8 اشتباه غذایی که حتی افراد سالم نیز مرتکب می شوند!

پرخوری و عدم تحرک، تنها عاملان افزایش وزن نیستند، بلکه این، عادت های غذایی اشتباه هستند که به اضافه وزن و چاقی منجر می شوند. عدم خواب کافی، مصرف هله هوله، عدم مصرف صبحانه، نشخوارهای شبانه، سریع غذا خوردن و تماشای تلویزیون در هنگام خواب را فراموش کنید تا بتوانید وزن خود را کاهش دهید.

این تنها عدم اراده و مسائل وابسته به آن نیست که موجب پر خوری و افزایش وزن ما می شوند. گاهی اوقات، این عادت های بد هستند که بدون آنکه بفهمیم منجر به اضافه وزن ما می گردند. حتی گاهی تنها یک عادت غذایی غلط منجر به افزایش بیش از حد وزن می شود. بدترین موضوع این است که حتی گاهی متوجه نمی شوید چه بلایی بر سر خود می آورید.

گاهی اوقات ما کارهایی انجام می دهیم که برنامه ی غذایی و فواید مواد مغذی مصرفی مان را کاهش می دهد. این اشتباهات دامنه ی وسیعی را فرا می گیرد، گاهی ممکن است مربوط به آبمیوه ای باشد که هنگام صبح می نوشید یا مربوط به صبحانه ای باشد که از خوردن آن صرف نظر می کنید. در این جا به 8 اشتباه غذایی که هر کسی ممکن است مرتکب شود، اشاره شده است.

اولین اشتباه غذایی: استفاده از شیر بادام آماده

8 اشتباه غذایی - شیر - برنافیت

استفاده از شیر لبنی به جای شیر بادام یک گزینه ی خوب است، اما همه ی شیرهای خالص به طور یکسان تهیه نمی شوند. بسیاری از شیر بادام های بسته بندی شده به اندازه ی شیرهای لبنی عملیات فرآوری بر رویشان انجام شده و در آنها از مواد نگه دارنده، قندها، ویتامین ها و مواد معدنی مصنوعی استفاده شده است. به جای آنکه شیر بادام را از بیرون بخرید، در خانه ی خود تهیه کنید. برای این کار برای هر لیوان شیر، یک سوم فنجان بادام پودر شده اضافه کنید. هر چه میزان بادام بیشتر باشد، میزان فیبر و ویتامین E دریافتی آن نیز بیشتر خواهد بود.

دومین اشتباه غذایی: نوشیدن آب میوه های سرشار از میوه

8 اشتباه غذایی - آب میوه - برنافیت

اسموتی ها و آب میوه هایی که با میوه های مختلف تهیه شده اند، سرشار از قند می باشند. برخی از آنها حاوی 22 تا 30 گرم قند هستند که معادل 6 قاشق چایخوری می باشد. برای دریافت یک ماده ی مغذی به دنبال گزینه هایی باشید که تنها از یک میوه تهیه شده و بقیه ی مواد تشکیل دهنده ی آن از سبزیجات تشکیل شده باشد.

شکم شما گاهی نیاز به استراحت دارد. این اسموتی سبز رنگ خوشمزه می تواند به سلامت روده ها کمک کند.

سومین اشتباه غذایی: عدم مصرف غذا پیش از ورزش

8 اشتباه غذایی - ورزش - برنافیت

رفتن به باشگاه در صبح خیلی زود بسیار سخت است، اما گرسنه ماندن پیش از رفتن به باشگاه این کار را سخت تر نیز می کند. از این به بعد سعی کنید ساعت خود را پیش از رفتن به باشگاه برای 15 دقیقه زودتر تنظیم کنید تا زمان کافی برای خوردن صبحانه داشته باشید. بدن شما نیاز به سوخت دارد و اگر سوخت کافی به بدن نرسد، از مواد معدنی و مغذی برای تامین این سوخت استفاده می کند. نخوردن غذا پیش از ورزش بدن شما را در حالت جنگ و گریز قرار می دهد. برای صبحانه می توانید از یک تخم مرغ آب پز، سیب زمینی شیرین یا یک تکه مرغ استفاده کنید.

چهارمین اشتباه غذایی: عدم مصرف غذا

8 اشتباه غذایی - خستگی - برنافیت

صرف نظر از زمان، رفتن به باشگاه بدون غذا بدن شما را در یک پاسخ جنگ و گریز گرفتار می کند. بدن طبق روتین ها به غذا خوردن عادت می کند، در نتیجه در زمان خاصی از روز به غذا نیاز پیدا خواهید کرد. البته وعده های کوچک برای هضم بهتر، از رو به رو کردن بدن با حجم وسیعی از غذاها پیش از ورزش است.

پنجمین اشتباه غذایی: پخت و پز با روغن های ناسالم

8 اشتباه غذایی - پختن غذا - برنافیت

اگر می خواهید حداکثر فواید را از مواد غذایی ببرید، ببینید چه روغنی در وعده ی غذایی خود استفاده می کنید. بسیاری از روغن های اسپریی حاوی مواد شیمیایی هستند، بنابراین بهتر است آنها را با روغن نارگیل، روغن آووکادو و حتی روغن های حیوانی جایگزین کنید. این روغن ها سرشار از مواد مغذی و ضد التهابی هستند.

ششمین اشتباه غذایی: استفاده از میان برهای پروتئینی

8 اشتباه غذایی - برگر سبزیجات - برنافیت

افراد گیاهخوار ممکن است پروتئین کافی دریافت نکنند. برخی از افراد برای دریافت پروتئین از برگر سبزیجات استفاده می کنند، اما بسیاری از آنها حاوی سویاهای اصلاح شده ی ژنتیکی می باشند. اما گوشت خواران نیز از قاعده ی عدم دریافت پروتئین کافی مستثنی نیستند. از گوشت دام علف خوار استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید پروتئینی که مصرف می کنید، فاقد هورمون است.

هفتمین اشتباه غذایی: سم زدایی بدن با آب میوه و سوپ

8 اشتباه غذایی - آب میوه - برنافیت

برای سم زدایی بدن با آب میوه و سوپ به زمان و مکان خاصی نیاز است. بهتر است تنها افراد سالم از این روش استفاده کنند، چرا که در غیر این صورت بدن شما به سرعت سم زدایی خواهد کرد. در چنین مواردی می توانید از سم زدایی بدن با غذاهای کامل استفاده کنید.

اما اگر در یک وضعیت روانی سالم به سر می برید و تنها می خواهید برای بدن خود سم زدایی بهاره انجام داده باشید، این رژیم را به سه تا پنج روز محدود کنید و در آن از سبزیجات بیشتر و قند کمتری استفاده کنید.

هشتمین اشتباه غذایی: استفاده از سس های کم چرب بر روی سالاد

8 اشتباه غذایی - سالاد سبزیجات - برنافیت

سالاد، یک گزینه ی سالم است و خراب کردن آن با یک سس خامه ای و غلیظ اشتباه است، اما جایگزین کردن این سس با یک سس کم چرب راه حل مناسبی نیست. این سس ها حاوی قند و تثبیت کننده های فرآوری شده هستند. بهتر است به جای سس به طور کلی از روغن زیتون و لیمو استفاده کنید. می توانید با استفاده از روغن زیتون، خردل و آووکادو نیز یک سس خانگی تهیه کنید.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments