چند هفته پیش، یک رگ آبی روی ران هایم دیدم که تا آن زمان متوجهش نشده بودم. کوچک بود اما به خوبی بر روی پوست رنگ پریده ام خود نمایی می کرد. از وریدهای عنکبوتی بود.

زیاد نگران نشدم. برخلاف رگ های واریسی، این رگ ها زیاد دردناک نیستند (البته برای من دردناک بود) و خطری جدی برای سلامت محسوب نمی شوند. اما اقرار می کنم که دیدن آنها، مرا نسبت به خود آگاه تر کرد و از اینکه در تابستان دیگر نمی توانم به ساحل بروم اخم بر چهره ام نشست.

این مطلب را هم بخوانید:  اشتباهات مبتلایان به واریس
گرچه می دانستم این کار یک ایده ی وحشتناک است اما من هم کاری را کردم که هر انسان دیگری در این موارد انجام می دهد، شروع به تحقیق در گوگل کردم.

تنها در عرض چند دقیقه، خودم را در سوراخ موش درمان وریدهای عنکبوتی موجود در اینترنت یافتم. در اینترنت تبلیغ کرم هایی را پیدا کردم که سرشار از ویتامین K و مناسب برای درمان وریدهای عنکبوتی است. هیچ گاه به درمان های معجزه آسا اعتقاد نداشتم و با خواندن این مطلب تعجب کردم.

با خود گفتم، آیا غذاهای سرشار از ویتامین K همچون کلم برگ دارای همان مزایای از بین بردن این رگ ها نیست؟

چنین فرضیه ای برایم بی نقص به نظر می آمد. هر چه باشد، یک فنجان کلم برگ خام دارای ویتامین K بیشتری از احتیاج من است. اما قبل از اینکه شروع به مصرف آن کنم، با دکتر رینالد مشورت کردم و او مرا از مصرف این ماده نا امید کرد.

او گفت: هیچ شاهدی دال بر اینکه ویتامین K موجب سلامت رگ ها می شود وجود ندارد. او می گفت هیچ بیماری را به یاد ندارد که با مصرف ویتامین K و یا کرم های آن از شر این رگ ها خلاص شده باشد.

اما این شایعه از کجا آب می خورد؟

البته درست است که ویتامین K برای سیستم عروقی شما مفید است. بدن شما برای تولید پروتئین های لازم برای انعقاد خون به آن نیاز دارد.

تحقیقات نشان می دهد که ویتامین K2 (یکی از انواع ویتامین K که در غذاهایی چون گوشت، تخم مرغ و پنیر یافت می شود) می تواند با مبارزه با تصلب شرایین، سلامت قلب را افزایش دهد. اما روندی که موجب تصلب شرایین می شود- سخت شدن شریان ها- کاملا متفاوت از وریدهای عنکبوتی می باشد. بنابراین، از آنجا که ویتامین K موجب بهبود یکی از مشکلات عروقی می شود دلیل نیست که این ویتامین همه ی مشکلات مربوط به وریدها را از بین می برد.

 اگر بخواهید از وریدهای عنکبوتی نجات پیدا کنید، می توانید از درمان هایی چون اسکلوتراپی بهره ببرید. در این پروسه، یک محلول شیمیایی به رگ ها تزریق می شود که موجب بسته شدن دیواره ی رگ ها، توقف جریان خون و از بین رفتن این رگ ها می شود.

برای من چنین درمانی تنها برای از بین بردن یک ورید عنکبوتی کمی سخت به نظر می رسید. در عوض سعی کردم انرژی خود را بر روی کارهایی بگذارم که موجب جریان خون سالم در پاهایم می شد. این کارها شامل تحرک بیشتر، ننشستن به مدت طولانی، چهار زانو ننشستن و بالا گذاشتن پاهایم بود.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
خانه