رژیم سم زدایی چیست و چقدر موثر است؟

رژیم سم زدایی معمولا با ترغیب افراد به استفاده از یک یا چند ماده غذایی خاص تلاش می‌کند سطح سلامت بدن را افزایش داده و به کاهش وزن کمک کند. بدن بسیار توانمند است و می‌تواند سموم مختلف را به خوبی دفع کند و برای این کار نیازی به رژیم‌های غذایی خاص یا مکمل‌های گران قیمت ندارد اما گاهی در اثر استفاده از مواد غذایی ناسالم و سبک زندگی غلط بدن با آلودگی‌هایی دست و پنجه نرم می‌کند. این رژیم مدعی است سیستم سم زدایی طبیعی بدن را تقویت می‌کند. هنوز هیچ تحقیق علمی معتبری این مورد را تایید نکرده است. در این مطلب برنافیت به بررسی رژیم غذایی (detox) خواهیم پرداخت و میزان اثر گذاری آن را بررسی می‌کنیم.

رژیم سم زدایی چیست و چقدر موثر است؟

رژیم سم زدایی به چه معنا است و کاربرد آن چیست؟

رژیم سم زدایی در سراسر جهان محبوبیت زیادی دارد و انواع اقسام مختلفی از آن ابداع شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. این برنامه غذایی معمولا یک دوره محدودیت‌های غذایی سخت حاوی مصرف سبزیجات خام، میوه، آب میوه و حتی آب را به طرفدران خود توصیه می‌کند.

در این برنامه غذایی استفاده از گیاهان یا مکمل‌های دارویی برای تخلیه روده بزرگ (تنقیه) و پاکسازی بدن توصیه می‌شود. برخی افراد پس از انجام دستورات این رژیم غذایی گزارش کردند که احساس تمرکز و انرژی بیشتری دارند.

با این وجود شواهد خیلی کمی وجود دارد که دفع سموم از طریق این رژیم را تایید کند. کلیه و کبد به طور طبیعی وظیفه حذف سموم وارد شده به بدن را بر عهده دارند و در تمام طول عمر انسان این وظیفه را بدون نیاز به رژیم غذایی خاصی به بهترین نحو انجام می‌دهند.

سوالی که مطرح می‌شود آن است که چرا برخی از مردم بعد از این رژیم احساس بهتری دارند؟ به نظر می‌رسد دلیل اصلی این حس خوب حذف غذاهای فرآوری شده و دارای چربی و قند زیاد است.

حذف این مواد غذایی پرکالری که مواد مغذی چندانی هم ندارند به ارتقای سطح سلامت فرد و ایجاد احساس بهتر در انسان کمک می‌کنند. افرادی که به دنبال یک رژیم سم زدایی هستند قبل از هر چیز باید با پزشک و متخصص تغذیه خود مشورت کنند تا عوارض جانبی احتمالی این برنامه غذایی برای آن‌ها شرح داده شود.

به عنوان مثال این برنامه‌های غذایی معمولا دریافت پروتئین را به شدت محدود می‌کنند که می‌تواند به خستگی و ضعف منجر شود. این رژیم‌ها گاهی روزه داری طولانی مدت را توصیه می‌کنند که می‌تواند باعث گرفتگی عضلات، نفخ، حالت تهوع و استفراغ شود. کم آبی بدن ناشی از این رژیم‌ها هم می‌تواند نگران کننده باشد.

رعایت رژیم‌های غذایی مد روز در طولانی مدت ریسک بالایی دارند. برای ماندگار شدن نتایج رعایت یک رژیم، استفاده از برنامه غذایی متعادل حاوی میوه، سبزیجات، غلات کامل و منابع پروتئین برای بدن ضروری است.

اصول رژیم سم زدایی کدام است و طرفداران آن چه کارهایی باید بکنند؟

رژیم‌های سم زدایی معمولا یک فرآیند را دنبال می‌کنند و حاوی رویکردهای مختلفی هستند، در این‌جا به اصول مهم مشترک این برنامه‌ها اشاره می‌کنیم.

 • روزه داری
 • مصرف آب میوه یا نوشیدنی‌های مشابه
 • استفاده از برنامه غذایی سخت گیرانه محدود
 • مصرف مکمل‌های غذایی
 • استفاده از گیاهان
 • پاکسازی کولون (مجرای تحتانی روده) با تنقیه، ملین‌ها یا آب درمانی
 • استفاده از سونا
 • کاهش مواجه‌های محیطی با مواد سمی

مصرف آب میوه و رژیم سم زدایی

یک دهه پیش سم زدایی یکی از اصطلاحات پزشکی برای درمان نارسایی کلیه و رفع مسمومیت‌های الکلی بود اما طی سال‌های اخیر ایده پاکسازی بدن و دفع سموم از طریق رژیم غذایی عمومیت یافت و به محبوبیت بالایی رسید.

اکثر این رژیم‌های غذایی ادعا می‌کنند که سموم نامشخصی را که از غذاهای ارگانیک، آلودگی‌های محیطی و آلاینده‌های شیمیایی وارد بدن انسان شده و سیستم گوارش را تحت تاثیر قرار می‌دهند پاکسازی می‌کنند.

طرفداران این برنامه غذایی معتقدند که سموم، گوارش انسان را تحت تاثیر قرار داده و به افزایش وزن و بیماری‌های جدی منجر می‌شوند. آن‌ها با ور دارند که افراد با پیروی از این برنامه غذایی، روزه داری و محدود کردن مصرف غذاهای جامد می‌توان سلامت و شادابی بدن را ارتقا داد.

نوشیدن آب زیاد یکی از مهم‌ترین اصول این برنامه غذایی است، رژیم‌های سم زدایی به سه گروه اصلی تقسیم می‌شود:

 • برنامه‌هایی که مواد غذایی مایع را جایگزین جامد می‌کنند (آبمیوه‌ها، اسموتی‌ها یا سوپ‌هایی که گاهی اوقات با مکمل‌های گیاهی) تقویت می‌شوند.
 • رژیم‌هایی که ادعا می‌کنند با تامین مواد مغذی که عملکرد کبد و کلیه را تقویت می‌کنند از سیستم سم زدایی طبیعی بدن حمایت می‌کنند.
 • رژیم‌هایی که بر پاکسازی دستگاه گوارش افراد و پاکسازی روده بزرگ تمرکز دارند.

مهم‌ترین مزایای رژیم سم زدایی کدام است؟

رژیم سم زدایی به حذف مقادیر زیادی چربی اضافی بدن کمک می‌کند، همچنین  فلزات سنگین را از منابع غذایی انسان حذف می‌کند. اجتناب از غذاهای فرآوری شده، نوشیدن آب آشامیدنی و چای سبز که در این برنامه غذایی توصیه می‌شود هم برای حفظ سلامت عمومی بدن بسیار مفید هستند.

در این رژیم محدود کردن استرس، آرامش و داشتن خواب منظم و خوب مورد توجه قرار می‌گیرد که از دستورالعمل‌های کلی برای بهبود سلامت به شمار می‌شوند و رعایت آن‌ها برای همه افراد لازم است.

این برنامه غذایی همچنین ممکن است به کاهش وزن منجر شود که یکی از اهداف اصلی اغلب افراد در پیروی از رژیم‌های غذایی مختلف است. حذف برخی عادات بد غذایی، پرخوری و رعایت یک سبگ زندگی سالم از دیگر مزایایی است که پیروی از این رژیم ممکن است برای افراد به همراه داشته باشد.

رژیم سم زدایی و مصرف چای سبز

آیا رژیم سم زدایی به کاهش وزن کمک می‌کند؟

این رژیم غذایی برنامه‌های سخت گیرانه‌ای دارد که ممکن است به کاهش وزن سریع افراد منجر شود. بیشتر این کاهش وزن مربوط به از دست رفتن آب و کربوهیدرات‌های ذخیره بدن است که به محض قطع رژیم به سر جای اول خود باز می‌گردد.

تحقیقات زیادی روی میزان اثرگذاری این رژیم روی کاهش وزن تمرکز نکرده به همین دلیل نمی‌توان در این مورد نظر قطعی داد. حذف مواد غذایی مضر و فرآوری شده می‌تواند عملکرد متابولیک بدن را ارتقا دهد اما هیچ تضمینی وجود ندارد که این کاهش وزن اثر گذاری طولانی مدت داشته باشد.

بسیاری از آب میوه‌های صنعتی که تحت عنوان صددرصد طبیعی در بازار عرضه می‌شوند و افراد در طی رژیم سم زدایی از آن‌ها استفاده می‌کنند حاوی مقادیر زیادی قند هستند که نه تنها به حذف سموم بدن کمکی نمی‌کنند در طولانی مدت ممکن است به افزایش قند خون منجر شوند.

بهتر است افرادی که از این برنامه غذایی تبعیت می‌کنند، آب میوه طبیعی را در منزل تهیه کرده تا ویتامین C  و آنتی اکسیدان بیشتری را از این طریق دریافت کنند. نباید فراموش کرد اگر چه آب میوه‌ها حاوی ویتامین‌ها و مواد مغذی فراوانی هستند اما پروتئین، فیبر، چربی و کالری کمی دارند، به این ترتیب نمی‌توان آن‌ها را به شکل طولانی مدت استفاده کرد.

آب میوه‌های طبیعی هم حاوی مقادیر زیادی گلیسمی هستند که در طولانی مدت قند خون افراد را به شکل چشمگیری افزایش می‌دهند.

مضرات پیروی از رژیم سم زدایی کدام است؟

رعایت این رژیم غذایی در طولانی مدت ممکن است فرد را با کمبود بسیاری ویتامین‌ها و مواد معدنی مواجه کند. گرسنگی و خستگی حاصل از این رژیم فرد را از انجام فعالیت‌های طبیعی روزمره باز داشته و فرد انرژی کافی برای انجام حرکات ورزشی منظم نخواهد داشت.

افراد بسیاری در طول این رژیم احساس ناخوشایندی را تجربه کرده و در طی دوره روزه داری با استرس و اضطراب دست به گریبان می‌شوند. این رژیم ممکن است برخی نشانه‌های سلامت فرد را ارتقا دهد اما در عین حال ریسک بالایی دارند، افراد مسن، نوجوانان، خانم‌های باردار و شیرده به هیچ عنوان نباید از رژیم‌های سم زدایی پیروی کنند.

افرادی که بیماری‌های مزمن مثل دیابت و فشار خون دارند یا داروی خاصی را مصرف می‌کنند هم نباید بدون مشورت پزشک به سراغ چنین رژیم‌های سنگین و سخت گیرانه‌ای بروند. کاهش شدید کالری‌های دریافتی بدن در این رژیم بسیار خطرناک است و تحریک پذیری روده، بوی بد دهان و خستگی را برای فرد به همراه می‌آورند.

مصرف بیش از اندازه ملین‌ و مکمل‌ها ممکن است عوارض جدی برای فرد به همراه داشته باشد. مواد بکار گرفته شده در این ساخت این مکمل‌ها ممکن است استاندارد نباشند و سلامت فرد به خطر اندازد. افردی که تصمیم دارند از ملین و مکمل استفاده کنند حتما باید به سراغ داروهای دارای مجوز بروند و قبل از خرید داروهای گیاهی هم حتما با پزشک خود مشورت کنند.

استرس و اضظراب و رژیم سم زدایی

محبوب‌ترین رژیم‌های سم زدایی کدامند؟

در این‌جا به برخی از محبوب‌ترین رژیم‌های غذایی سم زدایی در جهان اشاره می‌کنیم. در این رژیم‌ها معمولا به افراد توصیه می‌شود در یک بازه زمانی مشخص تنها از طریق این مواد غذایی تغذیه کنند.

۱. رژیم سم زدایی مبتنی بر آب میوه یا اسموتی

رژیم‌های سم زدایی مبتنی بر مصرف آب میوه و اسموتی بسیار پرطرفدار هستند. تغذیه طولانی مدت از طریق آب میوه خطر سوء تغذی را در افراد به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد و گرسنگی و خستگی زیادی را با خود به همراه می‌آورد.

اسموتی‌های حاوی آجیل، کره بادام زمینی و پودر پروتئین در برخی از این رژیم‌ها توصیه می‌شود که بخشی از نیاز بدن را تامین می‌کنند اما در طولانی مدت اثرگذار نبوده و جایگزین مصرف غذای جامد نخواهند بود.

۲. رژیم سم زدایی با سوپ

رژیم سم زدایی با مصرف سوپ هم بسیار مشهور است که اگرچه حاوی مقدار بیشتری پروتئین و فیبر است و گزینه بهتری نسبت به آب میوه به شمار می‌آید اما روشی پایداری برای غذا خوردن در طولانی مدت نخواهد بود.

۳. رژیم سم زدایی چای

چای یکی از محبوب‌ترین سم زداهایی است که از سوی طرفداران این رژیم مصرف آن توصیه می‌شود، چای مدر است و مصرف آن باعث دفع مقادیر زیادی از مواد مغذی بدن شده، در طولانی مدت خوردن آن به تنهایی خطرناک است.

مصرف چای و رژیم سم زدایی

۴. رژیم سم زدایی آب و آبلیمو

آبلیمو خواص جادویی زیادی دارد که به افزایش ایمنی بدن، دفع سموم، عملکرد بهتر سیستم آنزیمی بدن و سلامتی کمک می‌کند اما مصرف آن به تنهایی نمی‌تواند به پاکسازی بدن منجر شود، در عین حال ممکن است مصرف آن در طولانی مدت خطر افت فشار شدید و به هم ریختن خلق و خو را به همراه داشته باشد.

۵. رژیم سم زدایی آب و سرکه

سرکه خواص زیادی دارد و مصرف آن به همراه سالاد و ترشی‌های مختلف برای بدن بسیار مفید است اما رژیم سم زدایی با آب و سرکه می‌تواند با گرسنگی شدید همراه شده، سیستم گوارش فرد را مختل کند. هیچ تحقیق علمی معتبری که نشان دهنده پاکسازی سموم با مصرف طولانی مدت سرکه باشد ثبت نشده است.

یک رژیم سم زدایی باید حاوی کدام مواد غذایی باشد؟

طی سال‌های اخیر رژیم‌های سم زدایی برای پاکسازی کبد بسیار پرطرفدار شده و مصرف برخی مواد غذایی را برای سم زدایی کبد و کلیه پیشنهاد می‌کنند. هیچ پایه علمی محکمی برای حمایت از این ادعاها وجود ندارد.

یک رژیم غذایی باکیفیت و مبتنی بر سبزیجات و مواد غذایی طبیعی به سم زدایی بدن کمک می‌کند. نیازی نیست انسان برای سم زدایی روزه داری در پیش بگیرد و بدن خود را از دریافت مواد غذایی منع کند.

برخی از غذاهایی که در یک رژیم سالم مورد استفاده قرار می‌گیرند حاوی غلات کامل هستند. بادام زمینی، دانه‌هایی مثل کنف، کنجد و آفتابگردان، آووکادو، موز، اسفناج و همه سبزیجات باید در یک رژیم غذایی متعادل به بدن انسان برسند.

مصرف موز و رژیم سم زدایی

بدن همچنین به مواد مغذی خاصی برای از بین بردن مواد شیمیایی سمی هم نیاز دارد، مصرف بروکلی، سیر، تره فرنگی، موسیر و تربچه هم برای سم زدایی بدن مفید است. برخی از مواد غذایی دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد عفونی کننده هم ممکن است به تقویت کبد، کلیه و سایر اندام‌های درگیر سم زدایی بدن کمک کنند.

رزد چوبه، جعفری و ماهی فواید بی‌شماری دارند، مصرف روزانه این مواد غذایی در کنار سم زدایی لذت بخش هم هستند. زندگی شهری و پیشرفت تکنولوژی باعث شده انسان به صورت طبیعی در معرض مواد سمی قرار بگیرد، بدن پیچیدگی زیادی دارد و به طور طبیعی می‌تواند آن‌ها را دفع کند.

با این وجود انواع رژیم سم زدایی شکل گرفتند که مدعی هستند به دفع بهتر این سموم و پاکسازی بدن کمک می‌کنند. ادعاهای جذاب این رژیم‌ها باعث شده طرفداران زیادی پیدا کرده و سالانه عده زیادی چند هفته هم شده از آن تبعیت کنند.

از آن‌جا که میزان اثر گذاری این برنامه غذایی هنوز تایید نشده هوشمندانه‌تر آن است که افراد یک سبک زندگی سالم و تغذیه مناسب را در پیش بگیرند که به پاکسازی طبیعی بدن کمک می‌کند.

رژیم گروهی؛ راه‌حل قطعی لاغری

دکترکرمانی بعد از سال‌ها تجربه به این نتیجه رسید که رژیم گروهی، بهترین راه‌حل برای افرادیه که در رژیم، انگیزه‌شون کم می‌شه و بر همین اساس ماراتن لاغری رو رونمایی کرد. بیشتر از 90 درصد افرادی که با ماراتن لاغری رژیم گرفتن به وزن دلخواه‌شون رسیدن!

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

مطالب مرتبط

جدیدترین مقالات

همه مقالات
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم غذایی و برنامه غذایی را به صورت گروهی و زیر نظر پشتیبان اختصاصی ارائه می‌دهد.

مجموعه برنافیت دکتر کرمانی، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه لاغری و تناسب اندام برنافیت یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.

بیشتر...

یکی از زیر مجموعه‌های وبسایت دکتر کرمانی که در زمینه تغذیه و لاغری توانسته است، هزاران افراد را به تناسب اندام دلخواه خودشان برساند، مجموعه برنافیت است. در برنافیت با دنیایی از مطالب درمورد تغذیه و لاغری روبه‌رو خواهید شد و  هر آن‌چه درمورد تغذیه و لاغری است را در این‌جا می‌توانید پیدا کنید.

هنگام ورود به سایت برنافیت با انواع رژیم لاغری روبه رو می‌شوید از جمله: رژیم تثبیت وزن برنافیت، برنامه‌غذایی روزانه برنافیت، رژیم غذایی برای لاغری، رژیم غذایی رایگان، رژیم غذایی لاغری برای دموی‌ها، رژیم فستینگ، رژیم فشرده لاغری، رژیم کاهش وزن، رژیم کتوژنیک، رژیم گروهی برنافیت، رژیم لاغری 20 کیلویی، رژیم لاغری رایگان، رژیم لاغری سریع، رژیم مایر، رژیم سیب، رژیم شیر، رژیم، رژیم افزایش وزن برنافیت، رژیم آنلاین، رژیم بارداری و شیردهی، رژیم برای بلغمی‌ها، رژیم برای دموی‌ها، رژیم پروتئین، بارهنگ برای لاغری است که تنوع رژیم‌ها باعث شده به یک مجموعه بسیار قوی در حوزه لاغری و تغذیه شناخته شود.

تمامی دستورات برنامه‌های غذایی زیر نظر کارشناسان دکتر کرمانی ارائه می‌شود و دستورات مصرف هر خوراکی با مقدار کالری مورد نیاز نیز در برنامه غذایی برای هر شخص به صورت جداگانه گفته می‌شود. مانند: طریقه مصرف دانه چیا برای لاغری، ماسالای چینی برای لاغری، سیر سیاه لاغری، سرکه سیب برای لاغری ، زردچوبه برای لاغری شکم، چای سبز برای لاغری، دانه چیا، دمنوش‌های لاغری و…. خواص میخک برای لاغری.

برنامه غذایی برای هر شخصی متفاوت است و با توجه به شرایط جسمانی هر فرد برنامه غذایی جداگانه به آن داده می‌شود مانند: برنامه رژیم غذایی 7 روزه، برنامه غذایی برای افزایش وزن، برنامه غذایی برای بدنسازی، برنامه غذایی برای کاهش وزن.

در مجموعه برنافیت امکاناتی نظیر: مشاور تغذیه آنلاین، مشاوره رایگان رژیم لاغری، دریافت رژیم به صورت آنلاین، کاهش وزن سریع، آب کردن چربی شکم، نرم افزار رژیم غذایی رایگان برنافیت، ورزش برای لاغری، پشتیبان اختصاصی رژیم، چالش رژیم لاغری،  کالری مواد غذایی برنافیت، محاسبه bmi دکتر کرمانی، دوچرخه ثابت برای لاغری،  قوی‌ترین رژیم لاغری، کاهش چربی، کاهش وزن، گروه لاغری برنافیت، لاغری سریع، لاغری سریع 10روزه، لاغری سریع در یک هفته، لاغری و تناسب اندام، چاقی، زیبایی اندام، ورزش لاغری، ورزش و تناسب اندام، نمونه رژیم دکتر کرمانی، پیج اصلی دکتر کرمانی، رژیم دکتر کرمانی رایگان‌ و انواع روش‌های لاغری.

راه ارتباطی با مجموعه برنافیت از طریق سایت برنافیت، اینستاگرام برنافیت و واتساپ برنافیت امکان پذیر است و همراهی شما عزیزان باعث شده است تا یک خانواده بزرگی کنار هم تشکیل دهیم.

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم ها را به صورت گروهی و زیر نظر کارشناس اختصاصی ارائه می‌دهد.

دسترسی سریع

پربازدیدترین ها

انواع رژیم ها

مجموعه برنافیت، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه لاغری و تناسب اندام برنافیت یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.

مشخصات شما با موفقیت ارسال شد
همکاران ما به زودی با شما تماس خواهند گرفت

دریافت مشاوره رژیم برنافیت
برای رسیدن به وزن دلخواهت، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیری!

دریافت مشاوره رایگان رژیم

اگه می‌خوای به وزن دلخواهت برسی، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناس‌های برنافیت دکترکرمانی مشاوره‌ رایگان بگیری!

[contact-form-7 id="19069" title="فرم مشاوره"]