۵ اصل برای داشتن یک دوی کارآمد

یک دوی کارآمد چگونه است؟ شما چگونه آن را تشخیص می دهید؟ فرد ویلت، یکی از مربیان مشهور دو در کتاب خود به نام دونده ی کامل کانادا، تحلیل های جالبی از یک دوی کارآمد نوشته است.

برخی از نقطه نظرات او در مورد اصول دوندگی در این مقاله بیان شده اند. نکات زیر را بخوانید و آنها را با اصول خود مقایسه کنید.

داشتن یک دوی کارآمد : اصابت پا به زمین

5 اصل برای داشتن یک دوی کارآمد ، برنافیت

بسیاری از دونده ها با وسط پای خود- یعنی درست با پشت توپ پا-  به روی زمین می آیند، سپس پاشنه ی خود را بر روی زمین می گذارند و قبل از اینکه انگشتان پایشان را بر روی زمین فشار دهند، بدنشان بر روی پایی که بر روی زمین است سر می خورد. برخی از دوندگان بیشتر بر روی توپ پایشان و برخی دیگر بیشتر بر روی پاشنه ی خود فشار می آورند.

هر دونده ای به گونه ی خاصی پای خود را روی زمین می گذارد که بستگی به هماهنگی اعضای بدن دارد و بیومکانیک زیستی نامیده می شود.

اگر کف پای شما صاف است و یا در دویدن مشکل دارید (که موجب آسیب به بدنتان می شود) بهتر است با یک پزشک مشورت کنید تا در کفش شما ارتوتیک به کار برد. بیشتر دونده ها با انتخاب یک کفش مناسب می توانند از ایجاد چنین مشکلاتی جلو گیری کنند. بدترین کاری که ممکن است یک دونده در مورد پای خود انجام دهد این است که اصابت پایش بر زمین را با دونده ی دیگری مطابقت دهد.

داشتن یک دوی کارآمد : طول گام

5 اصل برای داشتن یک دوی کارآمد ، برنافیت

هیچ تعریف دقیقی برای طول گام بیان نشده است. بهترین طول گام به فرم طبیعی بدن دونده بستگی دارد. اما به طور طبیعی، در یک مسابقه ی پنج تا ده کیلومتری گام های کوتاه با سرعت زیاد مقرون به صرفه تر است. یک گام طولانی موجب می شود که دونده با قرار دادن پا فراتر از مرکز جاذبه ی زمین، انرژی بیشتری از دست بدهد. اما برداشتن قدم های خیلی کوتاه نیز کاملا اشتباه است.

ممکن است برخی از مقاله های اینترنتی باعث وسوسه برای تغییر گام شما شوند، اما این کار اصلا توصیه نمی شود. توصیه ی کارشناسان برداشتن ۱۸۰ قدم در دقیقه است، اما همه ی ورزشکاران نمی توانند این کار را انجام دهند. مثلا تعداد قدم های جان ساموئلسون، ۲۰۰ بار در دقیقه گزارش شده است و یا کنسیا بکل از اتیوپی دارای رکورد ۲۱۵ گام در دقیقه است.

گرچه برخی از کارشناسان۱۸۰ گام در دقیقه را یک بازه ی عالی می دانند اما دوندگان مختلف دارای بازه های مختلفی هستند.

داشتن یک دوی کارآمد : طرز ایستادن و حالت سر و شانه ها

5 اصل برای داشتن یک دوی کارآمد ، برنافیت

تنه ی شما باید کم و بیش عمود بر زمین و باسن شما باید به سمت جلو باشد. یک دونده ی المپیک آمریکایی به نام گری بطورلاند می گوید: دوندگان مبتدی تمایل زیادی برای نشستن و تحمل وزن به کمر خود دارند. آنها باید مرکز جاذبه را به سمت جلو بیاورند و وزن خود را بر روی کف پایشان (بخشی از مچ و انگشتان پا) بیاندازند.

داشتن یک دوی کارآمد : حمل بازو

5 اصل برای داشتن یک دوی کارآمد ، برنافیت

بازوهای شما باید با ریتم پاهایتان در حرکت باشد و به جای آنکه به سمت پهلو بیایند بهتر است به سمت جلو نوسان داشته باشند. یعنی آرنج ها باید به سمت داخل باشند و دست ها کمی نیمه باز باشند (فنجانی شکل) از مشت کردن آنها به طور کامل اجتناب کنید.

بیل بورمن- مربی دوی دانشگاه ارگان- توصیه می کند در هنگام دویدن، دست های خود را در بالای قفسه ی سینه حرکت دهید اما توصیه ی جیم الیوت این است که بازوهای خود را در پایین بدن و شصت خود را در جیبتان قرار دهید.

داشتن یک دوی کارآمد : وضعیت سر

5 اصل برای داشتن یک دوی کارآمد ، برنافیت

وضعیت سر، وضعیت کلیدی برای دیگر اعضای بدن است. در زمان های بسیار قدیم تر، یکی از مربیان می گفت: یک دونده باید نگاه خود را به ۹ متر دورتر بیاندازد و سر خود را در یک وضعیت ثابت و ریلکس قرار دهد. این توصیه، بسیار خوب به نظر می رسد.

کاری از گروه محتوای برنافیت

من 106 کیلو بودم، هیچ لباسی اندازه‌م نمی‌شد! بالاخره زیر نظر متخصص تغذیه‌ برنافیت رژیم گرفتم و در 8 ماه، 27 کیلو لاغر شدم. رژیم برنافیت، آخرین رژیم زندگیم بود!

شما هم می‌تونید!!!

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

مطالب مرتبط

جدیدترین مقالات

همه مقالات
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم غذایی و برنامه غذایی را به صورت گروهی و زیر نظر پشتیبان اختصاصی ارائه می‌دهد.

مجموعه برنافیت دکتر کرمانی، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه لاغری و تناسب اندام برنافیت یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.

بیشتر...

یکی از زیر مجموعه‌های وبسایت دکتر کرمانی که در زمینه تغذیه و لاغری توانسته است، هزاران افراد را به تناسب اندام دلخواه خودشان برساند، مجموعه برنافیت است. در برنافیت با دنیایی از مطالب درمورد تغذیه و لاغری روبه‌رو خواهید شد و  هر آن‌چه درمورد تغذیه و لاغری است را در این‌جا می‌توانید پیدا کنید.

هنگام ورود به سایت برنافیت با انواع متفاوتی از رژیم‌ها روبه رو می‌شوید از جمله: رژیم تثبیت وزن برنافیت، برنامه‌غذایی روزانه برنافیت، رژیم غذایی برای لاغری، رژیم غذایی رایگان، رژیم غذایی لاغری برای دموی‌ها، رژیم فستینگ، رژیم فشرده لاغری، رژیم کاهش وزن، رژیم کتوژنیک، رژیم گروهی برنافیت، رژیم لاغری 20 کیلویی، رژیم لاغری رایگان، رژیم لاغری سریع، رژیم مایر، رژیم سیب، رژیم شیر، رژیم، رژیم افزایش وزن برنافیت، رژیم آنلاین، رژیم بارداری و شیردهی، رژیم برای بلغمی‌ها، رژیم برای دموی‌ها، رژیم پروتئین، بارهنگ برای لاغری است که تنوع رژیم‌ها باعث شده به یک مجموعه بسیار قوی در حوزه لاغری و تغذیه شناخته شود.

تمامی دستورات برنامه‌های غذایی زیر نظر کارشناسان دکتر کرمانی ارائه می‌شود و دستورات مصرف هر خوراکی با مقدار کالری مورد نیاز نیز در برنامه غذایی برای هر شخص به صورت جداگانه گفته می‌شود. مانند: طریقه مصرف دانه چیا برای لاغری، ماسالای چینی برای لاغری، سیر سیاه لاغری، سرکه سیب برای لاغری ، زردچوبه برای لاغری شکم، چای سبز برای لاغری، دانه چیا، دمنوش‌های لاغری و…. خواص میخک برای لاغری.

برنامه غذایی برای هر شخصی متفاوت است و با توجه به شرایط جسمانی هر فرد برنامه غذایی جداگانه به آن داده می‌شود مانند: برنامه رژیم غذایی 7 روزه، برنامه غذایی برای افزایش وزن، برنامه غذایی برای بدنسازی، برنامه غذایی برای کاهش وزن.

در مجموعه برنافیت امکاناتی نظیر: مشاور تغذیه آنلاین، مشاوره رایگان رژیم لاغری، دریافت رژیم به صورت آنلاین، کاهش وزن سریع، آب کردن چربی شکم، نرم افزار رژیم غذایی رایگان برنافیت، ورزش برای لاغری، پشتیبان اختصاصی رژیم، چالش رژیم لاغری،  کالری مواد غذایی برنافیت،  محاسبه bmi، دوچرخه ثابت برای لاغری،  قوی‌ترین رژیم لاغری، کاهش چربی، کاهش وزن، گروه لاغری برنافیت، لاغری سریع، لاغری سریع 10روزه، لاغری سریع در یک هفته، لاغری و تناسب اندام، چاقی، زیبایی اندام، ورزش لاغری، ورزش و تناسب اندام، نمونه رژیم دکتر کرمانی، پیج اصلی دکتر کرمانی، رژیم دکتر کرمانی رایگان‌ و انواع روش‌های لاغری.

راه ارتباطی با مجموعه برنافیت از طریق سایت برنافیت، اینستاگرام برنافیت و واتساپ برنافیت امکان پذیر است و همراهی شما عزیزان باعث شده است تا یک خانواده بزرگی کنار هم تشکیل دهیم.

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم ها را به صورت گروهی و زیر نظر کارشناس اختصاصی ارائه می‌دهد.

دسترسی سریع

پربازدیدترین ها

انواع رژیم ها

مجموعه برنافیت، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه لاغری و تناسب اندام برنافیت یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.

دریافت مشاوره رژیم برنافیت
برای رسیدن به وزن دلخواهت، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیری!

مشخصات شما با موفقیت ارسال شد
همکاران ما به زودی با شما تماس خواهند گرفت

دریافت مشاوره رایگان رژیم

اگه می‌خوای به وزن دلخواهت برسی، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناس‌های برنافیت دکترکرمانی مشاوره‌ رایگان بگیری!

[contact-form-7 id="19069" title="فرم مشاوره"]