وقتی در مورد مایعات بدن فکر می کنید ممکن است ترشحات زرد رنگ گوشه ی چشم اولین چیزی نباشد که به ذهنتان می آید. اما این ترشحات زرد رنگ که از چشم شما خارج می شود، ممکن است به دلیل عوامل زیادی باشد و برخی از آنها نیز ممکن است نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشد. البته این ترشحات همیشه نشانه ی بیماری نیستند، چشم انسان برای خارج کردن مواد زاید از بدن در هنگام شب و روز موکوس هایی تولید می کند و هنگام خواب، آنها را از بدن خارج می کند. جمع شدن مقداری از این ترشحات در هنگام خواب کاملا طبیعی است، اما در ادامه به نکاتی اشاره شده که باید در صورت مشکوک شدن به آنها اقدامات جدی صورت دهید.

چشم شما عفونت کرده است.

ترشحات زرد رنگ گوشه ی چشم نشانه ی چیست؟

برخی از عفونت ها همچون بلفاریت (تورم پلک چشم) موجب عفونت و جمع شدن ترشحات زرد رنگ گوشه ی چشم می شوند. در این زمان مژه های شما به هم می چسبند و نمی توانید روز بعد چشمانتان را باز کنید. در این موارد می توانید از کمپرس آب گرم و تمیز کردن پلک ها با یک اسکراب چشم یا شامپو بچه و آب استفاده کنید. در این مورد نیاز به استفاده از دارو نیست.

سرما خورده اید.

ترشحات زرد رنگ گوشه ی چشم نشانه ی چیست؟

عفونت های ویروسی چشم همچون ورم ملتحمه با سرما خوردگی همراه است و موجب آبریزش، قرمزی و تورم چشم می شود. سرماخوردگی تمام غشاهای مخاطی سر را تحت تاثیر قرار می دهد. با پایان سرماخوردگی چشمان شما نیز باید خوب شوند، اما اگر این مشکلات همچنان وجود داشت به پزشک مراجعه کنید، چرا که ممکن است دچار عفونت سینوسی شده باشید.

 

به ماده ی خاصی آلرژی دارید.

ترشحات زرد رنگ گوشه ی چشم نشانه ی چیست؟

ورم ملتحمه ممکن است به شکل باکتریایی یا آلرژی نیز خود را نشان دهد. آلرژی موجب قرمزی، خارش و ترشحات زرد رنگ چسبنده ی رشته ای در چشم می شود. در این موارد می توانید از قطره های چشمی آنتی هیستامین غیر تجویزی استفاده کنید. در فصول گرده افشانی، پنجره های خانه را ببندید و از یک تصفیه کننده ی هوای داخلی استفاده کنید.

غده های چشمی شما بسته شده اند.

ترشحات زرد رنگ گوشه ی چشم نشانه ی چیست؟

چشم شما در طول روز اشک تولید می کند، اما آب اضافی اغلب از منافذ پلک بالایی و پایینی به نام پانکتا خارج می شود. اگر این منافذ بسته شوند، یا اگر یک انسداد در قسمت پایین تر این منافذ ایجاد شود، موجب ترشح آب فراوان از چشم می شود. این مشکل یا به خودی خود حل می شود و یا نیاز به درمان دارد. کودکان اغلب دچار این مشکل هستند اما به مرور زمان این مشکل در آنها از بین می رود.

چشمان شما خشک شده است.

ترشحات زرد رنگ گوشه ی چشم نشانه ی چیست؟

از قضا، اشک فراوان ممکن است موجب خشکی چشم ها شود. در این مورد، غده های اشکی که برای روان شدن چشم در طول روز اشک تولید می کند، ممکن است ترشحات خود را کاهش دهد. وقتی به غده ها سیگنال داده می شود که خشک هستند و نیاز به مرطوب شدن دارند، بیش از حد مایعات ترشح می کنند. پس از آن به حالت طبیعی بازگشته و دوباره اشک بیشتری تولید می کنند. مشکل خشکی چشم ها می تواند با تولید اشک مصنوعی برطرف شود.

این مطلب را هم بخوانید: جلوگیری از خشکی چشم

لنز چشمی شما کثیف یا قدیمی شده است.

ترشحات زرد رنگ گوشه ی چشم نشانه ی چیست؟

لنزها ممکن است حاوی ویروس یا باکتری هایی باشند و آنها را به چشمان شما وارد کنند و یا شاید تنها به دلیل مصرف بیش از حد کثیف شده باشند که هر دوی این عوامل موجب تولید ترشحاتی در چشم می شود. اگر مدت زیادیست که از لنز خود استفاده نکرده اید و یا به دلیل مصرف مداوم کثیف شده اند، آنها را دور بیاندازید.

باید به پزشک مراجعه کنید.

ترشحات زرد رنگ گوشه ی چشم نشانه ی چیست؟

اگر به دلیل سرما خوردگی چشم شما قرمز شده مهم نیست، اما اگر قرمزی شدید همراه با درد و حساسیت به نور در یک یا هر دو چشم خود احساس کردید، ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک داشته باشید، چرا که نشانه ی ورم ملتحمه ی باکتریایی است. اگر ترشح چشم شما زیاد است، چشمانتان درد می کند و سطح بینایی تان تغییر کرده است، باید به یک متخصص چشم مراجعه کنید. دردهای وحشتناک و تغییر در بینایی اصلا طبیعی نیستند.

بیشتر بخوانید: اگر ورزشکار هستید ممکن است دچار تشخیص اشتباه پزشکان شوید

guest
5 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
هستی

عالی بود . مرسی . ما رو از خطر نجات دادید.

احمدپور

بسم الله از خطر چی نجاتت داد الان این مطلب

ناشناس

اصولا بعد 2 سال نمیاد جوابتو بده

ناشناس ۲

اما تو بعد ۲ سال جوابشو دادی

ناشناس

منم بعد یه سال جواب تورو

خانه