اشتباهاتی که به چشم ها آسیب می رسانند

چشم ها از زمانی که از خواب بیدار می شوید تا زمانی که دوباره به خواب می روید، همراه شما هستند. اما آیا مراقبتی را که باید، از چشمانتان به عمل می آورید؟ در اینجا به نکاتی اشاره شده است که با رعایت آنها به سلامت چشمان خود کمک می کنید.

هیچ گاه با لنز چشم نخوابید

اشتباهاتی که به چشم ها آسیب می رسانند

تنها دو نوع لنز هستند که سازمان غذا و دارو اجازه داده تا هنگام خواب از آنها استفاده کنیم، اما متخصصان چشم همان را هم قدغن کرده اند. مطالعات آکادمی چشم پزشکی آمریکا بیان کرده خطر زخم قرنیه برای افرادی که مدام لنز استفاده می کنند، 15 درصد بیشتر از افرادیست که آن را تنها در ساعاتی از روز استفاده می کنند. به هیچ وجه به خوابیدن با لنز فکر نکنید. این کار از اکسیژن رسانی به قرنیه جلوگیری می کند و موجب عفونت و رشد باکتری ها می شود.

البته 20 دقیقه چرت زدن با لنز مشکلی ایجاد نمی کند، اما بهتر است آنها را پیش از خواب از چشمتان خارج کنید. اگر ناخواسته با لنز خوابتان برد به هیچ وجه سعی نکنید پس ازخواب به سرعت لنزها را از چشم خارج کنید، چرا که در این زمان چشم ها خشک هستند و با این کار ممکن است لایه ی بالایی قرنیه را با لنز از چشم خود جدا کنید. 20 تا 30 دقیقه صبر کنید و در این مدت چشمتان را با اشک مصنوعی مرطوب کنید و سپس لنز را خارج کنید. بهتر است ادامه ی روز را نیز با عینک سپری کنید.

از دست زدن و مالیدن چشم ها خودداری کنید

اشتباهاتی که به چشم ها آسیب می رسانند

چه از لنز استفاده کنید چه نکنید، دست زدن به چشم ها موجب آسیب به آنها می شود. گاهی اوقات چشم ها دچار خارش می شوند، در این موارد آنها را ببندید و از روی پلک بخارانید. مالیدن چشم ها با شدت نیز موجب پارگی رگ های خونی و التهاب آنها می شود.

دلیل دیگری که نباید چشمتان را بمالید این است که چشم توسط غشاهای مخاطی- بافت های مرطوبی که آلودگی ها را به راحتی جمع می کند- محافظت می شود، بنابراین مکان خوبی برای رشد باکتریهاست. اگر با کسی دست بدهید و سپس چشم هایتان را بمالید، تمام باکتری ها و احتمالا سرما خوردگی فرد دیگر را به چشمتان منتقل می کنید.

پیشنهاد برنافیت: ترشحات زرد رنگ گوشه ی چشم نشانه ی چیست؟

سالانه چشم خود را معاینه کنید

اشتباهاتی که به چشم ها آسیب می رسانند

بسیاری از بیمارانم که برای اولین بار به من مراجعه می کنند، می گویند 12 سال است که چشم خود را معاینه نکرده ام، چرا که آخرین بار بینایی من 20 از 20 بود. حتی تغییرات بینایی مهم ترین دلیلی نیست که شما باید به چشم پزشک مراجعه کنید. منظور از بررسی چشم، بررسی سلامت کلی چشم هاست. هیچ گیرنده ی دردی در پشت چشم ها وجود ندارد، بنابراین اگر رگ های پشت چشم شما پاره شوند یا توموری در آن ایجاد شود، تنها زمانی متوجه آن خواهید شد که دیدتان با مشکل مواجه شود.

به وسایل الکترونیکی خیره نشوید

اشتباهاتی که به چشم ها آسیب می رسانند

صفحات الکترونیک همچون کامپیوتر، لپ تاپ و گوشی های هوشمند، نورهای آبی از خود ساطع می کنند که همانند اشعه های فرابنفش خورشید برای چشم ها مضرند. به علاوه، خیره شدن به هر چیز برای ساعت ها موجب وارد کردن فشار زیادی به چشم ها می شود.

اگر به شما گفته شود بدون هیچ توقفی ساعت ها راه بروید، ساق پایتان ورم خواهد کرد. اینطور نیست؟ چشم ها نیز همین حالت را دارند. اگر ساعت ها بدون استراحت و پلک زدن به صفحه ی مانیتور زل بزنید، چشم شما آسیب می بیند. از قانون 20، 20 پیروی کنید. هر 20 دقیقه که به مانیتور نگاه می کنید، 20 ثانیه به یک مکان دورتر نگاه کنید و حتما در این 20 ثانیه تا جای ممکن پلک بزنید.

از کشیدن خط چشم بر روی قسمت داخلی پلک چشم خودداری کنید

اشتباهاتی که به چشم ها آسیب می رسانند

گرچه برخی از آرایشگران حرفه ای به زدن خط چشم بر روی قسمت داخلی پلک پایین اصرار دارند، اما این کار بسیار خطرناک است. وقتی شما این کار را انجام می دهید، در واقع خط چشم را با اشک چشم ها مخلوط می کنید. اگر لنز استفاده کنید که لنز شما آلوده به ذرات خط چشم می شوند، اگر از لنز استفاده نکنید این ذرات موجب آلودگی و عفونت چشم های شما خواهند شد.

خط چشم های مایع نیز بسیار خطرناک هستند، چرا که سر اپلیکاتور آن وارد محفظه ای می شود که ممکن است موجب رشد باکتری ها شود. مداد چشم های نرم مطمئن تر هستند، چرا که نوک آنها باید زود به زود تراشیده شود. اما همچنان باید به این نکته توجه داشت که همه ی آنها را تنها در قسمت خارجی چشم باید استفاده کرد.

هرگز با آرایش نخوابید

اشتباهاتی که به چشم ها آسیب می رسانند

خوابیدن با آرایش به خصوص خط چشم و ریمل موجب بسته شدن غده های اطراف چشم، التهاب و برجستگی های دردناکی در پلک ها می شود.

استفاده از مژه ی مصنوعی نیز در هنگام خواب مجاز نیست، چرا که مالیدن آنها در چشم موجب وارد شدن چسب آن به قرنیه و ایجاد التهاب می شود.

پیشنهاد برنافیت: پاک کننده های طبیعی آرایش

هرگز از قطره ها، لنزها و محلول های تاریخ مصرف گذشته استفاده نکنید

اشتباهاتی که به چشم ها آسیب می رسانند

محلول ها حاوی پاک کننده هایی هستند که باکتری موجود در لنزها را می کشند، بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که این محلول ها هنوز قابل استفاده هستند. چنین مسئله ای در مورد لنزها نیز صدق می کند. شما باید آنها را در محلول های استریل قرار دهید، اما این محلول ها پس از مدتی فاسد می شوند.

اشک مصنوعی و قطره های تجویزی چشم نیز دارای تاریخ انقضا هستند که باید به آنها خوب توجه کنید. به هیچ وجه جا لنزی خود را نشویید و آنها را در مایعات غیر استریل همچون آب لوله کشی و آب مقطر نگهداری نکنید، چرا که هر دوی آنها حاوی کراتیت آکانتامبا هستند و موجب عفونت قرنیه ی مقاوم در برابر دارو می شوند.

به قطره های کاهش قرمزی چشم اعتماد نکنید

اشتباهاتی که به چشم ها آسیب می رسانند

چاردی- یک متخصص چشم می گوید: “بزرگ ترین دشمن من مصرف بیش از حد قطره های چشمی است. قطره های چشمی که از داروخانه بدین منظور تهیه می کنید، حاوی مواد تنگ کننده ی رگ هستند که برای مدتی رگ های چشمی شما را کوچک و قرمزی آنها را به طور موقتی کاهش می دهند. اما این قطره ها حاوی مواد شیمیایی و نگه دارنده هایی هستند که در طولانی مدت برای چشم هایتان مضر می باشند.”

اگر چشمانتان همواره قرمز و برانگیخته است، حتما به یک متخصص چشم مراجعه کنید تا مشکل را به طور ریشه ای بررسی کند و قطره های غیر تجویزی (همچون اشک مصنوعی) یا درمان های دیگری را پیشنهاد کند.

در طول سال از عینک آفتابی استفاده کنید

اشتباهاتی که به چشم ها آسیب می رسانند

بسیاری از مردم تصور می کنند که عینک آفتابی تنها مخصوص تابستان و یا برای شیک پوشی است. اما استفاده از عینک آفتابی به ویژه در فصل زمستان بسیار اهمیت دارد چرا که نور آفتاب از روی برف ها منعکس می شود.

عدم استفاده از عینک های محافظ UV (اشعه ی فرابنفش) موجب سوختگی قرنیه، سرطان پوست پلک ها و ایجاد لکه هایی بر روی سفیدی چشم ها می شود.

پیشنهاد برنافیت: چه عوامل دیگری به جز پیری، موجب کاهش بینایی می شود؟

کاری از گروه محتوای برنافیت

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments