علت استپ وزن کودک چیست؟

از زمانی كه كودک شما متولد می‌شود تا يک سال بايد مراقب تغذيه، كاهش وزن و افزايش وزن فرزند خود باشيد. يكی از دغدغه‌های اساسی مادران این است که کودکان برای تغذیه سینه مادر را نمی‌گیرند یا دچار کمبود وزن هستند. به همین دلیل سال‌های آینده شاهد افت وزن کودک و لاغری نسبت به هم سن و سال‌های فرزند خود هستند. در ادامه گفت‌وگو قرار است وزن گیری کودک و فرآیند رشد کودک را بررسی کنیم.درصورتی که نیاز به دریافت رژیم شیردهی دارید،صفحه لاغری در دوران شیردهی را مطالعه کنید.

علت استپ وزن در کودکان چیست؟

منظور از استپ وزن کودک چیست؟

سرعت رشد و وزن هر کودک از ابتدای تولد متفاوت است. برای معاینه کودکان، فردی که مراقبت‌های بهداشتی را ارائه می‌دهد، ابتدا روی نمودار با عنوان رشد کودک اندازه‌گیری رسم می‌شود تا والدین کودک از قرار گرفتن مسیر درست رشد فرزند خود مطمئن باشند.

علت استپ وزن در بارداری چیست؟

چگونه باید قد و وزن نرمال کودک را بررسی کرد؟

دختران به صورت تقریبی در زمان تولد قد حدود 48 تا 50 سانتی متر دارند و با وزن حدود 2 کیلو و 940 تا 3 کیلو و 53 گرم هستند و پسران به صورت تقریبی در زمان تولد قد حدود 48 سانتی متر و با وزن حدود  3 تا 3 کیلو و 670 گرم هستند.

3 ماهگی نوزاد دختر و پسر 

وزن دختران در سه ماهگیحدود 5 کیلو 350 گرم تا 6 کیلو گرم
وزن پسران در سه ماهگی حدود 5 کیلو و 980 گرم تا 6 کیلو و 890 گرم

6 ماهگی نوزاد دختر و پسر 

دخترها در 6 ماهگی دارای وزنحدود بین 6 کیلو گرم تا 7 کیلو و 93 گرم 
پسرها در شش ماهگی وزنی حدود 7 کیلو و 340 گرم تا 8 کیلو و 520 گرم

9 ماهگی نوزاد دختر و پسر 

وزن دختران 9 ماه  حدود بین 7 کیلو  و 570 گرم تا 8 کیلو و 930 گرم 
وزن پسران 9 ماه  از 8 کیلو و 250 گرم تا 9 کیلو و 57 گرم

12 ماهگی نوزاد دختر و پسر 

دخترهای 12 ماهه دارای وزن حدود 8 کیلو و 250 گرم تا 9 کیلو و 700 گرم
پسرها در 12 ماهگی دارای وزن 8 کیلو و 980 گرم تا 10 کیلو و 380 گرم

15 ماهگی نوزاد دختر و پسر 

دخترها در 15 ماهگی دارای وزنحدود بین 8 کیلو و 800 گرم تا 10 کیلو و 400 گرم 
پسرها در 15 ماهگی دارای وزن حدود بین 9 کیلو و 600 گرم تا 11 کیلو و 100 گرم 

18 ماهگی نوزاد دختر و پسر 

دخترها در 18 ماهگی دارای وزنحدود بین 9 کیلو و 400 گرم تا 11 کیلو و 100 گرم 
پسرها در 18 ماهگی وزنی حدود 10 کیلو و 200 گرم تا 11 کیلو و 800 گرم

21 ماهگی نوزاد دختر و پسر 

دخترها در 21 ماهگی دارای وزنحدود بین 10 کیلو  تا 11 کیلو و 800 گرم 
پسرها در 21 ماهگی وزنی حدود 10 کیلو و 700 گرم تا 12 کیلو و 500 گرم

24 ماهگی نوزاد دختر و پسر

دخترها در 24 ماهگی دارای وزنحدود 10کیلو و 600 گرم تا 12 کیلو و 500 گرم 
پسرها در 24 ماهگی وزنی حدود 11 کیلو و 200 گرم تا 13 کیلو و 100 گرم

علت استپ وزن در نوزاد چیست؟

شاید برای شما هم سوال باشد زمانی که کودک از شیر مادر خود تغذیه می‌کند و هیچ تغییری در وزن احساس نمی‌کند علت آن چیست؟  کودکانی که از شیر مادر خود تغذیه می‌کنند بر یک اساس الگوی ثابت تا وقتی که به درستی تغذیه شوند، روند وزن گیری خوبی دارند. یکی از دلایل اساسی که کودک دچار استپ وزنی می‌شود این است که شیر کافی از مادر تغذیه نمی‌کند، همین موضوع باعث می‌شود شاهد افزایش وزن کودک خود نباشید.

1. گرفتن ضعیف پستان توسط نوزاد

فرزند شما باید پستان مادر را به راحتی در دهان خود داشته باشد و بدون این‌که خسته شود از شیر مادر تغذیه کند. کودک ممکن است به خوبی پستان مادر را در دهانه نداشته باشد، به همین دلیل از شیر مادر به خوبی تغذیه نمی‌کند.

گرفتن ضعیف پستان توسط نوزاد و استپ وزن در کودکان

2. شیردهی نامنظم به نوزاد

زمانی که فرزند شما نوزاد است باید هر 2 تا 3 ساعت در طول روز و شب به مدت 6 تا 9 هفته به صورت منظم به نوزاد خود شیر دهید.

3. کم بودن دفعات شیردهی

بین 8 تا 10 دقیقه زمانی است که باید تغذیه نوزاد از شیر مادر در نظر بگیرید. کودکان تا زمانی که به شیر مادر برای رشد احتیاج دارند، باید در چند هفته اول شیردهی نوزاد خود را بیدار نگه دارید و تا می‌توانید به او به صورت مدوام شیر دهید.

4. درد یا ناراحتی نوزاد

کودکان ممکن است در زمان زایمان به دلیل برفک یا عفونت در دهان احساس درد یا ناراحتی داشته باشد و نتواند به خوبی از شیر مادر خود تغذیه کند. همین موضوع باعث می‌شود رشد وزن نوزاد به کندی پیش برود.

5.کم بودن یا تاخیر در تولید شیر

کم بودن شیر مادر یکی از علت‌های استپ وزن کودک است. اگر مادر نوزاد تاخیری در زمان تولید شیر داشته باشد به این معنی است که تولید شدن شیر به آرامی صورت می‌گیرد و باعث می‌شود مادر از شیر کمتری برخودار باشد.

چه زمانی استپ وزن کودک موجب نگرانی می‌شود؟

 • مشکلات زبان و عفونت‌های دستگاه ادراری نوزاد
 • آلرژی
 • کم خونی
 • ریفلاکس
 • برفک
 • عفونت گوش

چه زمانی استپ وزن کودک موجب نگرانی می‌شود؟

اگر کودک وزن نمی‌گیرد چه باید کرد؟

اگر فرزند شما وزن نمی‌گیرد باید در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کنید. در این وضعیت پزشک برای کودک مشخص می‌کند که در چه زمانی باید چه وزنی داشته باشد.

1. تغذیه نوزاد با شیر مادر

زمانی که در نوزاد خود نشانه‌های گرسنگی را مشاهده کردید باید به فرزند خود هر 2 تا 3 ساعت به او شیر دهید.

2. پرهیز از دادن پستانک به نوزاد 

زمانی که نوزاد در 4 تا 6 هقتگی است، توصیه می‌شود از پستانک استفاده نکنند. به دلیل این‌که کودک از مکیدن پستانک خسته می‌شود و ارزش تغذیه‌ای برای او ندارد. به همین دلیل کودک اگر به صورت مدوام پستانک بخورد دیگر قادر به گرفتن سینه‌های مادر خود نیست و به خوبی تغذیه نمی‌شود. زمانی که مطمئن شدید کودک شما به راحتی از شیر شما تغذیه می‌کند، می‌تواند به او پستانک بدهید.

3. ماساژ دادن نوزاد

برای هضم و روند افزایش وزن می‌توانید کودک خود را ماساژ دهید و سعی کنید به مدت 20 دقیقه کودک خود را بعد از شیر دادن بیدار نگه دارید و در این مدت فرزند خود را مشغول به کاری کنید.

پاهای کودک خود را غلغلک دهید و برای بیدار نگه داشتن این ‌کار را انجام دهید. برای این‌که استپ وزن کودک خود را رفع کنید باید ساعت شیردهی خود را تغییر دهید و آروغ کودک خود را بگیرید و پوشک نوزاد را عوض کنید.

علت کمبود وزن کودکان چیست؟

 • مصرف آبمیوه و هله هوله زیاد
 • تغذیه کمکی نامناسب
 • حوصله نداشتن مادر برای دادن غذای کمکی به نوزاد
 • مشکلات گوارشی مثل: کمبود روی، کمبود آهن و رفلاکس

فرزند شما اگر زیر 2 سال باشد، جزو شیرخواران محسوب می‌شود و هر گونه اتفاق مانند وزن گیری، استپ وزن کودک یا اختلالی در روند رشد نگرانی‌های زیادی به همراه دارد.

چگونه پزشک تشخیص می‌دهد که کودک کم وزن است؟

پزشک برای مشخص کردن وزن کودک از روی نمودار رشد کودک شما را بررسی می‌کند اگر دچار کمبود وزن و استپ وزن کودک شد، پزشک او را معاینه می‌کند. وزن کودک در 5 ماه ابتدایی دو برابر است. مادران به یاد داشته باشید کودک شما بعد از 6 ماهگی علاوه بر شیر مادر باید از غذاهای کمکی استفاده کند.

پزشکان در نظر گرفته‌اند که کودک باید روزانه 5 وعده غذایی کمکی بخورد و اگر از آب میوه، غذاهای کمکی نامناسب و هله هوله مصرف کنند دچار اختلالاتی در روند رشد می‌شوند.

پزشک چگونه تشخیص می‌دهد که کودک کم وزن است؟

چگونه باید به وزن گیری کودک کمک کرد؟

 1. وقت بیشتری برای غذا دادن به کودک خود اختصاص دهید تا کامل غذای خود را بخورد.
 2. بروز هرگونه مشکل یا استپ وزن کودک سریع به پزشک مراجعه کنید.
 3. برای کودک خود غذاهای جذاب، سرگرم، تزئین شده و مقوی آماده کنید.
 4. پیروی از برناه غذایی که پزشک برای کودک شما در نظر گرفته است.

با پزشک مراقبت‌های اولیه فرزندتان قرار ملاقات بگذارید. از آن‌جایی که رشد نکردن مسئله پیچیده‌ای است که به ندرت به سهل انگاری والدین مربوط می‌شود، والدین نباید نگران مراجعه به پزشک در مورد وزن کم فرزندشان باشند. برعکس، ارزیابی پزشک ممکن است در شناسایی علل زمینه‌ای رشد کند بسیار مهم باشد.

یک پزشک ممکن است رشد کودک شما را بر اساس تعداد کمی از عوامل ارزیابی کند. سن، سلامتی و سابقه پزشکی و همچنین شدت علائم و تحمل کودک به داروها و روش‌های درمانی مختلف در نظر گرفته خواهد شد.

زمانی که اصلاحات غذایی مناسب باشد، پزشکان ممکن است به شما توصیه کنند راه‌هایی را برای اضافه کردن کالری به رژیم غذایی کودک خود بیابید. افزایش کالری مورد نیاز ممکن است نامحسوس باشد: به اندازه 5 تا 10 درصد افزایش کالری روزانه. اگر کودکی نیاز به رشد مجدد داشته باشد، ممکن است پزشک شما 20 تا 50 درصد کالری بیشتر در روز را از ابتدا توصیه کند.

بلافاصله به سراغ غذاهای شیرین نروید که می‌توانند اثرات نامطلوبی بر سلامتی داشته باشند و دندان‌های کودک شما را خراب کنند. در عوض، غذاهای پرچرب و پر انرژی می‌توانند انرژی متمرکز مورد نیاز برای رشد را فراهم کنند. چنین غذاهایی ممکن است شامل شیر کامل، ماست، کره، روغن و فرمول‌های مخصوصی باشند که برای تامین مواد مغذی لازم در دوز موثر طراحی شده‌اند.

درمان ممکن است از چند ماه تا یک سال طول بکشد، بنابراین صبور باشید و برای پیگیری پیشرفت فرزندتان، معاینه منظم را با پزشک خود برنامه ریزی کنید. عدم رشد می‌تواند اثرات ماندگاری بر رشد کودک داشته باشد، اگر بلافاصله به آن رسیدگی نشود، بنابراین اگر نگران رشد کودک خود هستید، از مراجعه به پزشک دریغ نکنید.

یک متخصص تغذیه کودکان می‌تواند به شما کمک کند تا راه‌هایی برای اضافه کردن کالری مورد نیاز به رژیم غذایی کودک خود بیابید و تغییرات رفتاری را پیشنهاد کند تا اطمینان حاصل شود که کودک شما تغذیه مورد نیاز برای رشد را دریافت می‌کند.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
خانه