عید فطر و هرآنچه که باید در مورد آن بدانید!

عید فطر یک جشن مذهبیست که مسلمانان هر ساله در پایان ماه رمضان آن را در سراسر دنیا جشن می‌گیرند. بعد از یک ماه روزه و عبادت، مسلمانان در این روز دور هم جمع می‌شوند و نماز عید فطر را اقامه می‌کنند. آنها می‌دانند که در روز عید فطر مجاز به گرفتن روزه نیستند. با برنافیت برنافیت همراه باشید تا در مورد عید فطر 1400، نماز عید فطر و زکات فطریه با شما صحبت کنیم.

 

عید سعید فطر 1400 چه روزی است؟

امسال عید فطر مصادف با پنج‌شنبه 23 اردیبهشت 1400 می‌باشد. هرچند به گفته‌ی برخی از علما، در صورتی که هلال ماه در امگاه روز چهارشنبه رویت نشود، عید فطر روز جمعه خواهد بود.

 

عید فطر چه روزی است؟

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، مسلمانان عید فطر را جشن می‌گیرند، چرا که یکی از بزرگترین و مهم‌ترین روزها در نزد آنان محسوب می‌شود. جالب است بدانید که عید فطر در کشورهای مختلف به گونه‌های متفاوتی برگذار می‌شود. مثلا ترکمن‌ها سعی می‌کنند مراسم عروسی و عقد فرزندان خود را در این روز به پا کنند و از خیر و برکات آن بهره‌مند شوند.

مردم لیبی نیز لباس‌های سنتی می‌پوشند و به دید و بازدید و مساجد می‌روند.آنها در این روز شیرینی‎‌های مخصوص طبخ می‌کنند و با آبمیوه یا آب انار می‌خورند.

در افغانستان نیز رسوم جالبی برپا می‌شود، از جمله اینکه لباس نو می‌خرند، به دست‌ها حنا می‌بندند و بچه‌ها از بزرگ‌ترها عیدی می‌گیرند. عید فطر از بزرگ‌ترین اعیاد در کشور افغانستان محسوب می‌شود و اکثر جشن‌ها در کنار بارگاه امامزاده‌ها و دیگر اماگن مذهبی برگزار می‌شود.

عید فطر

 

فلسفه ی خواندن نماز عید فطر چیست؟

نماز عید فطر نمازی است که مسلمانان در روز عید فطر آن را می‌خوانند. این نماز در سال اول هجرت پیامبر واجب شد و مسلمانان در آن زمان، این نماز را به جماعت می‌خواندند. پس از فوت پیامبر، این نماز برای مسلمانان سنت موکده شد که خطبه و شنیدن آن سنت است.

 

نماز عید فطر چند رکعت است و چطور خوانده می‌شود؟

نماز عید فطر دو رکعت است که در رکعت اول بعد از خواندن حمد و سوره، پیش نماز پنج تکبیر می‌گوید و بعد از هر تکبیر یک قنوت می‌خواند. بعد از قنوت پنجم، یک بار دیگر تکبیر می‌گوید و به رکوع می‌رود و دو سجده به جا می‌آورد و سپس برمی‌خیزد.
در رکعت دوم چهار بار تکبیر می‌گوید، بعد از هر تکبیر قنوت می‌خواند و تکبیر پنجم را می‌گوید و به رکوع می‌رود. بعد از رکوع، دو سجده و سپس تشهد  و سلام می‌دهد.

 

دعای قنوت نماز عید فطر چیست؟

در قنوت نماز هر دعا و ذکرى می‌توان خواند، ولى بهتر است ‏این دعا خوانده شود:

اللّٰهُمَّ أَهْلَ الْکِبْرِیاءِ وَالْعَظَمَةِ، وَأَهْلَ الْجُودِ وَالْجَبَرُوتِ، وَأَهْلَ الْعَفْوِ وَالرَّحْمَةِ، وَأَهْلَ التَّقْوىٰ وَالْمَغْفِرَةِ، أَسْأَلُکَ بِحَقِّ هٰذَا الْیَوْمِ الَّذِى جَعَلْتَهُ لِلْمُسْلِمِینَ عِیداً، وَ لِمُحَمَّدٍ صَلَّى اللّٰهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ ذُخْراً وشَرَفاً وَمَزِیداً أَنْ تُصَلِّىَ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَأَنْ تُدْخِلَنِى فِى کُلِّ خَیْرٍ أَدْخَلْتَ فِیهِ مُحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّدٍ، وَأَنْ تُخْرِجَنِى مِنْ کُلِّ سُوءٍ أَخْرَجْتَ مِنْهُ مُحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّدٍ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلَیْهِمْ أجْمَعِین. اللّٰهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُکَ خَیْرَ مَا سَأَلَکَ مِنْهُ عِبادُکَ الصَّالِحُونَ، وَأَعُوذُ بِکَ فِیهِ مِمَّا اسْتَعاذَ مِنْهُ عِبادُکَ الصَّالِحُونَ.

 

عید فطر از منظر علما

شاید برای شما برنافیتی‌های عزیز این سوال پیش آمده باشد که چرا در تعیین عید فطر بین علما اختلاف وجود دارد؟ پاسخ این سوال این است که برخی از فقها می‌گویند همین که ماه با چشم غیر مسلح (دوربین و تلسکوپ) دیده شود به معنای ورود به ماه جدید است، اما برخی دیگر چنین دیدگاهی را قبول ندارند و معتقدند که هلال ماه باید حتما بدون چشم مسلح رویت شود.

 

مبلغ زکات فطریه چقدر است؟

این موضوع که زکات فطریه چقدر است، به غذایی بستگی دارد که یک خانواده بیشتر مصرف می‌کند. به این معنا که زکات فطریه در سال ۱۴۰۰ برای افرادی بیشتر نان مصرف می‌کنند، برابر با ۲۰ هزار تومان، برای افرادی که بیشتر برنج خارجی مصرف می‌کنند نفری 75 هزار تومان و برای افرادی که برنج ایرانی مصرف می‌کنند نفری 100 هزار تومان است.

در این نوشته سعی کردیم هرآنچه که برای عید فطر، نماز عید فطر، فطریه و مسائل مربوط به آن نیاز دارید را توضیح دهیم و تا جای ممکن پاسخ‌گوی شما عزیزان باشیم. برنافیت برنافیت سالی پر از برکت و سربلندی را برای شما دوستان عزیز از خداوند بزرگ خواستار است.

عید فطر

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments