رژیم پروتئین چیست و چه کمکی به کاهش وزن می کند؟

رژیم پروتئین ؛ اگر به دنبال رژیم های مختلف رفته باشید حتما نام این رزیم نیز به گوشتان خورده است. رژیم های پر پروتئین و کم چربی مثل اتکینز و زون می توانند به کاهش وزن کمک کنند، اما پیش از تصمیم باید فواید و مضرات آن را بدانید.

در رژیم پروتئین چه میزان پروتئین باید مصرف کرد؟

به طور کلی هر زن روزانه به 50 و هر مرد به 60 گرم پروتئین نیاز دارد که این میزان در رژیم پروتئین بیشتر نیز می شود. این پروتئین اضافی ممکن است از لوبیا، گوشت، انواع آجیل، حبوبات، تخم مرغ، غذاهای دریایی، پنیر و منابع گیاهی همچون سویا به دست آید.

پیشنهاد برنافیت:

رژیم های پروتئینی چگونه عمل می کنند؟

وقتی مصرف کربوهیدرات ها را قطع می کنید، به دلیل کاهش وزن آب بدن به شدت وزن کم می کنید. به علاوه به دلیل عدم وجود کربوهیدرات، بدن شروع به سوزاندن چربی ها به عنوان سوخت می کند. این عامل موجب کتوزیس می شود. در نتیجه کاهش وزن را آسان تر می کند، چرا که احساس گرسنگی کمتری به شما دست می دهد. کتوزیس ممکن است موجب سر دردهای موقتی، تحریک پذیری، حالت تهوع، بد بو شدن دهان و حتی مشکلات خواب شود.

مزایا و معایب رژیم پروتئین

رژیم پروتئین - مزایا و معایب

در یک رژیم پروتئین، شما می توانید وزن کم کنید، گوشت کم چرب و لبنیات را به عنوان منابع پروتئین انتخاب کنید. از سبزیجات استفاده کنید تا فیبر و مواد مغذی دیگر را از دست ندهید.

در رژیم پروتیئن از چه غذاهایی می توانید استفاده کنید؟

خودتان انتخاب کنید. بهترین برنامه ی پر-پروتئین بر روی پروتئین های کم چرب تمرکز می کند و کربوهیدرات ها را نیز شامل می شود. از مصرف گوشت های پرچرب بپرهیزید و از مصرف سبزیجات غافل نشوید. از یک پزشک متخصص بخواهید تا برای شما برنامه ریزی کند.

1- گوشت کم چرب

رژیم پروتئین - گوشت کم چرب

هیچ چیز پروتئینی تر از یک تکه گوشت فاقد چربی نیست. اگر یک تکه ی بدون چربی را انتخاب کنید، می توانید بدون دریافت چربی، پروتئین مورد نیاز خود را دریافت کنید. در واقع یک برش استیک بدون چربی حاوی چربی اشباع کمتری از همان مقدار سینه مرغ بدون پوست است.

نکته

گوشت مرغ سفید حاوی چربی کمتری از گوشت مرغ تیره است. بهتر است پوست آن را نیز جدا کنید، چرا که پوست مرغ حاوی چربی های اشباع است.

2- ماهی

ماهی سرشار از پروتئین، اما چربی آن بسیار کم است. حتی ماهی های چرب مثل سالمون و تون نیز گزینه های خوبی هستند. این ماهی ها حاوی اسیدهای چرب امگا 3 هستند که برای سلامت بدن مفید هستند. بیشتر افراد به اندازه ی کافی امگا 3 دریافت نمی کنند.

این مطلب هم می تواند برای شما مفید باشد: 

3- تخم مرغ (یک پروتیئن کم هزینه)

تخم مرغ منبع خوبی از پروتئین های کم چرب است. هرچند در زرده ی تخم مرغ کلسترول وجود دارد، به ندرت ممکن است کلسترول شما را به اندازه ی غذاهایی که حاوی چربی اشباع هستند، بالا ببرد.

4- حبوبات

رژیم پروتئین - لوبیا

یک و یک چهارم لیوان لوبیا به اندازه ی 85 گرم استیک پروتئین دارد. علاوه بر پروتیئن، فیبر موجود در لوبیا شما را به مدت بیشتری سیر نگه می دارد و کلسترول های بد شما را پایین می آورد.

5- لبنیات کم چرب

شیر، پنیر و ماست، پروتئین و کلسیم مورد نیاز برای تقویت استخوان و سلامت قلب را به شما می دهد. محصولات لبنی کم چرب یا فاقد چربی به کاهش کالری های مصرفی کمک می کنند.

6- غلات کامل و فیبردار

رژیم پروتئین - غلات کامل

بسیاری از رژیم های غذایی پر-پروتئین مصرف غلات را محدود می کنند. اما غلات، حاوی فیبر و مواد مغذی هستند. اگر می خواهید محصولات حاوی غلات کامل را خریداری کنید، مراقب باشید که حتما فاقد قند یا چربی باشند.

بیشتر بدانید: 

7- میوه ها و سبزیجات

بسیاری از غذاهای کم کربوهیدرات همچنان سبزیجات را شامل می شوند، اما مصرف میوه ها را محدود می کنند. قطع مصرف میوه ها به طور موقت هیچ آسیبی به مصرف کربوهیدرات ها نمی رساند. با این حال برای سلامت طولانی مدت برنامه ای را انتخاب کنید که پس از رسیدن به وزن ایده آل، میوه ها را نیز در بر بگیرد.

مترجم: مریم اصیلی

می‌خوای ثابت کنی که می‌تونی به وزن ایده آلت برسی ؟

اصولی و تخصصی ترین برنامه رژیم غذایی رو از برنافیت دریافت کن کنارت هستیم تا سریع تر لباسی که دوست داری رو بپوشی

از همین الان شروع کن تا زودتر به هدفت برسی!
5/5

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

جدیدترین مقالات

همه مقالات
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments