از کم کاری غده ی تیروئید چه میدانید؟

دوباره درد به سراغم آمد. وقتی روی مبل می خواهم لم بدهم استخوان هایم به شدت درد می گیرد. پنج بار به متخصص بیماری های استخوان مراجعه کردم، حدود یک ماه و نیم اصلا نخوابیدم. امروز روز چهل و یکم است. دکتر نمی داند دقیقا چه چیز باعث این درد شده اما من همچنان دچار آن هستم. درست سه سال پیش به بیماری کم کاری غده ی تیروئید مبتلا شدم. کم کاری غده ی تیروئید نوعی بیماری است که در آن غده ی تیروئید هورمون هایی را که بدن برای کارکرد مناسب به آنها نیاز دارد، تولید نمی کند. این علائم  یک نویسنده ی سخت کوش (یعنی مرا) را به فردی تبدیل کرده که اکثر اوقاتش را در رختخواب به مرگ فکر می کرد.

چرا افراد تیروئیدی همواره احساس خستگی می کنند؟

دقیقا یادم نیست علائم چه زمانی به سراغ من آمدند. احساس می کنم اول پسوریازیس به سراغم آمد. سپس حالت غش به من دست داد و احساس کردم در حال افتادن روی کاشی های حمام هستم. چانه ام زخم شده بود، دندان ها و بینی ام شکست و درد خفیفی در پشت کمرم احساس کردم.

اضافه وزن بیست کیلویی خودم را احساس می کردم. به دلیل عارضه ی استخوان فاقد خون در ران هایم احساس درد می کردم (در این عارضه تامین خون به استخوان ها قطع می شود و استخوان ها فرو می ریزند). دچار اگزمای صورت، درد عجیب ناحیه ی کمر، بی خوابی، سندروم تونل کارپال و سرما خوردگی های مکرر به دلیل پایین آمدن ایمنی بدن شده بودم. دیگر نمی توانستم تمرکز کنم و به اصطلاح دچار مه مغزی شده بودم. پس از تمام این دردهای فیزیکی دچار افسردگی شده بودم.

وقتی به خاطر درد ران ها به پزشک مراجعه کردم به من داروی ضد التهابی داد، وقتی به خاطر پوستم به پزشک مراجعه کردم به من استروئید داد، وقتی از افسردگیم صحبت کردم، او به من گفت همواره لبخند بزنم، اما هیچ یک از آنها متوجه نشدند که شاید دلیل دردم چیز دیگری باشد.

آزمایش خون

15 سال پس از بروز علائم، یکی از دوستانم نگاهی به من کرد و گفت بهتر است تیروئید خود را چک کنم. پس از انجام آزمایش خون همه چیز شکل دیگری به خود گرفت. از لحظه ای که می فهمی مبتلا به کم کاری تیروئید هستی، همه چیز شکل جدی تری به خود می گیرد. در این زمان ساکن ناخواسته ی دنیایی از آزمایش های خون هستید. قلمرویی که هیچ کس جز خودت مسئولیت سرنوشت تو را ندارد. برای اینکه از کم کاری غده ی تیروئید نجات پیدا کنی باید چیزهایی بیاموزی. باید بیاموزی با وجودی که پزشکان زیادی را می ببینی، ممکن است نظر هیچ کدام آنها شبیه به هم نباشد.

اگر میخواهید بدانید که هورمون تیروئید چگونه کار می کند، این مطلب را بخوانید.

داروهای ضروری

از کم کاری غده ی تیروئید چه میدانید؟

ناجی من سه قرص کوچک سفیدی بود که آنها را هر روز می خوردم. درست است که می گویم ناجی اما لووتریکسین یک ماده ی مخدر است که وظیفه ی تسکین علائم درد را برعهده دارد. افرادی که دچار کم کاری غده ی تیروئید هستند، زندگی شان توسط یک عضو پروانه ای شکل در جلوی گردن هدایت می شود و بسیاری از مردم از آن بی خبرند. برای زنده ماندن باید هورمون های مختلفی را که تیروئید برای عملکرد مناسب بدن به آنها نیاز دارد، بشناسید. باید تیروئید را با غذاهای مناسب تغذیه کنید و آنهایی را که برای تیروئید مضر است کنار بگذارید. در رژیم غذایی خود باید از ماهی، آجیل، میوه و سبزیجات استفاده کنید و البته که باید از مصرف سویا، بروکلی، ذرت و به ویژه الکل بپرهیزید.

اما تیروئید همواره آماده ی تنبیه کردن شماست. در چهل و یک روز آخر به شدت مرا تنبیه کرد. متخصص بیماری های استخوان مرا ترغیب می کند و پزشکان دیگر هر کس چیزی می گویند، اما این تنها من و تیروئیدم هستیم که می دانیم که چرا زندگی به من سخت می گیرد. دلیل احتمالی این بیماری در من کمبود ویتامین D است. نقص ویتامین D عامل رایج تیروئید است. بدون این ماده ی حیاتی، سلامت استخوان و ماهیچه ها به خطر می افتد. دیر یا زود خوب می شوم و دوباره می توانم به انجام فعالیت های نرمال خود بپردازم.

در حال حاضر تنها باید قرص هایم را مصرف کنم و منتظر اتفاقاتی باشم که در حال رخ دادن است. ورزش، خواب منظم و انجام هرکاری به میزان اعتدال موثر است.

پیشنهاد برنافیت: کدام مواد مغذی برای سلامت تیروئید مناسب است؟

بهترین زمان ملاقات پزشک چه زمانی است؟

علائم تیروئید کم کار بسیار شبیه به علائم دیگر است. این علائم به آرامی گسترش می یابند و شما ممکن است سال ها متوجه آن نشوید. اما اگر علائم زیر را در خود مشاهده کردید، حتما برای انجام آزمایش به پزشک مراجعه کنید.

  • خستگی
  • افزایش وزن
  • افسردگی
  • سرماخوردگی همیشگی
  • پوست و موی خشک
  • درد ماهیچه ای

کاری از گروه محتوای برنافیت

می‌خوای ثابت کنی که می‌تونی به وزن ایده آلت برسی ؟

اصولی و تخصصی ترین برنامه رژیم غذایی رو از برنافیت دریافت کن کنارت هستیم تا سریع تر لباسی که دوست داری رو بپوشی

از همین الان شروع کن تا زودتر به هدفت برسی!
5/5

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

جدیدترین مقالات

همه مقالات
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments