی‌کند و به طرفداران این برنامه غذایی توصیه می‌کند ماهی را جایگزین کنند.

رژیم آمریکایی به افراد توصیه می‌کند در روز ۵ وعده سبزیجات، ۴ وعده میوه ۳ فنجان لبنیات کم چرب و غلات کامل مصرف کنند. کاهش مصرف نمک هم از الزامات این برنامه غذایی است. مصرف انواع شیرینی‌ها و نوشیدنی‌های دارای شکر هم در این برنامه غذایی ممنوع شده است.

حداقل ۳۰ دقیقه ورزش در این رژیم توصیه شده و اگر به ۶۰ تا ۹۰ دقیقه برسد به کاهش وزن کمک می‌کند. این برنامه غذایی از افراد می‌خواهد برنامه غذایی منظمی داشته باشند همچنین راهکارهایی مثل نوشیدن آب زیاد و جویدن آدامس را توصیه می‌کند. یکی از نکات جالب این برنامه غذایی آن است که به افراد توصیه می‌کند مراقب غذاهای رژیمی باشند.

بسیاری شرکت‌ها پس از حذف چربی از مواد غذایی برای طعم‌دار کردن آن به سراغ شکر و بسیار افزودنی‌ها می‌روند که خود می‌توانند باعث افزایش وزن شوند. اغلب غذاهای رژیمی بسیار فرآوری شده هستند و بهتر است افراد به سراغ مصرف آن‌ها نروند.

جویدن ادامس و رژیم آمریکایی

طرفداران رژیم آمریکایی هنگام خرید به چه نکاتی باید دقت کنند؟

رژیم آمریکایی توصیه می‌کند افراد هنگام خرید به میوه‌های بدون قند، سبزیجات تیره، سبزیجات نارنجی، حبوبیات (لوبیا پیتی، عدس و نخود) توجه ویژه داشته باشند. خرید غلات کامل و فرآوری نشده را در اولویت کارهای خود قرار دهند و سبزیجات نشاسته‌ای و نان سفید را هم به میزان محدود در برنامه خود داشته باشند.

خوردن گوجه فرنگی، آب گوجه و ماکارونی غنی شده به میزان مناسب در این برنامه بدون اشکال است تخم مرغ، آجیل و دانه‌ها هم در این برنامه غذایی جایگاه ویژه‌ای دارند. طرفداران این رژیم باید از خرید مواد غذایی فرآوری شده پرهیز کرده و حداقل ۲ هفته از آغاز رژیم هیچ گونه فست فودی را خریداری نکنند.

در این رژیم غذایی به افراد تاکید می‌شود از قبل از خرید برچسب مواد غذایی را دقیق بخوانند چرا که باعث می‌شود از خرید مواد غذایی حاوی کالری بالا و مضر پرهیز کنند. علاوه بر مواد تشکیل دهنده بسیاری از شرکت‌های تولید کننده جزئیات کالری موجود در بسته را به دقت ذکر می‌کنند و این به خریدار فرصت می‌دهد با دید باز خرید خود را انجام دهند.

غذاهای رستورانی چند برابر آن‌چه افراد در خانه مصرف می‌کنند کالری دارد به همین دلیل خرید از رستوان باعث افزایش وزن می‌شود. خرید انواع سوسیس، کالباس و ساندویچ‌های آماده هم در این برنامه غذایی توصیه نمی‌شود به همین دلیل هنگام خرید به افراد توصیه می‌شود از قفسه حاوی این خوراکی‌ها فاصله بگیرند.

استفاده از کدام مواد غذایی در رژیم آمریکایی ممنوع است؟

در این برنامه غذایی توصیه شده افراد مصرف مواد غذایی زیر را که در بین آمریکایی‌ها بسیار محبوب است را محدود کرده و تا حد ممکن از استفاده آن‌ها پرهیز کنند.

 • غذاهای سرخ شده
 • چای
 • نوشیدنی‌های کافئین‌دار
 • دسرهای مبتنی بر غلات
 • نوشابه گاز دار
 • دلستر
 • نوشیدنی رژیمی
 • آب میوه صنعتی
 • لبنیات پرچرب
 • غذاهای فراوری شده
 • گوشت‌های فرآوری شده (به عنوان مثال، بیکن و گوشت‌های اغذیه فروشی)
 • گوشت قرمز
 • غلات تصفیه شده (مانند ماکارونی سفید، آرد سفید و غیره)
 • نوشیدنی‌های شیرین شده با شکر

نوشیدن دلستر و رژیم آمریکایی

وعده‌های غذایی رژیم آمریکایی چگونه است؟

صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی رژیم آمریکایی است که معمولا افراد در آن از غلات صبحانه فرآوری نشده و انواع میوه‌ها استفاده می‌کنند. خوردن صبحانه در این رژیم از گرسنگی طول روز پیشگیری کرده و از طریق افزایش متابولیسم سرعت کاهش وزن را هم افزایش می‌دهد.

برای ناهار و شام هم به افراد توصیه می‌شود از پروتئین‌ به میزان کافی استفاده کنند تا انرژی بیشتری داشته باشند. مصرف ماهی و میگو در این برنامه غذایی بسیار توصیه شده است. همچنین فرد در هر وعده غذایی باید مقادر کافی سبزیجات از گروه‌های مختلف و با تنوع رنگ بالا را استفاده کند.

مصرف لبنیات کم چرب به ویژه در وعده شام این برنامه غذایی مجاز است، استفاده از مواد غذایی ارگانیک که به صورت طبیعی تولید شدند هم در رژیم آمریکایی توصیه می‌شود. زمان بندی مشخصی برای صرف وعده‌های غذایی مشخص نشده اما این رژیم به افراد توصیه می‌کند به سراغ موادی بروند که ارزش غذایی بالاتری دارند.

میوه‌ها بهترین میان وعده در این رژیم غذایی هستند و از افراد خواسته می‌شود به جای مصرف آب میوه طبیعی که حاوی مقادیر زیادی قند است میوه بخورند. مصرف سالاد کاهو، آجیل و دانه‌ها و هویج به عنوان میان وعده در این برنامه غذایی توصیه شده است. هر فرد هنگام رعایت این رژیم بهتر است روزانه ۲ لیتر آب مصرف کند. اگر افراد به دلیل مشغله کاری فراموش می‌کنند در طول روز آب بخورند بهتر است از برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های یادآوری استفاده کنند.

رژیم آمریکایی چه مزایایی دارد؟

در این برنامه غذایی تلاش شده تمامی مواد غذایی مورد نیاز بدن انسان تامین شود در عین حال فرد وزن اضافه نکند. طرفداران رژیم آمریکایی احساس گرسنگی نخواهند کرد و با افزایش تعداد وعده‌های غذایی میزان مواد خوراکی مصرفی روزانه خود را کاهش می‌دهند. هیچ وعده اصلی و میان‌وعده‌ای از این رژیم غذایی حذف نشده که یکی از بزرگ‌ترین مزایای آن به شمار می‌آید.

به افراد توصیه شده در طول رعایت این رژیم و هنگام گرسنگی از میان‌وعده‌های سالم و فاقد افزودنی‌های غیر مجاز استفاده کنند. کنترل دیابت نوع ۲ در این برنامه غذایی راحت‌تر شده و مردم سراسر جهان به راحتی می‌توانند از آن پیروی کنند. مواد مغذی مورد نیاز بدن در این رژیم تامین شده و فرد هنگام رعایت آن به مصرف ویتامین و به مکمل خاصی نیاز نخواهد داشت.

تنوع مواد غذایی در این رژیم زیاد است و به افراد این فرصت را می‌دهد که در کنار اعضای خانواده از خوردن غذا لذت ببرند. رعایت این رژیم غذایی بودجه زیادی نمی‌خواهد و تنها با اصلاح راهکارهای تغذیه‌ای می‌کوشد از افزایش وزن پیشگیری کند.

عادات‌های تغذیه سالم این رژیم و برنامه ورزشی منظم توصیه شده در آن می‌تواند به یک عادت سالم در فرد تبدیل شده و پس از پایان مدت رعایت این برنامه غذایی در فرد باقی بماند. استفاده از غلات که در این برامه غذایی بسیار توصیه شده از بسیاری بیماری‌ها مثل سرطان سینه و روده بزرگ پیشگیری می‌کند.

خطر بیماری‌های قلبی و تنفسی هم با مصرف این مواد غذایی به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. این رژیم از طریق توجه به وعده‌های غذایی به کاهش وزن کمک می‌کند اما تحقیق خاصی میزان اثر گذاری و طول مدت آن را مشخص نکرده است.

بیماری قلبی، تنفسی و رژیم امریکایی

معایب رژیم غذایی آمریکایی چیست؟

این یک برنامه عمومی کاهش وزن است که ممکن است برای همه افراد مناسب نباشد. یک رژیم غذایی اصولی باید زیر نظر یک متخصص تغذیه و متناسب با نیازهای هر فرد مشخص شود. اگر چه این رژیم برای همه گروه‌های سنی طراحی شده اما سالمندان، افرادی که بیماری‌های مزمن دارند و کودکان لازم است قبل از آغاز این برنامه غذایی با متخصص تغذیه خود مشورت کنند.

رژیم آمریکایی افراد را به تهیه غذا در منزل تشویق می‌کند و ممکن است برای شاغلین یا آن‌ها که به غذا پختن علاقه ندارند چندان جذاب نباشد. افرادی که به دنبال کاهش وزن خیلی سریع هستند نباید به سراغ این رژیم بروند چرا که سرعت کاهش وزن آن پایین است.

تغییر عادات غذایی و سبک زندگی که به دنبال این رژیم غذایی پیش می‌آید ممکن است برای همه جذاب نباشد و مدتی طول بکشد که به آن عادت کنند. سرگیجه و خستگی بعضی از عوارضی است که در پیگیری این رژیم مطرح شده است، البته تا این لحظه گزارش خاصی در مورد عوارض خطرناک این رژیم ثبت نشده.

سرگیجه، سردرد و رژیم امریکایی

این برنامه غذایی ممکن است برای افرادی که به سبزیجات و میوه‌ها علاقه ندارند چندان جذاب نباشد، طرفداران گوشت قرمز به ویژه گوشت گاو هم خیلی از رعایت این رژیم لذت نمی‌برند. اگر فردی سابقه حساسیت به غذاهای دریایی دارد بهتر است به جای این رژیم به سراغ گزینه‌های کم‌خطرتر برود.

رژیم آمریکایی یک برنامه غذایی برای کاهش وزن است که در پی مشکلات تغذیه‌ای مردم آمریکا و از سوی متخصصان این کشور ارائه شده است. بسیاری از مردم سراسر جهان با رعایت این رژیم کاهش وزن را تجربه کردند اما از آن‌جا که یک برنامه کلی است ممکن است برای همه افراد مناسب نباشد.

بهترین رژیم غذایی باید به صورت اختصاصی و با توجه به شرایط جسمانی و نیازهای هر فرد تهیه شود که بدون به خطر انداختن سلامت او به کاهش وزن مناسب  دست یابد. رژیم آمریکایی مانع گرسنگی شدید می‌شود و بسیاری عادات غذایی سالم را به افراد توصیه کرده اما معایب و مشکلات خاص خود را هم دارد.

جویدن آدامس برای کاهش وزن در این رژیم توصیه شده اما بهتر است افراد نکات بهداشتی مراقبت از دندان را هنگام رعایت این رژیم غذایی جدی بگیرند. این رژیم هم مانند هر برنامه غذایی دیگری دستورالعمل و توصیه‌هایی دارد که فرد پیش از آغاز آن باید مطالعه کاملی انجام دهد.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
خانه