چه زمانی ضربه به سر کودکان نگران کننده است؟(علائم، عوارض، درمان)

همه‌ی کودکان به طور مداوم در حال جنب جوش هستند و این پرتحرک بودن کودکان گاهی باعث می‌شود آسیب های جدی به آن ها وارد شود. کودکان ما آشنا با خطر، سقوط و… نیستند و به همین دلیل ترس کارهای خطرناک را ندارند. گاهی اوقات باعث می‌شود ضربه‌ای به سر کوکان وارد شود که مشکلاتی را به بار آورد. در ادامه با برنافیت دکتر کرمانی همراه باشید تا عامل های حیاتی، هنگام ضربه به سر کودک را بررسی کنیم.

 

ضربه به سر کودکان

ضربه مغزی چیست؟

ضربه ی مغزی پس از آسیب تراماتیک به مغز رخ داده، کارکرد مغز را تغییر می دهد و موجب علائم موقتی همچون تغییر در میزان هوشیاری، سردرد، سرگیجه، خستگی و منگی می شود. گاهی اوقات ضربه مغزی موجب از دست رفتن حافظه و تاری دید می شود. گاهی این مشکلات با استراحت، استفاده از کیسه ی آب سرد برای کاهش تورم و مراقبت 48 ساعته برای اطمینان از وخیم تر نشدن علائم از بین می روند.

سر کودکان بسیار دچار ضربه می شود، هر چند چنین ضربه هایی برای والدین وحشت آور است، اما پس از شوک اولیه کودک به سرعت ریکاوری پیدا می کند. البته این بدان معنا نیست که نیازی به مراقبت بچه ها نمی‌باشد. اگر در این مواقع شاهد مواردی از قبیل لرزش، تاری چشم ها، کم هوشی یا بیهوشی (نشنیدن صدای شما یا پاسخ ندادن به صدای شما)، استفراغ و عدم تمرکز در مورد کودکان خود شدید، توصیه دکترکرمانی این است که به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

این موضوع یک پدیده ی رایج است: طبق آمار جدید موسسه ی سلامت و مراقبت ملی، سالانه 700000 نفر به دلیل ضربه به سر به بخش اورژانس و تصادف مراجعه می کنند که 14000 نفر آنها برای بررسی بیشتر تحت مراقبت قرار می گیرند.

 

ضربه مغزی کودک

علائم های حیاتی هنگام ضربه خوردن به سر کودکان

هنگامی که ضربه به سر کودک وارد می‌شود، ممکن است ضربه به قدری محکم باشد که علائم های زیر را مشاهده کنید. در ادامه تیم برنافیت دکتر کرمانی قراره شما رو با علائم های حیاتی موقع ضربه به سر کودک آشنا کند.

 

استفراغ کودکان

وقتی که کودکان شما از ناحیه سر دچار ضربه می‌شوند باید به این نکته توجه کنید که استفراغ کودک شما نشان دهنده افزایش فشار از ناحیه‌ی داخل جمجمه است.

تشنج کودکان

هنگامی که ضربه ای به سر کودک شما وارد می‌شود، ممکن است دچار تشنج شود. علائمی مانند: بالا رفتن مردمک چشم، لرزش دست و پا، قفل شدن دهان و … هستند. ممکن است این تنشنج 24-48 ساعت اول و بعضی اوقات در طول هفته‌ اول و گاهی بعد از 48 ساعت اول این اتفاق رخ دهد. ممکن است کودک شما بعد از ضربه ای که به سرش وارد شده است، تا 2 سال دچار تشنج شود.

 

 

انحراف چشم در کودکان

وقتی که ضربه به سر کودک شما وارد می‌شود، ممکن است چشم کودک شما دچار انحراف شود. که یکی از علائم مهم به شمار می‌آید و والدین باید به این موضوع دقت کنند.

صرف نظر از اینکه چگونه ضربه به سر رخ می دهد، علائم خاصی وجود دارد. اگر هر یک از علائم ها را مشاهده کردید، به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

 

معالجه دکتر هنگام ضربه مغزی

 

چه عواملی را باید بررسی کرد:

  • عدم هوشیاری برای مدت زمان طولانی
  • سرگیجه
  • اختلال در بینایی
  • سر درد مداوم
  • احساس خواب آلودگی و عدم توانایی به پاسخ
  • استفراغ بیش از دو مرتبه
  • عدم یکسان بودن مردمک دو چشم یا ضعف در بازو و پاها

 

آیا آسیب به سر تنها وقتی نگران کننده است که خطرناک باشد ؟

هرچه ضربه شدیدتر باشد، آسیب به سر نیز شدیدتر خواهد بود، اما هر ضربه به سر که کارکرد مغز را تحت تاثیر قرار دهد (بینایی، شنوایی، افکار شناختی) باید به سرعت مورد بررسی قرار گیرد.

 

 

ضربه سخت به سر کودک

 

چگونه از ضربه خوردن به سر کودکان خود جلوگیری کنیم؟

اگر خانه را برای فرزندان خود ایمن کنید، باعث می‌شود کودکان شما کمتر دچار ضربه به سر شوند. همه‌ی کودکان به وسایل خانه، چنگ می‌زنند و با خودشان به جلو می‌برند. تمامی این فعالیت ها کودک شما را به خطر می‌اندازد. کمربند ایمنی و صندلی مخصوص کودک باعث می‌شود، موقع آسیب به سر هنگام تصادف جلوگیری شود. در ادامه با تیم برنافیت دکتر کرمانی همراه باشید تا روش هایی که باعث جلوگیری از ضربه به سر کودک شما می‌شود را بررسی کنیم.

 

1. تمام خانه باید فرش و موکت شود

بیشتر کودکان در خانه دچار ضربه مغزی می‌شوند، برای اینکه آسیب به سر کاهش پیدا کند، فرش و موکت محافظ خوبی برای ضربه خوردن به سر کودکان شما است.

 

2. بلایی که روروئک سر بچه می‌آورد

سعی کنید کودکان خود را در روروئک نگذارید ولی اگر قصد انجام این کار را دارید باید از ایمن بودن روروئک کودک خود مطلع شوید. شما باید چک کنید که روروئک کودک شما تعادل کافی داشته باشد. بعضی اوقات به دلیل پر جنب و جوش بودن کودک باعث می‌شود روروئک واژگون شود و ضربه به سر کودک شما وارد شود.

وقتی که کودک در روروئک است، توصیه می‌شود جلوی چشم شما بازی کند تا هنگام واژگون شدن، کودک خود را از روروئک سریعا خارج کنید.

 

3. خانه را برای کودکان خود ایمن کنید

مبلمان و میز ها دارای گوشه های تیز هستند که عامل اصلی ضربه خوردن به سر کودکان به شمار می‌آید. باید گوشه های تیز وسایل  خانه را بپوشانید، تا کودکان شما بر اثر ضربه به سر دچار ضربه مغزی نشوند.

 

ضربه به سر توسط وسایل تیز

 

اگر یک آسیب نیاز به مراقبت های پزشکی داشته باشد، فرد برای عدم وجود علائم آسیب های جدی دیگر مورد بررسی قرار می گیرد و پس از 6 ساعت به صورت مجدد تحت مراقبت قرار می گیرد. ممکن است در بررسی های مجدد از فرد آزمایش سیتی اسکن گرفته شود تا خونریزی و تورم مغز در او بررسی شود یا ام آر آی گرفته شود که در آن تصویر کامل مغز و ارزیابی آن با استفاده از یک ابزار به نام مقیاس کمای گلاسکو انجام می گیرد. این مقیاس به بیمار در پاسخ های فیزیکی و زبانی نمره می‌دهد تا میزان آسیب به سر او مشخص شود. خوشبختانه، آسیب شدید به سر در مواقع نادر رخ می دهد.

 

 

آیا خوابیدن کودک بعد از ضربه به سر، کار درستی است؟

اگر شک دارید که ضربه به سر کودک شما شدید بوده یا نه، باید حتما پاسخ طبیعی کودکتان را بررسی کنید. برای این کار بهتر است پس از ضربه چندین ساعت آنها را بیدار نگه دارید. اما به خاطر داشته باشید که کودکان پس از این ضربه‌ی شوک آمیز و گریه، احساس خستگی و خواب آلودگی خواهند کرد.

اگر کودک شما پس از ضربه به کارش ادامه داد و امکان فعالیت های نرمال برایش وجود داشت، مشکلی نخواهد داشت. اما اگر همچنان نگران هستید، توصیه برنافیت دکترکرمانی این است که، به پزشک مراجعه کنید.

 

خوابیدن کودک هنگام ضربه به سر

علائم های حیاتی ضربه به سر کودک که، باید با اورژانس تماس بگیرید:

اصلی ترین نگرانی زمانی است که پس از وارد شدن ضربه به سر کودک دچار ضربه مغزی شده است یانه. زمانی که رگ های کوچک خون بین جمجمه و مغز یا حتی درون مغز پاره می‌شود، به مغز فشار می‌آورد و باعث خونریزی می‌شود. در ادامه علائم های آسیب مغزی گفته شده است.

 

1. عدم هوشیاری

وقتی که کودک شما تنفس نداشت و هوشیاری او از دست رفته بود باید با اورژانس تماس بگیرید.

2. عدم بند آمدن خونریزی

وقتی که ضربه به سر کودک شما وارد می‌شود و خونریزی بند نمی‌آید باید با اورژانس تماس گرفته شود.

4. عدم پاسخگويی

هنگامی که کودک شما نفس می‌کشد ولی جواب شما را نمی‌دهد و در تلاش هستید که او را از خواب بیدار کنید.

 

علائم خوابیدن هنگام ضربه به سر

5. شکستگی استخوان

اگر کودک شما آسیب دیدگی از ناحیه بازو، مچ دست، پاها و یا شکستگی جمجمه و یا حتی خون در سفیدی چشم کودک شما دیده شود و ناحیه متورم روی پوست سر کودک، که خروجی به صورت مایع صورتی و خونریزی از بینی و گوش نشان دهنده اين است كه بايد با اورژانس تماس گرفته شود.

6. ضربه مغزی کودکان

هنگامی که کودک شما به صورت مداوم حالت خواب آلوگی داشت و استفراغ، سرگیجه، مشکل گفتاری، بینایی، ضعف و گیجی یا حتی مشکل حرکتی دارد، باید بدانید که کودک شما دچار ضربه مغزی شده است.

7. آسیب مغزی کودکان

توجه داشته باشید وقتی که اندازه مردمک چشم کودک شما تغییر کرد و حرکت چشم او غیر معمول بود باید به پزشک مراجعه کنید.

 

انحراف چشم کودک هنگام ضربه به سر

8. گریه کودک و فریاد های طولانی

اگر کودک شما به صورت مداوم گریه و فریاد می‌زند، نشان دهنده‌ی این است که کودک شما آسیب داخلی مانند خونریزی شکمی دارد.

 

 

9. درمان تورم سر

زمانی که سر کودک شما دچار آسیب شد باید یک تیکه یخ را در حوله نازک بزارید و به مدت 2 تا 5 دقیقه روی تورم سر کودک خود قرارا دهید و تا یک ساعت این کار را مجدد تکرار کنید. باید در این زمان کودک خود را سرگرم کنید و در صورت درد زیاد می‌توانید استامینوفن و یا ایبوپروفن استفاده کنید و به هیچ عنوان به کودک خود آسپرین ندهید.

 

علائم و هشدار ضربه به سر

 

نتیجه گیری:

زمانی که خون ناشی از آسیب، بافت های مغز انسان را تحریک می‌کند، دچار تورم می‌شود که این وضعیت به اِدم مغزی معروف می‌باشد. این خون ها به شکل توده جمع می‌شوند و به آن هماتوم گفته می‌شود. در این شرایط فشار روی بافت مغزی افزایش پیدا می‌کند و جریان خون حیاتی کاهش پیدا می‌کند و باعث می‌شود که سلول های مغزی کشته شود. توصیه برنافیت دکتر کرمانی برای پیشگیری از ضربه خوردن به سر کودکان این است که، در خانه‌ مکان را ایمن سازید و هنگامی که سوار ماشین شده‌اید باید کمربند کودک خود را چک کنید و مطمئن از بسته شدن کمربند او شوید.

 

کاری از تیم برنافیت دکتر کرمانی

می‌خوای ثابت کنی که می‌تونی به وزن ایده آلت برسی ؟

اصولی و تخصصی ترین برنامه رژیم غذایی رو از برنافیت دریافت کن کنارت هستیم تا سریع تر لباسی که دوست داری رو بپوشی

از همین الان شروع کن تا زودتر به هدفت برسی!
5/5

به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

جدیدترین مقالات

همه مقالات
guest
149 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments