اشتباهاتی که به چشم ها آسیب می رسانند

سبک زندگی

اشتباهاتی که به چشم ها آسیب می رسانند

07 دی 1395
3442بازدید

چشم ها از زمانی که از خواب بیدار می شوید تا زمانی که دوباره به خواب می روید، همراه شما هستند. اما آیا مراقبتی را که باید، از چشمانتان به عمل می آورید؟ در اینجا به نکاتی اشاره شده است که با رعایت آنها به سلامت چشمان خود کمک می کنید.

هیچ گاه با لنز چشم نخوابید

اشتباهاتی که به چشم ها آسیب می رسانند

تنها دو نوع لنز هستند که سازمان غذا و دارو اجازه داده تا هنگام خواب از آنها استفاده کنیم، اما متخصصان چشم همان را هم قدغن کرده اند. مطالعات آکادمی چشم پزشکی آمریکا بیان کرده خطر زخم قرنیه برای افرادی که مدام لنز استفاده می کنند، 15 درصد بیشتر از افرادیست که آن را تنها در ساعاتی از روز استفاده می کنند. به هیچ وجه به خوابیدن با لنز فکر نکنید. این کار از اکسیژن رسانی به قرنیه جلوگیری می کند و موجب عفونت و رشد باکتری ها می شود.

البته 20 دقیقه چرت زدن با لنز مشکلی ایجاد نمی کند، اما بهتر است آنها را پیش از خواب از چشمتان خارج کنید. اگر ناخواسته با لنز خوابتان برد به هیچ وجه سعی نکنید پس ازخواب به سرعت لنزها را از چشم خارج کنید، چرا که در این زمان چشم ها خشک هستند و با این کار ممکن است لایه ی بالایی قرنیه را با لنز از چشم خود جدا کنید. 20 تا 30 دقیقه صبر کنید و در این مدت چشمتان را با اشک مصنوعی مرطوب کنید و سپس لنز را خارج کنید. بهتر است ادامه ی روز را نیز با عینک سپری کنید.

از دست زدن و مالیدن چشم ها خودداری کنید

اشتباهاتی که به چشم ها آسیب می رسانند

چه از لنز استفاده کنید چه نکنید، دست زدن به چشم ها موجب آسیب به آنها می شود. گاهی اوقات چشم ها دچار خارش می شوند، در این موارد آنها را ببندید و از روی پلک بخارانید. مالیدن چشم ها با شدت نیز موجب پارگی رگ های خونی و التهاب آنها می شود.

دلیل دیگری که نباید چشمتان را بمالید این است که چشم توسط غشاهای مخاطی- بافت های مرطوبی که آلودگی ها را به راحتی جمع می کند- محافظت می شود، بنابراین مکان خوبی برای رشد باکتریهاست. اگر با کسی دست بدهید و سپس چشم هایتان را بمالید، تمام باکتری ها و احتمالا سرما خوردگی فرد دیگر را به چشمتان منتقل می کنید.

پیشنهاد برنافیت: ترشحات زرد رنگ گوشه ی چشم نشانه ی چیست؟

سالانه چشم خود را معاینه کنید

اشتباهاتی که به چشم ها آسیب می رسانند

بسیاری از بیمارانم که برای اولین بار به من مراجعه می کنند، می گویند 12 سال است که چشم خود را معاینه نکرده ام، چرا که آخرین بار بینایی من 20 از 20 بود. حتی تغییرات بینایی مهم ترین دلیلی نیست که شما باید به چشم پزشک مراجعه کنید. منظور از بررسی چشم، بررسی سلامت کلی چشم هاست. هیچ گیرنده ی دردی در پشت چشم ها وجود ندارد، بنابراین اگر رگ های پشت چشم شما پاره شوند یا توموری در آن ایجاد شود، تنها زمانی متوجه آن خواهید شد که دیدتان با مشکل مواجه شود.

به وسایل الکترونیکی خیره نشوید

اشتباهاتی که به چشم ها آسیب می رسانند

صفحات الکترونیک همچون کامپیوتر، لپ تاپ و گوشی های هوشمند، نورهای آبی از خود ساطع می کنند که همانند اشعه های فرابنفش خورشید برای چشم ها مضرند. به علاوه، خیره شدن به هر چیز برای ساعت ها موجب وارد کردن فشار زیادی به چشم ها می شود.

اگر به شما گفته شود بدون هیچ توقفی ساعت ها راه بروید، ساق پایتان ورم خواهد کرد. اینطور نیست؟ چشم ها نیز همین حالت را دارند. اگر ساعت ها بدون استراحت و پلک زدن به صفحه ی مانیتور زل بزنید، چشم شما آسیب می بیند. از قانون 20، 20 پیروی کنید. هر 20 دقیقه که به مانیتور نگاه می کنید، 20 ثانیه به یک مکان دورتر نگاه کنید و حتما در این 20 ثانیه تا جای ممکن پلک بزنید.

از کشیدن خط چشم بر روی قسمت داخلی پلک چشم خودداری کنید

اشتباهاتی که به چشم ها آسیب می رسانند

گرچه برخی از آرایشگران حرفه ای به زدن خط چشم بر روی قسمت داخلی پلک پایین اصرار دارند، اما این کار بسیار خطرناک است. وقتی شما این کار را انجام می دهید، در واقع خط چشم را با اشک چشم ها مخلوط می کنید. اگر لنز استفاده کنید که لنز شما آلوده به ذرات خط چشم می شوند، اگر از لنز استفاده نکنید این ذرات موجب آلودگی و عفونت چشم های شما خواهند شد.

خط چشم های مایع نیز بسیار خطرناک هستند، چرا که سر اپلیکاتور آن وارد محفظه ای می شود که ممکن است موجب رشد باکتری ها شود. مداد چشم های نرم مطمئن تر هستند، چرا که نوک آنها باید زود به زود تراشیده شود. اما همچنان باید به این نکته توجه داشت که همه ی آنها را تنها در قسمت خارجی چشم باید استفاده کرد.

هرگز با آرایش نخوابید

اشتباهاتی که به چشم ها آسیب می رسانند

خوابیدن با آرایش به خصوص خط چشم و ریمل موجب بسته شدن غده های اطراف چشم، التهاب و برجستگی های دردناکی در پلک ها می شود.

استفاده از مژه ی مصنوعی نیز در هنگام خواب مجاز نیست، چرا که مالیدن آنها در چشم موجب وارد شدن چسب آن به قرنیه و ایجاد التهاب می شود.

پیشنهاد برنافیت: پاک کننده های طبیعی آرایش

هرگز از قطره ها، لنزها و محلول های تاریخ مصرف گذشته استفاده نکنید

اشتباهاتی که به چشم ها آسیب می رسانند

محلول ها حاوی پاک کننده هایی هستند که باکتری موجود در لنزها را می کشند، بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که این محلول ها هنوز قابل استفاده هستند. چنین مسئله ای در مورد لنزها نیز صدق می کند. شما باید آنها را در محلول های استریل قرار دهید، اما این محلول ها پس از مدتی فاسد می شوند.

اشک مصنوعی و قطره های تجویزی چشم نیز دارای تاریخ انقضا هستند که باید به آنها خوب توجه کنید. به هیچ وجه جا لنزی خود را نشویید و آنها را در مایعات غیر استریل همچون آب لوله کشی و آب مقطر نگهداری نکنید، چرا که هر دوی آنها حاوی کراتیت آکانتامبا هستند و موجب عفونت قرنیه ی مقاوم در برابر دارو می شوند.

به قطره های کاهش قرمزی چشم اعتماد نکنید

اشتباهاتی که به چشم ها آسیب می رسانند

چاردی- یک متخصص چشم می گوید: “بزرگ ترین دشمن من مصرف بیش از حد قطره های چشمی است. قطره های چشمی که از داروخانه بدین منظور تهیه می کنید، حاوی مواد تنگ کننده ی رگ هستند که برای مدتی رگ های چشمی شما را کوچک و قرمزی آنها را به طور موقتی کاهش می دهند. اما این قطره ها حاوی مواد شیمیایی و نگه دارنده هایی هستند که در طولانی مدت برای چشم هایتان مضر می باشند.”

اگر چشمانتان همواره قرمز و برانگیخته است، حتما به یک متخصص چشم مراجعه کنید تا مشکل را به طور ریشه ای بررسی کند و قطره های غیر تجویزی (همچون اشک مصنوعی) یا درمان های دیگری را پیشنهاد کند.

در طول سال از عینک آفتابی استفاده کنید

اشتباهاتی که به چشم ها آسیب می رسانند

بسیاری از مردم تصور می کنند که عینک آفتابی تنها مخصوص تابستان و یا برای شیک پوشی است. اما استفاده از عینک آفتابی به ویژه در فصل زمستان بسیار اهمیت دارد چرا که نور آفتاب از روی برف ها منعکس می شود.

عدم استفاده از عینک های محافظ UV (اشعه ی فرابنفش) موجب سوختگی قرنیه، سرطان پوست پلک ها و ایجاد لکه هایی بر روی سفیدی چشم ها می شود.

پیشنهاد برنافیت: چه عوامل دیگری به جز پیری، موجب کاهش بینایی می شود؟

کاری از گروه محتوای برنافیت

دیدگاهتان را بنویسید

شاید این مطالب هم برای شما جذاب باشد …

سبک زندگی

دیابت نوع 2
علائم دیابت و تاثیر آن بر دفع ادرار
24 اردیبهشت 1400
25023 بازدید

بسیاری از مردم علائم دیابت را نادیده میگیرند و زمانی که متوجه می شوند به دیابت یا علائم پیش دیابت مبتلا هستند، شگفت زده می شوند. در حالیکه برای یک چک آپ ساده یا کمر درد و خستگی مفرط نزد پزشک می روند، با کمال تعجب خبرهای بدی در مورد بالا بودن قند خونشان را […]

عید فطر
عید فطر و هرآنچه که باید در مورد آن بدانید!

عید فطر یک جشن مذهبیست که مسلمانان هر ساله در پایان ماه رمضان آن را در سراسر دنیا جشن می‌گیرند. بعد از یک ماه روزه و عبادت، مسلمانان در این روز دور هم جمع می‌شوند و نماز عید فطر را اقامه می‌کنند. آنها می‌دانند که در روز عید فطر مجاز به گرفتن روزه نیستند. با […]

لاغری سنتی
لاغری سنتی ؛ آیا با طب سنتی می‌توان لاغر شد؟

طب سنتی و لاغری سنتی در واقع همان جنبه دیگری از مسائل پزشکی ولی در دانش و علم سنتی می‌باشد که قبل از طبابت مدرن به وجود آمده است. سازمان بهداشت جهانی who طب سنتی را این‌گونه معرفی می‌کند. مجموعه‌ای از علوم و مهارت‌ها که پایه و اساس آن باورها و تجربه‌های بومی فرهنگ‌های مختلف […]

افزایش وزن بعد از عمل جراحی
معجزه لاغری شکم؛ چگونه چربی‌های شکم را نابود کنیم؟

امروزه یکی از دغدغه‌های ما مخصوصا خانم‌ها لاغری شکم و داشتن شکمی صاف و بدون برجستگی است و برای این تناسب اندام تمام تلاشمان را می‌کنیم. ورزش می‌کنیم، از داروهای گیاهی گوناگون استفاده می‌کنیم، رژیم غذایی می‌گیریم و … در این مقاله می خواهیم در مورد لاغری شکم و راه‌های گوناگون برای رسیدن به آن […]

زیبایی

چاقی صورت
بهترین و سریع‌ترین روش‌ها برای چاقی صورت
26 اردیبهشت 1400
2 بازدید

وقتی صورت پر و به اصطلاح چاق است، صورت جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر می‌رسد. روش‌های متفاوتی برای پر کردن و چاقی صورت وجود دارد. همانطور که می‌دانید صورت افتاده و شل نشان دهنده عدم سلامتی بدن است. در این مقاله می خواهیم در مورد روش‌های طبیعی و خانگی چاقی صورت برای شما عزیزان مطالبی […]

صاف کردن موها
انواع روش های صاف کردن مو کدامند؟

برای اینکه موهای خود را صاف کنیم روش های متفاوتی وجود دارد، که شامل روشهای دائمی و نیمه دائمی شیمیایی و غیرشیمیایی می‌شود. در این مقاله به انواع روشهای صاف کردن مو، بهترین روش صافی، تفاوت کراتینه با صافی مو و همچنین مراقبت‌های بعد از کراتینه کردن مو اشاره می‌کنیم. برای صافی مو روش‌های دائمی […]

رفع تیرگی زانو
بهترین روش برای رفع تیرگی زانو

اگر رنگ آرنج و زانوهایتان نسبت به جاهای دیگربدنتان تیره تر است و اگر شلوارک یا بلوز آستین کوتاه میپوشید و تیرگی زانو یا آرنجتان توجه شما را جلب میکند نگران نباشید و تا پایان مقاله ما را همراهی کنید. تیرگی زانو معمولا به دلیل تجمع سلولهای مرده پوست و جمع شدن بیش از حد […]

فرنچ ناخن
آموزش فرنچ ناخن در خانه

فرنچ ناخن در واقع همان مرتب کردن یا آرایش ناخن است که به روشهای مختلف صورت می‌گیرد. در این مقاله در مورد فرنچ ناخن به اطلاعات بیشتری دست پیدا میکنید . کلمه فرنچ در واقع همان معنی فرانسوی را دارد و فرنچ ناخن یعنی آرایش ناخن به روش فرانسوی. با برنافیت همراه باشید. اکثر مردم […]

ورزش و تناسب اندام

بهترین تمرین ورزشی برای رهایی از بازو های شل و افتاده - برنافیت
3 تمرین ورزشی موثر برای رهایی از بازوهای شل و افتاده
01 فروردین 1400
1209 بازدید

پیری و افزایش وزن، دو عامل اصلی در از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست و شل شدن بازو ها می باشند. همراه با یک برنامه ی غذایی سالم و ورزش به منظور کاهش وزن، تمرین های مقاومتی همچون دایموند پوش آپ، دیپ با نیمکت و کیک بک عضلات سه سر برای سفت کردن بازو بسیار […]

ورزش برای افراد لاغر
ورزش برای افراد لاغر

افراد لاغر معمولاً تمایل بدنشان به سمت سوزاندن کالری بیشتر می‌باشد. این افراد متابولیسم بدنی بالایی دارند.افراد لاغر برای اینکه بدنی عضلانی داشته باشند، برای به دست آوردن ماهیچه و افزایش وزن باید فعالیت بیشتری انجام دهند. در مقاله‌ای که پیش رو داری در مورد ورزش برای افراد لاغر با شما دوستان مسائلی را مطرح […]

ورزش برای دیسک کمر
از علائم تا بهترین ورزش‌ برای دیسک کمر

دیسک  کمر در واقع عارضه ای است که با فشار زیاد روی عضلات یا ضعیف شدن عضلات کمر در اثر عوامل مختلف به وجود می‌آید. در این مقاله به درمان و معرفی چند ورزش برای دیسک کمر خواهیم پرداخت. معمولاً درد در ناحیه پشت بدن و پاها بروز پیدا می‌کند. ستون فقرات ما از ۲۶ […]

ورزش گروهی- برنافیت
تاثیر ورزش گروهی در کاهش وزن سریع

یکی از مهم ترین مزایای ورزش گروهی کاهش وزن سریع است. ورزش کردن به خودی خود به همت بالایی نیاز دارد، چه برسد بخواهید آن را به تنهایی انجام دهید. اگر هر روز ورزش می کنید اما به نتیجه ای نمی رسید، شاید دلیل آن این باشد که به تنهایی ورزش می کنید. امروز برنافیت […]

موفقیت و انگیزه

راز موفقیت در رژیم لاغری
راز موفقیت در رژیم لاغری کدام است؟
31 فروردین 1400
63 بازدید

خیلی از افراد دوست دارند رژیم لاغری بگیرند و به سایز و وزن ایده آل خود برسند ولی همه در این راه موفق نمی شوند. کم نیستند افرادی که در میانه‌ی راه از  وضعیت موجود خسته شده و کار را نیمه تمام رها می‌کنند. راز موفقیت در رژیم لاغری مسائل مهمی در کاهش وزن و […]

لاغری با قانون جذب
لاغری با قانون جذب ؛ حقیقت یا دروغ؟

آیا می‌توان با قانون جذب به لاغری مورد نظر رسید؟ آیا این مسئله واقعیت دارد؟ در این مقاله قصد داریم در مورد لاغری با قانون جذب با  شما عزیزان صحبت کنیم .تا پایان مقاله با برنافیت همراه باشید. قانون جذب چیست؟ امروزه اعتقاد بر این است که با قانون جذب می‌توانیم به خواسته‌های مختلف خود […]

ورزش کودکان-موفقیت و انگیزه-برنافیت
چگونه کودکان را به ورزش تشویق کنیم؟

ورزش منظم و هدف دار فواید زیادی برای سلامت جسمی و عاطفی کودکان دارد. اما بسیاری از کودکان به دلایلی از ورزش کردن لذت نمی برند و همین موجب می شود تا این مزایا را از دست بدهند. شما نمی توانید آنها را مجبور به این کار کنید، اما می توانید زمینه هایی برایشان فراهم […]

چالش کاهش وزن- برنامه غذایی چاقی
چالش کاهش وزن ؛ 30 روز چالش خانه، کار و تفریح

متاسفانه در زندگی امروز افراد بسیار زیادی با مشکل چاقی و اضافه وزن دست و پنجه نرم می کنند. این معضل به حدی است که عده ای همیشه دنبال راه هایی سریع برای کاهش وزن می گردند. بعضی از این روش ها نه تنها موثر نیستند، بلکه سبب بیماری های مختلفی نیز می شوند. چنین […]

تغذیه

چالش کاهش وزن- برنامه غذایی چاقی
برنامه غذایی چاقی رایگان به همراه معرفی رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی
17 اردیبهشت 1400
25 بازدید

برخلاف خیلی از افراد که به دنبال رو‌ش‌هایی برای لاغری سریع هستند، عده‌ای نیز به دنبال برنامه غذایی چاقی می‌گردند که چند کیلو به وزنشان اضافه کنند تا لباس‌های مورد علاقه‌شان را بپوشند. جالب است بدانید که خلاف تصور عموم، افزایش وزن بسیار سخت‌تر از کاهش وزن است. در این مقاله می‌خواهیم در مورد عوامل […]

رژیم لاغری سریع ده روزه رایگان
رژیم لاغری سریع ده روزه رایگان

اکنون وقت آن رسیده که همت کنیم و تغییر در خودمان را آغاز کنیم و از سرزمین چاقی و اضافه وزن که پر است از افسردگی و بیماری و نگرانی به سمت سرزمین زیبای لاغری که سرشار از سلامتی و شادابی است کوچ کنیم. این رویای همه افرادی است که وزن اضافه دارند و آرزو […]

رژیم غذایی برای پرولاکتین بالا
در رژیم غذایی برای پرولاکتین بالا چه چیزهایی را باید رعایت کرد؟

  در این مقاله قصد داریم در مورد رژیم غذایی برای پرولاکتین بالا برای شما عزیزان توضیحاتی ارائه کنیم پس تا پایان مقاله با برنافیت دکتر کرمانی همراه ما باشید.   پرولاکتین چیست؟ پرولاکتین یکی از هورمونها در بدن انسان است که از غده هیپوفیز ترشح می شود و به آن لاکتوژنیک می گویند. زمانی […]

لاغری برای افراد سرد مزاج
لاغری برای افراد سرد مزاج؛ افراد سرد مزاج برای کاهش وزن چه بخورند؟

افراد با طبع سرد وسودایی معمولا لاغر هستند و کف دست و پایشان عرق میکند .در این مورد در مورد افراد سرد مزاج با شما دوستان صحبت خواهیم کرد. افراد با طبیعت سودا یا سرد مزاج معمولا افرادی حساس و وسواسی هستند. اکثرا حافظه ضعیفی دارند و در بعضی موارد چندین بار عقیده خود را […]