لاغری با طب سنتی

سبک زندگی

لاغری با طب سنتی؛ آیا با طب سنتی می‌توان لاغر شد؟

06 دی 1399
230بازدید

طب سنتی در واقع همان جنبه دیگری از مسائل پزشکی ولی در دانش و علم سنتی می باشد که قبل از طبابت مدرن به وجود آمده است. سازمان بهداشت جهانی who طب سنتی را اینگونه معرفی می‌کند. مجموعه ای از علوم، مهارت‌ها و کارها که پایه و اساس آن باورها و تجربه های بومی فرهنگ های مختلف است و در جنبه های بهداشتی تشخیص ، پیشگیری ، بهبود و درمان بیماری‌های جسمی و روانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

حدود ۸۰ درصد از مردم کشورهای آفریقایی و آسیایی نیازهای اولیه بهداشتی خود را از طریق طب سنتی برطرف می‌کنند.

بعضی از انواع طب سنتی که در کل دنیا مورد استفاده قرار می گیرند ، شامل طب سنتی چین ، طب سنتی آفریقایی، طب سنتی کره ای، طب ایران باستان ، طب سنتی ایرانی ، آیورودا و طب سنتی اروپایی می باشد. رشته های علوم طب سنتی نیز شامل گیاه درمانی ، مردم گیاه شناسی، انسان شناسی پزشکی و اتنو مدیسین می‌باشند.

سازمان بهداشت جهانی تاکید دارد که استفاده نادرست از داروها و روش‌های سنتی می تواند روی بدن اثرات منفی و خطرناکی به همراه داشته باشد.

طب سنتی ایرانی بر اساس اخلاط چهارگانه می باشد ، این اخلاط یا طبیعت چهارگانه مزاج انسان عبارتند از:

۱ . بلغم

۲ . صفرا

۳ .سودا

۴ . خون که بر اساس سردی و گرمی مزاج با توجه به مشخصات هر فرد بیمار درمان می‌شوند.
طب سنتی ایران تقریباً سه هزار سال قدمت داشته و کتاب‌های طب سنتی ابوعلی سینا و زکریای رازی حدود ۵۰۰ سال است که در دانشگاههای اروپایی و آسیایی تدریس می شود.
طب سنتی اعتقاد دارد ، برای این که دچار بیماری و عوارض گوارشی نشویم، باید به مزاج خود توجه داشته باشیم و در مصرف غذاهای سرد و گرم اعتدال را رعایت کنیم.

این مطلب هم می‌تواند برای شما مفید باشد
لاغری با بادام؛ تاثیر بی نظیر بادام در کاهش وزن

انواع روش‌های درمانی در طب سنتی

در ایران حدود ۲۵۰۰ نوع گیاه دارویی شناخته شده که حدود ۲۰۰ نوع آن مصرف عمومی داشته و ۳۰۰ تا ۴۰۰ نوع آن  در طب سنتی استفاده می‌شود.

1- حجامت

در واقع همان خونگیری ولی به صورت سنتی می باشد و برای درمان بیماری‌های مختلفی چون چربی خون ، بیماری‌های پوستی ،  اعتیاد ، میگرن و غلظت خون مفید است.

لاغری با طب سنتی

2- ماساژ

ماساژ درمانی برای درمان بیماری های عضلانی رفع استرس و افسردگی ، بهبود جریان خون ، بیماری‌های اسکلتی و گوارشی و افزایش اکسیژن رسانی به بافت ها مفید میباشد.

این مطلب هم می‌تواند برای شما مفید باشد
ماساژ لنفاتیک: کاهش وزن بدون رژیم غذایی

 3- شیاتسو

شیاتسو نیز یک روش موثر برای بیمارانی که دچار افسردگی و بی‌خوابی هستند مفید است. این روش توسط فشار انگشتان دست بر نقاط حیاتی بدن برای رسیدن به سلامتی می‌باشد. روش دیگر زالو درمانی و بادکش درمانی می باشد.

لاغری با طب سنتی

تاثیر طب سنتی در کاهش وزن

همانطور که می‌دانیم ، عوامل بسیار متعدد و پیچیده‌ای در چاق شدن تاثیر دارند. در طب سنتی که بر اساس مزاج و اخلاط، کار می‌کنند، چاقی یا سمن مفرط را یک بیماری خطرناک تلقی می‌کند و برای کاهش وزن و کاهش چربی و رسیدن به وزن ایده آل از یک طب  مکمل و گیاهان دارویی را ارائه می‌دهند.

از نگاه طب سنتی چاقی از تجمع چربی به وجود آمده است یا تجمع عضلات. این طب برای هر دو نوع چاقی راهکارهای خاص خود را ارائه می‌دهد. افرادی که دارای مزاج گرم و تر یا دموی و سرد و تر یا بلغمی باشند ، معمولاً دچار چاقی می شوند و افراد دارای مزاج سرد و خشک یا سودایی و گرم و خشک یا صفراوی معمولاً لاغر اندام می‌باشند.

طب سنتی می‌گوید: سرد مزاجها یا بلغمی مزاجها به چاقی همراه با تجمع چربی دچار می‌شوند و افراد گرم و تر یادموی ها عضلانی‌تراند. بنابراین بلغمی مزاج ها بیشتر دچار چاقی شکم می‌شوند. این افراد معمولاً افرادی خونسرد هستند و بیشتر میل به سستی و تنبلی و خواب دارند. در طب سنتی علت اصلی همه نوع چاقی غلبه رطوبت بر بدن می باشد و عامل همه انواع لاغری را غلبه  خشکی بر بدن می‌دانند.

چه چیزهایی مزاج ‌تری را در بدن افزایش می‌دهند؟

۱ . برخورد

۲ .عدم تحرک

۳ . حمام مرطوب ، یعنی حمام نه چندان گرم ، زیرا این نوع حمام باعث می شود ، که منافذ پوست باز شده و رطوبت به داخل بدن سرایت کند .

۴. مصرف غذاها و داروهای رطوبت زا مثل زیاده روی در مصرف میوه یا مالیدن زیاد روغن بادام شیرین به بدن

۵. مصرف نکردن مواد غذایی خشک

۶ . عدم دفع مواد زاید بدن

۷ . خواب زیاد

۸ . دفع صفرا

عوامل خشکی بدن کدامند؟

۱ . کم خوری

۲ . مصرف غذاها و داروهای خیلی گرم

۳ . بسته بودن راه‌های ورود غذا به اعضای بدن

۴ . هوای بسیار گرم و بسیار سرد

۵ . توقف طولانی در حمام

۶ . عصبانیت ، رنج و فعالیت فکری زیاد

۷ . دفع  بیش از حد مواد در بدن

۸ . قرار گرفتن در آفتاب به صورت طولانی

۹ . کم خوابی شدید

۱۰ . تحرک بیش از حد بدن

لاغری با طب سنتی

آب کردن شکم در طب سنتی

شما در طب سنتی با چند روش می‌توانید از شر چربی‌های شکمی خود خلاص شوید به شرطی که نکات زیر را رعایت کنید.

۱ .  میوه و مایعات را همراه هم مصرف نکنید.

۲ . قبل و بعد از غذا کمی نمک بخورید.

۳ . تا گرسنه و تشنه نشده‌اید آب و غذا مصرف نکنید.

۴ . از اضطراب و افسردگی جلوگیری کنید.

۶ . زیاد حمام نکنید.

۷ . ناشتا حمام نکنید.

۸ . با معده پر و بعد از غذا حمام نکنید.

برای اینکه به روند لاغری سرعت بدهید، بدن را با پارچه خشنی ماساژ دهید تا قرمز شود و سپس با آب داغ حمام کرده و به بدن خود روغن بابونه بمالید.

  •  از خواب طولانی پرهیز کنید.
  •  با معده خالی نخوابید.
  •   سعی کنید که زیاد نخوابید.
  •  از سکون و بی‌تحرکی بپرهیزید و پیاده‌روی کنید.
  •  غذا را بعد از ورزش هنگامی که حرارت بدنتان کم شده میل کنید. دفع مواد زاید از راه‌های مختلف در بدن مثل ادرار، مدفوع، تعریق و خون قاعدگی باعث می‌شود که رطوبت از بدن دفع شود.
  • برای آب کردن شکم و لاغر شدن آن باید فضولاتی که در معده جمع می‌شوند و بلغم لزج را که به معده می چسبد، از معده دفع کنید. برای این کار می‌توانید از ملیناتی مثل انجیر خیس خورده و آلو استفاده کنید.
  • برای رفع یبوست باید از مسهلاتی مثل سنا استفاده کنید که البته باید مراقب عواقب آن و مصرف زیاد آن بوده و تحت نظر و تجویز پزشک آن را مصرف کنید. طب سنتی همچنین برای لاغری شکم پیشنهاد می‌کند که چون چاقی شکم نشانه سردی امعا و احشا است سعی کنید به مدت طولانی  روغن‌های گرم مثل بابونه و شوید را از سمت راست شکم در جهت عقربه های ساعت مالش دهید.
  • همچنین بادکش کردن شکم باعث رفع بلغم و رطوبت ها از معده و بدن می‌شود.

داروهایی که در طب سنتی برای لاغری استفاده می‌شوند

روغنها به دلیل طبیعت گرمی که دارند به همراه خود ایجاد حرارت کرده و به آب شدن چربی ها کمک فراوانی می‌کند و در مدت زمان کوتاه تاثیر زیادی در لاغری دارند. برای کاهش وزن و لاغری طب سنتی داروهایی را پیشنهاد می‌کند، مثل استفاده از سرکه سیب و انگور و سکنجبین.

مصرف روزانه نصف استکان سرکه سیب خانگی به همراه دو قاشق غذاخوری زیره یک داروی چربی سوز قوی در طب سنتی به حساب می‌آید. همچنین استفاده از دمنوش گزنه به همراه هل به مدت ۲۰ روز پیشنهاد شده که در کاهش وزن و کاهش قند خون بسیار موثر است. مصرف چای سبز به همراه شیرین ‌بیان و زیره به صورت ناشتا به مدت یک ماه تا یک ماه و نیم باعث کاهش وزن می‌شود.

نوشیدنی کامبوجا نیز به عنوان یک محلول مفید چربی سوز تاکید شده است. ترکیب آب ولرم با لیمو ترش به همراه عسل به مدت ۴۵ روز ناشتا نیز باعث کاهش وزن می شود. از کرفس نیز در طب سنتی به عنوان یک گیاه لاغر کننده نام برده شده که البته مصرف زیاد آن موجب سنگ کلیه می شود. همچنین بادام درختی نیز به دلیل کم کالری بودن برای لاغری پیشنهاد شده است.

این مطلب هم می‌تواند برای شما مفید باشد
معجزه لاغری با سرکه سیب

لاغری با طب سنتی

 تاثیر داروهای گیاهی در کاهش اشتها 

طب سنتی برای کاهش وزن و لاغری داروهای گیاهی خاصی را پیشنهاد می‌کند که باعث کاهش اشتها شده و از این طریق وزن بدن را کاهش می‌دهند مثل بادام درختی.

استفاده از پودر هسته و شاخه آلبالو با هسته خرما به همراه زیره در کاهش چربی‌های بدن تاثیر زیادی دارند.

برای کاهش اشتها برای خانم ها دمنوش تخم کرفس و  برای آقایان دمنوش زنیان پیشنهاد شده است . دمنوش لاک مغسول نیز یک داروی گیاهی قوی و چربی سوز می باشد .

دمنوش گیاه چشوم پاکستانی طی مدت یک ماه نیز بسیار موثر است . البته این گیاه برای کسانی که پرکاری تیروئید دارند ، توصیه نمی‌شود و استفاده بیش از حد آن سبب ضعف در بینایی می‌شود.

مصرف تخم شنبلیله نیز برای کاهش اشتها بسیار مفید است. عصاره چای سبز به عنوان یک چربی‌سوز و داروی گیاهی کاهش اشتها مطرح شده است. زنجبیل و قهوه و چای یرباماته نیز از داروهای گیاهی موثر در کاهش وزن کاهش و اشتها می‌باشند.

گرده زنبور عسل، گل قاصدک، رازیانه، آناناس تازه، دانه‌های بارهنگ و اسفرزه، گردو و دارچین را نیز از لیست داروهای گیاهی که در کاهش اشتها تأثیر دارند نباید از قلم انداخت. در این مقاله در مورد تاثیر طب سنتی بر روی کاهش وزن و لاغری با شما دوستان صحبت کردیم ؛ امیدواریم که برای شما مفید بوده باشد.‌

دیدگاهتان را بنویسید

شاید این مطالب هم برای شما جذاب باشد …

سبک زندگی

کرونا انگلیسی
چگونه با کرونا انگلیسی یا جدید مقابل کنیم؟
21 فروردین 1400
7 بازدید

بعد از کرونای چینی اکنون عده زیادی از مردم دنیا درگیر ویروس دیگری شده اند که به کرونا انگلیسی یا کرونا جدید معروف شده است. ویروسی که حالا حالاها قصد رخت برکندن از جهان را ندارد. در این مقاله در مورد این ویروس جدید مطالبی را با شما دوستان عزیز در میان خواهیم گذاشت. با […]

وسوسه پرخوری در نوروز
شکست وسوسه پرخوری در نوروز

پرخوری علل مختلفی دارد. بعضی از اوقات به دلیل رفتارهای عصبی که ایجاد میشود، فرد به دلیل اینکه رفتار و هیجانات خود را کنترل کند به پرخوری روی می آورد. البته بیشتر اوقات پرخوری به نوع عادتها و سبک زندگی ما برمیگردد.در این مقاله در مورد شکست وسوسه پرخوری در نوروز با شما عزیزان صحبت […]

قرص لاغری اسلیم مکس
قرص لاغری اسلیم مکس| مزایا و عوارض جانبی

اسلیم مکس ترکیبات کاملا گیاهی دارد و باعث کاهش اشتها و کاهش وزن می‌شود. در این مقاله در مورد قرص لاغری اسلیم مکس، فواید و عوارض آن با شما عزیزان صحبت خواهیم کرد.   قرص اسلیم مکس چیست؟ کپسول اسلیم مکس معمولا از عصاره دانه گشنیز، رازیانه، عصاره خشک چای سبز و ریشه کاسنی تشکیل […]

لاغری موضعی پهلو
بهترین راه برای لاغری موضعی پهلو کدام است؟

لاغری موضعی پهلو در واقع به این معنی است که قسمتی از بدن را که به دلایل خاصی دارای چاقی است بخواهیم لاغر کنیم. ابتدا می‌خواهیم فرق بین چاقی و چاقی موضعی را بررسی کنیم. چاقی موضعی در واقع یعنی در قسمتی از بدن یک فرد، تجمع بافت چربی بیشتر از نواحی دیگر باشد و […]

زیبایی

صاف کردن موها
انواع روش های صاف کردن مو کدامند؟
18 فروردین 1400
17 بازدید

برای اینکه موهای خود را صاف کنیم روش های متفاوتی وجود دارد، که شامل روشهای دائمی و نیمه دائمی شیمیایی و غیرشیمیایی می‌شود. در این مقاله به انواع روشهای صاف کردن مو، بهترین روش صافی، تفاوت کراتینه با صافی مو و همچنین مراقبت‌های بعد از کراتینه کردن مو اشاره می‌کنیم. برای صافی مو روش‌های دائمی […]

رفع تیرگی زانو
بهترین روش برای رفع تیرگی زانو

اگر رنگ آرنج و زانوهایتان نسبت به جاهای دیگربدنتان تیره تر است و اگر شلوارک یا بلوز آستین کوتاه میپوشید و تیرگی زانو یا آرنجتان توجه شما را جلب میکند نگران نباشید و تا پایان مقاله ما را همراهی کنید. تیرگی زانو معمولا به دلیل تجمع سلولهای مرده پوست و جمع شدن بیش از حد […]

فرنچ ناخن
آموزش فرنچ ناخن در خانه

فرنچ ناخن در واقع همان مرتب کردن یا آرایش ناخن است که به روشهای مختلف صورت می‌گیرد. در این مقاله در مورد فرنچ ناخن به اطلاعات بیشتری دست پیدا میکنید . کلمه فرنچ در واقع همان معنی فرانسوی را دارد و فرنچ ناخن یعنی آرایش ناخن به روش فرانسوی. با برنافیت همراه باشید. اکثر مردم […]

مراقبت از موهای رنگ شده
مراقبت از موهای رنگ شده ، چرا و چگونه؟

هنگامی که موهای خود را رنگ می کنید و به زیبایی چهره خود می‌افزایید، طبیعتاً باید به این قضیه هم توجه داشته باشید که به دلیل استفاده از مواد شیمیایی رنگ موهایتان تا حدود زیادی آسیب می بینند. در این مقاله می‌خواهیم در مورد مراقبت از موهای رنگ شده با شما دوستان مطالبی را مطرح […]

ورزش و تناسب اندام

بهترین تمرین ورزشی برای رهایی از بازو های شل و افتاده - برنافیت
3 تمرین ورزشی موثر برای رهایی از بازوهای شل و افتاده
01 فروردین 1400
1140 بازدید

پیری و افزایش وزن، دو عامل اصلی در از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست و شل شدن بازو ها می باشند. همراه با یک برنامه ی غذایی سالم و ورزش به منظور کاهش وزن، تمرین های مقاومتی همچون دایموند پوش آپ، دیپ با نیمکت و کیک بک عضلات سه سر برای سفت کردن بازو بسیار […]

ورزش برای افراد لاغر
ورزش برای افراد لاغر

افراد لاغر معمولاً تمایل بدنشان به سمت سوزاندن کالری بیشتر می‌باشد. این افراد متابولیسم بدنی بالایی دارند.افراد لاغر برای اینکه بدنی عضلانی داشته باشند، برای به دست آوردن ماهیچه و افزایش وزن باید فعالیت بیشتری انجام دهند. در مقاله‌ای که پیش رو داری در مورد ورزش برای افراد لاغر با شما دوستان مسائلی را مطرح […]

ورزش برای دیسک کمر
از علائم تا بهترین ورزش‌ برای دیسک کمر

دیسک  کمر در واقع عارضه ای است که با فشار زیاد روی عضلات یا ضعیف شدن عضلات کمر در اثر عوامل مختلف به وجود می‌آید. در این مقاله به درمان و معرفی چند ورزش برای دیسک کمر خواهیم پرداخت. معمولاً درد در ناحیه پشت بدن و پاها بروز پیدا می‌کند. ستون فقرات ما از ۲۶ […]

ورزش گروهی- برنافیت
تاثیر ورزش گروهی در کاهش وزن سریع

یکی از مهم ترین مزایای ورزش گروهی کاهش وزن سریع است. ورزش کردن به خودی خود به همت بالایی نیاز دارد، چه برسد بخواهید آن را به تنهایی انجام دهید. اگر هر روز ورزش می کنید اما به نتیجه ای نمی رسید، شاید دلیل آن این باشد که به تنهایی ورزش می کنید. امروز برنافیت […]

موفقیت و انگیزه

لاغری با قانون جذب
لاغری با قانون جذب ؛ حقیقت یا دروغ؟
25 بهمن 1399
161 بازدید

آیا می‌توان با قانون جذب به لاغری مورد نظر رسید؟ آیا این مسئله واقعیت دارد؟ در این مقاله قصد داریم در مورد لاغری با قانون جذب با  شما عزیزان صحبت کنیم .تا پایان مقاله با برنافیت همراه باشید. قانون جذب چیست؟ امروزه اعتقاد بر این است که با قانون جذب می‌توانیم به خواسته‌های مختلف خود […]

ورزش کودکان-موفقیت و انگیزه-برنافیت
چگونه کودکان را به ورزش تشویق کنیم؟

ورزش منظم و هدف دار فواید زیادی برای سلامت جسمی و عاطفی کودکان دارد. اما بسیاری از کودکان به دلایلی از ورزش کردن لذت نمی برند و همین موجب می شود تا این مزایا را از دست بدهند. شما نمی توانید آنها را مجبور به این کار کنید، اما می توانید زمینه هایی برایشان فراهم […]

چالش کاهش وزن
چالش کاهش وزن ؛ 30 روز چالش خانه، کار و تفریح

متاسفانه در زندگی امروز افراد بسیار زیادی با مشکل چاقی و اضافه وزن دست و پنجه نرم می کنند. این معضل به حدی است که عده ای همیشه دنبال راه هایی سریع برای کاهش وزن می گردند. بعضی از این روش ها نه تنها موثر نیستند، بلکه سبب بیماری های مختلفی نیز می شوند. چنین […]

تصمیم های واقعی
برای کاهش وزن نیاز به تصمیم های واقعی دارید

برای اینکه در هر کاری موفق شوید نیاز به تصمیم های واقعی دارید. برای این کار می توانید چالشی برای موفقیت خود طراحی کنید که تصمیم های سلامتی و تناسب اندام شما را به برنامه ای برای تمام طول عمر تبدیل کند. اگر برای این چالش هفت روزه آماده اید، ما را دنبال کنید.   […]

تغذیه

لاغری برای افراد سرد مزاج
لاغری برای افراد سرد مزاج؛ افراد سرد مزاج برای کاهش وزن چه بخورند؟
21 اسفند 1399
82 بازدید

افراد با طبع سرد وسودایی معمولا لاغر هستند و کف دست و پایشان عرق میکند .در این مورد در مورد افراد سرد مزاج با شما دوستان صحبت خواهیم کرد. افراد با طبیعت سودا یا سرد مزاج معمولا افرادی حساس و وسواسی هستند. اکثرا حافظه ضعیفی دارند و در بعضی موارد چندین بار عقیده خود را […]

غذاهای لاغر کننده
با غذاهای لاغر کننده آشنا شوید

اگر می خواهید برای کاهش وزن خود اقدام کنید و چربی سوزی سریع داشته باشید، باید سعی کنید از مواد غذایی سالم و مقوی استفاده کنید.در این مقاله می خواهیم در مورد غذاهای لاغر کننده مطالبی را با شما عزیزان مطرح کنیم.   آیا غذاهای لاغر کننده وجود دارد؟ معمولاً تنها غذا نمی‌تواند به شما […]

رژیم غذایی متعادل
کالری مورد نیاز هر فرد در یک رژیم غذایی متعادل چقدر است؟

بدن ما برای تمام حرکات فیزیکی و غیره مثل راه رفتن، نفس کشیدن، دویدن و تک ‌تک تحرکات بدنی از کالری موجود در مواد غذایی استفاده می‌کند .برای داشتن یک رژیم غذایی متعادل شما باید با معنی کلمه کالری آشنایی داشته باشید. در واقع کالری همان میزان انرژی ذخیره شده در مواد غذایی است. میزان […]

برنج قهوه ای- برنافیت
چرا برنج قهوه ای بخوریم؟

برنج قهوه ای در واقع همان برنج سبوس دار است که تنها پوسته ی خارجی و غیر خوراکی آن گرفته شده و به دلیل فیبر فراوان برای کاهش وزن مفید است. به طور کلی برنج، یک وعده ی سیر کننده در هر رژیمی محسوب می شود. اما برنج قهوه ای گزینه ی بهتریست. با برنافیت […]