چگونه با خستگی مقابله کنیم؟

خستگی، نشانه ی یک بیماری زمینه ای است، بنابراین مقابله با آن به موارد زیادی بستگی دارد. اما یکی از دلایل اصلی خستگی، مشغولیت های زندگی است. چه خستگی شما به دلیل فقر غذایی، خواب ناکافی و یا استرس باشد، در ادامه ی این مقاله پیشنهاداتی شده است که با رعایت آن ها می توانید با علائم فیزیکی و روحی خستگی مقابله کنید.

کاهش مصرف کربوهیدرات ها

کربوهیدرات های ساده موجب افزایش قند خون می شوند. این کربوهیدرات ها که در غذاهای شیرین، غلات صبحانه، نان سفید و غیره یافت می شوند، قند خون را به سرعت بالا می برند و وقتی قند خون افت می کند، بدن نیز از انرژی تخلیه می شود.

سعی کنید صبح خود را با کربوهیدرات های ساده آغاز نکنید و به طور کلی از مصرف کربوهیدرات ها بپرهیزید. مصرف بیش از حد آنها بدن را سست می کند، به جای آن روز خود را با پروتئین و فیبر آغاز کنید.

سیب با کره ی بادام زمینی، تخم مرغ و حتی سالمون گزینه های سالمی برای صبحانه می باشند. مصرف پروتئین برای افرادی که از وعده ی صبحانه صرف نظر می کنند، بسیار مفید است.

پروتئین به بدن انرژی می دهد و فیبر، آن را از شر سموم رها می کند، بنابراین مصرف آنها بسیار اهمیت دارد. مصرف میان وعده نیز موجب می شود قند خون شما تنظیم شود و سطح انرژیتان کاهش نیابد. برای میان وعده نیز سعی کنید از مصرف کربوهیدرات ها بپرهیزید و از گزینه های سالم که موجب افزایش انرژی شما می شود، استفاده کنید.

اگر میان وعده مصرف نکنید، بدنتان همواره خسته می شود. با مصرف آجیل، کره ی بادام زمینی، سیب، نخودچی و هویج در میان وعده، بدنتان را هشیار نگه دارید و متابولیسم خود را افزایش دهید.

پیشنهاد برنافیت: کربوهیدرات هایی که باید مصرفشان را افزایش دهید

مصرف ویتامین ها

اگر به اندازه ی کافی میوه و سبزیجات مصرف نمی کنید، مولتی ویتامین ها را فراموش نکنید. آنها انرژی را افزایش می دهند و سلامت کلی بدن شما را تنظیم می کنند. مولتی ویتامین ها، ایمنی بدن شما را نیز بالا برده و بدن را برای مقابله با هر گونه بیماری آماده خواهند کرد. یک مولتی ویتامین خوب که باعث افزایش انرژی نیز می شود، مولتی ویتامینی است که حاوی همه ی ویتامین های گروه B باشد. اگر مولتی ویتامین شما فاقد ویتامین B است، یک ب- کمپلکس به آن اضافه کنید.

استراحت کافی

به طور کلی مردان به 7 تا 9 ساعت و زنان به 7 تا 8 ساعت خواب شبانه نیاز دارند و این خواب به بازگشت انرژی از دست رفته ی آنها بسیار کمک می کند. حتی اگر به میزان کافی بخوابید، اما در این مدت خواب خوبی نداشته باشید و تنها در رختخوابتان غلط بزنید، این خواب به هیچ وجه در احیای انرژی شما موثر نخواهد بود.

سعی کنید شب ها زودتر به رختخواب بروید، کامپیوتر را زودتر خاموش کنید و زودتر هم غذا بخورید. به جای این موارد یک کتاب دست بگیرید و آن را پیش از خواب بخوانید. مطالعه ذهن را آرام و برای خواب آماده می سازد.

پیشنهاد برنافیت: آیا دیر خوابیدن موجب افزایش وزن می شود؟

نوشیدن آب کافی

وقتی بدن شما دچار کم آبی می شود، احساس خستگی می کند. در طول روز به اندازه ی کافی آب بنوشید. به طور کلی باید 8 تا 10 لیوان آب بنوشید، اما اگر در آب و هوای گرم زندگی می کنید، بسیار ورزش می کنید و یا همواره احساس تشنگی می کنید، حتی باید از این میزان نیز آب بیشتری مصرف کنید.

اگر آب ساده را دوست ندارید، کمی خیار، لیمو و توت فرنگی به آن اضافه کنید و از نوشیدن یک آب طعم دار لذت ببرید.

ورزش

اگر دچار خستگی باشید، از ورزش کردن اجتناب می کنید، اما واقعیت این است که ورزش با خستگی مقابله می کند. اگر خسته هستید، یک ورزش سبک همچون پیاده روی یا دوچرخه سواری برای شما بسیار مفید است. تنها چند دقیقه ورزش برای چند روز در هفته به شدت به شما انرژی می دهد.

یوگا

یوگا و تنفس در هنگام انجام حرکات یوگا برای سلامت روحی و جسمی شما بسیار مفید است. یوگا به شما اجازه می دهد تا بر روی تنفس خود تمرکز کنید.

یوگا مغزتان را بیدار می کند و به شما انرژی بسیاری می دهد. اگر تا کنون به ورزش یوگا نپرداخته اید، تمرین هایی همچون نفس عمیق را انجام دهید تا خودتان را از استرس نجات دهید. از بینی خود نفس بکشید، شکمتان را از هوا پر کنید، سپس این هوا را از بینی خارج کنید. این تمرین های ساده به شدت به شما انرژی می بخشد.

پیشنهاد برنافیت: این تمرین نفس کشیدن در یوگا به شما کمک می کند

کاری از گروه محتوای برنافیت

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments