لاغری سنتی

سبک زندگی

لاغری سنتی ؛ آیا با طب سنتی می‌توان لاغر شد؟

19 اردیبهشت 1400
327بازدید

طب سنتی و لاغری سنتی در واقع همان جنبه دیگری از مسائل پزشکی ولی در دانش و علم سنتی می‌باشد که قبل از طبابت مدرن به وجود آمده است. سازمان بهداشت جهانی who طب سنتی را این‌گونه معرفی می‌کند. مجموعه‌ای از علوم و مهارت‌ها که پایه و اساس آن باورها و تجربه‌های بومی فرهنگ‌های مختلف است و در جنبه‌های بهداشتی تشخیص، پیشگیری، بهبود و درمان بیماری‌های جسمی و روانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه طب سنتی جای خود را در تمامی ابعاد باز کرده و حتی به شاخه‌ای از لاغری سنتی تبدیل شده است. جالب است بدانید حدود ۸۰ درصد از مردم کشورهای آفریقایی و آسیایی نیازهای اولیه بهداشتی خود را از طریق طب سنتی برطرف می‌کنند.

بعضی از انواع طب سنتی که در کل دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل طب سنتی چین، طب سنتی آفریقایی، طب سنتی کره‌ای، طب ایران باستان، طب سنتی ایرانی، آیورودا و طب سنتی اروپایی می‌باشد. رشته‌های علوم طب سنتی نیز شامل گیاه درمانی‌، مردم گیاه-شناسی، انسان شناسی پزشکی و … می‌باشند.

سازمان بهداشت جهانی تاکید دارد که استفاده‌ی نادرست از داروها و روش‌های سنتی می تواند روی بدن اثرات منفی و خطرناکی به همراه داشته باشد. طب سنتی نزدیکی زیادی با طب اسلامی نیز دارد. حالا که صحبت از طب اسلامی به میان آمد، بد نیست ابتدا آن را تعریف کنیم. با برنافیت دکتر کرمانی همراه باشید.

 

طب اسلامی چیست؟

طب اسلامی نیز همانند طب سنتی یکی از شاخه‌های علم پزشکی دانست که پیش از دوران پزشکی مدرن شکل گرفته است.

 

تاثیرات طب اسلامی بر بدن

گفته می‌شود که طب اسلامی و سنتی دارای تاثیرات فراوانی بر بدن می‌باشد که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

1- رفع بوی دهان

طب اسلامی توصیه‌های زیادی برای رفع بوی دهان دارد که از جمله می‎‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آشامیدن آب نیمه گرم

آشامیدن آب به سه نفس

ایستاده آشامیدن در روز و نشسته آشامیدن در شب

آشامیدن آب در حین خوردن غذا

لاغری سنتی

 

2- افزایش قد

بسیاری از متخصصان طب اسلامی معتقدند که مصرف دمنوش ریشه و گیاه باباآدم، هورمون‌های رشد را کاهش می‌دهد، اما عرق گیاه باباآدم، هورمون رشد را افزایش می‌دهد. بنابراین افرادی که در سن رشد هستند، بهتر است از شکل تقطیرشده‌ی آن استفاده کنند.

 

طب سنتی ایرانی بر چه اساس است؟

طب سنتی ایرانی بر اساس اخلاط چهارگانه می‌باشد، این اخلاط یا طبیعت چهارگانه مزاج انسان عبارتند از:

1-  بلغم

2- صفرا

3- سودا

4- خون که بر اساس سردی و گرمی مزاج با توجه به مشخصات هر فرد بیمار درمان می‌شوند.
طب سنتی ایران تقریباً سه هزار سال قدمت داشته و کتاب‌های طب سنتی ابوعلی سینا و زکریای رازی حدود ۵۰۰ سال است که در دانشگاههای اروپایی و آسیایی تدریس می شود. طب سنتی اعتقاد دارد برای این که دچار بیماری و عوارض گوارشی نشویم، باید به مزاج خود توجه داشته باشیم و در مصرف غذاهای سرد و گرم اعتدال را رعایت کنیم.

این مطلب هم می‌تواند برای شما مفید باشد
لاغری با بادام؛ تاثیر بی نظیر بادام در کاهش وزن

انواع روش‌های درمانی در طب سنتی

در ایران حدود ۲۵۰۰ نوع گیاه دارویی شناخته شده که حدود ۲۰۰ نوع آن مصرف عمومی داشته و ۳۰۰ تا ۴۰۰ نوع آن  در طب سنتی استفاده می‌شود.

1- حجامت

در واقع همان خونگیری ولی به صورت سنتی می باشد و برای درمان بیماری‌های مختلفی چون چربی خون، بیماری‌های پوستی،  اعتیاد، میگرن و غلظت خون مفید است.

لاغری سنتی

2- ماساژ

ماساژ درمانی برای درمان بیماری های عضلانی رفع استرس و افسردگی، بهبود جریان خون، بیماری‌های اسکلتی و گوارشی و افزایش اکسیژن رسانی به بافت‌ها مفید می‌باشد.

این مطلب هم می‌تواند برای شما مفید باشد
ماساژ لنفاتیک: کاهش وزن بدون رژیم غذایی

 3- شیاتسو

شیاتسو نیز یک روش موثر برای بیمارانی که دچار افسردگی و بی‌خوابی هستند مفید است. این روش توسط فشار انگشتان دست بر نقاط حیاتی بدن برای رسیدن به سلامتی می‌باشد. روش دیگر زالو درمانی و بادکش درمانی می‌باشد.

لاغری سنتی

کاهش وزن با لاغری سنتی

همانطور که می‌دانیم، عوامل بسیار متعدد و پیچیده‌ای در چاق شدن تاثیر دارند. در طب سنتی که بر اساس مزاج و اخلاط کار می‌کنند، چاقی یا سمن مفرط را یک بیماری خطرناک تلقی می‌کند و برای کاهش وزن و کاهش چربی و رسیدن به وزن ایده‌آل یک طب مکمل و گیاهان دارویی را ارائه می‌دهند.

از نگاه طب سنتی چاقی از تجمع چربی یا تجمع عضلات به وجود آمده است. این طب برای هر دو نوع چاقی راهکارهای خاص خود را ارائه می‌دهد. افرادی که دارای مزاج گرم و تر یا دموی و سرد و تر یا بلغمی باشند، معمولاً دچار چاقی می شوند و افراد دارای مزاج سرد و خشک یا سودایی و گرم و خشک یا صفراوی معمولاً لاغر اندام می‌باشند.

طب سنتی می‌گوید: سرد مزاجها یا بلغمی مزاجها به چاقی همراه با تجمع چربی دچار می‌شوند و افراد گرم و تر یادموی‌ها عضلانی‌ترند. بنابراین بلغمی مزاج‌ها بیشتر دچار چاقی شکم می‌شوند. این افراد معمولاً افرادی خونسرد هستند و بیشتر میل به سستی و تنبلی و خواب دارند. در طب سنتی علت اصلی همه نوع چاقی غلبه رطوبت بر بدن است و عامل همه انواع لاغری را غلبه  خشکی بر بدن می‌دانند.

چه چیزهایی مزاج ‌تری را در بدن افزایش می‌دهند؟

موارد زیر را می‌توان به افزایش تری مزاج مربوط دانست:

 • عدم تحرک
 • حمام مرطوب، یعنی حمام نه چندان گرم، زیرا این نوع حمام باعث می‌شود منافذ پوست باز شده و رطوبت به داخل بدن سرایت کند
 • مصرف غذاها و داروهای رطوبت‌زا مثل زیاده‌روی در مصرف میوه یا مالیدن زیاد روغن بادام شیرین به بدن
 • مصرف نکردن مواد غذایی خشک
 • عدم دفع مواد زاید بدن
 • خواب زیاد
 • دفع صفرا

عوامل خشکی بدن کدامند؟

عوامل زیر را می‌توان از جمله دلایل اصلی خشکی بدن دانست:

 • کم‌خوری
 • مصرف غذاها و داروهای خیلی گرم
 • بسته بودن راه‌های ورود غذا به اعضای بدن
 • هوای بسیار گرم و بسیار سرد
 • توقف طولانی در حمام
 • عصبانیت، رنج و فعالیت فکری زیاد
 • قرار گرفتن در آفتاب به مدت طولانی
 • کم‌خوابی شدید
 • تحرک بیش از حد بدن

لاغری سنتی

لاغری سنتی؛ آب کردن شکم و پهلو در طب سنتی

شما در طب سنتی با چند روش می‌توانید از شر چربی‌های شکمی خود خلاص شوید به شرطی که نکات زیر را رعایت کنید.

۱ .  میوه و مایعات را همراه هم مصرف نکنید

۲ . قبل و بعد از غذا کمی نمک بخورید

۳ . تا گرسنه و تشنه نشده‌اید آب و غذا مصرف نکنید

۴ . از اضطراب و افسردگی جلوگیری کنید

۶ . زیاد حمام نکنید

۷ . ناشتا حمام نکنید

۸ . با معده‌ی پر و بعد از غذا حمام نکنید

برای اینکه به روند لاغری سرعت بدهید، بدن را با پارچه خشنی ماساژ دهید تا قرمز شود و سپس با آب داغ حمام کرده و به بدن خود روغن بابونه بمالید.

  •  از خواب طولانی پرهیز کنید.
  •  با معده خالی نخوابید.
  •   سعی کنید که زیاد نخوابید.
  •  از سکون و بی‌تحرکی بپرهیزید و پیاده‌روی کنید.
  •  غذا را بعد از ورزش هنگامی که حرارت بدنتان کم شده میل کنید. دفع مواد زاید از راه‌های مختلف در بدن مثل ادرار، مدفوع، تعریق و خون قاعدگی باعث می‌شود که رطوبت از بدن دفع شود.
  • برای آب کردن شکم و لاغر شدن آن باید فضولاتی که در معده جمع می‌شوند و بلغم لزج را که به معده می چسبد، از معده دفع کنید. برای این کار می‌توانید از ملیناتی مثل انجیر خیس خورده و آلو استفاده کنید.
  • برای رفع یبوست باید از مسهلاتی مثل سنا استفاده کنید که البته باید مراقب عواقب آن و مصرف زیاد آن بوده و تحت نظر و تجویز پزشک آن را مصرف کنید. طب سنتی همچنین برای لاغری شکم پیشنهاد می‌کند که چون چاقی شکم نشانه سردی امعا و احشا است سعی کنید به مدت طولانی  روغن‌های گرم مثل بابونه و شوید را از سمت راست شکم در جهت عقربه های ساعت مالش دهید.
  • همچنین بادکش کردن شکم باعث رفع بلغم و رطوبت ها از معده و بدن می‌شود.

داروهایی که در لاغری سنتی استفاده می‌شوند

روغن‌ها به دلیل طبیعت گرمی که دارند به همراه خود ایجاد حرارت کرده و به آب شدن چربی ها کمک فراوانی می‌کند و در مدت زمان کوتاه تاثیر زیادی در لاغری دارند. برای کاهش وزن و لاغری طب سنتی داروهایی را پیشنهاد می‌کند، مثل استفاده از سرکه سیب و انگور و سکنجبین.

مصرف روزانه نصف استکان سرکه سیب خانگی به همراه دو قاشق غذاخوری زیره یک داروی چربی سوز قوی در طب سنتی به حساب می‌آید. همچنین استفاده از دمنوش گزنه به همراه هل به مدت ۲۰ روز پیشنهاد شده که در کاهش وزن و کاهش قند خون بسیار موثر است. مصرف چای سبز به همراه شیرین ‌بیان و زیره به صورت ناشتا به مدت یک ماه تا یک ماه و نیم باعث کاهش وزن می‌شود.

نوشیدنی کامبوجا نیز به عنوان یک محلول مفید چربی سوز تاکید شده است. ترکیب آب ولرم با لیمو ترش به همراه عسل به مدت ۴۵ روز ناشتا نیز باعث کاهش وزن می شود. از کرفس نیز در طب سنتی به عنوان یک گیاه لاغر کننده نام برده شده که البته مصرف زیاد آن موجب سنگ کلیه می شود. همچنین بادام درختی نیز به دلیل کم کالری بودن برای لاغری پیشنهاد شده است.

این مطلب هم می‌تواند برای شما مفید باشد
معجزه لاغری با سرکه سیب

لاغری سنتی

 تاثیر داروهای گیاهی در کاهش اشتها 

طب سنتی برای کاهش وزن و لاغری داروهای گیاهی خاصی را پیشنهاد می‌کند که باعث کاهش اشتها شده و از این طریق وزن بدن را کاهش می‌دهند مثل بادام درختی.

استفاده از پودر هسته و شاخه آلبالو با هسته خرما به همراه زیره در کاهش چربی‌های بدن تاثیر زیادی دارند.

برای کاهش اشتها برای خانم ها دمنوش تخم کرفس و  برای آقایان دمنوش زنیان پیشنهاد شده است . دمنوش لاک مغسول نیز یک داروی گیاهی قوی و چربی سوز می باشد.

دمنوش گیاه چشوم پاکستانی طی مدت یک ماه نیز بسیار موثر است . البته این گیاه برای کسانی که پرکاری تیروئید دارند، توصیه نمی‌شود و استفاده بیش از حد آن سبب ضعف در بینایی می‌شود.

مصرف تخم شنبلیله نیز برای کاهش اشتها بسیار مفید است. عصاره چای سبز به عنوان یک چربی‌سوز و داروی گیاهی کاهش اشتها مطرح شده است. زنجبیل و قهوه و چای یرباماته نیز از داروهای گیاهی موثر در کاهش وزن کاهش و اشتها می‌باشند.

گرده زنبور عسل، گل قاصدک، رازیانه، آناناس تازه، دانه‌های بارهنگ و اسفرزه، گردو و دارچین را نیز از لیست داروهای گیاهی که در کاهش اشتها تأثیر دارند نباید از قلم انداخت. در این مقاله در مورد لاغری سنتی با شما دوستان صحبت کردیم، امیدواریم که برای شما مفید بوده باشد.‌

این مطلب هم می‌تواند برای شما مفید باشد: 
چگونه بر اشتهای کاذب خود غلبه کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

شاید این مطالب هم برای شما جذاب باشد …

سبک زندگی

زانودرد
بهترین درمان زانو درد چیست؟
11 خرداد 1400
53 بازدید

بعضی اوقات قسمت زیر کشکک زانو دردی حس می‌شود که یکی از مشکلات رایج بین افراد است و دلایل متعددی نیز دارد. در این مقاله در مورد زانو درد و مسائل مرتبط با آن صحبت خواهیم کرد. با برنافیت دکتر کرمانی همراه باشید.   زانودرد چیست؟ یکی از فعال‌ترین بخش‌های بدن زانو است هنگامی که […]

رازهای افزایش قد که هر کسی باید از آن با خبر باشد

ژنتیک نقش مهمی در افزایش قد افراد ایفا می‌کند؛ هرچند، فاکتورهای دیگری مثل تغذیه و سبک زندگی نیز ممکن است تاثیرگذار باشد. به طور کلی قد یک فاکتور غیر قابل تعریف است و به والدین او بستگی دارد. اگر پدر و مادر هر دو قدشان بلند باشد، احتمالا قد کودک نیز بلند خواهد شد. درست […]

WhatsApp Image 2021 05 24 at 15.49.53 درمان یبوست
بهترین و سریع‌ترین راه درمان یبوست چیست؟

درمان یبوست همواره یکی از دغدغه‌های افرادیست که از مشکلات گوارشی رنج می‌برند. یبوست در واقع همان کاهش تحرک روده است که در این حالت مدفوع خشک، سفت و دردناک می‌باشد. در این مقاله می‌خواهیم در مورد درمان یبوست با شما دوستان عزیز صحبت کنیم. با برنافیت دکتر کرمانی همراه باشید.   چرا یبوست می […]

استپ وزن
آیا دکتر کرمانی برای خروج از استپ وزن رژیم دارد؟

استپ وزن زمانی رخ می‌دهد که سه هفته‌ی کامل، وزن بدن هیچ تغییری نکند. این امر کاملا طبیعیست و حداقل یکبار برای هر فردی که کاهش وزن داشته، رخ داده است. وقتی به سختی برای کاهش وزن تلاش می کنید، اما نتیجه ی آن را بر روی ترازو نمی بینید، ممکن است درمانده و ناامید شوید. حتی گاهی […]

زیبایی

چاقی صورت
بهترین و سریع‌ترین روش‌ها برای چاقی صورت
26 اردیبهشت 1400
72 بازدید

وقتی صورت پر و به اصطلاح چاق است، صورت جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر می‌رسد. روش‌های متفاوتی برای پر کردن و چاقی صورت وجود دارد. همانطور که می‌دانید صورت افتاده و شل نشان دهنده عدم سلامتی بدن است. در این مقاله می خواهیم در مورد روش‌های طبیعی و خانگی چاقی صورت برای شما عزیزان مطالبی […]

صاف کردن موها
انواع روش های صاف کردن مو کدامند؟

برای اینکه موهای خود را صاف کنیم روش های متفاوتی وجود دارد، که شامل روشهای دائمی و نیمه دائمی شیمیایی و غیرشیمیایی می‌شود. در این مقاله به انواع روشهای صاف کردن مو، بهترین روش صافی، تفاوت کراتینه با صافی مو و همچنین مراقبت‌های بعد از کراتینه کردن مو اشاره می‌کنیم. برای صافی مو روش‌های دائمی […]

رفع تیرگی زانو
بهترین روش برای رفع تیرگی زانو

اگر رنگ آرنج و زانوهایتان نسبت به جاهای دیگربدنتان تیره تر است و اگر شلوارک یا بلوز آستین کوتاه میپوشید و تیرگی زانو یا آرنجتان توجه شما را جلب میکند نگران نباشید و تا پایان مقاله ما را همراهی کنید. تیرگی زانو معمولا به دلیل تجمع سلولهای مرده پوست و جمع شدن بیش از حد […]

فرنچ ناخن
آموزش فرنچ ناخن در خانه

فرنچ ناخن در واقع همان مرتب کردن یا آرایش ناخن است که به روشهای مختلف صورت می‌گیرد. در این مقاله در مورد فرنچ ناخن به اطلاعات بیشتری دست پیدا میکنید . کلمه فرنچ در واقع همان معنی فرانسوی را دارد و فرنچ ناخن یعنی آرایش ناخن به روش فرانسوی. با برنافیت همراه باشید. اکثر مردم […]

ورزش و تناسب اندام

فواید یوگا
فواید یوگا چیست و چرا برای همه‌ی افراد ضروری است؟
09 خرداد 1400
41 بازدید

پیش از آن که به فواید یوگا بپردازیم، باید آن را تعریف کنیم. یوگا در واقع ورزشی است که در آن  ذهن به تمرین می‌پردازد. در یوگا شما هم تمرین کنترل تنفس را دارید و هم روی تمرکز خود کار می‌کنید. بسیاری از مراکز و مدارس یوگای مربوط به خود را آموزش می‌دهند. این روش […]

بهترین تمرین ورزشی برای رهایی از بازو های شل و افتاده - برنافیت
3 تمرین ورزشی موثر برای رهایی از بازوهای شل و افتاده

پیری و افزایش وزن، دو عامل اصلی در از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست و شل شدن بازو ها می باشند. همراه با یک برنامه ی غذایی سالم و ورزش به منظور کاهش وزن، تمرین های مقاومتی همچون دایموند پوش آپ، دیپ با نیمکت و کیک بک عضلات سه سر برای سفت کردن بازو بسیار […]

ورزش برای افراد لاغر
ورزش برای افراد لاغر

افراد لاغر معمولاً تمایل بدنشان به سمت سوزاندن کالری بیشتر می‌باشد. این افراد متابولیسم بدنی بالایی دارند.افراد لاغر برای اینکه بدنی عضلانی داشته باشند، برای به دست آوردن ماهیچه و افزایش وزن باید فعالیت بیشتری انجام دهند. در مقاله‌ای که پیش رو داری در مورد ورزش برای افراد لاغر با شما دوستان مسائلی را مطرح […]

ورزش برای دیسک کمر
از علائم تا بهترین ورزش‌ برای دیسک کمر

دیسک  کمر در واقع عارضه ای است که با فشار زیاد روی عضلات یا ضعیف شدن عضلات کمر در اثر عوامل مختلف به وجود می‌آید. در این مقاله به درمان و معرفی چند ورزش برای دیسک کمر خواهیم پرداخت. معمولاً درد در ناحیه پشت بدن و پاها بروز پیدا می‌کند. ستون فقرات ما از ۲۶ […]

موفقیت و انگیزه

تثبیت وزن
رژیم تثبیت وزن؛ چرا تثبیت وزن از کاهش آن سخت‌تر است؟
28 اردیبهشت 1400
4673 بازدید

پس از رسیدن به وزن مطلوب، یکی از سخت ترین کارها تثبیت وزن است. برای حفظ وزن ایده آل در طول رژیم اتخاذ یک سبک زندگی سالم، وزن کشی منظم، ورزش، استراحت کافی و یافتن یک گروه حمایت گر نقش مهمی دارند. کاهش وزن یک جاده ی دراز و پر از فراز و نشیب، پر […]

راز موفقیت در رژیم لاغری- رژیم غذایی مناسب برای لاغری
راز موفقیت در رژیم لاغری کدام است؟

خیلی از افراد دوست دارند رژیم لاغری بگیرند و به سایز و وزن ایده آل خود برسند ولی همه در این راه موفق نمی شوند. کم نیستند افرادی که در میانه‌ی راه از  وضعیت موجود خسته شده و کار را نیمه تمام رها می‌کنند. راز موفقیت در رژیم لاغری مسائل مهمی در کاهش وزن و […]

لاغری با قانون جذب
لاغری با قانون جذب ؛ حقیقت یا دروغ؟

آیا می‌توان با قانون جذب به لاغری مورد نظر رسید؟ آیا این مسئله واقعیت دارد؟ در این مقاله قصد داریم در مورد لاغری با قانون جذب با  شما عزیزان صحبت کنیم .تا پایان مقاله با برنافیت همراه باشید. قانون جذب چیست؟ امروزه اعتقاد بر این است که با قانون جذب می‌توانیم به خواسته‌های مختلف خود […]

ورزش کودکان-موفقیت و انگیزه-برنافیت
چگونه کودکان را به ورزش تشویق کنیم؟

ورزش منظم و هدف دار فواید زیادی برای سلامت جسمی و عاطفی کودکان دارد. اما بسیاری از کودکان به دلایلی از ورزش کردن لذت نمی برند و همین موجب می شود تا این مزایا را از دست بدهند. شما نمی توانید آنها را مجبور به این کار کنید، اما می توانید زمینه هایی برایشان فراهم […]

تغذیه

راز موفقیت در رژیم لاغری- رژیم غذایی مناسب برای لاغری
رژیم غذایی مناسب برای لاغری؛ چند راهکار ساده و ارزان برای کاهش وزن
24 خرداد 1400
10 بازدید

یکی از دغدغه‌های انسان امروز، تصحیح عادت‌های اشتباه و روی آوردن به زندگی سالم است. برای اینکه زندگی سالم و وزن مناسبی داشته باشیم، باید از یک رژیم غذایی مناسب برای لاغری استفاده کنیم. رژیمی که نه تنها به کاهش وزنمان کمک کند، بلکه به بدن ما نیز آسیبی نرساند. با برنافیت دکتر کرمانی همراه […]

رژیم لاغری گروهی
تنهایی با چاقی مبارزه نکنید، عضو گروه لاغری شوید

انسان موجودی اجتماعی است و نیاز به داشتن حمایت، یک امر طبیعی است. بطور کلی همه انسان ها در سفر زندگی به دنبال همسفر هستند. سفر شما به سوی تناسب اندام هم از این قاعده جدا نیست. داشتن یک گروه حمایت گر، به شما کمک بزرگی می‌کند. این گروه می تواند متشکل از چند عضو، […]

سوپ رژیمی
با این چند سوپ رژیمی حسابی وزن کم کنید!

سوپ مایعی بسیار غنی و مقوی است که در تغذیه نقش مهمی دارد. وجود کالری کم و مواد مغذی فراوان در انواع آنها، موجب شده تا امروزه سوپ رژیمی به یکی از غذاهای مفید برای لاغری تبدیل شود. مواد مختلفی مثل سبزیجات و پروتئین‌هایی مثل گوشت سفید و قرمز، حبوبات و قارچ و همچنین ادویه […]

رژیم گروهی دکتر کرمانی
نمونه رژیم دکتر کرمانی + معرفی انواع رژیم‌های دکتر کرمانی

اگر در مورد کاهش وزن و لاغری در اینترنت سرچ کرده و یا از اقوام و دوستان درباره‌ی یک برنامه‌ی غذایی پرس و جو کرده باشید، غیرممکن است که نامی از رژیم لاغری دکتر کرمانی نبرده باشد. پیش از آنکه به سراغ نمونه رژیم دکتر کرمانی برویم و با اصطلاحاتی که در این رژیم به […]