نشانه های کمبود ویتامین B12 در بدن کدامند؟

ویتامین B12 برای بدن ما ضروری است. این ویتامین در ساختن DNA، رشته های عصبی و سلول های خونی مشارکت می کند و موجب سلامت مغز، سیستم ایمنی و کارکرد درست متابولیسم بدن می شود. اما بر خلاف ویتامین های دیگر، ویتامین B12 تنها در محصولات حیوانی مثل ماهی، گوشت و امثال آن یافت می شود. بنابراین افراد گیاهخوار، افراد مبتلا به سلیاک و افراد بالای 50 سال که توانایی بدنشان برای جذب ویتامین کم است، دچار نقص ویتامین B12 هستند. در واقع از هر 100 زن 40 تا 59 ساله، 4 نفر آنها مبتلا به نقص ویتامین B12 هستند. اما چگونه باید بفهمیم دچار کمبود ویتامین B12 هستیم؟ در اینجا نشانه های کمبود ویتامین B12 بیان شده است.

1- با وجود خواب زیاد همچنان خسته اید.

8 ساعت کامل در روز خوابیده اید، قهوه ی عصرگاهی خود را نیز نوش جان کرده اید، اما همچنان خواب آلوده هستید. دلیلش چیست؟ خستگی، یکی از اولین نشانه های کمبود ویتامین B12 است. بدن شما برای تولید سلول های قرمز خون و اکسیژن رسانی به اندام ها، نیاز به ویتامین دارد. عدم وجود اکسیژن کافی علی رغم خواب کافی موجب خستگی می شود.

2- احساس ضعف می کنید.

وقتی ماهیچه های شما به اندازه ی کافی اکسیژن دریافت نکنند، هرچیزی که می خواهید بلند کنید برای شما به اندازه ی 500 کیلو به نظر می رسد و وقتی می خواهید راه بروید انگار که از میان گل ها در حال راه رفتن هستید. ضعف کلی اغلب پس از کارهای سخت و با فشار مثل یک پیاده روی خیلی طولانی به وجود می آید و تا وقتی که ماهیچه های شما به حالت اولیه ی خود در نیامده اند، این احساس ضعف با شماست. اما اگر این ضعف بدون هیچ دلیلی ایجاد شده باید بدانید که دچار کمبود ویتامین B12 هستید.

3- احساس کرختی به شما دست می دهد.

احساسات عجیب در بدن مثل احساس کرختی و سوزن سوزن شدن بدن نشانه های کمبود ویتامین B12 است که به علت آسیب به اعصاب و عدم دریافت اکسیژن کافی توسط سلول ها رخ می دهد.

4- فراموشکار شده اید.

گاهی اوقات اسم یکی از دوستان صمیمی خود را فراموش می کنید یا کارهای عجیبی چون گذاشتن کلید در آبدارخانه را انجام می دهید. احتمالا در این موارد نگران کننده تصور می کنید که دچار زوال عقل شده اید، اما نگران نباشید دلیل آن تنها نقص ویتامین B12 است. تحقیقات بر روی 121 نفر نشان داد که افرادی که دچار نقص ویتامین B12 هستند، حجم مغز کمتری دارند و عملکرد آنها در آزمون های شناختی نیز بسیار ضعیف تر است.

5- احساس سرگیجه می کنید.

آیا گاهی اوقات هنگام راه رفتن و یا بالا رفتن از پله ها دچار سرگیجه می شوید؟ مطالعه بر روی صدها داوطلب نشان داد که افرادی که دچار کمبود ویتامین B12 بودند 40 درصد بیشتر از افراد سالم دچار سرگیجه می شدند.

6- احساس ناراحتی و اضطراب می کنید.

عوامل زیادی موجب ناراحتی و نگرانی شما می شود، اما اگر به دلایل بیهوده و یا بی دلیل شروع به گریه کردن می کنید و دچار اضطراب می شوید، این موضوع ممکن است دلیل نقص ویتامین B12 باشد. چنین نقصی در بدن مشکلات زیادی ایجاد می کند. این مشکلات به این دلیل است که کمبود این ویتامین موجب کاهش سطح سراتونین و دوپامین در بدن می شود و ایجاد ناراحتی و اضطراب می کند.

اگر این نشانه ها برای شما آشنا به نظر می رسند، از پزشک خود بخواهید از شما یک آزمایش خون بگیرد. اگر دچار کمبود این ویتامین بودید، می توانید از نکات زیر بهره بگیرید.

گیاهخواران

از آنجا که ویتامین B12 در گیاهان یافت نمی شود، افراد گیاهخوار در خطر کمبود چنین ویتامینی می باشند. یک راه حل برای این کار استفاده از یک محصول غنی شده با ویتامین B12 است مثل سویای غنی شده، شیر سویا و انواع آن. برخی از غذاها به طور طبیعی حاوی مقدار کمی ویتامین هستند از جمله: قارچ، تمپه، جلبک دریایی و مخمرهای مغذی.

مکمل ها و آمپول های ویتامینه

افرادی که از کمبود شدید ویتامین B12 رنج می برند، بهتر است از آمپول ها یا قرص های این ویتامین مصرف کنند. اما افرادی که از نوع خفیف آن رنج می برند، می توانند آن را از طریق مولتی ویتامین نیز به دست آورند.

افراد بالای 50 سال

موسسه ی پزشکی برای افراد بالای 50 سال توصیه می کند که این ویتامین را از طریق مکمل ها به دست آورند چرا که تنها از طریق غذا نمی توانند این ویتامین را تامین کنند.

کاری از گروه محتوای برنافیت

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments