علائم غیر طبیعی واژن که هر زنی باید از آن آگاه باشد

گاهی اوقات استفاده از موم، واکس یا ژیلت موجب بروز علائم غیر طبیعی همچون موهای زیر پوستی، تاول‌های چرکین، لکه و جوش‌های واژن می‌شود که گاها بی‌خطر هستند، اما در صورت تغییر در اندازه، رنگ و شکل آن‌ها باید به پزشک مراجعه کرد. علائم غیر طبیعی واژن که هر زنی باید بداند را برنافیت دکتر کرمانی در ادامه برای شما آورده است.

علائم غیر طبیعی واژن

واژن، یکی از اندام‌های تناسلی است که با وجود مراقبت‌های زیاد و استفاده از موم، ژیلت و انواع و اقسام صابون‌های معطر برای حفظ زیبایی ممکن است دچار مشکلاتی همچون خارش، التهاب و سوزش شود. با در نظر گرفتن این موضوع، در صورت مشاهده‌ی هر یک از علائم ذکر شده لازم نیست بترسید، اما به آسانی نیز از کنار آن نگذرید.

علائم غیر طبیعی واژن: برآمدگی کوچک در ابتدای دهانه‌ی واژن

دلیل چنین برآمدگی احتمالا کیست بارتولن است. این مشکل شایع زمانی رخ می‌دهد که غده‌های هر یک از طرفین دهانه‌ی واژن مسدود شوند. این عارضه منجر به بازگشت مایعی می‌شود که به طور طبیعی از این غده‌ها ترشح می‌شود. این عارضه خود را با برآمدگی‌هایی در دهانه‌ی واژن نشان می‌دهد که اغلب حساس و دردناک، اما کاملا بی‌خطر هستند.

برخی از روش‌های درمانی این مشکل شامل استفاده از کمپرس آب گرم، نشستن در وان آب گرم و یا استفاده از داروهای غیرتجویزی و دادن فرصت کافی به آن‌ها برای درمان است. در موارد درد شدید، اختلال در راه رفتن یا ادرار کردن و یا تب و لرز به پزشک مراجعه کنید، چرا که ممکن است نیاز به برداشتن این کیست داشته باشید.

علائم غیر طبیعی واژن: جوش‌هایی به رنگ گوشت

دلیل چنین جوش‌هایی احتمالا سیرنگوما می‌باشد. این جوش‌های کوچک بدون ضرر، زمانی ایجاد می‌شوند که کانال‌های عرق بسته شوند. اندازه‌ی آن‌ها بسیار کوچک‌تر از کیست بارتولن است و علاوه بر واژن ممکن است روی صورت (بیشتر دور چشم‌ها)، زیر بغل، قفسه‌ی سینه و ناف نیز ایجاد شوند.

این عارضه با علائمی همچون جوش‌های خوش به رنگ گوشت، خود را نشان می‌دهد که به لمس حساس نیستند. اما گاهی ضایعات متعددی ایجاد می‌شوند و یا ممکن است آن‌قدر بزرگ شوند که آرامش فرد را سلب کنند. در این موارد از برداشتن آن‌ها خودداری کنید، چرا که ممکن است به پوست اطراف آسیب برساند.

اجازه دهید تا به خودی خود درمان شوند و یا با پزشکتان در مورد برداشتن آن مشورت کنید. در صورت مجوز پزشک می‌توانید از روش‌های درمانی الکتروسرجری یا لیزر استفاده کنید، هر چند ممکن است این روش رضایت بخش نباشد و موجب ایجاد زخم‌هایی در این ناحیه شود.

علائم غیر طبیعی واژن: موهایی که پس از استفاده از ژیلت، از بین نمی‌روند

دلیل چنین مشکلی موهای زیر پوستی است. اگر موهای واژن خود را موم یا ژیلت، شیو کرده‌اید، اما همچنان سر جای خود هستند، احتمالا دچار موهای زیر پوستی شده‌اید. این موها زمانی ایجاد می‌شوند که موهای کوتاه ناحیه‌ی تناسلی به زیر سطح پوست بر می‌گردند و به رشد خود  در زیر پوست ادامه می‌دهند که در این موارد منجر به برآمدگی، تورم و چرک در آن ناحیه می‌شود.

برخی از محرک‌ها‌ی رایج همچون صابون‌های معطر، مایعات حبابی، نمک حمام، پودر تالک، شوینده‌ها، نرم کننده‌های پارچه، نوارهای بهداشتی، ژل‌های گرم کننده، لباس زیرهای نایلون، دیافراگم و کاندوم، مایع تناسلی، اسپری های بهداشتی بانوان و تامپون‌ها نیز در ایجاد این موها موثر هستند. پیش و پس از استفاده از ژیلت، لیزر و یا واکس پوست را تمیز کنید و برای پیشگیری از موهای زیر پوستی و جوش، پوست خود را لیف بزنید.

شیو و ژیلت

علائم غیر طبیعی واژن: تاول‌های چرکین

چنین مشکلی احتمالا به دلیل جوش‌های واژن ایجاد می‌شود. جوش‌ها ظاهر ترسناکی دارند، اما اصلا نترسید. بیشتر این جوش‌ها به دلیل انتخاب نوع اصلاح (زیلت یا موم) است. جوش‌های واژن گاهی به دلیل استفاده از تیغ‌های کند رخ می‌دهد.

همه‌ی مواردی که بر روی پوست خود استفاده می‌کنید باید به صورت هفتگی میکروب زدایی شوند، چرا که حمام می‌تواند منبع آلودگی‌ها باشد. حتما از ژیلت نو استفاده کنید و پیش از اصلاح از یک پوشش محافظ صابونی استفاده کنید. در صورت مواجهه با یک جوش در هنگام اصلاح، آن را با ژیلت نکنید، چرا که درد و التهاب را افزایش می‌دهد و عفونت را پخش می‌کند.

به جای این کار از یک کمپرس آب گرم استفاده کنید، از شلوار و لباس‌های گشاد استفاده کنید و به آن‌ها فرصت دهید تا به خودی خود درمان شوند. در صورتی که این جوش‌ها بزرگ‌تر شدند، یا بیش از دو هفته ادامه پیدا کردند و با تب همراه بودند، به پزشک مراجعه کنید. در صورت نیاز پزشک آنتی بیوتیک و یا برداشتن جوش از طریق عمل را تجویز خواهد کرد.

علائم غیر طبیعی واژن: تکه‌های پوستی روشن‌تر یا تیره‌تر از حد طبیعی

دلیل احتمالی چنین تکه‌هایی، خال‌های خوش خیم است. اگر هرگونه علائم خال مانند را در داخل یا خارج از باسن خود مشاهده کردید، نگران نباشید. خال‌های خوش خیم همانند تکه‌های روشن‌تر یا تیره‌تر یا خال‌های گوشتی و شبیه به خال‌های دیگر بر روی بدن ایجاد می شوند. این خال ها اغلب خوش خیم هستند و حتی ممکن است دچار خارش یا برآمدگی نیز نباشند. اگر این لکه های چند رنگه، دچار خارش، برآمدگی و تغییر اندازه شد، به پزشک مراجعه کنید.

انواع ترشحات آبکی واژن 

هر خانم حجم متفاوتی ترشحات تولید می‌کند و ترشحات آبکی استاندارد است. اگر ترشحات آبکی باشد، می‌توانید شب به راحتی بخوابید و جای هیچ نگرانی نیست. اما اگر ترشحات متفاوت و یا رنگ آن فرق دارد باید به دکتر مراجعه کنید.

ترشحات آبکی واژن سبز رنگ

ترشحات سبز از بیماری کلامیدیا یا تریکومونیا است. این ترشحات دارای بوی ماهی و همراه با قرمزی و درد لگن است.

ترشحات آبکی واژن زرد رنگ

ترشحات زرد نشان دهنده گونوره یا واژیتوز باکتریایی است و اغلب بوی ماهی می‌دهند و موقع ادرار یا مقاربت با خارش واژن و درد همراه است.

ترشحات آبکی واژن خاکستری رنگ

ترشحات خاکستری نشانه واژینوز باکتریایی است که موجب بوی بد، خارش و تورم واژن می‌شود.

چند راه ساده برای کاهش ترشحات آبکی

اگر ترشحات موجب ناراحتی شما می‌شود باید به پزشک مراجعه کنید در غیر این صورت می‌توانید موارد زیر را انجام دهید:

۱. استفاده از پد برای کاهش ترشحات آبکی

از تامپون برای کاهش ترشحات توصیه نمی‌شود ولی می‌توانید از پد استفاده کنید تا لباس خشک بماند. باید از پد نارک استفاده کنید تا راحت ترشحات جذب شود. این ترشحات عرض چند ثانیه جذب پد می‌شود.

۲. تعویض لباس زیر برای کاهش ترشحات آبکی

لباس زیر خود را سعی کنید هر وقت احساس ناراحتی داشتید عوض کنید به دلیل این‌که تعویض لباس زیر باعث تجمع نشدن باکتری می‌شود. محیط‌های مرطوب باعث رشد باکتریو عفونت می‌شود.

۳. آزاد گذاشتن ناحیه تناسلی برای کاهش ترشحات آبکی

شب اگر می‌توانید بدون لباس زیر بخوابید. باید یک حوله زیر خود پهن کنید تا تخت مرطوب نشود. این کار موجب کاهش سوزش و یا حتی جلوگیری از عفونت ادراری می‌شود.

علت سوزش واژن چیست؟

۱. کم آبی

اگر روزانه آب به میزان کافی استفاده نکنید با سوزش در واژن روبه‌رو می‌شوید. برای حفظ سلامتی بدن خود باید آب زیادی مصرف کنید. موقع ادرار، سموم و باکتری‌ها از بدن خارج می‌شود.

مصرف و نوشیدن اب

۲. عفونت واژن

حس سوزش در ناحیه واژن به دلیل انواع قارچ‌ها و باکتری‌های میکروبی در واژن است. قارچ‌ها موجب سوزش و خارش و ترشحات سفید رنگ بدون بو از واژن می‌شود که هنگام رابطه جنسی یا دفع ادرار با درد و سوزش زیادی همراه است. با این تفاوت که باکتری‌ها بسیار بد بو، آبکی و خاکستری است. در صورت چنینن مشکلی باید به پزشک مراجعه کنید. عفونت کلامیدیا و سوزاکاز طریق زابطه جنسی وارد می‌شود که موجب خارش و سوزش می‌شود. در چنین شرایطی باید به پزشک مراجعه کنید.

۳. یائسگی

تغییر سطح هورمون‌ها در بدن زن قبل از یائسگی می‌تواند بر واژن تأثیر بگذارد. سوزش واژن یکی از نتایج احتمالی این تغییرات است، به ویژه موقع رابطه جنسی.

سایر علائم شایع دوران یائسگی عبارتند از:

 • گرگرفتگی
 • عرق شبانه
 • مشکل در خوابیدن
 • کاهش میل جنسی
 • خشکی واژن
 • سردرد
 • تغییرات خلق و خوی

تحریک از چیزهایی که به طور غیر مستقیم بر واژن تاثیر می‌گذارد؟

مواد شیمیایی موجود در محصولات روزمره می‌‍توانند پوست حساس واژن را تحریک کرده و باعث سوزش شوند.

محصولات عبارتند از:

 • پودر لباس شویی
 • صابون‌ها
 • دستمال توالت معطر
 • محصولات حمام حبابی
 • پدهای قاعدگی

روش‌هایی برای تسکین سوزش واژن

هنگام سوزش شدید واژن باید به پزشک مراجعه کنید در غیر این صورت راه‌کارهای زیر را انجام دهید.

۱. کمپرس یخ برای سوزش واژن

برای کاهش حساسیت باید روی ناحیه آسیب دیده کمپرس یخ گذاشته تا درد آن کم شود. می‌توانید برای تسکین سوزش واژن از ژل پترولیوم استفاده کنید.

۲.  درمان سوزش و خارش واژن با آلوئه ورا

ویتامین سی و آمینو اسید و مواد معدنی ضروری برای بدن در میوه آلوئه ورا است. سلول‌های آلوده توسط ژل آلوئه ورا نابود می‌شوند. برای تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش میکروب، عفونت از آب آلوئه ورا استفاده کنید.

آلوئه ورا و فواید آن

۳. کمپرس شیر برای درمان سوزش واژن

کمپرس شیر برای پوست‌های خشک، خارش‌دار و ملتهب مناسب است. برای این‌کار باید یک دستمال پنبه‌ای در شیر سرد خیس کرده  و هر بار حدود ۵ دقیقه روی ناحیه واژن بمالید.

۴.روغن درخت چای برای تسکین سوزش واژن

روغن درخت چای ضد میکروبی و ضد قارچ است و برای درمان عفونت بسیار مفید است. باید محلول درخت چای را تهیه کنید و در نهایت آن را روی واژن خود بمالید. ممکن است برخی از افراد به روغن درخت چای حساس باشند و موجب تحریک بیشتر شود به همین دلیل باید از مصرف روغن درخت چای خودداری کنند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

برخی از علل سوزش واژن به خودی خود بهتر می‌شوند. با این حال، اگر سوزش ادامه پیدا کرد و علائم دیگری را مشاهده کردید، برای ملاقات با پزشک خود وقت بگیرید. در بسیاری از موارد، پزشک شما می‌تواند دارویی برای درمان بیماری زمینه‌ای تجویز کند. در سایر موارد، ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است با شما همکاری کند تا یک برنامه درمانی طولانی مدت ایجاد کند.

من 106 کیلو بودم، هیچ لباسی اندازه‌م نمی‌شد! بالاخره زیر نظر متخصص تغذیه‌ برنافیت رژیم گرفتم و در 8 ماه، 27 کیلو لاغر شدم. رژیم برنافیت، آخرین رژیم زندگیم بود!

شما هم می‌تونید!!!

نویسنده: ملیکا حسین زاده

نویسنده: ملیکا حسین زاده

5/5

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

جدیدترین مقالات

همه مقالات
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
guest
13 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم غذایی و برنامه غذایی را به صورت گروهی و زیر نظر پشتیبان اختصاصی ارائه می‌دهد.

گروه برنافیت دکتر کرمانی، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه برنافیت دکتر کرمانی یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.
بیشتر...

یکی از زیر مجموعه‌های دکتر کرمانی که با بیش از چند سال سابقه درخشان در زمینه تغذیه و لاغری توانسته است، هزاران افراد را به تناسب اندام دلخواه خودشان برساند، مجموعه برنافیت دکتر کرمانی است. در سایت برنافیت با دنیایی از مطالب درمورد تغذیه و لاغری روبه‌رو خواهید شد و  هر آن‌چه درمورد تغذیه و لاغری است را در این‌جا می‌توانید پیدا کنید.

هنگام ورود به سایت برنافیت دکتر کرمانی با انواع متفاوتی از رژیم‌ها روبه رو می‌شوید از جمله: رژیم تثبیت وزن برنافیت، برنامه‌غذایی روزانه برنافیت، رژیم غذایی برای لاغری، رژیم غذایی رایگان، رژیم غذایی لاغری برای دموی‌ها، رژیم فستینگ، رژیم فشرده لاغری، رژیم کاهش وزن، رژیم کتوژنیک، رژیم گروهی برنافیت، رژیم لاغری 20 کیلویی، رژیم لاغری رایگان، رژیم لاغری سریع، رژیم مایر، رژیم سیب، رژیم شیر، رژیم، رژیم افزایش وزن برنافیت، رژیم آنلاین، رژیم بارداری و شیردهی، رژیم برای بلغمی‌ها، رژیم برای دموی‌ها، رژیم پروتئین، بارهنگ برای لاغری است که تنوع رژیم‌ها باعث شده به یک مجموعه بسیار قوی در حوزه لاغری و تغذیه شناخته شود.

تمامی دستورات برنامه‌های غذایی زیر نظر کارشناسان دکتر کرمانی ارائه می‌شود و دستورات مصرف هر خوراکی با مقدار کالری مورد نیاز نیز در برنامه غذایی برای هر شخص به صورت جداگانه گفته می‌شود. مانند: طریقه مصرف دانه چیا برای لاغری، ماسالای چینی برای لاغری، سیر سیاه لاغری، سرکه سیب برای لاغری ، زردچوبه برای لاغری شکم، چای سبز برای لاغری، دانه چیا، دمنوش‌های لاغری و…. خواص میخک برای لاغری.

برنامه غذایی برای هر شخصی متفاوت است و با توجه به شرایط جسمانی هر فرد برنامه غذایی جداگانه به آن داده می‌شود مانند: برنامه رژیم غذایی 7 روزه، برنامه غذایی برای افزایش وزن، برنامه غذایی برای بدنسازی، برنامه غذایی برای کاهش وزن.

در مجموعه برنافیت دکتر کرمانی امکاناتی نظیر: مشاور تغذیه آنلاین، مشاوره رایگان رژیم لاغری، دریافت رژیم به صورت آنلاین، کاهش وزن سریع، آب کردن چربی شکم، نرم افزار رژیم غذایی رایگان برنافیت، ورزش برای لاغری، پشتیبان اختصاصی رژیم، چالش رژیم لاغری،  کالری مواد غذایی برنافیت،  محاسبه bmiدکتر کرمانی، دوچرخه ثابت برای لاغری،  قوی‌ترین رژیم لاغری، کاهش چربی، کاهش وزن، گروه لاغری برنافیت دکتر کرمانی، لاغری سریع، لاغری سریع 10روزه، لاغری سریع در یک هفته، لاغری و تناسب اندام، چاقی، زیبایی اندام، ورزش لاغری، ورزش و تناسب اندام، نمونه رژیم دکتر کرمانی، پیج دکتر کرمانی، رژیم دکتر کرمانی رایگان‌ و انواع روش‌های لاغری.

راه ارتباطی با مجموعه برنافیت دکتر کرمانی از طریق سایت برنافیت، اینستاگرام برنافیت دکتر کرمانی و واتساپ برنافیت امکان پذیر است و همراهی شما عزیزان باعث شده است تا یک خانواده بزرگی کنار هم تشکیل دهیم.

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم غذایی دکترکرمانی است که رژیم ها را به صورت گروهی و زیر نظر کارشناس اختصاصی ارائه می‌دهد.

دسترسی سریع

پربازدیدترین ها

انواع رژیم ها

برنافیت، ارائه دهنده‌ی رژیم دکترکرمانی است که رژیم ها را به صورت گروهی و زیر نظر پشتیبان اختصاصی ارائه می‌دهد.

گروه برنافیت دکتر کرمانی، مشاوره تغذیه و تناسب اندام

گروه برنافیت دکتر کرمانی یکی از بزرگترین گروه های درمانی چاقی و لاغری می باشد که با ارائه رژیم گروهی با استفاده از بروز ترین متد های لاغری به شما در رسیدن به لاغری و تناسب اندام کمک میکند.
دریافت مشاوره رژیم برنافیت
برای رسیدن به وزن دلخواهت، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیری!

دریافت مشاوره رایگان رژیم

اگه می‌خوای به وزن دلخواهت برسی، شماره‌ات رو ثبت کن تا از کارشناس‌های برنافیت دکترکرمانی مشاوره‌ رایگان بگیری!

[contact-form-7 id="19069" title="فرم مشاوره"]