چه چیزی موجب درد قوس کف پا هنگام دویدن می شود؟

یکی از خوانندگان سوال می کند: پس از نیم ساعت دویدن در قوس کف پا احساس درد می کنم. چند جفت کفش دارم که مدام آنها را عوض می کنم. آیا شما می دانید دلیل این درد چیست؟

پاسخ

پا دارای ساختار پیچیده ای است. این ساختار موجب جذب درد در اثر ضربه به پا می شود. اما اگر این ساختار آسیب ببیند شما را بیش از حد اذیت خواهد کرد.

پا دارای 26 استخوان و تعداد بیشتری مفصل است. هر بند باید درمفصل خود به خوبی کار کند تا پا به درستی و بدون درد حرکت کند. استخوان ها قوسی تشکیل می دهند که به پاها کمک می کند به صورت هم تراز باقی بماند. وقتی پای خود را به سمت بیرون می دهید، این استخوان ها صاف و وقتی پای خود را به سمت داخل می کشید، این استخوان ها سفت می شوند.

فاسیای کف پا ساختار فشرده ی قوس پا را تکمیل می کند. این فاسیا به گونه ای به انگشتان پا متصل شده است که در هنگام خم کردن انگشتان پا به هنگام دویدن و راه رفتن موجب سفت شدن فاسیا و قوس کف پا می شود.

در هنگام دویدن ممکن است دو اتفاق برای قوس کف پا رخ دهد

اول اینکه فاسیا مثل یک کش کشیده شود و به حالت اولیه ی خود باز نگردد که موجب آسیب به پا می شود (مثل التهاب پلانتار). دوم اینکه مفصل استخوان آسیب ببیند یا جا به جا شود و حرکت نرمال پا و قوس آن را تغییر دهد. هر دوی این حالات موجب احساس درد در پا می شود مگر اینکه در مرحله ی راه رفتن یا دویدن پا به صورت نرمال حرکت کند.

اگر از درد و روش های درمانی آن آگاه نباشید، نمی توانید دلیل یک درد را تشخیص دهید. این دردها ممکن است دلایل زیادی داشته باشد. دلایلی چون انتخاب کفش نامناسب، آسیب ناشی از کشش بیش از حد، عدم کارکرد نرمال مفاصل پا، اختلال عملکرد مکانیکی بدن یا حتی مشکلات سخت تر مثل درد زانو یا لگن.

پیشنهاد من به شما این است که پیش متخصصی بروید که با دویدن و زنجیره ی مشکلات حرکتی بدن مثل کمر درد، درد لگن و همانند آن آشنا باشد. در برخی از موارد درمان های سرپایی کارساز است اما در برخی موارد دیگر درمان های سخت تری باید مورد استفاده قرار گیرد.

کاری از گروه محتوای برنافیت

می‌خوای ثابت کنی که می‌تونی به وزن ایده آلت برسی ؟

اصولی و تخصصی ترین برنامه رژیم غذایی رو از برنافیت دریافت کن کنارت هستیم تا سریع تر لباسی که دوست داری رو بپوشی

از همین الان شروع کن تا زودتر به هدفت برسی!
5/5

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

جدیدترین مقالات

همه مقالات
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments