غذاهایی که از پروستات شما محافظت می کنند

پس از سرطان پوست، سرطان پروستات یکی از شایع ترین بیماری های رایج در میان مردم آمریکاست. از هر هفت مرد، یک نفر از آنها در طول زندگی خود دچار این بیماری کشنده می شود.

خوشبختانه، نقش برنامه ی غذایی در پیشگیری از این بیماری بسیار اهمیت دارد. بنابراین برای حفاظت از پروستات خود، این مواد غذایی را در برنامه ی روزانه ی تان قرار دهید.

گوجه

غذاهایی که از پروستات شما محافظت می کنند ، برنافیت دکتر کرمانی

گوجه از آن دسته مواد غذایی است که برای افرادی که سعی در سلامت پروستات خود دارند، بسیار مفید به نظر می رسد. دلیل آن نیز مشخص است: طبق مطالعات دانشگاه بریستول، مصرف ده وعده گوجه در هفته، خطر ابتلا به سرطان پروستات را تا 18% کاهش می دهد.

در این مطالعه، منظور از گوجه تنها خود میوه ی گوجه نیست بلکه رب گوجه و خوراک لوبیای آغشته به گوجه نیز دارای همین اثر است.

سویا

غذاهایی که از پروستات شما محافظت می کنند ، برنافیت دکتر کرمانی

با وجودی که سویا به دلیل کاهش تستوسترون شهرت بدی یافته است، اما این ماده در کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات بسیار مفید است. مطالعه ای که در مجله ی تغذیه و سرطان به چاپ رسید نشان داد از آنجا که محرومیت درمانی تستوسترون برای جلوگیری از بزرگ شدن سلول های پروستات مفید است، بنابراین افزودن سویا به برنامه ی غذایی می تواند کمک زیادی به درمان این بیماری کند.

مطالعات در مورد مردانی که برای درمان پروستات خود از پرتودرمانی استفاده می کردند نشان داد که سطح آنتی ژن های اختصاصی پروستات آنها با وجود چنین درمانی همچنان در حال افزایش است. افرادی که دچار سرطان پروستات هستند به میزان زیاد از این آنزیم (آنتی ژن) دارند. مطالعات نشان داده است که نوشیدن شیر سویا موجب کاهش سطح آنتی ژن های اختصاصی پروستات می شود.

چای سبز

غذاهایی که از پروستات شما محافظت می کنند ، برنافیت دکتر کرمانی

چای سبز، سرشار از آنتی اکسیدان و پلی فنول است و در نتیجه ضد سرطان می باشد. طبق مطالعات دانشگاه کیس وسترن، این ماده نه تنها از اکسیداسیون سلول ها جلوگیری می کند، بلکه با افزایش مرگ سلول های عادی از گسترش سلول های سرطانی پیشگیری می کند.

به همین دلیل است که چای سبز به یک ماده ی پیشگیری کننده ی عالی تبدیل شده است. این ماده نه تنها در پیشگیری بلکه در درمان افرادی هم که دچار این بیماری شده اند بسیار مفید است، به خصوص برای سرطان هایی که به درمان های معمول پاسخ نمی دهند.

قهوه

غذاهایی که از پروستات شما محافظت می کنند ، برنافیت دکتر کرمانی

آیا جزء طرفداران چای و قهوه نیستید؟ باید بدانید که یک مطالعه ی سیستماتیک چاپ شده در سالنامه ی غده شناسی نشان داده است که مصرف قهوه که سرشار از آنتی اکسیدان نیز هست برای مقابله با انواع کشنده ی سرطان پروستات بسیار مفید می باشد.

گرچه این مطالعه، مدرکی دال بر پیشگیری از ابتلا به این سرطان نشان نداد، اما دلایل بسیار دیگری وجود دارد که نشان می دهد مصرف قهوه از بیماری MRSA (باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک) و ایجاد مشکلات عضلانی ناشی از آن جلوگیری می کند.

تنها کافیست از قهوه ای استفاده کنید که برای سلامت مغز شما نیز مفید باشد نه اینکه تنها دم کرده ای از مواد افزودنی عجیب و غریب باشد.

برگ سیب زمینی شیرین

غذاهایی که از پروستات شما محافظت می کنند ، برنافیت دکتر کرمانی

ماده ی غذایی دیگری که سرشار از پلی فنول است، برگ های سبز سیب زمینی شیرین می باشد. مطالعات چاپ شده در مجله ی سرطان نشان داد که عصاره ی برگ سیب زمینی شیرین، 42 درصد بیشتر از اسفناج پلی فنول دارد و درست همانند چای سبز، موجب افزایش مرگ سلول ها می شود.

برگ های سبز سیب زمینی شیرین سرشار از ویتامین B، بتا کاروتن، آهن، کلسیم و زینک می باشد.

سبزیجات چلیپایی (انواع کلم)

غذاهایی که از پروستات شما محافظت می کنند ، برنافیت دکتر کرمانی

کلم، کلم بروکلی، کلم بروکسل و گل کلم از انواع سبزیجات چلیپایی محسوب می شوند و در دسته ی کلم ها قرار دارند. سبزیجات چلیپایی سرشار از مواد مغذی و فیتوشیمیایی هایی هستند که دارای خواص ضد سرطانی می باشند. یک مطالعه ی مروری در مورد آثار سبزیجات چلیپایی بر سرطان پروستات نشان داد که افرادی که از انواع کلم ها مصرف می کنند، کمتر دچار سرطان پروستات می شوند.

ماهی (البته برخی از آنها)

غذاهایی که از پروستات شما محافظت می کنند ، برنافیت دکتر کرمانی

طبق تحقیقات دانشگاه کالیفرنیا- سان فرانسیسکو- امگا 3 نه تنها موجب افزایش سلامت مغز می شود، بلکه حتی التهاب پروستات را نیز از بین می برد.

 مصرف یک تا سه وعده ماهی در ماه، صرف نظر از استعداد ژنتیکی، تا 36% خطر ابتلا به سرطان پروستات را در مردان کاهش می دهد.

البته این بدان معنا نیست که تمام ماهی های سرشار از امگا 3 دارای همین اثر می باشند. محققان سوئدی دریافته اند که حتی ماهی شور یا دودی نیز خطر ابتلا به سرطان پروستات را در مردان افزایش می دهد، گرچه همین مطالعات نشان داد که روغن ماهی در سلامت پروستات بسیار مفید است.

گردو

غذاهایی که از پروستات شما محافظت می کنند ، برنافیت دکتر کرمانی

مطالعات بر روی موش ها نشان داد که یک رژیم غذایی سرشار از گردو یا روغن گردو، موجب کاهش سرطان پروستات می شود. یکی از دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا و یکی از محققان تغذیه می گویند: برای سال های زیادی دولت آمریکا با مصرف چربی ها مبارزه می کرد، اما این مقابله چیزی جز ضرر برای انسان نداشت.

مثلا گردو، با وجودی که سرشار از چربی است، اما چربی آن موجب پیشرفت سرطان پروستات نمی شود. محققان دریافته اند که تغذیه ی موش ها با گردو موجب پیشگیری از سرطان پروستات می شود.

هرچند گردو سرشار از امگا 3 است، اما ترکیبات دیگری نیز در گردو وجود دارد که با سرطان پروستات مبارزه می کند.

محققان نشان داده اند که با وجودی که چربی و کالری گردو بسیار زیاد است، اما دارای خواص دیگری می باشد که ارزش مصرف آن را دارد. در این مطالعه، موش ها در حدود 74 گرم گردو مصرف کردند که این میزان معادل 482 کالری می باشد. این مقدار، کم نیست اما بهتر از مصرف یک سیب زمینی سرخ کرده ی بزرگ است که 610 کالری دارد. مصرف گردو علاوه بر کاهش خطر ابتلا به سرطان برای قلب نیز بسیار مفید است.

کاری از گروه محتوای برنافیت

می‌خوای ثابت کنی که می‌تونی به وزن ایده آلت برسی ؟

اصولی و تخصصی ترین برنامه رژیم غذایی رو از برنافیت دریافت کن کنارت هستیم تا سریع تر لباسی که دوست داری رو بپوشی

از همین الان شروع کن تا زودتر به هدفت برسی!
5/5

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

جدیدترین مقالات

همه مقالات
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments