چرا بینایی شما با مشکل مواجه شده است؟

شما همواره باید مراقب بیماری های چشمی همچون آب سیاه، آب مروارید و دژنراسیون ماکولار باشید، اما چشمانتان در این موارد هشدارهایی به شما می دهد. هیچ چیز در بدن در یک جعبه محبوس نشده و همه ی اعضا به گونه ای با یکدیگر در ارتباط هستند. مثلا چشمان شما به سیستم عصبی مرکزی و اعضای دیگر بدن متصل هستند. بنابراین هر چیزی که بدنتان را تحت تاثیر قرار دهد، بر روی بینایی نیز تاثیر گذار است. در صورت هر گونه تغییر عجیب بر روی چشمان خود به پزشک مراجعه کنید، چرا که این تغییرات می تواند هشداری برای بیماری های زیر باشد.

پیشنهاد برنافیت: [button color=”orange2″ link=”http://bornafit.ir/5-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%DA%86%D8%B4%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D9%86%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D9%86%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D9%87-%D8%A8%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D8%AF/” align=”right” target=”_blank”]۵ بیماری چشمی که نباید نادیده بگیرید[/button]

کلسترول بالا

چرا بینایی شما با مشکل مواجه شده است؟

افرادی که کلسترول خونشان بالاست، بینایی خود را به طور گذرا از دست می دهند و دوباره این بینایی به حالت اولیه باز می گردد، همانند پرده ای که روی چشم آنها می آید و می رود. این موضوع نشان دهنده ی آن است که شریان کاروتید فرد با یک پلاک بسته شده و تلاش می کند که خون را به چشم ها برساند. در این زمان، افراد ممکن است دچار چشم درد شوند، یک حلقه ی خاکستری دور قرنیه ی خود مشاهده کنند و یا نتوانند چشمان خود را با نور روشن تطابق دهند. در برخی از موارد، ممکن است رسوب های زرد رنگ کلسترول به نام زانتلاسما روی پلک یا قرنیه ی چشم ها جمع شوند.

[box type=”note”]کلسترول بالا اغلب علائم مشخصی به همراه ندارد. حدود ۳۰ درصد از زنان دچار کلسترول بالایی هستند و این مشکل، خطر ابتلا به بیماری های قلبی، حمله ی قلبی و سکته را در آنان افزایش می دهد. در این مواقع گاهی به مصرف دارو نیازمندیم، اما تغییر در رژیم غذایی به تنهایی برای کاهش کلسترول کافیست.[/box]

مشکلات تیروئید

چرا بینایی شما با مشکل مواجه شده است؟

تیروئید، یک غده ی پروانه ای شکل بر روی گردن است و هورمون هایی را  که مسئول رشد و متابولیسم بدن هستند، کنترل می کند. اگر تیروئید شما به درستی کار نکند، انبوهی از مشکلات از جمله، تورم کاسه ی چشم و ماهیچه های چشمی را به بار می آورد، که موجب بسته شدن و بزرگ تر شدن آنها از حالت طبیعی می شود. در این حالت ممکن است فرد دچار دوبینی نیز بشود.

بیماری گریوز، که یک اختلال خود ایمنی است، تیروئید شما را تحت تاثیر قرار می دهد و موجب می شود چشمانتان بزرگ تر از حد طبیعی به نظر برسند. اگر پلک شما آنقدر جمع شده که نمی توانید آنها را ببندید، چشمانتان ممکن است خشک شود، چرا که نمی تواند رطوبت را در خود نگه دارد.

پیشنهاد برنافیت: [button color=”orange2″ link=”http://bornafit.ir/%DA%A9%D8%AF%D8%A7%D9%85-%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%AF-%D9%85%D8%BA%D8%B0%DB%8C-%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%D8%AA-%D8%AA%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%A6%DB%8C%D8%AF/” align=”right” target=”_blank”]کدام مواد مغذی برای سلامت تیروئید مناسب است؟[/button]

دیابت

چرا بینایی شما با مشکل مواجه شده است؟

معاینه ی منظم چشم ها برای همه ی افراد توصیه می شود، اما اگر فردی دچار دیابت یا بیماری های دیگر باشد، این قضیه اهمیت بیشتری پیدا می کند. دیابت، موجب تورم یا جمع شدن مایعات در ماکولا- بخشی از شبکیه که دید مرکزی را کنترل می کند- می شود. گرچه ممکن است افراد در این بیماری بینایی خود را به طور کامل از دست ندهند، اما تغییرات زیادی در چشم آنها ایجاد می شود. افراد مبتلا به دیابت، 40 درصد بیشتر دچار آب سیاه و 60 درصد بیشتر دچار آب مروارید می شوند. رتینوپاتی نیز مجموعه ای از اختلالات است که قسمتی از چشم را که به نور حساس است، تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری عوارضی همچون تاری دید و جدا شدگی شبکیه را به همراه دارد و بیشتر در بیماران دیابتی رخ می دهد.

پیشنهاد برنافیت:[button color=”orange2″ link=”http://bornafit.ir/%D8%B1%DB%8C%D8%B3%DA%A9-%D8%A7%D8%A8%D8%AA%D9%84%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%DB%8C%D8%A7%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D9%88%D8%B92-%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D8%AF%D9%87%DB%8C%D8%AF/” align=”right” target=”_blank”]با این تغییرات کوچک، ریسک ابتلا به دیابت نوع۲ را کاهش دهید[/button]

سکته

چرا بینایی شما با مشکل مواجه شده است؟

از دست دادن بینایی به طور ناگهانی، یکی از نشانه های سکته است. البته از دست دادن بینایی در اثر سکته در صدم ثانیه رخ می دهد. گاهی اوقات، سکته، به عصب هایی که چشم شما را به حرکت در می آورند آسیب می رساند و شما را دچار دوبینی می کند.

شاید عجیب به نظر برسد، اما نوعی از سکته ممکن است تنها در چشم ها رخ دهد که سکته ی شبکیه ی چشم نامیده می شود. این سکته  زمانی رخ می دهد که عروق خونی موجود در شبکیه به وسیله ی پلاک ها بسته شده باشند. افرادی که مبتلا به فشارخون بالا یا بیماری شریان کاروتید هستند، بیش از دیگران دچار این نوع سکته می شوند.

میگرن شبکیه

چرا بینایی شما با مشکل مواجه شده است؟

نقاط کور موقتی چشم نشانه ی میگرن چشم هاست. این میگرن هیچ ارتباطی به سر ندارد. میگرن شبکیه موجب ایجاد نقاط سفیدی در چشم می شود که اسکوتوما نامیده می شود. این نقاط کور تنها برای چند ثانیه طول می کشد و ممکن است با درد همراه باشد یا نباشد. پیش یا پس از این مشکلات چشمی، افراد ممکن است علائمی چون فلاش های نور، تاری دید و یا سر درد را تجربه کنند. اگر این مشکل را به مراتب یا در یکی از چشم ها بیشتر تجربه کردید، حتما به چشم پزشک مراجعه کنید.

بیماری های خود ایمنی

چرا بینایی شما با مشکل مواجه شده است؟

آیا پلک های شما افتاده است؟ این مشکل نشانه ی یک اختلال خود ایمنی به نام میاستنی گراویس است که موجب سستی ماهیچه ها و افتادگی پلک ها می شود. به علاوه، بیماری هایی چون لوپوس و برخی از آرتریت ها موجب تورم رنگینه ی چشم می شوند. تغییرات بینایی گاهی نشانه ی این است که فرد دچار اسکلروزیس متعدد شده است. اگر در طول چند روز یا چند هفته به طور ناگهانی، بینایی یک یا هر دو چشم شما کاهش یافت و یا احساس درد کردید، ممکن است دچار بیماری ام اس شده باشید.

پیشنهاد برنافیت: [button color=”orange2″ link=”http://bornafit.ir/%D8%AE%D8%B7%D8%B1-%D8%A7%D8%A8%D8%AA%D9%84%D8%A7-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%D8%A7%DB%8C%D9%85%D9%86%DB%8C/” align=”right” target=”_blank”]مواردی که خطر ابتلا به بیماری های خود ایمنی را افزایش می دهد[/button]

کاری از گروه محتوای برنافیت

می‌خوای ثابت کنی که می‌تونی به وزن ایده آلت برسی ؟

اصولی و تخصصی ترین برنامه رژیم غذایی رو از برنافیت دریافت کن کنارت هستیم تا سریع تر لباسی که دوست داری رو بپوشی

از همین الان شروع کن تا زودتر به هدفت برسی!
5/5

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

جدیدترین مقالات

همه مقالات
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments